Přeskočit na obsah

Výrokům o zdravotnících sluší opatrnost

Moravskoslezská krajská hygienička Pavla Svrčinová se omluvila za své výroky o sestře z novojičínské polikliniky, která je nakažená COVID-19. Uznala, že měla mylné informace. Krajská hygienička prohlásila, že sestra docházela do zaměstnání s příznaky onemocnění a zmínila, že nakazila členy své rodiny. Za sestru se postavil zaměstnavatel, skupina Agel. Uvedla, že jakmile sestra pocítila první symptomy, nastoupila do pracovní neschopnosti.

Nebylo to jediné necitlivé vyjádření o nakaženém zdravotníkovi. Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyzval politiky, aby lépe vážili svá slova o zdravotnících a neříkali například, že nakazili kolegy a pacienty, nebo že zavlekli nákazu do zařízení.

Také hlavní sestra ČR Alice Strnadová vydala prohlášení, ve kterém vyjadřuje znepokojení a odsouzení necitlivým vyjádřením médií, znevažující práci zdravotníků.

„Vaše práce je velice důležitá za standardních okolností, o to více je důležitější v nynějším krizovém stavu v boji s tímto onemocněním. Bez Vašeho extrémního pracovního nasazení by tuto hrozbu nebylo možné překonat,“ uvedla Mgr. Alice Strnadová, MBA, hlavní sestra ČR ve svém poděkování zdravotníkům. „Jsem však hluboce znepokojena a odsuzuji necitlivá vyjádření některých médií, která se i v této náročné době snaží hledat senzace nebo znevažují Vaši práci,“ dodala.

Necitlivá vyjádření se vyskytla mimo jiné kolem případu z jedné stanice oddělení následné péče v Thomayerově nemocnici. Tam byly identifikovány tři sestry s onemocněním COVID-19, které se podle informací nemocnice nakazily mimo svou práci, následně se nákaza potvrdila u 24 ze 27 pacientů stanice, dalších pěti sester a jedné lékařky. Jeden z pacientů zemřel. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch informoval, že podle vedení nemocnice měly sestry ochranné prostředky k dispozici a je tedy otázka, jestli s nimi správně manipulovaly. Na tiskové konferenci předtím použil ministr formulaci, že nákazu na oddělení „zavlekl personál“.

Thomayerova nemocnice v reakci na zprávy o situaci na oddělení následné péče vyjádřila podporu zdravotníkům. „Vedení TN děkuje všem zdravotníkům za týmovou práci v péči o pacienty nejen s COVID-19, kdy za těžkých podmínek ještě dokáží odvádět kvalitní péči a zároveň poskytovat profesionální léčbu,“ píše se v prohlášení nemocnice.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené