Přeskočit na obsah

Využití 3D projekce virtuální reality k rehabilitaci

Na společném pracovišti Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze a Kliniky rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN vznikla laboratoř 3D virtuální reality k rehabilitaci pacientů s poruchami rovnováhy.

Rovnováha je u člověka zajištěna součinností převážně zraku a rovnovážného ústrojí. Při standardním postupu je pro rehabilitaci využívána stabilometrická plošina, která snímá rozložení váhy pacienta. Ten je v průběhu terapie informován zpětnou vazbou z monitoru o poloze svého těžiště.

Využití 3D projekce nově dává lékařům a inženýrům možnost lépe modulovat právě zrakový vstup, který je pro systém lidské rovnováhy velmi důležitý. Polohovací stabilometrická plošina, na níž jsou pacienti v prostředí virtuální reality umístěni, dále umožňuje i směrovou manipulaci s pacientem a tedy stimulaci rovnovážného ústrojí.

Spojení těchto dvou prvků umožňuje efektivní diagnózu a terapii v případě postižení center rovnováhy, které zajišťují vzájemnou koordinaci jednotlivých vstupů. K poruchám těchto center může dojít například při cévních mozkových příhodách nebo ložiskových poranění mozku, přičemž následná rehabilitace je běžné praxi velmi obtížná.

Na vypracování nových diagnostických a terapeutických postupů využívajících třírozměrné virtuální reality se spolu s kladenskou Fakultou biomedicínského inženýrství ČVUT podílí i Klinika rehabilitačního lékařství 1. LF UK a VFN, která přijímá do programu tzv. denního stacionáře pacienty po poškození mozku.

 


foto pacienta při využití 3D projekce (foto archiv)

Zdroj: www.tribune.cz

Sdílejte článek

Doporučené