Přeskočit na obsah

Zápisník z NY: První COVID pozitivní pacient na Long Islandu

Je čtvrtek ráno. Přijímám pacienty z emergency room na oddělení pro naši skupinu asi patnácti hospitalistů, internistů, kteří pracují výhradně v nemocnici. Telefon a počítač mi zvoní bez přestání, ale to se dá očekávat. Najednou mi vyskočí urgentní zpráva: „The patient you admitted yesterday tested positive, come to my office.“ Poleje mě pot, polknu naprázdno, zhluboka se nadechnu a snažím se klidně, ale zároveň rychle dostat přeplněnými chodbami nemocnice do kanceláře šéfky. Vždycky klidná, usměvavá lékařka, se kterou mě pojí více než desetileté přátelství, teď vypadá trochu rozpačitě.

Je to první COVID pozitivní pacient na Long Islandu, předměstí NY City. (A já, pocházející z malého města v malé zemi, byla u toho.) Nikdo netuší, jak tato mírně senzační, zároveň však strach vyvolávající zpráva změní život nám všem v multikulturním New Yorku. Jedno je jasné – koronavirus je definitivně tady!

Je 3. března, jen dva dny poté, co se objevil první pozitivní případ na 30 km vzdáleném noblesním Manhattanu. Na rozdíl od té pacientky, která přicestovala z Íránu, náš pacient neměl cestovní anamnézu, a tudíž nesplňoval podmínky na testování, až do druhého dne, kdy se mu zhoršila hypoxie a CT ukázala oboustrannou pneumonii.

 

Další díl:

 

Kritické dny epidemie COVID-19 očima lékařky na předměstí New Yorku – v univerzitní nemocnici v Mineole

Jedním z míst nejhůře postižených koronavirovou epidemií se stalo americké velkoměsto New York a stejnojmenný stát Spojených států amerických.

Na vrcholu epidemie přijaly nemocnice ve státě New York denně tři tisíce nových pacientů s COVID-19. Podle Worldometru k 1. květnu ve státě New York zemřelo na COVID-19 přes 24 000 lidí. To znamená asi 1227 lidí na million populace. Většina z úmrtí je v 8,3milionovém NY City. Podle stejného zdroje měla ke stejnému datu Česká republika 240 úmrtí, tedy 22 na milion populace.

Dr. Alzbeta Sykora-Azzara MD je internistka, která pracuje v New Yorku od roku 2000.
Z toho už 12 let v nemocnici NYU Winthrop Hospital. Studovala na LF UP Olomouc, a medicínu ukončila na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené