Jak u karcinomu pankreatu vystavět optimální terapeutickou sekvenci
U metastatického karcinomu stojí klinici před otázkou, jak vytvořit terapeutickou sekvenci, která dá šanci na prodloužení přežití, aniž by byl…
„Řada mladých pacientek zvládne onkologické onemocnění a mnohé mohou těžce prožívat stav případného nenaplnění mateřství pro své vnímání plnohodnotného života,“ říká prof. MUDr. Samuel Vokurka, Ph.D., z Onkologické a radioterapeutické kliniky LF UK a FN Plzeň a předseda Sekce podpůrné léčby a péče České onkologické společnosti ČLS JEP.
Zástupce přednosty pro výchovu a vědeckou činnost FN Plzeň
Více o ...Osobně se domnívám, že se otázce zachování fertility u žen s onkologickým onemocněním v porovnání s předchozími léty opravdu věnuje zvýšená pozornost. Důvodů pro to může být jistě celá řada, ale nepochybný význam mají narůstající praktické zkušenosti, výstupy ze studií a také prohlubující se spolupráce a komunikace mezi onkology a reproduktology a pacientskými organizacemi. Význam tohoto tématu v rámci onkologické péče se nepochybně odráží i v začlenění specifické kapitoly o zachování fertility onkologických pacientů mezi doporučené postupy publikované v Modré knize České onkologické společnosti. V průběhu posledního roku se konalo i několik takto specificky zaměřených multioborových sympozií a seminářů.
Toto je velmi důležitá a významná otázka, na kterou lze ve velmi obecné rovině poměrně jednoduše odpovědět. Mezinárodně uznávané postupy doporučují zajištění konzultace o možnosti zachování reprodukce u všech onkologických pacientů v reprodukčním věku ideálně před zahájením onkologické léčby a z procesně-technických důvodů současně v situaci, kdy je možné odložit onkologickou léčbu o dva, ideálně spíše tři týdny. Zdůrazňuji, že taková konzultace nebo odeslání pacientky do centra reprodukční medicíny vyžaduje pečlivě vedený rozhovor s ní, její porozumění celé situaci ve vazbě na onkologické onemocnění a plánovanou léčbu.
Zahájení aplikace goserelinu v rámci prevence předčasného ovariálního selhání by mělo mít smysl u premenopauzálních pacientek minimálně jeden týden před zahájením systémové onkologické terapie a následně v průběhu celé doby jejího podávání. Nicméně platí, že čím vyšší věk pacientky a čím intenzifikovanější chemoterapie, tím vyšší riziko ovariálního selhání i přes aplikace goserelinu.
Řada mladých pacientek s karcinomem prsu a obzvláště ty s onemocněním velmi nízkého stadia mohou mít velmi dobrou prognózu a vyhlídky dlouhého života před sebou. Současně platí, že těhotenství má ochranný vliv na tyto pacientky i v případě, že již karcinomem prsu onemocněly. Z prospektivní studie POSITIVE vyplývá, že kumulativní incidence recidivy karcinomu prsu ve třech letech byla u pacientek s ovariální stimulací před léčbou a u pacientek bez ní srovnatelná, a to se jednalo o pacientky s hormonálně dependentními karcinomy stadia I–III. Specifikem je podle mého názoru potřeba individuálního zhodnocení celé situace společně s pečlivě informovanou pacientkou. Je potřeba nahlížet, že řada mladých pacientek zvládne onemocnění rakovinou prsu a že mnohé mohou těžce prožívat stav případného nenaplnění mateřství pro své vnímání plnohodnotného života. Současně je stále potřeba vyhodnocovat zkušenosti a nové informace a poznatky týkající se nejen zvládání onkologické léčby, ale i postupů asistované reprodukce.
Myslím si, že bez zdravotních sestřiček by to vůbec nemohlo fungovat. Lékař dělá svoji práci, ke které je vzdělán, a všechno ostatní spočívá na zdravotní sestřičce, celý systém na nich stojí a padá. Neumím vyjmenovat všechny jejich činnosti, sestřičky umějí všechno, co já neumím, bez nich to nejde. Pacient nejprve přichází do kontaktu se sestřičkou, ta se o něj pak stará jak odborně, tak určitě mu poskytne také vlídné slovo, a potom během celého procesu léčení se mu věnuje. Dnes už je to jinde než dřív, sestřičky mají vysoké školy, specializují se, takže pro pacienta je to velmi důležitý článek, možná ten největší, když má nějaké onemocnění a problém.
Mezi nejrizikovější chemoterapie patří protokoly v rámci transplantací krvetvorných buněk, intenzifikované protokoly chemoterapií agresivních lymfomů a protokoly chemoterapií s antracykliny a taxany typicky u pacientek s karcinomem prsu.
U metastatického karcinomu stojí klinici před otázkou, jak vytvořit terapeutickou sekvenci, která dá šanci na prodloužení přežití, aniž by byl…
Vytvoření sítě komplexních onkologických center (KOC) bylo svého času vizionářským počinem. Při stoupající prevalenci onkologických pacientů ale není…
Organizace onkologické péče má na přežití pacientů se solidními nádory zcela zásadní vliv. Pokud se nemocní ztrácejí v systému, efekt jakýchkoli…