Přeskočit na obsah

Z každé lahvičky o jednu dávku více

Ministerstvo zdravotnictví dočasně povolilo použití šesti dávek vakcíny Comirnaty od firmy Pfizer/BioNTech z jedné ampule namísto pěti. Má se tak zvýšit počet lidí, kteří vakcínu dostanou.

„Za přísného dodržení objemu jednotlivých dávek lze použít obsah jedné vícedávkové injekční lahvičky až pro šest pacientů, a to v případě, kdy objem očkovací látky v jedné lahvičce umožní odebrání nezbytného objemu jednotlivých dávek pro každou z aplikací,“ uvádí rozhodnutí na webu ministerstva. To je platné do konce března.

Mezitím probíhají jednání mezi výrobcem a Evropskou lékovou agenturou EMA o případné změně souhrnu údajů o přípravku SPC.

Společnost Pfizer nemůže zatím do rozhodnutí EMA respektive Evropské komise doporučit dávkovat z jedné ampule šest dávek. „Pravidla pro zacházení s léčivým přípravkem jsou obsažena v tzv. souhrnu údajů o přípravku, zkráceně SPC. Jedná se o závazný dokument pro zdravotníky, kteří s léčivým přípravkem zacházejí, tj. předepisují, aplikují, připravují apod.,“ uvedl Tomáš Sazima, tiskový mluvčí společnosti Pfizer. „Považujeme za důležité také poznamenat, že v tuto chvíli závisí zbývající množství vakcíny v injekční lahvičce po využití stanovených pěti dávek mimo jiné na typu jehel a injekčních stříkaček, které jsou pro přípravu vakcíny použity,“ zdůraznil mluvčí.

Součástí rozhovorů o případné změně SPC vakcíny jsou i podmínky, za jakých případně bude možné dávat více dávek z jedné ampule.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Český startup Carebot získal certifikaci

10. 4. 2024

V Evropě sílí trend využití umělé inteligence při čtení snímků ze zobrazovacích metod. Mezi prvními se ho chápe i česká společnost Carebot. Během…