Přeskočit na obsah

Zápisník z NY: Nemocnice

Za čtrnáct dní se nemocnice docela změnila. Pomalu, ale jistě začíná přibývat COVID pozitivních pacientů. Podle předem připraveného plánu jsou hospitalizováni na dvou speciálních odděleních s vyškoleným personálem. V duchu obdivuji své kolegy a kolegyně a pár obvodních lékařů, kteří se na práci s infikovanými pacienty přihlásili dobrovolně. A tak si, trochu sobecky, oddechnu, že se třeba tomu smrtelnému viru už vyhnu.

Nastupuji na „necovidové oddělení“. Netrvá však dlouho a tvrdá koronavirová realita dorazí.

COVID negativní pacienti jsou přesunováni do jiné části nemocnice, jednolůžkové pokoje se mění na dvojlůžkové, do jejichž oken řemeslníci instalují podtlak vytvářející filtry. Dveře pokojů musejí být zavřené, před jejich vchody se objevují stolečky s ochrannými pomůckami. Během necelých 24 hodin oddělení doslova zaplaví COVID pozitivní nebo suspektní pacienti, které sanitáři přivážejí z emergency room. Spolu s kolegyní a třemi rezidenty (lékaři před atestací) máme na starosti přes třicet pacientů s úplně novou nemocí. Nemocí, která vyvolává strach a není léčitelná.

Vzájemně si pomáháme do ochranných pomůcek a komentujeme náš nový, mimozemsky vypadající vzhled. Trochu nejistě, poprvé v životě, vejdu do prvního covidového pokoje. K mému překvapení pacient sedí na lůžku, na obličeji syčící kyslíkovou masku, a pokusí se o úsměv. V jeho očích však vidím strach, umocněný tím, že nerozumí anglicky. Lámanou španělštinou se mu snažím vysvětlit, ať si lehne na břicho, bude se mu lépe dýchat. Syčící dýchací maska, hlučné podtlakové zařízení a můj pečlivě nasazený, život zachraňující respirátor překrytý zamlžujícím se štítem však změní konverzaci v jakémkoli jazyce na univerzální gestikulaci rukou.

Jeho asijsky vypadající soused to taky pochopí a s poslušností sobě vlastní se přetáčí na břicho. Ukazuju mu „two thumbs up“.

 

Předchozí díly:

Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu

Zápisník z NY: Karanténa

 

Další díl:

 

Kritické dny epidemie COVID-19 očima lékařky na předměstí New Yorku – v univerzitní nemocnici v Mineole

Jedním z míst nejhůře postižených koronavirovou epidemií se stalo americké velkoměsto New York a stejnojmenný stát Spojených států amerických.

Na vrcholu epidemie přijaly nemocnice ve státě New York denně tři tisíce nových pacientů s COVID-19. Podle Worldometru k 1. květnu ve státě New York zemřelo na COVID-19 přes 24 000 lidí. To znamená asi 1227 lidí na million populace. Většina z úmrtí je v 8,3milionovém NY City. Podle stejného zdroje měla ke stejnému datu Česká republika 240 úmrtí, tedy 22 na milion populace.

Dr. Alzbeta Sykora-Azzara MD je internistka, která pracuje v New Yorku od roku 2000.
Z toho už 12 let v nemocnici NYU Winthrop Hospital. Studovala na LF UP Olomouc, a medicínu ukončila na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené