Vliv statinů na mortalitu hospitalizovaných pacientů s COVID‑19?
Vzhledem k tomu, že během onemocnění COVID‑19 dochází k hyperzánětlivému stavu a následně k syndromu akutní respirační tísně (ARDS), poškození…
Vzhledem k tomu, že během onemocnění COVID‑19 dochází k hyperzánětlivému stavu a následně k syndromu akutní respirační tísně (ARDS), poškození…
E‑cigarety se staly populární metodou odvykání kouření a dlouhodobou alternativou ke kouření tabáku. Kritici však tvrdí, že elektronické cigarety se…
Navzdory celosvětové pandemii COVID‑19 dosáhla medicína v roce 2020 i několika pozoruhodných úspěchů, jak uvádí Alicia Reale‑Cooney na Newsroom…
Začátkem října 2020 byla pro známky oboustranného srdečního selhání hospitalizována sedmdesátiosmiletá nemocná s anamnézou prolapsu zadního cípu…
Souhrn Kasuistika popisuje případ mladé pacientky, u níž bylo v rámci předoperačního vyšetření před operací čelistního kloubu zjištěno patologické…
Souhrn Přestat kouřit je jednou z nejdůležitějších intervencí v rámci primární i sekundární prevence kardiovaskulárních onemocnění. Kromě diagnóz …
Souhrn Přístup k prevenci kardiovaskulárních (KV) onemocnění se mění. Doporučené postupy postulují stále ambicióznější cílové hodnoty, k jejichž…
Souhrn Hyperlipoproteinemie a dyslipidemie (HLP a DLP) jsou obecně akceptovány jako rizikové faktory (RF) kardiovaskulárních onemocnění (KVO),…
Souhrn Pohybová aktivita představuje jednu z velmi důležitých složek zdravého životního stylu. Pohybově aktivní jedinci mají o 20–30 % nižší…
Souhrn Od publikace posledních evropských i českých doporučení pro diagnostiku a léčbu srdečního selhání (SS) uplynulo již pět let. Za tu dobu se…
Souhrn Hypertenze je nejčastější kardiovaskulární onemocnění, a v důsledku toho i nejčastější chronické onemocnění v ordinaci praktického lékaře.…
Přehledové články, komentáře, kazuistiky a další odborné informace pro praktické lékaře z oblasti kardiologie. Časopis podpořený edukačním grantem společnosti Teva.
Časopis má sesterský multioborový portál Kapitoly-online.cz
Aktuální číslo: | 1/2021 |
Datum vydání: | 07.5.2021 |
Periodicita: | 2× ročně |
Rozsah: | různý |
Předseda
Prof. MUDr. Jaromír Hradec, CSc.,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
Členové
Prof. MUDr. Renata Cífková, CSc.,
Centrum kardiovaskulární prevence 1. LF UK a TN Praha, II. interní klinika kardiologie a angiologie 1. LF UK a VFN, Praha
Prof. MUDr. Richard Češka, CSc.,
vedoucí Centra preventivní kardiologie,
III. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha
MUDr. Otto Herber,
praktický lékař, Kralupy nad Vltavou,
SVL ČLS JEP
Časopis „Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře“ je časopisem odborným, recenzovaným a určeným odborné veřejnosti. To však neznamená, že tok informací v něm musí nutně být jednostranný – od redakční rady a vyzvaných autorů směrem ke čtenářům. Velmi přivítáme, rozhodnete‑li se změnit ze čtenářů v autory a zašlete nám své články s výsledky, zkušenostmi, názory a stanovisky, o něž byste se chtěli podělit se svými kolegy v široké praxi. Redakce přijímá k publikování příspěvky vhodné pro klinickou praxi, tj. zejména přehledové práce a kasuistiky z oboru kardiologie a angiologie, obrazové kasuistiky z echokardiografie, krátké komentáře na aktuální téma, dotazy na odborníky, excerpta z literatury a zprávy z významných kardiologických kongresů a konferencí.
Požadavky na zpracování textu
• Text příspěvku musí být napsán na PC v textovém editoru MS Word, bez grafické úpravy (tj. se zarovnáním vlevo, bez odsazování odstavců).
• Speciální symboly a řecká písmena je lépe vypsat. Do symbolů se převádějí až v grafickém programu. Zkratky, kromě jednoznačných, neuvádějte. Používejte metrické jednotky a jednotky soustavy SI.
• Rozsah přehledového článku by neměl přesáhnout 8–10 normostran (1 800 znaků = 1 normostrana), kasuistika maximálně 4–6 normostran.
Náležitosti rukopisu
• V záhlaví práce uveďte výstižný název, popř. podnázev, jméno a příjmení autora (autorů), přesný název pracoviště.
• Nestrukturovaný souhrn v rozsahu asi 10 řádků.
• Klíčová slova.
• Vlastní text: Názvy jednotlivých kapitol tučně, podkapitoly tučnou kurzivou. Důležité sdělení můžete dle své úvahy zvýraznit kurzivou. Číslované odkazy na tabulky a obrazovou dokumentaci je třeba zvýraznit v textu tučně (např. tab. 1, obr. 1 atd.). Úvod a závěr není třeba označit titulkem, stačí samostatný odstavec. Přehledový článek doplňte základní literaturou (max. 10 citací, přednostně českých autorů). Citace seřaďte konsekutivně.
• Za článek připojte doprovodné tabulky a popisky obrazové dokumentace, očíslované v souladu s odkazy ve vlastním textu.
Na konci práce uveďte stručné CV současně s kontaktní adresou, u spoluautorů funkční zařazení a všechny tituly.
Požadavky na grafické přílohy
Obrazové přílohy (grafy, fotografie, schémata), očíslované opět ve shodě s popisky, je nutno dodat v grafických formátech a tiskové kvalitě a připojit k článku jako samostatné soubory. Přetiskuje‑li se ilustrace uveřejněná již v jiném dokumentu, je nutno uvést původní pramen. Případné dotazy zodpovědí grafici nakladatelství (grafik@tribune.cz).
Zasílání příspěvků
O přijetí práce do tisku rozhoduje redakční rada na základě recenzních posudků. Redakce si vyhrazuje právo vrátit nabídnutý rukopis, který neprojde oponenturou. U přijatých článků si redakce vyhrazuje právo jazykové úpravy. S případnými odbornými poznámkami oponentů budou autoři seznámeni. Před definitivním odesláním do tisku obdrží autoři práci k provedení korektur.
Rukopisy odpovídající uvedeným požadavkům zasílejte, prosím, e‑mailem na adresu redakce: lipovska@tribune.cz.
Pro usnadnění komunikace a zaslání autorských korektur uveďte v doprovodném textu, prosím, telefonní číslo.
Redakce
Kapitoly z kardiologie pro praktické lékaře