Centrum pro Fabryho chorobu oceněno mezinárodně
Centrum pro Fabryho chorobu při II. interní klinice – klinice kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN se jako jediné v České republice stará o více…
Tým z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze identifikoval dosud neznámý mechanismus vzniku Fabryho choroby – vzácného dědičného onemocnění postihujícího srdce, ledviny a nervový systém. Jejich poznatek zveřejnil prestižní vědecký časopis The Journal of the American Society of Nephrology, který navíc práci věnoval vlastní komentář a zařadil jeden z obrázků práce na titulní stranu.
Zatímco dosud se mělo za to, že nemoc způsobuje výhradně hromadění tukových látek kvůli poruše enzymu α-galaktosidázy A, čeští vědci popsali i jiný mechanismus vzniku nemoci: poškození buněk v důsledku nesprávného sbalení enzymu a jeho lokalizace. To znamená, že u části pacientů nemoc vzniká i bez viditelného střádání lipidů – tzv. AGALopatie.
Výzkum byl motivován výsledky rozsáhlého celonárodního screeningu:
„V rámci celonárodního screeningového programu organizovaného Centrem pro Fabryho chorobu a Českou nefrologickou společností bylo mezi více než 6 000 hemodialyzovanými pacienty nalezeno šest pacientů se sníženou aktivitou α-galaktosidázy A a unikátní mutací genu GLA. Následné genetické a klinické vyšetření pacientů a jejich příbuzných odhalilo dalších 24 stejně geneticky postižených jedinců s částečně odlišnými klinickými projevy oproti pacientům s klasickými projevy Fabryho choroby,“ vysvětluje prof. Stanislav Kmoch, člen výkonné rady CarDia z Kliniky pediatrie a dědičných poruch metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.
Tento nález potvrzuje, že Fabryho choroba může mít mnohem širší spektrum projevů, než se dosud předpokládalo, a že diagnostika na základě klasických příznaků může některé pacienty zcela přehlédnout. Výzkum současně vysvětluje, proč u některých pacientů neprobíhá léčba nemoci optimálně, a otevírá cestu k jejímu zlepšení.
Práce vznikala v letech 2018–2025 s podporou řady grantů Agentury pro zdravotnický výzkum v prostředí Národního institutu pro výzkum metabolických a kardiovaskulárních onemocnění, CarDia a Národního centra lékařské genomiky.
Kontakt:
Mgr. Lukáš Malý
1. lékařská fakulta UK
lukas.maly@lf1.cuni.cz
224 964 406, 773 792 344
Ester Maiello
Projekt CarDia
miee@ikem.cz
731 755 543
Centrum pro Fabryho chorobu při II. interní klinice – klinice kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN se jako jediné v České republice stará o více…
V průběhu letošní mezinárodní konference New Horizons in Fabry Disease jsme si o tomto vzácném onemocnění povídali s jejím organizátorem prof. MUDr.…
I v případě vzácných onemocnění přinášejí výzkum a inovativní léky nové naděje pro nemocné. Patří sem i vzácné onemocnění Fabryho choroba.
Fabryho nemoc je vzácné geneticky vázané onemocnění, které sice není vyléčitelné, ale v poslední době je terapeuticky ovlivnitelné. Je tedy mimořádně…