Přeskočit na obsah

Zcela odstranit hemoroidy bez operace nelze

Nemedicínské okolí se na lékaře se svými problémy obrací ve víře, že i v dnešní době titul MUDr. znamená Medicinae Universae Doctor, tudíž že i odborník vzdálené specializace (třeba oftalmolog či stomatolog) poradí například své inkontinentní příbuzné, co má dělat a o co vlastně jde. Není v silách žádného lékaře obsáhnout novinky ze všech oborů. I z tohoto důvodu jsme do Medical Tribune vrátili rubriku, v níž zkušený specialita radí svým kolegům. Tentokrát chirurg prof. MUDr. Jiří Hoch, CSc., přednosta Chirurgické kliniky 2. LF UK a FN v Motole, odpovídá na pacientské dotazy týkající se hemoroidů.

 

| Jaké jsou příčiny vzniku hemoroidů?

Hemoroidy jsou normální anatomickou součástí anu, v běžné mluvě se o nich zmiňujeme, stanou‑li se zdrojem obtíží. Tehdy bychom měli hovořit spíš o hemoroidální nemoci. Vnitřní i vnější hemoroidy jsou žilním plexem. Vnitřní jsou kryty sliznicí, vnější především kůží. Příčinou obtíží se stávají, když se zvětší, trombózují, krvácejí nebo vyhřezávají z anu ven. Nejčastějším důvodem je tlačení na stolici v poloze vsedě, stejně tak namáhavé činnosti v poloze na bobku, které zvyšují žilní tlak a žilní plexus rozpínají. Důležitým faktorem vzniku je dlouhodobá zácpa, obezita, nízký příjem vlákniny a u žen těhotenství.

 

| Může být důvodem vzniku hemoroidů i anální sex?

Důvodů k vzniku hemoroidů je celá řada, jedním z nich jsou nadměrné fyzické nároky na oblast anu a konečníku. Okolnost, že se o análním sexu mluví a že se provozuje, neznamená, že anus je jako orgán k takové aktivitě připraven. Víc než vzniku hemoroidů je třeba se při análním sexu obávat sexuálně přenosných infekcí ve všech podobách, které jsou příčinou systémových i lokálních změn přímo v anu. Na takto stigmatizovaném terénu není výjimkou ani nádor anu.

 

| Jaký je rozdíl mezi vnějšími a vnitřními hemoroidy?

Vnitřní hemoroidy jsou uvnitř análního kanálu a slouží jako součást kontinenčního mechanismu. Zevní hemoroidy jsou vně análního kanálu a jsou nápomocny k jeho uzavření zvnějšku.

 

| Jaké jsou příznaky?

Příznaky hemoroidů jsou chronické a akutní. K chronickým patří tlaky v konečníku, občasné krvácení, které se zpravidla opakuje v intervalech a kterého si lze všimnout v toaletní míse nebo po stolici na papíře. Dráždění objemnými hemoroidy může být provázeno únikem hlenu z anu, a je‑li dlouhodobý, podrážděním okolní kůže. Objemné uzly mohou prolabovat navenek, kde obtěžují jednak bolestí a jednak krvácením. Zpočátku se mohou reponovat samy, později je třeba je reponovat rukou. Riziko chronických obtíží spočívá v možnosti záměny za jiné onemocnění řiti nebo konečníku, včetně nádoru. Akutní obtíže jsou dvě: trombóza hemoroidálního uzlu, která se přihlásí rychle nastupující bolestí v anu a vznikem různě velkého bolestivého útvaru, a krvácení, které může být i poměrně rozsáhlé.

 

| Kdy navštívit lékaře? A na jakého odborníka se mám obrátit?

Lékaře je namístě vyhledat vždy, když se některý z těchto symptomů objeví. Je na posouzení praktického lékaře, zda si je jist nálezem a diagnózou, nebo zda pacienta doporučí ke specialistovi. Tím je nejlépe chirurg, gastroenterolog a proktolog.

 

| Jak se hemoroidy léčí?

Léčba hemoroidů je neoperační – konzervativní, semiinvazivní a operační. Neoperační léčba spočívá v aplikaci venotonických a antiflogisticky působících čípků, v případě zevních hemoroidů mastí. Pomocí bývá i venotonická systémová léčba. Semiinvazivní léčba je lokální ošetření různými technikami – pomocí ligatury dle Barrona, infračervenou koagulací nebo podvazem přívodných cév metodou HALS. Cílem je vždy destrukce postiženého uzlu. Operační léčba je definitivním ošetřením, které lze provést více způsoby. Konvenční operace umožní odstranit vnitřní i vnější uzly a obnovit fyziologické anatomické poměry. Provádí se v celkové anestezii během krátkodobé hospitalizace. Jinou operační metodou je staplerová operace, při níž se přístrojem vytne část sliznice uvnitř anu s přívodnými cévami. Volba léčby záleží na nálezu a stadiu hemoroidální nemoci.

 

| Jsou zákroky při léčbě bolestivé?

Oblast anu je bohatá na nervová zakončení, a tedy i citlivá k bolesti. Obava z bolesti je hlavní příčinou, proč se nemocní snaží vyhnout operaci a dávají přednost méně účinným metodám i přesto, že jim přinesou úlevu jen přechodně. S letitou zkušeností potvrzuji, že drtivá většina operovaných připouští, že pooperační bolest byla minimální a dobře zvládnutelná a kdyby věděli, jak pooperační stav proběhne, nechali by se operovat dříve.

 

| Může dojít k odstranění hemoroidů bez operace?

Zcela odstranit hemoroidy bez operace nelze. Sklerotizace, kryodestrukce, koagulace infračerveným paprskem nebo cílený podvaz hemoroidálních arterií (HALS) vedou k vazivové přestavbě hemoroidů a jejich zmenšení. Jen u zlomku ošetřených toto opatření vystačí definitivně. Pokles tělesné aktivity a změna životního stylu související s věkem způsobí, že si někteří nemocní na své obtíže zvyknou, ale hemoroidy jim nezmizejí.

 

| Jaká je úspěšnost ambulantní léčby?

Ambulantně lze úspěšně ošetřovat hemoroidy v počátečních stadiích a také v akutních stavech. I tam záleží na pokročilosti choroby. Obecně lze říct, že léčba všech hemoroidálních obtíží má být zahájena v ambulanci a podle výsledku léčby a stadia se pak zváží operace.

 

| Jaká jsou doporučení pro režim po zákroku při léčbě?

Po operaci hemoroidů je třeba věnovat větší pozornost hygieně, omezit vysedávání na záchodě a stejně tak všechny činnosti směřující nitrobřišní tlak do pánve. Dietní opatření by měla zajistit, aby stolice nebyla tuhá.

 

| Omezí mě léčba v běžném životě?

Cílem a úkolem léčby je odstranit obtíže a umožnit normální život se všemi aktivitami. Po překonání časného pooperačního údobí není důvod k žádným omezením.

 

| Jaká je prevence?

Prevencí vzniku hemoroidálních obtíží je vyvarovat se opakovaných a již zmíněných činností. To se týká např. dlouhého sezení ve strnulé poloze, třeba při studiu před zkouškou, v lodi na vodáckém výletě nebo při dlouhé cestě. Namístě je omezit množství kávy a nápojů s kofeinem.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené