Přeskočit na obsah

Výsledky studií s dapagliflozinem na ADA 2011

Kongres je renomovanou celosvětovou akcí, každoročně se ho účastní přední experti z řad lékařů, ošetřovatelského personálu, vědeckých pracovníků, farmaceutů, dietologů, psychologů a dalších odborníků ve zdravotnictví. Na letošním kongresu ADA, komplexně zastřešujícím všechny aspekty současné diabetologie, bylo předneseno mnoho příspěvků. Řada z nich se týkala základního výzkumu, preklinických i klinických studií, bylo zde prezentováno například mnoho genomových či epidemiologických studií. Předmětem výzkumu byly nejen vlastnosti léčivých přípravků. Mnozí odborníci, jak bylo patrno z příspěvků, se věnovali i sledování a vyhodnocování důsledků změn v životním stylu diabetiků, individuální či plošné edukaci pacientů i hodnocení nákladové efektivity různých terapeutických modalit. Velkému zájmu se vždy těší průlomové výsledky klinických hodnocení léčiv, která znamenají konkrétní posun ke kvalitnější péči pro pacienty v běžné klinické praxi. Jedním z takových prezentovaných projektů byly dvě společné klinické studie farmaceutických společností Bristol‑Myers Squibb a AstraZeneca. Tyto firmy představily na kongresu ADA nové výsledky dvou významných klinických studií, v nichž bylo hodnoceno perorální antidiabetikum dapagliflozin.

Dapagliflozin trvale snižuje glykémii

Dapagliflozin je vysoce selektivní inhibitor renálního sodíko‑glukózového kotransporteru typu 2 (SGLT‑2). Podle předchozích studií spočívá mechanismus jeho účinku ve snížení koncentrace glukózy prostřednictvím inhibice renální reabsorpce glukózy, je tedy zcela nezávislý na inzulinu. Po podání dapagliflozinu je snížena reabsorpce glukózy v proximálním tubulu, přičemž denní ztráty glukózy jsou přímo úměrné jeho dávce. Důsledkem je jednak snížení glykémie, jednak ztráta energie (ztráta 100 g glukózy denně se promítne do energetické bilance jako deficit cca 400 kcal). Nejčastější popsané nežádoucí účinky jsou dyspepsie, průjem, nausea, výjimečně byl popsán výskyt vaginální mykózy. Léčivo dapagliflozin bude v červenci 2011 projednáváno poradním výborem amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léků (FDA), takže by se mohlo stát prvním schváleným přípravkem ze třídy inzulin independentních perorálních antidiabetik.

Aktuálně prezentované klinické studie přinesly zajímavé výsledky. Prvního klinického hodnocení, jež trvalo 104 týdnů, se zúčastnilo přes 800 dospělých diabetiků druhého typu, kteří byli randomizováni do dvou skupin. První skupina dostávala metformin v kombinaci s dapagliflozinem, druhá skupina metformin v kombinaci s glipizidem. Primárním cílem studie byl průkaz non‑inferiority dapagliflozinu v 52. týdnu, hodnocený podle změny koncentrace glykovaného hemoglobinu HbA1c oproti úvodním hodnotám.

Výsledky studie jednoznačně potvrdily, že dosažená účinnost dapagliflozinu byla srovnatelná s kontrolní skupinou, v období 52. až 104. týdne bylo u pacientů léčených přídatným dapagliflozinem dosaženo trvalého poklesu glykémií. Druhá klinická studie trvala 102 týdnů a účastnilo se jí 546 dospělých diabetiků druhého typu, u nichž se nepodařilo dosáhnout dostatečné kontroly diabetu při léčbě samotným metforminem. Studie probíhala jako randomizované, placebem kontrolované, klinické hodnocení, jehož primárním cílem bylo zhodnotit průměrnou změnu koncentrace glykovaného hemoglobinu HbA1c oproti úvodním hodnotám. Pacienti byli náhodně rozděleni do jedné ze čtyř léčebných skupin. První tři skupiny byly léčené aktivně – třemi různými dávkami dapagliflozinu, čtvrtá skupina byla kontrolní, placebová. Získaná data rovněž potvrdila, že dapagliflozin ve srovnání s placebem udržel výraznější pokles glykémií po celou dobu trvání studie.

Výskyt maligních tumorů není klinicky významný

Obě farmaceutické společnosti upozornily na skutečnost, že ačkoli ve vývojovém programu dapagliflozinu nebyl v souvislosti s jeho podáváním popsán zvýšený výskyt maligních nádorů, v aktuálních údajích o bezpečnosti se objevil zvýšený výskyt dvou typů maligních tumorů. Konkrétně se mezi 5 478 pacienty užívajícími dapagliflozin vyskytlo devět karcinomů močového měchýře, zatímco v kontrolní skupině 3 156 pacientů pouze jeden tento tumor. Obdobně byl pozorován výskyt karcinomu prsu u devíti z 2 223 žen užívajících dapagliflozin oproti jedné ženě z 1 053 účastnic v kontrolní skupině. Všechny případy byly diagnostikovány v průběhu jednoho roku po zahájení studie.

Zástupci společnosti Bristol‑Myers Squibb tyto skutečnosti komentovali tak, že se zřejmě jedná spíše o numerickou dysbalanci než o závažný a klinicky významný bezpečnostní signál, podstatný pro bezpečnost přípravku. Podle slov analytika z ISI Group, Marka Schoenebauma, je pravděpodobné, že se u postižených pacientů nádory vyskytovaly již v době zařazení do studie, přičemž není samozřejmě vyloučeno, že by podávání přípravku mohlo jejich růst urychlit. Očekává se, že výskyt těchto dvou karcinomů v souvislosti s užíváním dapagliflozinu bude diskutován na nadcházejícím jednání poradního výboru FDA. Přední odborníci obou společností však předpokládají, že by tyto výsledky neměly být překážkou při schvalování přípravku, spíše budou důvodem k pečlivému postmarketingovému sledování.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené