Přeskočit na obsah

Vysoce efektivní a bezpečná léčba aktivní revmatoidní artritidy abataceptem (Orencia) v první linii biologické léčby

Následující klinická kazuistika ukazuje rychlý nástup terapeutického efektu abataceptu (Orencia) a trvalého udržení remise onemocnění.

Pacientka L. B., 39 let, s diagnózou revmatoidní séropozitivní artritida II.–III. stadia, anti‑CCP pozitivní.

Diagnóza revmatoidní artritidy dle ACR 1987 byla stanovena v roce 2001. V osobní anamnéze bez pozoruhodností, nikdy vážněji nestonala. V začátku onemocnění byla nasazena antimalarika (Delagil), která užívala od roku 2001 do roku 2002. Tato léčba byla ukončena pro remisi, která trvala až do roku 2006. V tomto roce byla pro relaps onemocnění zahájena léčba metotrexátem s postupným zvyšováním dávky až na 20 mg týdně. Standardně byla též podávána kyselina listová a hormonální antikoncepce. Z NSAIDs užívala diclofenac.

Z důvodu nedostatečné terapeutické odpovědi na tradiční terapii DMARDs byla zahájena biologická léčba.

Vzhledem k pozitivitě protilátek proti cyklickým citrulinovaným peptidům jsme se rozhodli k výběru abataceptu (Orencia) jako biologického preparátu. Vedl nás k tomu v té době právě publikovaný report1, ve kterém autoři na podkladě dat z registrů zjistili, že výskyt protilátek proti cyklickým citrulinovým peptidům je spjat s lepší klinickou odpovědí na terapii abataceptem.

Léčba abataceptem (Orencia) v kombinaci s metotrexátem v dávce 20 mg týdně byla zahájena v říjnu 2012, tedy v době, kdy již byla léčba abataceptem v první linii biologické léčby schválena v rámci Evropské unie. Vstupní hodnota DAS28 byla 5,74, jednalo se tedy o vysoce aktivní revmatoidní artritidu (počet bolestivých kloubů 12, počet oteklých kloubů 10, VAS 23 mm, FW 46). Již při kontrole ve dvanáctém týdnu od zahájení biologické léčby došlo k významnému poklesu DAS28, a to na hodnotu 2,73 (počet bolestivých kloubů 0, oteklých 10, VAS 34 mm, FW 25).

Celkový vývoj skóre DAS28 během léčby abataceptem dokumentuje přiložený graf. Je z něj patrný výše zmiňovaný výrazný pokles aktivity onemocnění již ve dvanáctém týdnu léčby (z 5,74 na 2,73). Remise, hodnocené parametrem DAS28 (DAS28 < 2,6), bylo následně dosaženo v 16. týdnu léčby, kdy byla též snížena dávka podávaného metotrexátu na 10 mg týdně. Doposud bylo pacientce aplikováno celkem 14 infuzí a hodnota DAS28 stále odpovídá remisi. Během celé doby léčby abataceptem (Orencia) nebyly zaznamenány žádné laboratorní, klinické, infuzní ani lokální nežádoucí účinky. Dle hodnocení provedených standardních rentgenových snímků rukou a nohou můžeme konstatovat, že při léčbě abataceptem nedošlo k rentgenové progresi onemocnění. Subjektivně se pacientka cítí velmi dobře, a to jak stran efektu léčby, tak i způsobu její aplikace.

Závěr

Na tomto případu lze dokumentovat, že léčba aktivní revmatoidní artritidy abataceptem (Orencia) je vysoce účinná, vyznačující se rychlým nástupem léčebného efektu, který přetrvává po celou dobu léčby. Rovněž se nám potvrdilo, že tato léčba se vyznačuje příznivým bezpečnostním profilem a výbornou compliance.

Použitá literatura:

1. Gottenberg JE, Ravaud P et al. Positivity for anti‑cyclic citrullinated peptide is associated with a better response to abatacept: data from the ‘Orencia and Rheumatoid Arthritis’ registry. Ann Rheum Dis 2012, doi:10.1136/annrheumdis‑2011‑201109

Zdroj: Medical Tribune

Doporučené