Přeskočit na obsah

Závěry nové studie: Antikoncepční pilulka pro muže je účinná a bezpečná

Dosavadní výsledky výzkumu byly nedávno představeny na světovém kongresu endokrinologů v Chicagu. Velmi nadějná se zdá být mužská antikoncepční pilulka s účinnou látkou DMAU (dimetandrolon undekanoát). Podle vyjádření profesorky Stephanie Page z Univerzity of Washington slibují dosavadní výsledky studie průlom ve vývoji mužských antikoncepčních pilulek.

Látka DMAU obsahuje kombinaci androgenů a progesteronu, která potlačuje tvorbu spermií. Díky přítomnosti undekanoátu navíc nedochází k tak rychlému vylučování přípravku z těla, což byl velký problém u předchozích pokusů o vývoj pilulky.

Účinnost a bezpečnost DMAU ve formě kapslí byla testována na vzorku 83 mužů ve věku 18 až 50 let. Účastníci užívali placebo nebo DMAU v dávce 100, 200 nebo 400 mg jednou denně s jídlem po dobu 28 dní. V nejvyšší dávce 400 mg zaznamenali vědci významné potlačení hladiny testosteronu i dalších dvou hormonů nezbytných pro tvorbu spermií.

Co se týče nežádoucích účinků, byl pozorován jen mírný váhový přírůstek a také mírný pokles hladiny „hodného“ HDL cholesterolu. Pozitivně dopadly výsledky jaterních testů a vyšetření ledvin, které neodhalili žádný negativní vliv preparátu na jejich funkci. Profesorka Stephanie Page vyzdvihuje také fakt, že téměř nikdo z účastníků studie nehlásil příznaky odpovídající příliš vysokým nebo naopak nízkým hladinám testosteronu. Prokázání bezpečnosti nového přípravku je velmi povzbudivé i s ohledem na to, že mnohé předchozí studie neuspěli právě kvůli výskytu závažných nežádoucích účinků.

I přes nepochybné úspěchy však vědci zatím nemohou úplně jásat. Aby mohl být přípravek úspěšně registrován, musí ještě projít testováním v klinických studiích při dlouhodobém podávání.

Zdroj: http://www.iflscience.com/health-and-medicine/male-birth-control-is-effective-and-safe-according-to-a-recent-trial/

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené

Žijeme v éře spánkové krize

29. 5. 2023

O významu spánku se dnes ve spojení se zdravým životním stylem hovoří stále častěji. Přibývá dat potvrzujících, že spolu se zdravou stravou,…