Přeskočit na obsah

Zápisník z NY: Karanténa

V naší skoro 600lůžkové soukromé akademické nemocnici se aktivuje COVID plán. (Nemocnice tady nemají samostatné infekční a plicní jednotky a většina interních pacientů je hospitalizována na odděleních společně, snad jen s výjimkou kardiologie, kdy pacienti potřebují telemetrii.) Pacient je převezen na předem připravené izolační oddělení, jehož personál byl znovu poučen, jak pečovat o COVID pozitivní pacienty.

Očekávala jsem nájezd zakuklených hygieniků a přemýšlela, jestli mi udělají výtěr z nosu, krku, nebo půjdu pod obojí. Nic takového se vsak nekonalo. Jen mě po telefonu posílají do domácí karantény.

Dva týdny doma v izolaci mi uběhnou hodně rychle, tolik odpočinku jsem snad nikdy nezažila.

Můj starší syn mi jednou zmíní něco o hokejovém trenérovi z vedlejšího města, který ve 49 letech zemřel na COVID. Moc tomu nevěnuju pozornost a pomyslím si něco o senzacechtivých puberťácích a sociálních sítích.

U sebe žádné příznaky COVID nepozoruju, testy jsou navíc nedostupné, a tudíž na testování nemám nárok.

Po ukončení karantény dostávám rádoby povzbudivou zprávu: „Congratulations, you are clear to go back to work!“

Moji znovunabytou energii do práce trochu otupí e-maily z vedení nemocnice zakazující všem zaměstnancům cestování na konference a pozastavení dovolených na dobu neurčitou. Příprava na zákeřný virus vyvolává značnou nevoli u jinak nepříliš si stěžujících Američanů. Jejich tradiční sebevědomí jim nedovolí si připustit, že by se konaly hrůzy z Itálie. I když vysoká hustota často chudého obyvatelstva newyorských částí Bronx, Brooklyn a s Long Islandem sousedící čtvrti Queens vyvolávala obavy z možného rychlého šíření viru.

 

Předchozí díl:

Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu

 

Další díl:

 

Kritické dny epidemie COVID-19 očima lékařky na předměstí New Yorku – v univerzitní nemocnici v Mineole

Jedním z míst nejhůře postižených koronavirovou epidemií se stalo americké velkoměsto New York a stejnojmenný stát Spojených států amerických.

Na vrcholu epidemie přijaly nemocnice ve státě New York denně tři tisíce nových pacientů s COVID-19. Podle Worldometru k 1. květnu ve státě New York zemřelo na COVID-19 přes 24 000 lidí. To znamená asi 1227 lidí na million populace. Většina z úmrtí je v 8,3milionovém NY City. Podle stejného zdroje měla ke stejnému datu Česká republika 240 úmrtí, tedy 22 na milion populace.

Dr. Alzbeta Sykora-Azzara MD je internistka, která pracuje v New Yorku od roku 2000.
Z toho už 12 let v nemocnici NYU Winthrop Hospital. Studovala na LF UP Olomouc, a medicínu ukončila na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené