Přeskočit na obsah

WHO jednala v Římě o respiračních onemocněních

Chronická respirační onemocnění (CHRO) patří mezi nejčastější nemoci s vysokou mortalitou. Ročně na ně umírá téměř pět milionů lidí a mortalita u některých z nich významně stoupá (např. chronická obstrukční nemoc, karcinom plic nebo plicní fibrózy).

Tyto závažné skutečnosti vedly Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) k vytvoření samostatné funkční jednotky, která byla nazvána Globální aliance proti chronickým respiračním onemocněním (Global Alliance against Chronic Respiratory Diseases – GARD). Jako základní cíl si GARD vytyčila prosazování problematiky CHRO na všech společenských úrovních na různých kontinentech. Jde vlastně o propojení politických a odborných zájmů pro potřeby pacientů trpících těmito nemocemi, které jsou obecně poddiagnostikovány nebo rozpoznávány v pozdních fázích. V některých zemích vázne nejen diagnostika, ale podstatně i jejich léčba.

K prosazování této problematiky se přihlásilo přes 120 odborných společností a ve 45 zemích byla oficiálně zorganizována národní jednotka GARD. V České republice pracuje již druhým rokem Česká aliance proti chronickým respiračním onemocněním (ČARO), která se v realizaci projektů WHO opírá o podporu více než 20 dalších společností. Současným nosným programem WHO je Akční plán globální strategie prevence a kontroly neinfekčních nemocí pro roky 2008 až 2013. Hlavními cíli akčního plánu je podrobnější poznání epidemiologie, speciálně jejích ekonomických a politických determinant, dále redukce expozice rizikovým faktorům a posílení zdravotní péče dle standardů a efektivních postupů.

Na setkání v Římě (12. až 13. června 2009) bylo dohodnuto, že v budoucích letech se GARD bude zaměřovat především na prevenci a primární péči u chronických respiračních onemocnění, na těžké formy astmatu, přidružené stavy a příčiny komplikací u chronické obstrukční plicní nemoci. Za rizikové faktory bylo označeno především kouření, ale také obezita, nesprávná dieta, malá fyzická aktivita a konzumace alkoholu.

Za symbolické lze považovat, že se jednání konalo v prostorách italského ministerstva zdravotnictví. Náměstek ministra dr. Fario připomenul, že Itálie byla jednou z prvních zemí, které přijaly přísnější opatření na ochranu nekuřáků ve společných prostorách včetně restaurací.

Vyzdvihl přínosy tohoto rozhodnutí, ale zároveň upozornil, že tento pozitivní krok neznamená spontánní snížení počtu kuřáků a že proti kouření je třeba systematicky vystupovat především při výchově mladistvých.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené