Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Buňky sítnice jako zdroj L-DOPA

6. 2. 2006

Výsledky nadějných klinických zkoušek léčby Parkinsonovy choroby přinesl na svých stránkách vědecký časopis archives of Neurology. Stať popisuje…

Sepse a mitochondriální DNA

6. 2. 2006

Britsko-americký tým vedený Patrickem Chinnerym z University of Newcastle publikoval v prestižním lékařském časopise the Lancet výsledky studie,…

Leptin potlačuje deprese

6. 2. 2006

Leptin – bílkovinný hormon produkovaný tukovou tkání – potlačuje duševní deprese. Naznačují to výsledky experimentů provedených na potkanech v…

Ranolazin má povolení FDA

6. 2. 2006

Poslední dvě desetiletí nepřinesla ve farmakoterapii chronické anginy pectoris mnoho nového. Zásadním přínosem jsou pro pacienty revaskularizační…

Budou zanikat lékárny?

6. 2. 2006

Tříprocentní snížení marží na léky, které prosadil ministr David Rath, podle lékárníků existenčně ohrožuje asi čtvrtinu lékáren, a to hlavně malých…

Jak je to s laserovými operacemi očí

6. 2. 2006

Jak ošidné je chlubit se v denním tisku tím, co, kdo a kdy udělal jako první, znovu ukázala mediální diskuse mezi pražskou klinikou Cornea Lexum a…

Pozor na zahraniční pojišťovny

6. 2. 2006

Nedobytné milionové pohledávky zdravotnických zařízení za nepojištěnými cizinci vedly ke zpřísnění cizineckého zákona. Jeho novela striktně vyžaduje…

Kvalita bude veřejná

6. 2. 2006

Poslanec Jozef Kubinyi (ČSSD) uspěl v poslanecké sněmovně s návrhem zákona, podle nějž by měly zdravotní pojišťovny zveřejňovat údaje o kvalitě a…

Od bolesti k ibandronatu

6. 2. 2006

Jedenáctý ročník odborného onkologického symposia na téma Onkologie v gynekologii a mammologii hostilo v lednu tradičně Brno. Mezi mnoha zajímavými…

Připravujeme

6. 2. 2006

Zentiva – společnost s jasnou vizí „Na trhu jsou dnes jednak firmy na prodej, jednak firmy, o které je zájem. My od samého počátku usilujeme o to,…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

ÚZKOST PŘEDSTAVUJE (podle Dietera Benninghovena z Univerzity v Lübecku, Německo) další významný rizikový faktor u pacientů po akutním infarktu…

Videoasistovaná operace srdce

6. 2. 2006

Většina operací v kardiochirurgii se provádí pomocí sternotomie. Jako ve všech jiných oblastech, také v kardiochirurgii je snaha zmenšovat invazivitu…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

PULSNÍ HORMONÁLNÍ terapie žen v klimakteriu intranasálním 17‑β estradiolem (označeným jako S21400) je novým konceptem substituční léčby. Vědci pod…

Kaleidoskop

6. 2. 2006

ANASTROZOL CHRÁNÍ endometrium lépe než tamoxifen, prokázal tým vedený S. Duffym (St. James’ University Hospital, Leeds, UK). Ve stati uveřejněné v…

Ochrana zdraví v EU

6. 2. 2006

Zatímco v České republice v souvislosti s novelou zákona o péči o zdraví lidu hrozí určité omezení role a vlivu pacientských organizací, Evropská…

Profesor Josef Marek slaví sedmdesátiny

6. 2. 2006

„Mám pocit neustále honěného člověka, který nestíhá plnit své úlohy tak, jak má,“ říká přední představitel české endokrinologie a vnitřního lékařství…

Deštivá Barcelona a studie FIELD

6. 2. 2006

V souladu s okřídleným heslem, které tvrdí, že změna je život, se tradiční workshop o kardiovaskulárních chorobách přesunul z francouzského Dijonu do…

Krizový štáb: odvolejte ministra

6. 2. 2006

„Doktoru Rathovi se jako prvnímu ministrovi zdravotnictví podařilo sjednotit lékaře, zdravotníky, lékárníky i pacienty – ti všichni dnes stojí proti…

Aktuálně z ministerstva: Jde i o úsměv

6. 2. 2006

V minulém čísle MT jsme se v této rubrice zabývali dopisy, v nichž občané vyjadřují podporu krokům, které ve zdravotnictví v současné době podniká…

Záhada Mozartových lebek

6. 2. 2006

Těsně před datem 250. výročí Mozartova narození oznámil tým vědců Ústavu soudní medicíny v Innsbrucku výsledky svého zkoumání údajné Mozartovy lebku…

Stalo se

6. 2. 2006

Státní zástupce Tomáš Bláha souhlasí s rozhodnutím policie prověřit okolnosti uvalení nucené správy na VZP; policie od počátku ledna zjišťuje, zda se…

Současná terapie Parkinsonovy nemoci

6. 2. 2006

Parkinsonova nemoc je relativně časté neurodegenerativní onemocnění s prevalencí okolo 1 ‰, které je charakterizováno nadměrným odumíráním…

Napadlo mě nad tímto číslem

6. 2. 2006

„Nemohu říci, že současné směřování České lékařské komory sleduji s velkým nadšením; představovali jsme si ji jinak a s jinými prioritami,“ říká v…

Lékárníci stávkovali jednotně

6. 2. 2006

„Nebojujeme za vyšší marže. trváme na dostupnosti lékárenské péče v menších městech a zároveň chceme prosazovat naše řešení, která omezí plýtvání s…

Ministr David Rath na Žofínském fóru

30. 1. 2006

Současná situace ve zdravotnictví a její perspektivy byly tématy 55. Žofínského fóra, jehož se 19. ledna zúčastnili zástupci farmaceutických firem,…

Psychiatrie bourá zdi k ostatním oborům

30. 1. 2006

Podle výzkumů až 50 % pacientů se somatickým onemocněním trpí během svého života nějakou psychickou poruchou. V některých případech, jako například u…

Brno o mezinárodní spolupráci stojí

30. 1. 2006

Pokud vláda schválí vybudování Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC), do tvorby jeho odborné koncepce se zapojí i prof. MUDr. Jan Černý,…

Žebříček se bude po auditu měnit

30. 1. 2006

Ministerstvo zdravotnictví zveřejnilo hodnocení kvality přímo řízených nemocnic. Jedním dechem ale dodává: je to pouze startovní a orientační…

Onkologická péče je již komplexní

30. 1. 2006

„Kdo často léčí onkologická onemocnění,“ léčí je dobře je oblíbeným rčením prof. MUDr. Jiřího Vorlíčka, CSc., předsedy České onkologické společnosti.…

Za pár týdnů se vrátí s J. Havlem

30. 1. 2006

Předseda vlády Jiří Paroubek navštívil minulý týden Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR. Po návštěvě zdejších laboratoří se v krátkém…

Kaleidoskop

30. 1. 2006

BIOLOGOVÉ Z MADRIDSKÉHO Instituto Nacional de Investigación y Tecnología Agraria y Alimentaria prokázali, že děti počaté asistovanou reprodukcí –…

Krátce

30. 1. 2006

VZP si zatím nevezme překlenovací úvěr. Rozhodla o tom správní rada pojišťovny, která si k případné půjčce vyžádala další analýzu.OPRAVENÉ PODKROVÍ,…

Dvě novinky putují do lékáren

30. 1. 2006

Angeliq pro ženy po menopauze Názor na poměr přínosu a rizik hormonální substituční terapie (HRT, Hormonal Replacement Therapy) u žen kolem…

Odbory proti nekvalitním normám

30. 1. 2006

Předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče (OSZSP) Jiří Schlanger minulý týden vystoupil proti navrženým právním normám týkajících se…

Lékárníci zahájili vlnu protestů

30. 1. 2006

Nezavírejte lékárny na venkově, jsou tu pro lidi! Rath přichází, rozum odchází! obnova socialismu ve zdravotnictví. Dr. Rath lže lidem. Pozor, asi…

Krátce

30. 1. 2006

PROZATÍMNÍM ŘEDITELEM VZP se 17. ledna stal šéf pražské pobočky VZP a člen týmu nuceného správce pojišťovny Josef Čekal. V tajných volbách získal…

Česká neurochirugie a rod Benešů

30. 1. 2006

Když Vladimír Beneš, tak neurochirurg. Není mnoho lékařských rodin, kde synové přebírají odbornou štafetu otců už po tři generace tak, jako v…

Jeseník očima odborníků

30. 1. 2006

O bezprostřední dojmy z 48. česko-slovenské psychofarmakologické konference jsme po jejím skončení požádali některé z účastníků:

Návratu k minulosti se nebojím

30. 1. 2006

Nefrologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze si koncem loňského roku připomněla, že právě zde – na tehdejší II. interní klinice – byla 10. prosince…

Kaleidoskop

30. 1. 2006

GEN PRO bipolární poruchu identifikovali vědci pod vedením Iana Blaira z Institute of Medical Research v Sydney. Je na 4. chromosomu a jeho nositelé…

Kaleidoskop

30. 1. 2006

SÓJOVÉ ISOFLAVONOIDY a karcinom prsu, aneb tisíckrát omílané téma si zvolil Charles Wood z Wake Forest University Baptist Medical Center (North…

Cílem je upravit remodelaci kosti

30. 1. 2006

Osteoporóza je systémové metabolické onemocnění skeletu charakterizované poruchou mechanické odolnosti kosti a v důsledku toho zvýšeným rizikem…

Věda a podvody

30. 1. 2006

Jména špičkových vědeckých časopisů jako Science nebo Lancet jsou zárukou nejvyšší kvality publikovaného výzkumu. Přesto se v lednu 2006 ocitly oba…

Napadlo mě nad tímto číslem

30. 1. 2006

Před časem jsem na tomto místě (v MT 19plus/2006) napsal, že už je nejvyšší čas na to, aby lékaři, lékárníci a ostatní odborníci vzali svůj osud do…

Evropa hledá, jak stárnout zdravě

30. 1. 2006

První výsledky mezinárodního projektu Health Aging – Zdravé stárnutí, který spolufinancuje evropská komise, byly představeny 19. až 20. ledna v Praze…

Praktici hodlají říci dost!

30. 1. 2006

Na Kongresu Sdružení praktických lékařů ČR (SPL), který se konal minulý týden v Liberci, jeho členové ve vzrušené debatě potvrdili, že už jim v…

Stalo se

30. 1. 2006

Jeden z nejvýznamnějších českých internistů a endokrinologů, prof. MUDr. Josef Marek, DrSc., z III. interní kliniky 1. lékařské fakulty UK a VFN v…

Vnímám touhu kolegů po změně

30. 1. 2006

Nový prezident České lékařské komory Milan Kubek se podle svých slov v rozhovoru, který poskytl Medical Tribune, nechce vymezovat vůči žádné skupině…

Jak si našly první rentgeny cestu do Čech

16. 1. 2006

Po šťastně náhodném objevu pronikavého záření 8. listopadu 1895 a více než šestitýdenním náruživém experimentování, kdy v laboratoři i jedl a spal,…

Když nemocnice táhnou za jeden provaz

16. 1. 2006

Zlepšit řízení a hospodaření nemocnic, kontinuálně zvyšovat úroveň zdravotní péče a zachovat nebo pokud možno ještě zdokonalit její dostupnost, to…

Proč musel odejít prof. Černý?

16. 1. 2006

Odvolání ředitele Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno z funkce vyvolalo začátkem ledna řadu diskusí. Redakce Medical Tribune…

Krátce

16. 1. 2006

CENY MINISTRA zdravotnictví za výzkum a vývoj převzali v polovině prosince loňského roku autoři tří nejvýše hodnocených prací vytvořených v rámci…

Onkologická prevence pro Českou republiku

16. 1. 2006

Onkologická prevence znamená předvídání nežádoucích událostí souvisejícím se vznikem a progresí zhoubných nádorů a jejich předcházení. Preventivní…

Co je hyperaktivní močový měchýř

16. 1. 2006

Na rozdíl od inkontinence, která je i vděčným mediálním tématem, může být hyperaktivní močový měchýř (OAB, OverActive Bladder) onemocněním vzdáleným…

Pediatrické sny a současná realita

16. 1. 2006

Dětské lékařství jako medicínský obor zdánlivě ztrácí výsostné postavení. Bývalá Fakulta dětského lékařství UK se změnila na 2. lékařskou fakultu,…

Nové vakcíny proti rotavirům

16. 1. 2006

Prestižní lékařský časopis New England Journal of Medicine přinesl počátkem ledna dvě stati, které popisují výsledky úspěšně zakončených testů…

Milan Kubek v křesle prezidenta komory

16. 1. 2006

Až ve druhém kole a velice těsně uspěl současný předseda LOK-SČL Milan Kubek ve volbách na nejvyšší post v České lékařské komoře. Rozhodlo o tom v…

Chci být bakalářka, nemám kde studovat

16. 1. 2006

Asi tou nejrozumnější cestou, jak se stát zdravotní sestrou, je vystudovat gymnázium a pak se ucházet o přijetí do bakalářského studijního programu…

O epilepsii, iktech, demenci & spol.

16. 1. 2006

Významné setkání neurologů se konalo na sklonku loňského roku v Sydney. Program XVIII. World Congress of Neurology zahrnoval diskusi jak o…

Dalajláma vystoupil před neurovědci

16. 1. 2006

V druhé polovině listopadu 2005 se v těsném sledu uskutečnily dvě konference společností pro neurovědy. Ve dnech 12. až 16. listopadu se konal ve…

Jak vrátit vědě důvěru veřejnosti

16. 1. 2006

Vedle čistě odborných témat 44. kongresu American College of Neuropsychopharmacology (ACNP) zařadili organizátoři také symposia, která se věnovala…

Účinky stejné jako placebo?

16. 1. 2006

Něco zcela jiného jsou reklamní šoty sebeznámějších herců a bavičů a něco jiného vědeckými fakty podložená realita, což znovu dokazují výsledky…

Kaleidoskop

16. 1. 2006

TÝM VEDENÝ Keithem Chengem z univerzity v pennsylvánském Hershey objevil gen zodpovědný za barvu pleti, který kdysi poskytl „bledým tvářím“ v Evropě…

Přečten genom patogenní plísně

16. 1. 2006

Aspergilus fumigatus patří mezi velmi vážné patogeny a je zároveň zdrojem silně alergenních látek. Plíseň ohrožuje především pacienty s oslabeným…

Kaleidoskop

16. 1. 2006

VĚDCI Z UNIVERZITY v Amsterdamu prý – pomocí počítačového programu vyvinutého společně s univerzitou v Illinois – rozluštili tajemný úsměv Mony Lisy,…

Lékárníci proti nižší marži

16. 1. 2006

Na protest proti snížení obchodní přirážky na léky, kterou v polovině loňského prosince vyhlásila na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha česká…

Dohoda o spolupráci 1. LF UK a FN Motol

16. 1. 2006

Děkan 1. LF UK prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc., MBA, a ředitel FN Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA, podepsali 28. prosince 2005 dohodu o vzájemné…

Laboratoře a kvalita

16. 1. 2006

Dohodu o spolupráci v oblasti zvyšování a ověřování kvality práce klinických laboratoří uzavřela 21. prosince loňského roku Česká lékařská společnost…