Proč a jak používat ω-3 mastné kyseliny k ovlivnění kardiovaskulárního rizika
Souhrn: Existuje velké množství údajů o účincích polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem s první dvojnou vazbou na třetí pozici od…
Souhrn: Existuje velké množství údajů o účincích polynenasycených mastných kyselin s dlouhým řetězcem s první dvojnou vazbou na třetí pozici od…
Souhrn: Koncepce rizikových faktorů a multifaktoriální podmíněnosti aterosklerózy jako základní příčiny kardiovaskulárních onemocnění je dnes plně…
Zatímco kouření cigaret je nejvýznamnější příčinou chronické obstrukční plicní nemoci, nebylo dosud téměř nic známo o vlivu jiných technik kouření,…
Souhrn: Na 100 000 obyvatel je prováděno ročně až 66 mimonemocničních resuscitací. Okamžitá resuscitace zvyšuje naději na přežití téměř trojnásobně.…
Lidé pokročilého věku se vesměs pohybují pomaleji než mladší. Důvodů může být celá řada, zejména postižení dolních končetin, jako jsou fraktury nebo…
Souhrn: V současné fi nanční tísni stát zadržuje náklady na léky prostřednictvím snižování cen i lékových limitů pro lékaře. Lékaři jsou tak vedeni k…
Již Virchow v roce 1856 napsal, že hlavními faktory při vzniku trombózy jsou stáza krve, poškození endotelu a hyperkoagulabilita. Až v roce 1952…
Dvaapadesátiletý aktivní kuřák byl přijat na koronární jednotku pro recidivující klidové stenokardie. Na vstupním EKG byly nalezeny 1mm deprese úseku…
Osmatřicetiletý nemocný byl přijat na 3. interní kliniku 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze pro bolestivý otok pravé dolní…
Proč vůbec psát knihu o dějinách kardiologie? Proč by člověk měl vlastně studovat historii svého oboru? Tak se ptá v úvodu svých téměř…
„Je mnohem důležitější vědět, jaký pacient chorobou onemocněl, než jakou má pacient chorobu.“ To je jeden z mnoha nezapomenutelných výroků Williama…
Hodnocení kardiopulmonální výkonnosti a fyzické zdatnosti je nedílnou součástí přístupu k nemocným s kardiovaskulárními chorobami. Fyzické omezení…
V následujícím textu popisujeme případ 64leté obézní pacientky s chronickým srdečním selháním na podkladě dilatační kardiomyopatie, která byla v…
Podáváním kyseliny acetylsalicylové (ASA) v sekundární prevenci se u pacientů s kardiovaskulárním onemocněním jednoznačně snižuje riziko nepříznivé…
Lázeňská léčba je standardní součástí péče o pacienty s onemocněním srdce a cév. Článek přibližuje základní problematiku lázeňské léčby těchto…
V loňském roce publikovalo šestnáct autorů z Institutu preventivní medicíny v Kodani rozsáhlou studii, která se zabývala vlivem různých tuků v…
Náhlá úmrtí u sportovců jsou vždy tragickou událostí, zejména pokud jim bylo možno zabránit dobře provedeným screeningovým vyšetřením. V současné…
Antikoagulační léčba je častá v ambulancích praktických lékařů, specialistů i specializovaných center. Je to léčba, která má velký preventivní i…
Fibrilace síní je arytmií s vysokou prevalencí v populaci. Léčba fibrilace síní je dynamicky se rozvíjející oblastí kardiologie a dělí se na postupy…
Souhrn: Fibrilace síní představuje nejčastější setrvalou arytmii v dospělé populaci. Její výskyt roste s věkem a prevalence stoupá. Je označována…
Přehledové články, komentáře, kazuistiky a další odborné informace pro praktické lékaře z oblasti kardiologie. Časopis podpořený edukačním grantem společnosti Teva.
Časopis má sesterský multioborový portál Kapitoly-online.cz
Aktuální číslo: | 2/2010 |
Datum vydání: | 19.5.2010 |
Periodicita: | 2× ročně |
Rozsah: | různý |
Předseda
Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc.,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Členové
Prof. MUDr. Renata Cífková, CSc.,
Centrum kardiovaskulární prevence 1. LF UK a TN Praha, II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN, Praha
Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,
vedoucí Centra preventivní kardiologie,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Otto Herber,
praktický lékař, Kralupy nad Vltavou,
SVL ČLS JEP
Časopis „Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře“ je časopisem odborným, recenzovaným a určeným odborné veřejnosti. To však neznamená, že tok informací v něm musí nutně být jednostranný – od redakční rady a vyzvaných autorů směrem ke čtenářům. Velmi přivítáme, rozhodnete‑li se změnit ze čtenářů v autory a zašlete nám své články s výsledky, zkušenostmi, názory a stanovisky, o něž byste se chtěli podělit se svými kolegy v široké praxi. Redakce přijímá k publikování příspěvky vhodné pro klinickou praxi, tj. zejména přehledové práce a kasuistiky z oboru kardiologie a angiologie, obrazové kasuistiky z echokardiografie, krátké komentáře na aktuální téma, dotazy na odborníky, excerpta z literatury a zprávy z významných kardiologických kongresů a konferencí.
Požadavky na zpracování textu
• Text příspěvku musí být napsán na PC v textovém editoru MS Word, bez grafické úpravy (tj. se zarovnáním vlevo, bez odsazování odstavců).
• Speciální symboly a řecká písmena je lépe vypsat. Do symbolů se převádějí až v grafickém programu. Zkratky, kromě jednoznačných, neuvádějte. Používejte metrické jednotky a jednotky soustavy SI.
• Rozsah přehledového článku by neměl přesáhnout 8–10 normostran (1 800 znaků = 1 normostrana), kasuistika maximálně 4–6 normostran.
Náležitosti rukopisu
• V záhlaví práce uveďte výstižný název, popř. podnázev, jméno a příjmení autora (autorů), přesný název pracoviště.
• Nestrukturovaný souhrn v rozsahu asi 10 řádků.
• Klíčová slova.
• Vlastní text: Názvy jednotlivých kapitol tučně, podkapitoly tučnou kurzivou. Důležité sdělení můžete dle své úvahy zvýraznit kurzivou. Číslované odkazy na tabulky a obrazovou dokumentaci je třeba zvýraznit v textu tučně (např. tab. 1, obr. 1 atd.). Úvod a závěr není třeba označit titulkem, stačí samostatný odstavec. Přehledový článek doplňte základní literaturou (max. 10 citací, přednostně českých autorů). Citace seřaďte konsekutivně.
• Za článek připojte doprovodné tabulky a popisky obrazové dokumentace, očíslované v souladu s odkazy ve vlastním textu.
Na konci práce uveďte stručné CV současně s kontaktní adresou, u spoluautorů funkční zařazení a všechny tituly.
Požadavky na grafické přílohy
Obrazové přílohy (grafy, fotografie, schémata), očíslované opět ve shodě s popisky, je nutno dodat v grafických formátech a tiskové kvalitě a připojit k článku jako samostatné soubory. Přetiskuje‑li se ilustrace uveřejněná již v jiném dokumentu, je nutno uvést původní pramen. Případné dotazy zodpovědí grafici nakladatelství (grafik@tribune.cz).
Zasílání příspěvků
O přijetí práce do tisku rozhoduje redakční rada na základě recenzních posudků. Redakce si vyhrazuje právo vrátit nabídnutý rukopis, který neprojde oponenturou. U přijatých článků si redakce vyhrazuje právo jazykové úpravy. S případnými odbornými poznámkami oponentů budou autoři seznámeni. Před definitivním odesláním do tisku obdrží autoři práci k provedení korektur.
Rukopisy odpovídající uvedeným požadavkům zasílejte, prosím, e‑mailem na adresu redakce: lipovska@tribune.cz.
Pro usnadnění komunikace a zaslání autorských korektur uveďte v doprovodném textu, prosím, telefonní číslo.
Redakce
Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře