Tematická příloha: Dětské lékařství: Návštěva praktického lékaře u pacienta
Do specifiky činnosti praktického lékaře patří i vyšetřování a ošetřování pacientů v jejich domácím prostředí.
Do specifiky činnosti praktického lékaře patří i vyšetřování a ošetřování pacientů v jejich domácím prostředí.
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) pod vedením Davida Ratha vydalo vyhlášku č. 290/2006 Sb., o rámcových smlouvách, která vyšla 16. 6. 2006 ve Sbírce…
„Nikdo neví, co bude dál,“ řekl novinářům 8. listopadu za Krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic prezident České lékárnické komory…
I když v současné době neexistuje legislativní definice zdravotnického zařízení, lze lékařskou praxi dle obecných právních předpisů chápat jako…
V současné době jsme svědky výrazné feminizace obou odborností praktických lékařů, kdy přibližně dvě třetiny lékařů tvoří ženy. Navíc více než 50 %…
Uplynul nám měsíc a znovu pověřený premiér Topolánek se bude snažit sestavit vládu. Určitě to nebude jednoduché, ale snad odolá všem nástrahám a…
Ať nás žije stále víc, čím dál tím déle a kvalitněji. To je hlavní poselství reformy zdravotnictví, kterou schválila maďarská vláda. Co přinese…
Sjednocení doplatků za léky, na kterém se na sjezdu České lékárnické komory, který proběhl 3. až 4. listopadu, shodli zástupci lékárníků,…
Proti dalšímu převodu nemocnic na obchodní subjekty kategoricky protestuje Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL). Usnesl se na tom…
Onemocnění trávicího ústrojí lze rozdělit na organické nemoci jednotlivých orgánů, tj. strukturální poruchy, jež lze lokalisovat a objektivisovat…
Podle statistik má diabetes mellitus sedm procent české populace, ve skutečnosti již ale může být diabetikem každý desátý Čech. Toto číslo přitom…
Toto číslo Medical Tribune je tak nabito informacemi, že se sám divím, jak jsme to vše mohli napsat. A také trnu obavou, zda to vy stihnete všechno…
V lednu roku 1990 se v Praze konstituovalo Občanské fórum pražských dětských lékařů a dětských sester, které se 12. července téhož roku…
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze přivítala 26. října vzácného hosta. V posluchárně Radiodiagnostické kliniky proběhla veřejná přednáška pražského…
Kmeny Staphylococcus aureus rezistentní proti antibiotikům představují závažné riziko. Vývoj antibiotik nedokáže s těmito bakteriemi udržet krok.…
V druhé polovině října proběhl v Praze evropský kongres věnovaný akutní kardiologii – Acute Cardiac Care 2006. V jeho průběhu představil mimo jiné…
Podle odhadů odborníků je v ČR 740 000 diabetiků. Přibližně sedm procent z nich má diabetes 1. typu, který je charakterizován absolutnímu nedostatku…
Farmakoekonomie (FE) je věda, která se zabývá účelným využíváním finančních zdrojů určených na zdravotní péči. Stanovuje určitou hodnotu, která je…
Vnitřní lékařství bylo v minulosti považováno za královnu medicíny. Postavení interny se však během posledních desítek let velice změnilo ve prospěch…
Do pozice generálního ředitele společnosti Novartis pro ČR a SR nastupuje s platností od 1. listopadu tohoto roku dr. Steffen Auer, který předtím…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Ve dnech 27. až 28. října se v saském hlavním městě Drážďanech konala za výrazné účasti odborníků z České republiky konference zabývající se…
Zdravotnictví v Ústeckém kraji čeká od 1. dubna příštího roku zásadní změna. Podle rozhodnutí zastupitelstva se všech pět krajských nemocnic sloučí…
„Má to být především instituce bující skvělým vědeckým životem,“ říká v rozhovoru o Univerzitě Karlově její rektor prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.…
Po úspěšných deseti kongresech interní medicíny ve Zlíně se v říjnu roku 2004 uskutečnil XI. sjezd internistů v Brně a o rok později na něj úspěšně…
Titulek prozrazuje motto letošního Světového dne boje proti CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci), který připadá na středu 15. listopadu.…
Zkušenosti s použitím antidepresiv ze skupiny SSRI v léčbě návalů horka u žen v perimenopauze, postmenopauze, resp. s karcinomem prsu popsané v…
Sluch je zatím jediným lidským smyslem, který lze úspěšně nahradit pomocí implantovaného elektronického zařízení. Toto zařízení se nazývá kochleární…
Na slavnostním zasedání ve velké aule staroslavného Karolina udělil 9. listopadu Nadační fond dr. Paula Janssena ceny za rok 2005 v oborech…
Předsedou Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP byl opět zvolen doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc. Stalo se tak 8. listopadu na XXV. výroční…
Průměrná délka života je v Maďarsku o 6 let kratší než v rozvinutých zemích EU. Nová maďarská vláda se proto zavázala radikálně zreformovat…
Nový zákon o nemocenských dávkách, který měl začít platit od příštího roku a podle něhož měly nemocenskou platit firmy, poslanci pozměnili; nová…
Mistr Jan Hus slezl z pomníku na Staroměstském náměstí, protáhl si ztuhlé údy a vytřepal hábit. Pak se vydal na cesty po zemích Koruny české. Narazil…
Anti-Aging Medicine je nový obor, na který mnozí lékaři tradičních specializací hledí s nedůvěrou. Nemohou mu však upřít, že se snaží najít odpověď…
Trocha makroekonomických dat úvodem. Je nutno konstatovat, že výdaje na zdravotnictví v ČR kolísají v hodnotách těsně nad 7 % hrubého domácího…
Jen před několika málo dny vyšla v prestižním časopise The American Journal of Human Genetics práce „Mutations in TMEM76 cause mucopolysaccharidosis…
V časopise Tempus Medicorum (2006, číslo 9, ročník 16) byl uveřejněn článek s názvem „Tibolon – zvýšení rizika mozkové mrtvice“. Součástí textu je…
Na otázky MT týkající se směru, jímž by se mělo ubírat propojení informačních technologií a medicíny, odpovídá Sharad Gandhi, ředitel Digital Health…
Silná slova, nebo se opravdu Česká republika stane biotechnologickým rájem ve střední Evropě? To patrně ukáže až budoucnost. Nicméně na mezinárodní…
Porody v domácnosti jsou v pojetí současné medicíny nedoporučitelné, jejich důsledkem by mohlo být zhoršení výsledků perinatální péče na úroveň méně…
Světová zdravotnická organizace ostře kritizovala čínské ministerstvo zemědělství, že se nepodělilo o vzorky objevené nové verze viru ptačí chřipky…
„Kvalitu zdravotnictví nevystihuje deklarovaný rozsah práv pacientů, ale snadnost, s jakou je mohou uplatňovat v běžném životě.“ Tak zahájil 25.…
Dvou či třílůžkové pokoje s příslušenstvím, příjemné společenské místnosti a jídelny, bezbariérový vstup do zahrady s altánem, vybavení uzpůsobené…
Hned v úvodní den mezinárodního veletrhu HOSPIMedica organizátoři připravili pro odbornou veřejnosti jeden z vrcholů doprovodného programu – 1.…
Pro financování nové ordinace nebo modernizaci stávající je vhodné dobře zvážit, zda použít vlastní úspory, neboli hotové peníze, nebo si vzít…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Před několika měsíci k nám na kliniku nastoupila nová vrchní sestra a mimo jiné zavedla i pokutový systém. Například za pozdní příchod na službu nám…
Jedním z cílů Národní rady zdravotně postižených je zlepšení podmínek, za kterých je poskytována zdravotní péče lidem s handicapem. Tomuto tématu…
Během 1. mezinárodního kongresu robotické chirurgie hovořila MT s prof. MUDr. Miroslavem Ryskou, CSc., předsedou České chirurgické společnosti ČLS…
Již 9. OTC konference 2006 na téma Samoléčba jako trend moderní společnosti se uskutečnila poslední říjnový den v Kongresovém centru pražského IKEM.…
Oddělení lékařské genetiky Fakultní nemocnice Brno a Česká lékařská komora – OS Brno město uspořádaly pod záštitou MUDr. Renaty Gaillyové z FN Brno…
Prezident republiky 6. listopadu v Karolinu na slavnostním shromáždění předal jmenovací dekrety 63 novým profesorům. Přinášíme seznam těch, kteří…
MUDr. Tomáš Julínek, MBA, ministr zdravotnictví v demisi S generálním ředitelem Veletrhy Brno, a. s., jsme se shodli, že je potřeba vytvářet…
Veletrh HOSPIMedica se letos výrazně profiloval jako mezinárodní hi‑tech přehlídka. Není tedy náhodou, že ve stejný den, kdy otevřel své brány, se…
Také letos byly v průběhu veletrhu uděleny ceny nejlepším exponátům. Na slavnostním večeru je společně předávali (na fotografii zprava) předseda…
O činnosti Sdružení pacientů CHOPN hovořila MT s členkou jeho předsednictva Irenou Sezemskou.
Chronickou obstrukční plicní nemocí (CHOPN) trpí na světě 600 milionů lidí, v České republice se počet nemocných blíží k 800 000. Hlavním rizikovým…
Jen před několika málo dny vyšla v prestižním časopise The American Journal of Human Genetics práce o objevu příčiny mukopolysacharidózy typu IIIC,…
Se zájmem čteme (nejen) na stránkách Medical Tribune příspěvky týkající se vakcinace proti lidským papilomavirům (HPV) a případné úhrady plošné…
Jednou ze zajímavých odborných doprovodných akcí mezinárodního veletrhu HOSPIMedica byl i 14. mezinárodní kongres České lékařské společnosti JEP,…
Veletrh HOSPIMedica konaný ve dnech 24.–27. října 2006 potvrdil své postavení největší středoevropské prezentace zdravotnické techniky i…
V den zahájení veletrhu pozval odstupující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek spolu s redakcí Medical Tribune, Asociací českých a moravských…
Česká flebologická společnost pořádala ve dnech 27. až 28. října v pražské Nemocnici Na Homolce již XXXI. flebologické dny. Na konferenci vystoupil…
Dům techniky v Pardubicích se 20. a 21. října stal místem setkání odborníků zabývajících se teoreticky a prakticky výzkumem a léčebným ovlivněním…
Za krásného slunečného počasí se ve dnech 8. až 12. října v novém veletržním areálu v Lipsku uskutečnila pravidelná konference evropské…
Psychiatrické centrum Praha (PCP), které navazuje na dřívější Výzkumný ústav psychiatrický založený v roce 1961, oslavilo v těchto dnech pětačtyřicet…
Ve věku jedenaosmdesáti let 24. října nečekaně zemřel prof. MUDr. et RNDr. h. c. Emanuel Vlček, DrSc. – přední osobnost české vědy, udivující jak…
Až si na straně čtyři dočtete článek „Jiný pohled na studii LIFT“ a zjistíte, jak rozdílně je možné interpretovat studie týkající se hormonální…
V posledním vydání časopisu Klinická farmakologie a farmacie nás zaujal článek docenta Petra Petra s názvem Nápady pro čtenáře klinických studií.…
EMEA (European Medicines Agency) vydala 19. října v rámci svých pravidelných press release mj. zprávu o nesouhlasu členských států týkajícím se…
Evropská komise koncem října oznámila vládě, že zahajuje proti České republice druhou fázi správního řízení ve věci implementace tzv. evropské…
Psychiatrické centrum Praha (PCP) si v těchto dnech připomíná 45. výročí svého vzniku. Za tu dobu vyrostlo v instituci, která se zvláště ve svém…
Díky důsledné realizaci Perinatologického programu a jeho průběžné aktualizaci se české porodnictví řadí svými výsledky mezi nejvyspělejší země světa…
Své patnácté narozeniny oslavila 24. října tohoto roku spolu s několika stovkami svých partnerů a přátel společnost Guarant International,…
Pacientská organizace Liga proti osteoporóze ve spolupráci s občanským sdružením ŽIVOT 90 uspořádaly v pondělí 30. října v Kongresovém centru…
Na 62. žofínském fóru vystoupil 31. října ministr práce a sociálních věcí v demisi Petr Nečas k připravované a diskutované důchodové reformě.…
STARONOVÝ ŠÉF POJIŠŤOVNY Zdeněk Vrožina se vrací do čela Hutnické zaměstnanecké pojišťovny (HZP). Správní rada HZP ho 1. listopadu zvolila novým…
Minister zdravotníctva stredoľavej vlády MUDr. Ivan Valentovič takmer každý deň oznámi slovenskej verejnosti potešujúcu novinku. Teda, relatívne…
Evropané žijí déle a mají méně dětí, kontinent proto čelí problému „demografického stárnutí“. Tato situace bude mít vážné dopady na ekonomiku, kdy…
Založili jsme společnost s ručením omezeným a budeme kupovat větší nemovitost, ve které chceme zřídit naše lékařské ordinace. Budeme muset platit daň…
V minulém vydání (MT 34/2006, str. 7) jsme přinesli stručnou informaci o vývoji trhu s léky v ČR, jak ji zveřejnila Mezinárodní asociace…
Největší tuzemská farmaceutická společnost Zentiva zvýšila od ledna do září zisk meziročně o 3,9 procenta na více než 1,5 miliardy korun. Tento…
Počet zápisů v elektronických zdravotních knížkách přesáhl na konci října pět milionů. Systém IZIP využívá téměř milion pojištěnců VZP a je do něj…
Už na počátku devadesátých let podepsal tehdejší předseda vlády ČR Václav Klaus Asociační dohodu České republiky s Evropskou unií a už dva a půl roku…
VYHLÁŠKA O DOKUMENTACI Pacienti měli od 1. listopadu ve všech ambulancích a nemocnicích začít podepisovat před každým vyšetřením a léčebným zákrokem…
Koordinátoři skupin poskytovatelů ambulantní zdravotní péče vyjádřili 25. října vážné znepokojení nad postupem zdravotních pojišťoven při sjednávání…
Na alarmující nárůst podílu nevhodné dětské obuvi v české obchodní síti odborníci upozorňují už dlouho. Vážnost situace ukázal v letech 1997 až 1999…
Každý z vás denně předepisuje svým pacientům určité léky a v kombinaci s jinými je přitom nucen řešit možnosti jejich nežádoucích účinků. Společnost…
Konsorcium společností InterSystems, SMS a Medidata na veletrhu HOSPIMedica představilo nový projekt Shared Medical Solutions pro integraci…
Seminář pro neziskové organizace působící ve zdravotnictví na téma „Jak o sobě dát vědět na veřejnosti“ uspořádalo během veletrhu Informační centrum…
Novému zákonu o sociálních službách, který vstoupí v platnost 1. ledna příštího roku, věnovala svou odbornou konferenci na veletrhu HOSPIMedica…
Paliativní medicína není jen péče o terminálně onkologicky nemocné. Na správně prováděnou paliativní péči má nárok každý nemocný v pokročilé fázi…
Autoři z britského Birminghamu Raza Silveira a spol. referují v časopisu International Journal of Psychiatry in Clinical Practice o úspěšné léčbě…
Medical Tribune požádala dvě zdravotní pojišťovny o vyjádření, jak hodlají naložit s kompromisním návrhem koordinátorů skupin poskytovatelů zdravotní…
Korupční aféra blízké spolupracovnice bývalého ministra zdravotnictví Davida Ratha Evy Klimovičové se bude u Obvodního soudu pro Prahu 5 projednávat…
Česká republika má relativně dostatek diagnostické i hospitační techniky, je však nutné najít vzájemné vazby mezi nimi. Jde o oblasti legislativní,…
Téma dnešního diskusního fóra na straně dvě zní „Proč stojí lékařky stranou?“ V uveřejňovaných odpovědích nejčastěji nacházíte zmínky o zátěži žen…
Jak je již tradicí, hostilo i tento rok Výstaviště Praha největší český stomatologický veletrh Pragodent 2006. Letošní, již 14. ročník proběhl ve…
V zemích Evropské unie je očkováno proti chřipce v průměru 22 procent populace, v Česku je to jen 7 procent. Zda se letos Česká republika v tomto…
S generálním ředitelem společnosti GUARANT International, spol. s r. o., Ing. Karlem Procházkou MT nahlédla do zákulisí organizace nejen medicínských…
V polovině září se v lázeňském městečku Luhačovice, rozkládajícím se v malebném údolí na úpatí chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, konal XIV.…
Virové hepatitidy jsou difuzní zánětlivě nekrotická onemocnění jater. I v současné době představují velmi závažný zdravotnický problém. Akutní i…
V nedávné době se v tisku objevilo varování odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), podle něhož roste pravděpodobnost, že kvůli stoupajícímu…
V atraktivním prostředí hotelu Hilton v Praze se v sobotu 14. října uskutečnil 4. ročník kongresu Důkazy a praxe, podruhé organizovaný jako Evropský…
RYBÍ TUK SNIŽUJE TRIGLYCERIDY Omega‑3 nenasycené mastné kyseliny a tím i jejich zdroj – rybí tuk – jsou současným hitem. Připisují se jim, možná…
Před 55 lety vyšel ve zlínském deníku „Naše pravda“ následující článek:
Studenti kráčející ke zkouškám obvykle chtějí uspět. To záleží na jejich intelektuálních schopnostech, motivaci, píli a troše náhody, které se říká…
Podle slibu daného v minulém čísle MT se vracíme k mezinárodnímu veletrhu informačních technologií INVEX 2006. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších…
Více než individuálně zaměřená výuka a opakování je tzv. řízení znalostí. Zahrnuje hlavně organizační učení, čerpání vědomostí a novátorské pracovní…
Systém elektronických zdravotních knížek IZIP se stává čím dál populárnějším. V současné době registruje již 982 942 klientů VZP, 8 413 lékařů, 5 285…
Na poslední chvíli vyjednalo ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem České republice možnost čerpat v letech 2007 až 2013 významné…
Vést v dnešní době nemocnici, její oddělení nebo třeba „jen“ menší ordinaci není rozhodně jednoduché. Musíte si, s trochou nadsázky, hlídat vše, co…
V prevenci i léčbě ptačí chřipky snad již brzy bude možno využít monoklonálních protilátek; vyplývá to alespoň z pokusů Brendona Hansona a spol. z…
Fakultní nemocnice Olomouc si připomněla výročí 110 let existence nemocničního areálu na Tabulovém vrchu. Souhlas s výstavbou někdejších Zemských…
Ve dnech 19. až 21. září proběhlo zátěžové testování aplikace NIS StaproAKORD (předchozí verze 5.20) a její předvedení v trvalém zatížení IT…
S rozvojem moderní medicíny a účinné farmakoterapie se bohužel nelze vyhnout ani nežádoucím účinkům léků. Jaterní poškození může být velmi závažnou,…
Používané informační systémy ve zdravotnictví jsou složité, fragmentované, používají technologie různých dodavatelů a nezřídka také různé standardy.…
Analýza projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, jejíž vypracování zadalo nové vedení ministerstva zdravotnictví, odhalila…
Koncem září se v Barceloně konala další z každoročních konferencí European Iron Club (EIC), na níž bylo prezentováno více než 120 ústních a…
Společností, která na Pragodentu pravidelně vystavuje, je Fénix Dental, která v České republice zastupuje firmu Meisinger, výrobce rotačních nástrojů…
Rezistence vůči lékům využívaným proti chřipkovým virům rychle roste. Výjimkou nejsou ani inhibitory neuraminidázy oseltamivir a zanamivir. Díky…
Spolehlivá epidemiologická surveillance (dohled) infekčních onemocnění je důležitá pro racionální rozhodnutí v oblasti veřejného zdravotnictví včetně…
V ČR se nejčastěji setkáváme s klíšťovou meningoencefalitidou, která si zaslouží nejvíce pozornosti, proto je jí věnován samostatný článek. Autor se…
Klíšťová encefalitida (KE) je nákaza s typickou přírodní ohniskovostí, která se vyskytuje na mnoha místech České republiky. Její výskyt je dán…
Infekce virem hepatitidy B může vést ke vzniku akutní či chronické virové hepatitidy B (HBV), nosičství HBsAg, ale i k rozvoji jaterní cirhózy a…
Očkovací látka Silgard® byla schválena 20. září tohoto roku jako první a jediná vakcína v Evropské unii (EU) k použití u dětí a dospívajících ve věku…
Musím reagovat na nepřesné údaje, jež se objevily v článku MUDr. Olgy Dyrhonové a Mgr. Marcely Šafářové „Pomáhá, ale není všespasitelná“ počátkem…
U 43letého muže, kuřáka s obstrukční chorobou plicní a hepatopatií, byla v roce 1997 zjištěna tuberkulóza plic bakteriologicky neověřená. Pacient byl…
V následujícím komentáři se doc. MUDr. Oldřich Vinař, DrSc., vrací k článku MUDr. Radkina Honzáka, CSc., Nezapomínejme, že emoce jsou nemoce (MT 32…
HOSPIMedica 2006 Nestačíte letos navštívit největší středoevropský mezinárodní veletrh zdravotnické techniky v Brně? Nevadí – MT pro vás sestavuje…
Mezinárodní tým vedený Pierem Purim z Burnham Institute v kalifornské La Jolla dosáhl u myšího modelu Duchenneovy svalové dystrofie překvapivého…
Údaje o spotřebě léčiv v českém zdravotnictví ve 3. čtvrtletí potvrdily další pokles ve spotřebě léčiv v tomto roce. V důsledku restriktivních…
Akutní průjmová onemocnění jsou problémem celosvětovým, a to nejen v rozvojových zemích. V ČR bylo podle epidemiologických přehledů v roce 2005…
Počátkem října oznámily firmy Schering AG a Biogen Idec Inc. zahájení studie ZEAL (ZEvalin jako konsolidační léčba u Agresivních Lymfomů). Do této…
V minulých dnech jsme byli svědky nebývalého úspěchu týmu zdravotníků ze zlínské nemocnice. Šlo o ojedinělý chirurgický zákrok rekonstrukce ruky…
U nás na vsi se skoro nekrade. Jednak máme jakési morální zábrany, jednak není co. Všechno patří někomu konkrétnímu, který o své pečuje a hlídá si to…
Více než tři desítky let, během kterých Interní oddělení na Strahově určovalo trendy rozvoje dialyzační léčby u nás, se na fasádě budovy znatelně…
„Ministr zdravotnictví není bůh a zdravotnictví je minimálně tak složitý organismus jako lidské tělo. Domnívám se, že ministr zdravotnictví se musí…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…
Třetí nejnižší počet sebevražd za posledních 130 let byl u nás podle údajů Českého statistického úřadu zaznamenán v loňském roce, kdy se sebevraždu…
ZPMV PŘISPÍVÁ NA OČKOVÁNÍ Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV) hradí očkovací látku proti chřipce včetně provedení výkonu lékařem, všem…
V rámci nedávné 3. transplantační akademie – postgraduálního kursu pro evropské transplantology pořádaného 5. října v Praze Českou transplantační…
Ačkoli je užití antibiotik typicky spojeno se zvýšením rizika kolitidy způsobené Clostridium difficile, při léčbě pomocí tetracyklinu tomu tak není.…
Zástupci praktických lékařů zhodnotili na XIII. celostátním jednání okresních a regionálních zástupců Sdružení praktických lékařů (SPL), které se…
Elektronická databáze Evidence Matters zpřístupňuje lékařům porovnání různých léčebných metod medicíny založené na důkazech z primární lékařské…
Je-li legislativním základem dosavadní České lékařské komory (ČLK) vlastně PLK (Povinná lékařská komora, což je limitující pro jakoukoli akčnost),…
V medicíně se dlouho operovalo při plném vědomí (výjimečně v opiovém, alkoholovém či hypnotickém transu). Chirurgové se sice naučili pracovat s…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jednal 9. října v Brně s ombudsmanem Otakarem Motejlem. Ombudsman požádal ministra o to, aby se zabýval případem…
Není to příliš dávno, jen pár dnů, co byl odsouzen lékař vyžadující po jedné své pacientce „dobrovolný“ sponzorský dar za to, že nebude muset čekat…
Po 12 měsících od zahájení přestavby ambulantní části Ústavu hematologie a krevní transfuze mohla proběhnout slavnostní kolaudace. Oficiální otevření…
S velkým zájmem jsme si přečetli v rubrice Fórum medicíny v MT 32/2006 diskusní příspěvky renomovaných odborníků k otázce vakcinace proti lidským…
V posledních deseti letech došlo v neurobiologii k zásadnímu pokroku. Původní koncepce, dělící předpoklady vzniku deprese na psychologické a…
Moderní medicínské technologie jsou většinou chápány jako účinný, leč drahý nástroj pro zvládání stále složitějších a ještě nedávno beznadějných…
Dvouletý vzdělávací projekt s všeříkajícím názvem „Moderní vzdělávání sociálních pracovníků orientované na dodržování standardů kvality sociálních…
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK‑SČL) důrazně protestuje proti odvolání svého zástupce z Komise pro kategorizaci léčiv a potravin…
Další díl kasuistik zaměřených na použití paroxetinu v psychiatrické praxi je věnován problematice panické poruchy.
Mezi velice časté pověry v diabetologii, sdílené jak pacienty, tak i některými lékaři, patří nesprávné představy o léčbě inzulinem u diabetiků 2.…
V Medical Tribune 31/2006 v článku Celiakie ohrožuje i pacienty bez příznaků doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., radil, jak odpovídat na nejčastější…
V Medical Tribune 31/2006 jsme přinesli článek doc. MUDr. Jiřího Petery, CSc., Stav radiační onkologie v Česku. Autor se mimo jiné zamýšlel nad tím,…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V září odvolal z této…
Romantické prostředí mariánskolázeňského Společenského domu CASINO hostilo od 5. do 7. října delegáty výroční XXIII. konference České společnosti pro…
S farmakoekonomikou se to skutečně často má jako s létajícími talíři: všichni o tom mluví, ale nikdo pořádně neví, o co se vlastně jedná.
Společnost Pfizer informovala, že evropští regulátoři schválili její nový lék CHAMPIX (vareniclin). Tento přípravek byl v květnu uveden v USA na trh…
Inhibitory tyrosinkinázy se zdají být příslibem pro mnoho onkologických pacientů. Skutečnost, že se jedná o velmi perspektivní skupinu léků, potvrdil…
Také letošní Nobelova cena za chemii, podobně jako stejné ocenění v oblasti fyziologie a medicíny, byla udělena za objev týkající se výzkumu genů.…
Na popáleninách vydrží málokdo MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. MT měla příležitost s ním strávit jeden…
V. DRYML UŽ NENÍ NÁMĚSTKEM Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zbavil 13. října Vladimíra Drymla funkce náměstka. Jeho post převzal Pavel Hroboň,…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 36/2006 |
Datum vydání: | 13.11.2006 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.