Chronické srdeční selhání u nemocných s chronickým selháním ledvin - Stručný přehled mechanismů
Chronické srdeční selhání je u pacientů s chronickou renální insufi ciencí časté a multifaktoriální. Jeho léčba by měla být vedena mezioborovým týmem…
Chronické srdeční selhání je u pacientů s chronickou renální insufi ciencí časté a multifaktoriální. Jeho léčba by měla být vedena mezioborovým týmem…
V únoru 2009 vyšla v Circulation práce ze skupiny Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC), která se zabývala průběhem srdečního infarktu v USA v…
Obezita se stává závažným zdravotním problémem, a to stimuluje i vývoj antiobezitik. Dnes jsou běžně dostupnou léčbou obezity především bariatrické…
Komplikace dialyzačního cévního přístupu jsou nejčastější příčinou morbidity dialyzovaných pacientů, a proto bývá přístup označován za Achillovu patu…
Mladá žena (narozena 1988) se známou diagnózou Marfanova syndromu, s následujícím závažným klinickým průběhem (náhrada aortální chlopně z důvodu…
Docent Brumlík přednášel jednou ve Spolku česko slovenských lékařů. „Chytrý člověk,“ prohodil poté jeden z posluchačů k profesoru mikrobiologie Ivanu…
Osud nemocných s poruchami rytmu je určen především přítomností základního srdečního onemocnění, dále hemodynamickou závažností arytmie a u nemocných…
V únorovém čísle časopisu International Journal of Clinical Practice byl publikován přehledový článek z Göteborgu a Uppsaly, který shrnuje současný…
Na následujících kasuistikách bychom vám rádi přiblížili dva pacienty, kteří byli vyšetřeni na Společném příjmu interně nemocných (SPIN) ve VFN.…
V dávných dobách se příznivé účinky alkoholu na zdravotní stav projevovaly zabráněním střevních infekcí, zlepšením výživy, alkohol sloužil k vymývání…
Tyreopatie patří mezi nezávažnější nežádoucí účinky amiodaronu. V článku jsou probrány mechanismy toxického působení amiodaronu na štítnou žlázu,…
Nejdůležitějším úkolem klasifi kace hypertenze v těhotenství je rozlišit, zda hypertenze předchází těhotenství (tzv. pre existující hypertenze), nebo…
Na zasedání American Heart Association v New Orleans, které se konalo v listopadu 2008, byla zařazena přednáška, kterou přednesl P. K. Shah z Cedars…
Léčba hyperlipidémií (HLP) a dyslipidémií (DLP) představuje významný a obecně akceptovaný postup v prevenci kardiovaskulárních onemocnění, která…
Čtyřicetiletá žena s onkologickým onemocněním přichází k PET vyšetření z důvodu restagingu onemocnění. Z anamnézy jsou známé následující údaje: - stp…
Doc. MUDr. Jiří Král, CSc. 3. interní klinika 1. LF UK a VFN, U nemocnice 2, 128 08 Praha 2, e-mail: jkral@vfn.cz Zdroj: Kapitoly z kardiologie
Stenóza aortální chlopně (AS) je nejčastější chlopenní vadou. Dosud byla jedinou léčbou u těžké nebo symptomatické AS kardiochirurgie s použitím…
Vlastně pocházel z Rakouska – narodil se 26. ledna 1909 v Melku, městečku na Dunaji asi 70 kilometrů západně od Vídně, kde byl jeho český otec…
Hypertenze je díky své vysoké prevalenci v populaci nejčastějším chronickým onemocněním, se kterým se ve své ordinaci setkává praktický lékař. Krevní…
V kasuistice popisujeme případ pacientky s paroxysmální fibrilací síní, u které „optimální“ léčba podle doporučených postupů vedla k život…
Výraz alkohol pochází z arabského slova „al‑kahal“ a víno z gruzínského „gvino“. Alkohol se pije od počátků lidské historie. Víno se začalo pěstovat…
Epidemiologická data ukázala, že konzumace ovoce (speciálně bobulovin) a zeleniny má za následek snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění. Proto…
V současné době existuje řada důkazů o významu podávání statinů pro snížení rizika opakování infarktu myokardu. Málo se však ví o významu podávání…
Metabolická chirurgie je označení pro zásahy do anatomie normálního trávicího ústrojí, jejichž důsledkem je kromě významné redukce nadměrné tělesné…
Je všeobecně známo, že morbidita i mortalita při chřipkových epidemiích stoupají s narůstajícím věkem. Zvláště je to patrno u osob s chronickým…
Naše medicínská epocha je dobou medicíny založené na důkazech (evidence based medicine, EBM). Významnou součástí EBM jsou výsledky a interpretace…
Je dobře známo, že riziko makrovaskulárních komplikací podmíněných aterosklerózou je u diabetiků 2. typu výrazně vyšší než u osob bez diabetu či…
Mortalita pacientů s diabetes mellitus na ischemickou chorobu srdeční (ICHS) je vysoká. Diabetes mellitus je sám rizikovým faktorem ischemické…
Tato prospektivní studie je jednou z těch, které se snaží nacházet vztah mezi příznivým nebo nepříznivým složením lidské potravy a různými…
Klinický syndrom chronického srdečního selhání (CHSS) má v rozvinutých zemích stoupající prevalenci i incidenci. Může za to účinnější léčba akutních…
„Nic z toho, co se dnes učíme, nám nevystačí na celý zbytek života. Naši předkové se mohli po celý svůj život spoléhat na to, co se dozvěděli ve…
Přehledové články, komentáře, kazuistiky a další odborné informace pro praktické lékaře z oblasti kardiologie. Časopis podpořený edukačním grantem společnosti Teva.
Časopis má sesterský multioborový portál Kapitoly-online.cz
Aktuální číslo: | 3/2009 |
Datum vydání: | 12.10.2009 |
Periodicita: | 2× ročně |
Rozsah: | různý |
Předseda
Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc.,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Členové
Prof. MUDr. Renata Cífková, CSc.,
Centrum kardiovaskulární prevence 1. LF UK a TN Praha, II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN, Praha
Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,
vedoucí Centra preventivní kardiologie,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Otto Herber,
praktický lékař, Kralupy nad Vltavou,
SVL ČLS JEP
Časopis „Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře“ je časopisem odborným, recenzovaným a určeným odborné veřejnosti. To však neznamená, že tok informací v něm musí nutně být jednostranný – od redakční rady a vyzvaných autorů směrem ke čtenářům. Velmi přivítáme, rozhodnete‑li se změnit ze čtenářů v autory a zašlete nám své články s výsledky, zkušenostmi, názory a stanovisky, o něž byste se chtěli podělit se svými kolegy v široké praxi. Redakce přijímá k publikování příspěvky vhodné pro klinickou praxi, tj. zejména přehledové práce a kasuistiky z oboru kardiologie a angiologie, obrazové kasuistiky z echokardiografie, krátké komentáře na aktuální téma, dotazy na odborníky, excerpta z literatury a zprávy z významných kardiologických kongresů a konferencí.
Požadavky na zpracování textu
• Text příspěvku musí být napsán na PC v textovém editoru MS Word, bez grafické úpravy (tj. se zarovnáním vlevo, bez odsazování odstavců).
• Speciální symboly a řecká písmena je lépe vypsat. Do symbolů se převádějí až v grafickém programu. Zkratky, kromě jednoznačných, neuvádějte. Používejte metrické jednotky a jednotky soustavy SI.
• Rozsah přehledového článku by neměl přesáhnout 8–10 normostran (1 800 znaků = 1 normostrana), kasuistika maximálně 4–6 normostran.
Náležitosti rukopisu
• V záhlaví práce uveďte výstižný název, popř. podnázev, jméno a příjmení autora (autorů), přesný název pracoviště.
• Nestrukturovaný souhrn v rozsahu asi 10 řádků.
• Klíčová slova.
• Vlastní text: Názvy jednotlivých kapitol tučně, podkapitoly tučnou kurzivou. Důležité sdělení můžete dle své úvahy zvýraznit kurzivou. Číslované odkazy na tabulky a obrazovou dokumentaci je třeba zvýraznit v textu tučně (např. tab. 1, obr. 1 atd.). Úvod a závěr není třeba označit titulkem, stačí samostatný odstavec. Přehledový článek doplňte základní literaturou (max. 10 citací, přednostně českých autorů). Citace seřaďte konsekutivně.
• Za článek připojte doprovodné tabulky a popisky obrazové dokumentace, očíslované v souladu s odkazy ve vlastním textu.
Na konci práce uveďte stručné CV současně s kontaktní adresou, u spoluautorů funkční zařazení a všechny tituly.
Požadavky na grafické přílohy
Obrazové přílohy (grafy, fotografie, schémata), očíslované opět ve shodě s popisky, je nutno dodat v grafických formátech a tiskové kvalitě a připojit k článku jako samostatné soubory. Přetiskuje‑li se ilustrace uveřejněná již v jiném dokumentu, je nutno uvést původní pramen. Případné dotazy zodpovědí grafici nakladatelství (grafik@tribune.cz).
Zasílání příspěvků
O přijetí práce do tisku rozhoduje redakční rada na základě recenzních posudků. Redakce si vyhrazuje právo vrátit nabídnutý rukopis, který neprojde oponenturou. U přijatých článků si redakce vyhrazuje právo jazykové úpravy. S případnými odbornými poznámkami oponentů budou autoři seznámeni. Před definitivním odesláním do tisku obdrží autoři práci k provedení korektur.
Rukopisy odpovídající uvedeným požadavkům zasílejte, prosím, e‑mailem na adresu redakce: lipovska@tribune.cz.
Pro usnadnění komunikace a zaslání autorských korektur uveďte v doprovodném textu, prosím, telefonní číslo.
Redakce
Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře