Přeskočit na obsah

WHO upozorňuje: znečistěné ovzduší je stejnou hrozbou jako tabák

Nemohou mu uniknout bohatí ani chudí, a jelikož 90 % světové populace znečištěním vzduchu trpí, ročně zabíjí sedm miliónů lidí a miliardy dalších, především dětí, poškozuje, jde o akutní stav.

Ghebreyesus ve svém tiskovém prohlášení uvedl, že navzdory epidemii zbytečných úmrtí a postižení, kterým by se dalo zabránit, se všude rozšířil „smog lhostejnosti“. Jde však o chvíle určující budoucnost a je nutné zintenzivnit aktivity reagující na tuto výzvu. Připomenul tak první globální konferenci o znečišťování ovzduší a zdraví, kterou WHO nedávno pořádala v Ženevě. V rámci této akce účastníci formulovali postupy a strategie, kterými se jednotlivé státy a instituce budou podílet na omezení znečisťování vzduchu.

Dr. Maria Neira, ředitelka sektoru WHO pro veřejné zdraví a životní prostředí, uvedla, že ve velkém riziku jsou děti, neboť jich téměř 300 miliónů žije v oblastech, kde musí vdechovat jedovaté emise a znečistění tam doporučené limity přesahuje až šestkrát. Ačkoliv znečištěný vzduch má vliv na každého, děti jsou nejzranitelnější ze všech. Na svou otázku „co děláme našim dětem“ sama odpověděla varováním, že znečisťujeme jejich budoucnost. Dodala, že děti vystavené inhalovaným škodlivinám jsou náchylnější na dechové potíže jako astma, rozvoj nádorů a mívají sníženou inteligenci.

Ghebreyesus řekl, že čisté a zdravé životní prostředí je nejdůležitějším předpokladem zajištění dobrého zdraví. Vyčištěním vdechovaného vzduchu můžeme předcházet některém velkým zdravotním rizikům, nebo je alespoň mírnit. Není to však úkol pro jednotlivce, zapojit se musí každý.

Podle expertů ročně zemře téměř devět miliónů osob na následky vdechování jemných částeček, ačkoliv oficiální čísla mluví o sedmi miliónech. Každopádně to ukazuje na značný, ale dosud spíše skrytý význam znečištěného ovzduší coby rizikového faktoru zdraví. Například výzkum Univerzity George Washingtona upozornil na 33 miliónů návštěv lékařské pohotovosti za rok kvůli astmatu spuštěnému škodlivinami v ovzduší z celosvětového hlediska.

Dr. Neira upozornila, že politici, kteří nebudou v této oblasti jednat, se v budoucnu dočkají kritiky a nebudou se moci omlouvat nevědomostí. Znečistění působí velké škody na zdraví, a přitom mu lze zabránit, pouze je nutná rychlá reakce celé společnosti.

Zdroj: Ananya Mandal pro News Medical, dostupné na https://www.news-medical.net/news/20181029/Air-pollution-is-the-new-tobacco-says-WHO-Head.aspx

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené