Psychiatrický sjezd podruhé
Minulý týden informovala prof. MUDr. Eva Češková, CSc., ve svém příspěvku o průběhu 13. česko‑slovenského psychiatrického sjezdu, který 13. a 14.…
Minulý týden informovala prof. MUDr. Eva Češková, CSc., ve svém příspěvku o průběhu 13. česko‑slovenského psychiatrického sjezdu, který 13. a 14.…
Na 250 účastníků přivítala na veletrhu tradiční, v pořadí již třetí konference české společnosti pro sterilizaci STErIl.CZ. O nejdůležitějších…
Navzdory pokrokům v moderní medicíně je osud pacientů s komplikovanou akutní ránou a chronickými kožními defekty často krutý. Kvalita života těchto…
V následujícím příspěvku bychom rádi prezentovali kasuistiku pacienta se ztrátovým končetinovým poraněním a finanční rozbor ošetřování kožních…
Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) bylo v České republice bylo ke konci loňského roku evidováno 191 nemocnic s 64 174…
V MT číslo 28 jsme se v rubrice Pro sestry věnovali tomu, jak je ve zdravotnických zařízeních v USA upraveno zacházení s osobními informacemi o…
Před patnácti lety začal v Nemocnici Na Homolce pracovat Leksellův gama nůž (o tomto výročí píšeme na str. A8). Zařízení stálo na tehdejší dobu…
S tímto poselstvím přijel do Brna evropský komisař pro zaměstnanost, sociální záležitosti a rovné příležitosti Vladimír Špidla. Veletrh HOSPIMedica…
Již tradiční besedu s ministrem zdravotnictví uspořádaly 16. října na zahájení veletrhu HOSPIMedica Asociace nemocnic čr, Asociace českých a…
Mnoho pacientů, kteří trpí chronickými ranami ošetřovanými místními obvodními sestrami, bydlí v geograficky velké vzdálenosti od specializovaných…
Hrubé porušení sociálního dialogu a snaha o návrat českého pracovního prostředí do doby před desítkami let - tak charakterizuje předsednictvo…
V německém zdravotnictví se rozhořela nová aféra. Tamní lékárníci jsou totiž vyšetřováni kvůli využívání neregistrovaných léků k přípravě…
Bez boje není vítězství - toto heslo si vetklo do záhlaví Sdružení pacientů s plicní hypertenzí, které vzniklo v roce 2005 a dnes sdružuje již stovku…
Již 16. mezinárodní kongres uspořádaly v průběhu veletrhu Česká lékařská společnost J. E. Purkyně a Slovenská lekárská spoločnosť, letos i se…
Na mezinárodním veletrhu zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví HOSPIMedica se 16. října uskutečnil 2. mezinárodní kongres robotické chirurgie.…
Test na přítomnost virů k detekci cervikálního karcinomu (HPV test) je efektivnější než konvenční vyšetření cytologického stěru děložního čípku (Pap…
Maximálně šetrná miniinvazivní léčba chorobných ložisek v mozku. To je zásadní přínos Leksellova gama nože, který v Nemocnici Na Homolce funguje už…
Velké a komplikované vředy nohou, které jsou obtížně zvladatelné konvenčními terapeutickými postupy, lze úspěšně léčit transplantací autologních…
Americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) schválil topotecan (Hycamtin), perorální přípravek určený pro terapii relabujícího malobuněčného…
Tématem zatím posledního z pravidelných setkání s novináři, která pořádá Nemocnice Na Homolce, se stala bezpečnost nejen nemocných, ale i personálu.…
Na mezinárodní konferenci Vývoj systémů zdravotního pojištění a financování zdravotní péče a DRG hovořila MT v Praze s prezidentem Asociation…
Uplynul téměř rok od otevření první výzvy priority Zdraví 7. rámcového programu (RP) EU pro výzkum a technický vývoj 2007 až 2013. Z předběžných…
Na zvýšené riziko vzniku kmenů chřipkových virů rezistentních k antivirotiku oseltamivir upozorňují švédští vědci vedení Jerkerem Fickem z univerzity…
Nový zdroj erytropoetinu Tým německých vědců vedených Ralfem Pausem z univerzity v Lübecku prokázal, že lidské vlasové folikuly produkují…
O využití lithia v dlouhodobé terapii afektivních poruch na 13. česko-slovenském psychiatrickém sjezdu hovořil Mohammed Abou-Saleh z oddělení…
O tom, že ve vztahu k českému zdravotnictví by trocha „zdravého rozumu“ neškodila, asi pochybuje jen málokdo. Posledním důkazem budiž i názorový duel…
Světový den artritidy v Parlamentu ČR V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR se při příležitosti Světového dne artritidy přesně v den jeho konání (12.…
Právě v těchto dnech byly publikovány další výsledky průzkumu spokojenosti pacientů se systémy zdravotní péče, který provádí společnost Health…
Sorafenib u hepatocelulárního karcinomu Evropský výbor pro léky doporučil Evropské komisi, aby byl sorafenib (Nexavar) schválen pro uvedení na trh…
V polovině září (12. až 15.) hostila moravská metropole odbornou akci, jejíž historie sahá až do šedesátých let minulého století. Jednalo se o 13.…
Velké evropské kongresy se čím dál obtížněji prosazují proti podobným akcím v USA. Řada z nich má spíše jen edukační charakter, zatímco ke zveřejnění…
Sebe sama od ostatních lidí začneme bezpečně a plně odlišovat v době, kdy je nám přibližně 3,5 roku, přestože se tato schopnost vyvíjí už dlouho…
Na pět tisíc odborníků na roztroušenou sklerózu se sjelo minulý týden do Prahy. Konal se zde 23. výroční kongres ECTRIMS (European Committee for…
Šestice odborníků z USA (University of California, San Francisco), Švýcarska (Universitätsspital Zürich) a Německa (Universität Düsseldorf) podává na…
Statiny, které se široce využívají v terapii dyslipidémií, působí překvapivě i proti bakteriím a plísním. „Tyto antibakterální účinky jsou však jen…
Letošní Nobelovu cenu za fyziologii a medicínu sdílejí rovným dílem Mario Capecchi z University of Utah, Martin Evans z University of Cardiff a…
Cévní mozkové příhody (CMP) jsou již řadu let třetí nejčastější příčinou úmrtí ve většině vyspělých zemí včetně České republiky. Zároveň jsou…
Česká republika má velmi dobře propracovaný systém dohledu a dozoru nad tuberkulózou, který spočívá v časné diagnostice, důsledné léčbě, povinném…
Lékař Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně MUDr. Tomáš Kára, Ph.D., minulou středu obdržel v USA prestižní cenu Mayo Clinic Outstanding Research…
Radiodiagnostická klinika FN Na Bulovce v Praze (RDG klinika) je jedním z akreditovaných pracovišť provádějících v České republice mamografický…
Návrh nového trestního zákoníku, který by mohl vstoupit v platnost v roce 2009, byl až do konce září prostřednictvím webových stránek Ministerstva…
Laskerovu cenu, která je v USA považována za nejprestižnější ocenění v biomedicínském výzkumu a někdy je nazývána „Nobelovou cenou“ v lékařské vědě,…
Není nad to si občas připomenout realitu – tak jako to v tomto čísle Medical Tribune v rozhovoru na stranách A1 a A6 udělal nový výkonný ředitel…
Tým lékařů vedených Jonathanem Kayem z Massachusetts General Hospital v Bostonu sledoval výskyt nefrogenní systémové fibrózy (NSF) a její následky u…
Na 13. kongres ESOT (European Society for Organ Transplantation) a 15. kongres ETCo (European Transplant Coordinators Organization) se ve dnech 30.…
Léčivý přípravek alemtuzumab (Campath) schválil americký úřad pro kontrolu potravin a léků (FDA) jako lék první volby pro terapii chronické…
„I když ani dnes neumíme věkem podmíněnou makulární degeneraci vyléčit, už zde zdaleka nejsme bezmocní a máme těmto pacientům co nabídnout,“ říká o…
Tým urologů a onkologů z The Johns Hopkins University School of Medicine vedený Davidem Bermanem zveřejnil předběžné výsledky studie, která naznačuje…
Naše druhé ohlédnutí za XIV. kongresem České internistické společnosti ČLS JEP končíme úryvkem z článku prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., který vyšel…
Záměr vedení Masarykova onkologického ústavu v Brně (MOÚ) navazovat užší pracovní kontakty s obdobně zaměřenými ústavy v zahraničí vyplývá jednak ze…
O zásadním pokroku české transplantační medicíny svědčí život zachraňující transplantace jater, kterou u osmiměsíčního dítěte provedl před devíti dny…
Společně oslavili v těchto dnech svá životní jubilea dva lékaři iii. interní kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, prof. MUDr. Petr Broulík, DrSc (na…
V dědičné informaci kuřáků dochází ke změně exprese mnoha genů. Tyto změny přetrvávají ještě dlouho poté, co kuřák přestal kouřit. Dokázali to…
Vyhledat si v nemocničním počítačovém systému laboratorní výsledky svých rodinných příslušníků si může každá česká sestra. v americké nemocnici by ji…
Dnes naposledy se vracíme do Vídně na začátku září letošního roku, kdy se zde konal výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC), a to…
Mnohočetný myelom patří mezi onemocnění s nižší incidencí. Ročně se v České republice diagnostikuje kolem 400 nových nemocných. Jedná se o krevní…
Ssunitinib (Sutent) signifikantně prodlužuje dobu k progresi onemocnění (TTP) u pacientů s gastrointestinálním stromálním tumorem (GIST), u kterých…
Konkurence u revmatologických léků roste i když trh léků proti revmatoidní artritidě není, co se týče počtu pacientů, velký, stává se čím dál…
S nově jmenovaným výkonným ředitelem mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) PharmDr. Radimem Petrášem MT hovořila i o tom, proč by…
Letošním laureátem Ceny Nadace Dagmar a Václava Havlových vize 97 se stal psychiatr a psycholog českého původu Stanislav Grof. Podle slov Václava…
Nový slibný lék, dronedaron, je v udržování sinusového rytmu a v terapii rekurentní atriální fibrilace signifikantně efektivnější než placebo. „Navíc…
Několika postřehy z odborného programu se podruhé vracíme k nedávnému XIV. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP, na který se v půlce září…
Kromě řady studií, z nichž byly na výročním zasedání Evropské kardiologické společnosti ve Vídni (září 2007) prezentovány dosažené výsledky, se zde…
„Psychiatrie je vhodným prostředím k testování robustnosti připravovaných reformních kroků. Budou‑li tyto kroky bez zádrhelů použitelné v psychiatrii…
V těchto dnech slaví Dermatovenerologická klinika 2. LF UK a FN Na Bulovce 70 let od otevření původního kožního pavilonu (29. září 1937). Je to jedno…
Potřetí se vracíme k zajímavému programu nedávného kongresu esC (european society of Cardiology) ve vídni, abychom vás seznámili s výsledky…
Záhadný meteorit v Peru si vyžádal stovky nemocných… Dopad meteoritu způsobil záhadné nevolnosti… Novinové titulky z tohoto týdne jako by chtěly…
Počátkem uplynulého týdne hostilo pražské Kongresové centrum významnou odbornou událost. Od 16. do 19. září zde totiž probíhal XIV. kongres České…
Kasuistika se věnuje případu pacientky, která byla doporučena k psychiatrickému vyšetření na základě záchytného rozhovoru v Amélii (pozn. red.:…
Plicní arteriální hypertenze – nové téma velkých kongresů Vedle srdečního selhání, dyslipidémií, aterosklerózy a ischemické choroby srdeční a…
Páteční jednání lékařů se zdravotními pojišťovnami o úhradách péče pro rok 2008 skončilo fiaskem. Zvýšení prostředků pro segment primární péče…
Hlavní sestry většiny nemocnic zažívaly v několika uplynulých letech nebývalé časy hojnosti, alespoň pokud jde o personální zdroje. Sester byl…
Ve vítkovické nemocnice minulý týden poprvé v české republice operovali pomocí nového laserového přístroje presbyopii. jedná se o postupnou ztrátu…
Vedle srdečního selhání, dyslipidémií, aterosklerózy a ischemické choroby srdeční a systémové hypertenze zaujímala na letošním výročním kongresu ESC …
Radiofrekvenční ablace (RFA) křečových žil představuje jednu z moderních miniivazivních metod využívajících vysokofrekvenční elektrický proud. v…
Kasuistika se věnuje pacientce V. P. ve věku 58 let s neúplným školním vzděláním, v plném invalidním důchodu, která byla opakovaně hospitalizována na…
Akné rosacea je zřejmě vyvoláváno nikoli přímo bakteriální infekcí, ale příliš intenzivní imunologickou reakcí organismu. Toto zjištění by ovšem…
Počátkem září plzeňská fakultní nemocnice zažila neobvyklou slavnostní událost. Po více než třiceti letech, kdy se vedly úvahy o potřebě nové…
Koncem června letošního roku proběhla v médiích zpráva o unikátní operaci, kterou provedli specialisté z II. chirurgické kliniky LF MU a FN u sv.…
„Povědomí o tom, že i dítě může mít problémy psychické a psychická onemocnění, která lze léčit, se nám v poslední době daří rozšiřovat. Nejen…
Právě v těchto dnech uplynulo třicet let od provedení první perkutánní transluminální koronární angioplastiky (PTCA), která vznikla na základě…
„Také preventivní medicína zachraňuje životy, i když je to běh na dlouhou trať. Navíc předchází recidivám nemocí a zlepšuje kvalitu života,“ říká v…
„Chtěla jsem, aby kniha vycházela z naší české reality a aby z ní bylo cítit, že je skutečně určená sestrám,“ říká v rozhovoru pro MT autorka…
„Kdo tuto akci nazývá stávkou, prozrazuje, že našim záměrům neporozuměl. V této chvíli neorganizujeme žádný nátlak, chceme upozornit na…
Ochota darovat orgán je u české populace znatelně nižší než ochota v případě potřeby orgán přijmout. Vyplývá to z výzkumu, který pro Nadaci Karla…
Psychiatrická léčebna Bohnice minulý týden slavnostně zahájila provoz plně digitalizovaného rentgenového pracoviště. Zařadila se tak mezi několik…
Pod heslem „Nutrition Integrating Medicine“ se minulý týden konal v Praze kongres Evropské společnosti pro výživu a metabolismus (ESPEN). „Není to…
Přiznám se, že výsledky, na které upozorňuje článek Britští praktici neumějí EKG zveřejněný v MT č. 25/2007, mě poněkud zarazily, především v míře…
Kongresu Evropské kardiologické společnosti (ESC) ve Vídni jsme se věnovali již v minulém čísle, kde jsme zachytili hlavní myšlenky slavnostních…
Musím říci, že tentokrát mě nejvíce a zcela bezkonkurenčně zaujaly názory kolegy MUDr. Bohumíra Šimka, praktického lékaře z Křemže, který nám všem…
Klinická definice anafylaxe říká, že to je souhrn náhle vzniklých závažných a život ohrožujících příznaků, vyskytujících se většinou současně na…
„Základní opatření pro adekvátní nutriční zajištění pacientů jsou velmi jednoduchá. Jde jen o to věnovat jim dostatečnou péči. Náklady na správnou…
Mnoho britských praktiků nedokáže přesně diagnostikovat atriální fibrilaci z EKG záznamů. Pravděpodobnost, že se zmýlí, je dokonce vyšší než…
Více než 23 000 účastníků, téměř 10 000 abstrakt nabídnutých kardiology z 92 zemí, z nichž tisícovka recenzentů vybrala k přednesení či k prezentaci…
Neonatologická péče je v České republice již dlouhou dobu na velmi vysoké úrovni. Dokladem toho je skutečnost, že novorozenecká mortalita je…
Minulý týden podepsal guvernér amerického státu Illinois zákon, podle kterého jsou některé skupiny pacientů při hospitalizaci povinně testovány na…
Česká lékařská věda není ve světě popelkou a máme odborníky, kteří se dokáží prosadit na významné posty v evropských i světových organizacích. Každá…
Nad tím, proč čeští občané navštíví lékaře v průměru třináctkrát za rok, zatímco jinde v Evropě je tento počet sotva poloviční, se ve svém příspěvku…
Do začátku XIV. kongresu České internistické společnosti ČLS JEP, který se koná 16. až 19. září v pražském Kongresovém centru, už zbývá jen několik…
„Pociťuji silnou zodpovědnost za to, že když už musíme embryo zničit, měl by mít náš výzkum, pro který bude použito, smysl,“ říká v rozhovoru pro MT…
Ministr Tomáš Julínek připravil návrhy devíti reformních zákonů pro české zdravotnictví. Tento týden se jimi zabývá vláda. Návrhy,které by měly…
Pohádky, kterým věřívali naši předkové Po stopách velikána „jedna žena, kterou jsem znal, si mně jednou postěžovala, že má málo vlasů, že jí…
Emoce kolem rosiglitazonu statistické hodnocení souboru jevů je nyní základem tzv. medicíny založené na důkazech. statistika nám předkládá soubory…
předchozím ministrem Davidem Rathem odvolán) a nyní se funkce vzdal z důvodu svého věku. Šestašedesátiletý prof. Černý však z centra neodchází. Bude…
Vracíme se k projektu Ideální ordinace, který iniciovalo sdružení Praktik.cz ( viz Mt 22/2007). Náměty, které formulovali zástupci pacientských…
Parlamentní politické strany zase začínají svými nominovanými zástupci obsazovat místa v obou základních týmech Kulatého stolu k diskusi o…
Znovu se vracím k sociálním službám. Možná to téma některé čtenáře nebaví, ale bez elementárního pořádku v sociálních službách nelze dosáhnout…
INOVATEC – expozice inovací, patentů a designu – představí na veletrhu HOSPIMedica (16. až 19. října 2007) špičkové exponáty doplněné o odborný…
V rakouské metropoli se 5. až 7. července uskutečnil 7. ročník mezinárodní konference Young Scientist Forum – Molecular Network, kterou pořádá…
Ve vypjatých chvílích po uštknutí jedovatým hadem řada lidí poskytuje první pomoc způsobem, jenž spíše uškodí než pomůže. Jedinou cestou, jak…
Hlavní lékař UsA vyzývá k národní akci pro prevenci a omezování pití alkoholu u nezletilých. prevence by měla začít ještě před pubertou, měla by být…
I doma měřený TK má prognostický význam Hodnoty krevního tlaku zjištěné měřením v pacientově domácnosti mohou být považovány za signifikantní…
Česká kardiologie patří k evropské špičce, ve velké míře i zásluhou prof. MUDr. Petra Widimského, DrSc., přednosty kardiologické kliniky 3. lékařské…
Předimplantační genetická diagnostika (PGD) se nepoužívá jen v případech, kdy se v příbuzenstvu rodičů vyskytuje dědičná choroba. Stále častěji se…
Grémium majitelů lékáren (GML) provedlo průzkum zásob protichřipkových vakcín s končící expirací. Výsledek šetření konstatuje, že v celostátním…
Zajímavé věci se začínají odehrávat v areálu na okraji Krčského lesa v Praze, kde spolu po léta žijí a pracují lékaři a zdravotníci Fakultní…
Naděje pro ženy na hranici terapeutických možností „velkou část pacientek s karcinomem prsu se nám stále nedaří přivést k biologické léčbě,“ říká v…
Defekt genu RPE65 vyvolává u člověka Leberovu kongenitální amaurózu (LCA). Pacient má sice defektní oční sítnici, ale jeho zraková centra mozkové…
V srpnu se dožívá významného životního jubilea známá česká sexuoložka MUDr. Jaroslava Pondělíčková‑Mašlová, která patří k zakladatelské generaci…
V září tohoto roku vyjdou v nakladatelství Medical Tribune dvě mimořádně zajímavé publikace, které si můžete objednat již nyní. Bude to jednak další…
Tentokrát nemohu začít jinak než citátem z úvodu článku prof. Milana Kvapila Emoce kolem rosiglitazonu, který najdete na str. A7: „Statistické…
Oblíbené antidiabetikum rosiglitazon se – alespoň v zámoří – jen těžce vzpamatovává z rány, kterou mu letos v květnu uštědřily závěry metaanalýzy…
Jedním ze způsobů, jak minimalizovat škody spojené s užíváním drog a umožnit drogově závislým vést relativně kvalitní život, je náhrada původní drogy…
Akční plán Evropské unie pro elektronické zdravotnictví stanovuje priority do roku 2010. Jednou z nich je i rozvoj interoperabilních systémů…
Farmaceutické společnosti Zentiva klesl v pololetí čistý zisk meziročně o 6,8 procenta na 831,3 milionu korun. Čisté tržby vzrostly o 5,5 procenta na…
V médiích se čas od času objevují články na téma komunikace mezi pacientem a zdravotníky. Novináři často poukazují hlavně na chybné chování lékařů a…
Světově uznávaný gastroenterolog profesor Christopher J. Hawkey z University of Nottingham a výzkumného ústavu Wolfson Digestive Diseases Centre ve…
Konferenci s mezinárodní účastí na téma spolupráce státních a nestátních organizací v kontextu vývoje adiktologických služeb v české republice…
Dalšími příspěvky se vracíme k tématu vztahu lékařů a reprezentantů farmaceutických firem, které jsme otevřeli v diskusním fóru v Mt 20/2007.
Tento týden jsme se dozvěděli, že opilec Petr Kott, který si druhdy nechal zaplatit svůj „hlas“ převedený z konta ODS na konto ČSSD, trafiku v podobě…
Pod patronací paní Dagmar Havlové a Vize 97 proběhl 28. června v Praze slavnostní křest publikace „Krvácení do gastrointestinálního traktu“ kolektivu…
Během XXI. Olomouckých hematologických dnů, které se konaly 16. až 19. června v Olomouci, převzal prof. MUDr. Karel Indrák, DrSc., z rukou vědeckého…
Letní měsíce představují dobu dovolených. Děti mají dva měsíce prázdnin, které z velké části tráví mimo domov. Lidé si užívají prodloužených víkendů…
Kasuistika se týká 34leté ženy, kterou mám v péči od roku 1997. V té době poprvé v životě vyhledala psychiatrickou pomoc, protože ji trápila…
V roce 2005 vzniklo v rámci programu ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy několik desítek center základního výzkumu, mezi nimi také Centrum…
Jedním z nosných témat 17. výročního zasedání Evropské neurologické společnosti byla časná léčba roztroušené sklerózy. MT v této souvislosti požádala…
v Parkhotelu Plzeň se 20. až 21. června konal iii. mezinárodní kongres chirurgie jater, žlučových cest a pankreatu. Jak už z názvu akce vyplývá,…
V atraktivním přímořském prostředí, téměř na dohled historického města Rhodos, se na stejnojmenném řeckém ostrově od 16. do 20. června konalo 17.…
Kongres Evropské hematologické asociace (EHA) se každoročně koná v červnu v některém z velkých evropských měst. Letos se odborníci na maligní i…
Západní myšlenková tradice, filosofická i medicínská, měla za to, že duše řídí tělo. Z těla dostává signály, jimž se případně dá hříšně podlehnout,…
V minulém vydání MT jsme informovali o semináři z cyklu dialogem k reformě, na němž 20. června v Praze referovali členové týmu bývalého slovenského…
Tradiční den otevřených dveří v Koalici pro zdraví věnovali 10. července zástupci pacientských organizací diskusi o tom, jak by měla z jejich pohledu…
Nová Laboratoř buněčné terapie poskytuje od července kvalitnější zázemí nejen programu transplantace kostní dřeně probíhajícímu na…
Mnoho původně ambiciózních investičních záměrů postihl podobný osud – neprůhledné financování, nejrůznější kompromisy a mnohaleté prodlužování stavby…
Červnová konference Farmacie 2007 se stala prvním fórem, na němž byl v detailu veřejně prezentován legislativní záměr Ministerstva zdravotnictví ČR k…
Když v roce 2001 vstoupil do léčby chronické myeloidní leukémie imatinib, znamenalo to zřetelný kvalitativní zlom. U velké části nemocných se však…
V pražské Ústřední vojenské nemocnici se 25. června uskutečnila konference Spojené akreditační komise ČR (SAK). Jejím hlavním cílem bylo informovat o…
Na návrh hlavního hygienika České republiky Michaela Víta odvolal v červnu ministr zdravotnictví Tomáš Julínek z funkcí ředitele Hygienické stanice…
Ze statistiky německé Spolkové lékařské komory (Bundesärztekammer) vyplývá, že k 31. prosinci 2006 pracovalo v Německu 8 156 lékařů ze zemí Evropské…
Povolání lékaře je českou veřejností nejvýše ceněnou profesí. vyplývá to z výsledků červnového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM)…
V průběhu kongresu Americké neurologické společnosti (AAN), který probíhal ve dnech 28. dubna až 5. května v Bostonu, byla prezentována nová data z…
V USA byl 1. června předčasně propuštěn z vězení devětasedmdesátiletý zastánce euthanasie Jack Kevorkian, přezdívaný doktor Smrt; pomohl zemřít…
„Předpokládej, že 62 libry dubových uhlů (dřevěného uhlí) jest složeno z jedné libry popela, tudíž zbývajících 61 liber jsou ‚divokým duchem‘ …
Společnost Merck Serono S.A. oznámila 28. června, že Výbor pro humánní léčivé přípravky (CHMP) Evropské lékové agentury (EMEA) vydal doporučení k…
K 1. červenci měl v Ústeckém kraji vzniknout největší poskytovatel zdravotní péče v ČR se spádovou oblastí přibližně jeden milion obyvatel a s…
rezistence chřipkových virů k lékům na bázi adamantanu stoupla během několika mála posledních let ze dvou na 90 procent. dramatický vzestup…
Ing. Miroslav Kovář, technický poradce v oboru zdravotnických prostředků: „Nejčastější chyby, které se vyskytují při instalaci a používání…
„Před několika lety jsem potkal starou paní, která žila jako dítě ve Zlíně. Když jí bylo pět let, ošklivě se řízla do ruky a doktor Sträussler, můj…
Společnost Gilead Sciences získala od amerického úřadu pro kontrolu léčiv a potravin (Fda) souhlas k používání nového léku pro terapii život…
V polovině minulého týdne se na zámku v Libochovicích konal tradiční, již 49. ročník Purkyňova dne. Letos byl ve znamení hematologie a anatomie,…
Irena Kolářová, staniční sestra katetrizačních sálů Interní kardiologické kliniky FN Brno, měla, jak sama říká, štěstí. Byla totiž u toho, když se…
v české republice dosud neproběhla žádná studie zkoumající oblast nežádoucích událostí ve zdravotnických zařízeních. vycházíme‑li z analýz…
Mělo by v české republice vznikat více privátních poskytovatelů zdravotní péče, tedy nové konkurenční prostředí? nebo je soukromý sektor ve…
centre convencions Internacional Barcelona hostilo v uplynulých dnech (13. až 16. června) výroční evropský revmatologický kongres eUlAr 2007. jedním…
dosud vůbec největší kongres společnosti transplantace srdce a plic se uskutečnil v san Francisku na jaře tohoto roku. Byl v pořadí již sedmadvacátý…
v loňském roce přivítala kongres evropské společnosti pro aterosklerózu (eAs) praha, letos Helsinky. šestasedmdesátý kongres společnosti, která byla…
Unikátní operaci provedl začátkem června angiochirurgický tým II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně pod vedením doc. MUDr.…
Připravili jsme pro vás pravidelný seriál zdravotnictví v krajích ČR. v této nové rubrice se dozvíte specifika vybraného kraje, jeho strategii…
Interní kardiologickou klinikou Fakultní nemocnice brno (Ikk) prošlo v loňském roce 4 467 hospitalizovaných a 46 714 ambulantních pacientů. tato…
Není pochyb o tom, že na výsledky dosahované v oblasti intervenční kardiologie může být česká medicína právem pyšná. ostatně, když mezinárodní…
Ani jsme se nenadáli a máme za sebou více než rok po parlamentních volbách do Poslanecké sněmovny. Nezbývá než konstatovat, že ze slibovaných změn,…
MUDr. Oldřich Šubrt, CSc., MBA, odstoupil 18. června z funkcí předsedy představenstva a generálního ředitele akciové společnosti Agel, která je…
Projekt Kulatého stolu k budoucnosti financování českého zdravotnictví utrpěl hned v samém zárodku trhlinu. O vytvoření komise, jejíž jednu část by…
třemi komentáři se vracíme k tématu nedostatků ve vztahu lékaře s pacientem, na něž jsme upozornili v předchozím čísle (viz Mt 20/2007, str. 16) na…
Prevalence bércových ulcerací se ve vyspělých zemích pohybuje mezi 0,6 až 3,6 na 1 000 obyvatel [1]. Jedná se o chronické onemocnění – dle…
Pamatujete si, jak vypadala situace před deseti lety? Mít mobilní telefon bylo dost exotické. Nakoupit zboží elektronicky byla pohádka daleké…
jeden z nejvýznamnějších endoskopistů současnosti prof. Hironori yamamoto z japonské jichi Medical University se 18. června zúčastnil Workshopu…
podle státního zdravotního ústavu praha vloni onemocnělo klíšťovou encefalitidou 1 029 pacientů, což představuje meziroční nárůst o 55 %, a tři z…
novinky v oblasti léčby bolesti se stále více zaměřují na hledání nových forem pro již osvědčené účinné látky. takovým případem je i noax Uno.…
reaguji na prohlášení otištěné v Mt 20/2007. předesílám, že je smutné, jestliže neschopnost našich politiků v oblasti tvorby racionálního systému…
„slovenské zdravotnictví absolvovalo v letech 2002 až 2006 reformní proces, který nás v současnosti čeká. přestože nynější politická situace v sr…
Evropská komise vydala souhlas s využitím léku Humira (adalimumab) v léčbě těžké formy Crohnovy nemoci. Toto povolení následuje schválení FDA, které…
Následující řádky popisují případ třicetiletého pacienta J. H. V jeho osobní anamnéze nacházíme pouze běžné dětské nemoci. V dětství dále prodělal…
V Ústřední vojenské nemocnici Praha se v květnu uskutečnilo 1. pražské mezinárodní praktikum Joint Commission intenational (JCi), na které se sjeli…
Problematikou tvorby strategií a jejich implementací ve zdravotnických zařízeních se na konferenci Efektivní řízení nemocnic v Olomouci zabýval RNDr.…
Jediný zcela spolehlivý způsob diagnostiky nebo vyloučení závažných chromosomálních aberací představují amniocentéza nebo biopsie choria. Tyto výkony…
Condyloma acuminata jsou všeobecně benigní pseudotumorózní léze lokalizované na genitálu v místě vlhké zapářky. Typicky růžové papulky se rychle…
Kolik přenášet embryí? Nejlépe jedno.Pravděpodobnost, že mladá a dostatečně sexuálně aktivní žena, která nepoužívá antikoncepci, během jednoho…
Širokou pozornost veřejnosti si v minulých týdnech získala zpráva o perorální antikoncepci, která dlouhodobě blokuje menstruaci (či lépe řečeno…
V olomouci se 7. června konala tradiční konference efektivní řízení nemocnic. Pořádala ji společnost Webcom a letošním tématem byla Transformace a…
Samice gorily nížinné kijivu porodila 30. května v pražské Zoo zdravé mládě. Jako již zkušená matka si přitom poradila bez jakékoli asistence. Pokud…
Život ohrožující peripartální krvácení se v ČR vyskytne každý rok přibližně u pěti set žen. Takový stav je bezesporu noční můrou každého porodníka. V…
nový a zřejmě efektivnější lék budou mít brzy k dispozici ženy, jež trápí menopauzální symptomy a progredující osteoporóza. informovali o tom…
O problémech v sexuálním životě pacientky obvykle nehovoří hned mezi dveřmi, a to ani v gynekologické ambulanci. Pokud se ale podaří komunikaci o…
nedá se říci, že by nastupující vakcinace proti HPV nevzbudila zájem laické i odborné veřejnosti. Spolu s ní se ale objevily i různé mýty a…
Středočeský kraj zveřejnil výsledky studie zaměřené na kvalitu zdravotní péče v pěti oblastních nemocnicích – Benešov, kladno, kolín, Mladá Boleslav…
kůže je hlavním místem pro topickou aplikaci léčiv. ne všechny účinné látky, u kterých by to bylo z klinického pohledu výhodné, jsou pro…
V pořadí již druhá česko‑slovenská farmakoekonomická konference se uskutečnila 14. června v Praze. Téměř stovka účastníků vyslechla nejprve informace…
Na Klinice dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byla poslední květnový týden uvedena do provozu řízená…
Ministerstvo zdravotnictví ČR obdrželo výsledky molekulární typizace kmenů L. monocytogenes makrorestrikční analýzou DNA v pulsním poli (PFGE),…
První místo v úmrtnosti na kolorektální karcinom a karcinom ledvin, nadprůměrně vysoká mortalita spojená s karcinomem prsu nebo bronchogenním…
Štěpy nervových kmenových buněk jsou po transplantaci do poraněné míchy schopny diferencovat se na neurony a vytvářet nové synapse. Tímto překvapivým…
Dětská strava neovlivňuje jen momentální zdravotní stav jedince, ale i jeho kondici v dospělosti. Studie potvrzují, že strava dítěte významně…
V předchozím vydání MT jsme psali o speciální technologii řízeného uvolňování účinné látky u orálních lékových forem – Contramid. Praktické využití…
Česnek kuchyňský ( Allium sativum) je s oblibou využíván nejen v kuchyni, ale je také – zejména v lidovém léčitelství – častým prostředkem k terapii…
Bakterie Franciscella tularensis je původcem závažné zoonózy tularémie. Toto onemocnění se vyskytuje na severní polokouli a jeho přírodním…
V porovnávací studii diet známých pod názvy Zone, ornish, leARn nebo Atkins zaznamenaly premenopauzální ženy s nadváhou nebo obezitou nejvyšší úbytek…
Upozorňujeme, že firma Advanced Medical Optics, Inc., USA, se dobrovolně rozhodla s okamžitou platností zastavit prodej a globálně z oběhu stáhnout…
Studii navrhli a společně vedli prof. J. Bruix a prof. J. llovet z Hepatologické jednotky nemocniční kliniky Univerzity v Barceloně.
Multikinázový inhibitor sorafenib (nexavar) je zatím schválen ve více než 50 zemích světa včetně České republiky pro léčbu pokročilého renálního…
Hee Jeong yoo z jihokorejského Soulu se svým devítičlenným výzkumným týmem analyzoval vztah mezi poruchou pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a…
Unikátní příležitost praxe mají během svého studia studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích – mohou strávit…
Situace pacientů, kteří nejsou v důsledku úrazu nebo nemoci schopni dýchat bez pomoci ventilačních přístrojů a jsou tedy dlouhodobě či trvale závislí…
Dnešní preventivní kardiologie klade stále větší důraz na komplexní přístup a na ovlivnění několika rizikových faktorů současně. navíc v poslední…
olomouc hostila jubilejní XXV. dny praktické a nemocniční pediatrie. Jedna z nejvýznamnějších odborných akcí zaměřených na dětské lékařství se konala…
Výsledky studie s podáváním protilátky AMG‑479 přednesl v plenárním zasedání ASCo 2007 Puzanovův kolega A. Tolcher ze San Antonio. A právě o této…
Centrum pro výzkum veřejného mínění Sociologického ústavu AV ČR zmapovalo ve svém šetření názory české veřejnosti na umělé přerušení těhotenství a…
občanské sdružení lékaři pro reformu oceňuje snahu koncepčně řešit současný, trvale neudržitelný stav českého zdravotnictví. lékaři pro reformu…
Rád bych touto cestou zareagoval na článek primáře neurochirurgického oddělení krajské nemocnice T. Bati MUDr. Michala Filipa, Ph.D., na téma využití…
Nastává čas letních dovolených, který mnoho lidí bude chtít strávit nejen na chalupě, ale i v zahraničí, a to často až v exotických krajinách.…
V posledním čísle Medical Tribune jsme informovali o testování unikátních mobilních klinických asistentů v mladoboleslavské klaudiánově nemocnici.…
Pohled do blízké budoucnosti českého zdravotnictví nabídla účastníkům konference Manažerské řízení nemocnic, která se konala 13. června v Praze,…
V březnu letošního roku byla na stránkách MT uveřejněna informace o novém léčivu dasatinibu (Sprycel), který byl na sklonku minulého roku registrován…
Velký zájem lidí o genetické testy pro určení původu, které genetická laboratoř společnosti Genomac nabízí od loňského léta, vedl k založení banky…
Poslanci evropského parlamentu na svém plenárním zasedání projednali zprávu o důvěře spotřebitelů v digitálním prostředí. Předložila ji…
Rozhovorem s novým ředitelem Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze MUDr. karlem Filipem, CSc., MBA, uzavíráme miniseriál, v němž jsme čtenářům…
Zajímá mě výše úhrady pro pojišťovnu Největším neštěstím medicíny je, že si sama nemůže dostatečně vydělat na vlastní pokrok a že v tom je odkázána…
Ačkoli organizátoři letošního 43. výročního zasedání ASCO (American Association of Clinical Oncology) zařadili do jeho programu 4 700 prací, bylo…
Nedávný případ Američana cestujícího z Prahy zpět do vlasti linkou ČSA, jenž byl infikován vysoce nebezpečným kmenem Mycobacterium tuberculosis,…
Ing. Evangelos Tavandžis, konzultant a auditor ISO 9001/13485 a CE značky: Lhůty pro ohlášení nežádoucí příhody Státnímu úřadu pro kontrolu léčiv …
od dubna je na náš trh oficiálně uveden nový přípravek určený k léčbě HiV pozitivních osob. kombinovaný přípravek s názvem Truvada, který v ČR…
V odborné literatuře se objevily informace o nových indikacích pro duloxetinem a ropinirolem. V případě duloxetinu se odvolávají na práci Paula l.…
Sdělení, jehož podstatnou část přetiskujeme, přednesli jeho autoři prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc., a MUDr. ondřej Sláma na XVii. Vanýskově dni v…
„Slovo ‚rakovina‘, cancer, v USA není zdaleka tak děsivé jako v ČR. lidé už vědí, že to neznamená automaticky smrt,“ říká prof. MUDr. Adolf Stafl,…
Již několik let je známo, že inzulinu podobný růstový faktor (insulin‑like growth factor – IGF) podporuje růst, diferenciaci, proliferaci a přežívání…
Vláda ČR schválila 11. června zahájení projektu veřejné diskuse k budoucnosti českého zdravotnictví a vznik expertní komise, v níž by měli zasednout…
Komentáře, glosy, eseje
Podle poslední „inventury“ tří základních databází s lidským genomem je člověk vybaven 20 488 geny kódujícími proteiny. Neočekává se, že by se toto…
Off‑label léčba znamená použití léku pro jiné léčebné účely nebo jiným způsobem, než jak je uvedeno ve schváleném souhrnu informací o léku. Do této…
Podle nabídek zprostředkovatelských společností je patrné, že o české zubní lékaře je v zahraničí zájem. Mnozí z nich se už takto za prací vydali. O…
Před dvěma roky výbor České kardiologické společnosti založil novou tradici. Rozhodl se, že začátkem června, v době kolem výročí narození prof.…
Karcinom vaječníku je nejzhoubnější nádor ženských reprodukčních orgánů. Je to druhé nejčastější nádorové onemocnění pohlavních orgánů u žen, v České…
Už jsme si zvykli na to, že pokrok v medicíně nabírá stále větší tempo a přináší nové a nové terapeutické možnosti i pro ty nemocné, kterým jsme…
Karcinom prsu je celosvětově často diagnostikovaným onkologickým onemocněním, především v kulturách, kde vládne moderní, západní styl života.…
Komentáře, glosy, eseje
V únorovém čísle časopisu Anesteziologie a intenzivní medicína byl jako jeden z editorialů uveřejněn článek doc. MUDr. Vladimíra Černého, Ph.D., FCCM…
V minulosti se pediatrická resuscitace v kursech první pomoci pro dospělé nevyučovala. Důsledkem je skutečnost, že mnoha dětem není poskytnuta…
Rada Sdružení ambulantních specialistů (dále jen SAS) bude v rámci reformy zdravotnictví v České republice požadovat systém respektující zásady…
Svůj komentář k tématu diskusního fóra „Ohrozí řetězce ambulantní privátní lékaře?“ zveřejněného v MT 18/2007 zaslal redakci MT obsáhlý komentář člen…
MUDr. Marek Zeman nastoupil 28. května do funkce ředitele pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady s objektivní výhodou, ale současně i s…
„Záměr vlády prosadit ‚zmrazení‘ plateb za tzv. státní pojištěnce, zavést horní hranici vyměřovacího základu pro výpočet pojistného a zvýšit DPH na…
Z důvodu závady v jakosti (text na vnějším a vnitřním obalu a v příbalové informaci neodpovídá schválené registrační dokumentaci) se na základě…
V prvních dvou červnových dnech se v Březové u Karlových Varů uskutečnil VIII. ročník mistrovství České republiky lékařů a farmaceutů v silniční…
sousedství dětského monobloku v areálu Fakultní nemocnice v Praze‑Motole indiánský tábor osídlený činorodým kmenem Motolů. Jeho příslušníky jsou…
Tento týden otevřela pražská Nemocnice Na Homolce první Centrum navigované srdeční katetrizace v České republice. Nové centrum disponuje dvěma…
Technologický vývoj ve světové medicíně dal v uplynulých letech vzniknout celé řadě nových operačních technik, především takzvané miniinvazivní…
Ve čtvrtek 21. června v 15 hodin vystoupí pro pacienty i návštěvníky Masarykova onkologického ústavu v Brně herec Alfréd Strejček s kytarovým…
Americký New England Journal of Medicine se ve svém elektronickém vydání z 5. června vrací k „případu rosiglitazonu“. Uveřejňuje výsledky průběžné…
Vážené kolegyně , vážení kolegové redakční rada přílohy MT „Moderní technologie a trendy v medicíně“ (MTTM) se ustavila v dubnu letošního roku a její…
„Tragickým údělem lékařství je, že musí jednat, aniž by znalo,“ formuloval před zhruba půldruhým stoletím nejvýznamnější francouzský fyziolog Claude…
Diabetes mellitus je dnes nejčastější příčinou chronické nedostatečnosti ledvin, slepoty získané v dospělosti, netraumatických amputací a těžkých…
Nejen bezpečnostní rámy u pokladen obchodních domů nebo detektory kovu na letištích, ale také iPody (přenosné mp3 přehrávače) mohou narušovat funkci…
Napadlo mě nad tímto číslem
Není nijak překvapující, že mezi jednotkami intenzivní péče existují velké rozdíly ve spotřebě léků i zdravotnických prostředků. Co však překvapí, je…
„Ředitel Psychiatrické léčebny Bohnice v Praze MUDr. Ivan David, CSc., by měl být odvolán,“ nechal se na sklonku května slyšet psychiatr pražského…
Cizinecká policie stále uznává falešné smlouvy o uzavření pojištění úhrad léčebných výloh, které jí předkládají cizinci zejména ze zemí bývalého…
Praktickým lékařům pro děti a dorost došla trpělivost se způsobem, jakým Všeobecná zdravotní pojišťovna přistupuje k vypořádání regulací za rok 2006.…
V posledním čtvrtletí letošního roku zavede mladoboleslavská Klaudiánova nemocnice do praxe speciální přenosné počítače pro zdravotnický personál,…
Kontrastní echokardiografie myokardu (MCE) je moderní metoda, která pomocí mikrobublin kontrastní látky zobrazuje perfuzi mikrovaskulárního řečiště…
V současné době již většina zdravotnických zařízení vybudovala vnitřní komunikační sítě a pořídila si obrazový archivační a komunikační systém PACS …
Diabetes mellitus s sebou nese pro část pacientů i nutnost podávání inzulinu. V současnosti jsou kromě klasických injekčních stříkaček k dispozici…
Nádorová onemocnění představují v USA, stejně jako v ostatních vyspělých zemích světa, z hlediska incidence a prevalence, jakož i morbidity a…
Podle publikovaných výsledků studií AFFirM a SeNtiNeL natalizumab (tysabri) nejenže zpomaluje rozvoj disability a počet relapsů u roztroušené…
Česká lékařská komora tvrdí, že t. Julínek nedělá, co mu ukládá zákon o péči o zdraví lidu, a tím blokuje i její činnost. Ministerstvo ovšem kontruje…
Přestože spondylochirurgický výkon až na výjimky neprodlouží přežití pacienta s generalizovaným onkologickým onemocněním a od operace zpravidla nelze…
Jedním ze zdravotních problémů, které mohou velmi znepříjemnit dovolenou u moře, je vznik externí otitidy. Protože se však plavání velmi doporučuje…
V současné době patří ke světově nejznámějším kapitolám české kardiologie výsledky invazivních kardiologů reprezentované studiemi PrAGUe a…
Česká alzheimerovská společnost uděluje každoročně cenu Zlatá vážka osobnostem, které se zasloužily o rozvoj péče o seniory a chronicky nemocné.…
Gorila nížinná Kijivu se minulý týden v pražské zoologické zahradě při porodu obešla bez jakékoli asistence. V případě komplikací však bylo možno…
Poruchy spánku postihují 20 až 30 procent, podle některých autorů dokonce až 50 procent dětí a dospívajících. Velká část z nich sama odezní, aniž by…
Společnost Abbott Laboratoires se rozhodla dále nepokračovat v registračním řízení látky levosimendan v USA. Levosimendan (obchodní název Simdax) je…
Na severní Moravě vzniká první společnost, jež do řetězce sdružuje praxe soukromých lékařů. Hodlá pacientům nabízet lepší služby a delší ordinační…
Sedm těžce a čtrnáct lehce zraněných prošlo minulý týden během jediné hodiny přes urgentní příjem pražské Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN). Jejich…
Čtyřčlenná skupina japonských vědců, v jejímž čele stál Satoshi Ukai, zjišťovala účinnost donepezilu v léčbě typického Charles Bonnetova syndromu.…
V prostorách Planetária Hlavního města Prahy se 23. května uskutečnil 2. iNFO den institutu mikroelektronických aplikací (iMA), který se orientuje na…
Přístup k málokterému onemocnění prodělal v posledních desetiletích takový vývoj, jako je tomu u cystické fibrózy (CF). Když tuto chorobu v roce 1938…
Vydání české verze publikace „Světová strategie diagnostiky, léčby a prevence CHOPN“, jejíž originální vydání představila Global Initiative for…
Když jsme v polovině května přicestovali do rumunska, žila země diskusemi o vítězích dvou blížících se utkání. Tím prvním mělo být lidové referendum…
Bezpečnost pacientů a tím i celého zdravotnického zařízení nepochybně závisí také na bezpečnosti zdravotnických prostředků a kvalifikovaném personálu…
Na nedávném Digestive Disease Week konaném v americkém Washingtonu referovali lékaři z Mount Sinai School of Medicine o výsledcích druhé fáze…
Brněnský magistrát nesouhlasí se návrhem ministerstva zdravotnictví na restrukturalizaci brněnské Úrazové nemocnice, podle něhož by její…
„Stalo se, co Česká lékárnická komora očekávala. V dubnu v důsledku vydání nové vyhlášky o úhradách léků vzrostla skokově spoluúčast pacientů až o 17…
Ministr zdravotnictví tomáš Julínek jmenoval před několika dny nové ředitele tří fakultních nemocnic (viz Mt 17/2006). FN Olomouc povede od poloviny…
Struktura sítě zdravotnických zařízení se již v České republice stabilizovala. Prudký nárůst počtu zdravotnických zařízení v důsledku rozvolňování…
V dialyzačním středisku Fresenius Medical Care (FMC) v pražském Motole se 20. května uskutečnil den otevřených dveří pro pacienty i jejich příbuzné a…
Pneumokokové nákazy jsou nejčastějšími bakteriálními infekcemi dýchacích cest dospělých i dětí. V posledních letech narůstá rezistence Streptococcus…
Přestože Česká společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu patří k nejmladším, má na svém kontě již několik desítek odborných akcí. Při…
V Panamě, dominikánské republice, ale i v Austrálii úřady stáhly z trhu toxické zubní pasty údajně pocházející z Číny. Obsahovaly diethylenglykol,…
Občanské sdružení Lékaři pro reformu (Lpr) bylo založeno 27. dubna třemi lékaři – brněnskými MUdr. romanem Flašarem a MUdr. Martou Holanovou a…
Hned dvě diskuse o stabilizačních opatřeních pro české zdravotnictví i o výhledových reformních krocích absolvoval 29. května ministr zdravotnictví.…
Výsledky českého programu transplantací ledvin u dětí jsou vynikající, a to jak z hlediska doby fungování štěpů, tak i z hlediska přežití a kvality…
Jedná se o případ muže ve věku 37 let, léčeného pro paranoidní schizofrenii. Jeho rodinná i osobní anamnéza je nevýznamná vzhledem k jeho…
Dovolte, abych se tentokrát nezamýšlel nad tímto číslem Medical Tribune, nýbrž nad několik dnů starým číslem Mladé fronty Dnes. Co tam bylo možno…
Ve dnech 12. až 13. května se v Praze uskutečnil XXXiii. kongres evropské lymfologické společnosti (G.e.L.). V rámci setkání evropských i světových…
Nejčastější aterosklerotické vaskulární postižení (ischemická choroba srdeční a ischemická mozková cévní příhoda) a nejrozšířenější metabolické…
Pouze u dospělých byla v posledních letech používána kapslová endoskopie k diagnostice gastrointestinálních onemocnění. Nyní však tým z hamburské…
V posledních dvou desetiletích se v České republice stala transplantace rutinní léčbou chronického selhání ledvin u dětí. této léčby se u nás dostává…
Komentáře, glosy, eseje
V průběhu slavnostního zahájení letošního jubilejního XV. výročního sjezdu České kardiologické společnosti v Brně bylo uděleno čestné členství této…
: Letošní XV. výroční sjezd České kardiologické společnosti, který se konal 13. až 16. května na brněnském výstavišti, nabídl tradičně bohatý odborný…
Otevírá e‑learning nové obzory, o kterých se českému vzdělávání dosud ani nesnilo, nebo jde pouze o módní výstřelek? Své názory na výhody i rezervy…
„Implementace systémů eHealth je součástí reformy zdravotnictví a zapadá do obecného rámce modernizace státní správy,“ prohlásil 23. května na…
Ordinace kožních lékařů navštívilo 7. května, který byl vyhlášen Evropským dnem melanomu, o třetinu lidí méně než v loňském roce. Proto se pracovníci…
Naši učitelé to říkávali, zazní to i dnes. Bulvární tisk je schopen udělat z lékaře hvězdu, směle konkurující filmovým. Lékařství je samozřejmě vědou…
Šestnáct „děr“, kterými odtékají z našeho zdravotnictví desítky miliard korun ročně, zveřejnila nedávno česká odnož mezinárodní organizace…
Pražská Psychiatrická léčebna Bohnice omezí od 1. června činnost svého Centra krizové intervence (CKI). Dosavadní nonstop provoz vyčleněné krizové…
Vážené čtenářky, vážení čtenáři, před měsícem jsme na stránkách této rubriky otevírali téma nosokomiálních infekcí, nyní na ně chceme navázat…
Moderní zdravotnictví klade na technologické zázemí stále vyšší nároky. K partnerům, na jejichž výrobky i služby se zdravotníci mohou spolehnout,…
Pojištěnce Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) bude nutno informovat o tom, že ze strany nemocnic hrozí přerušení smluvních vztahů s jejich…
Zdravotnictví Ústeckého kraje čeká od 1. července radikální změna. K tomuto dni zahájí svou činnost společnost Krajská zdravotní, a. s. Měla by být…
Provoz bezdrátové WiFi sítě – nejrozsáhlejší ze všech, které byly až dosud ve zdravotnických zařízeních zemí střední Evropy instalovány – spustila…
MT pro vás sledovala diskusi o portálových řešeních přístupu k vědeckým zdrojům v medicíně, která byla součástí 13. konference o profesionálních…
MT pro vás sledovala diskusi o portálových řešeních přístupu k vědeckým zdrojům v medicíně, která byla součástí 13. konference o profesionálních…
Urgentní medicína již několik let v ČR představuje svébytný obor se všemi atributy – má vlastní systém specializačního vzdělávání, svůj časopis,…
Malujeme, i když stůněme“ – výstavu kreseb dětských pacientů s tímto názvem mohou zájemci navštívit až do 31. května v Akademickém klubu 1. lékařské…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jmenoval nové ředitele tří fakultních nemocnic Důvodem odvolání jejich předchůdců byly špatné hospodářské…
Před půldruhým rokem byla novelou vrácena do tzv. cizineckého zákona povinnost zdravotního pojištění jako podmínky pro udělení či prodloužení…
Podle seriózních odhadů postihne během jediného roku v celosvětovém měřítku renální karcinom více než 200 000 lidí a nejméně 100 000 jich na toto…
Od roku 1665, kdy začal v Paříži vycházet první nezávislý vědecký časopis Journal de Sçavants a v Londýně Philosophical Transactions of the royal…
V důsledku ukončení registrace přípravku Furantoin Zentiva, který obsahoval nitrofurantoin, chybí v současnosti základní lék pro léčbu akutní…
Na letošním mezinárodním zdravotnickém veletrhu Pragomedica 2007 představila společnost Fujinon zcela nový endosonografický systém, který má oba…
Již tradičně byly druhý den dopoledne na programu výročního sjezdu České kardiologické společnosti také vyzvané slavnostní přednášky. Luklovu…
Začátek května mají čeští kardiologové neodmyslitelně spojen s výročním sjezdem České kardiologické společnosti. Význam tohoto kongresu však…
Každoročně je do programu sjezdu České kardiologické společnosti zařazen blok HOT LINES, kde jsou představeny výsledky nedávno ukončených a…
Evropský parlament projednal 23. května zprávu o důsledcích vynětí zdravotních služeb ze Směrnice o službách na vnitřním trhu, která prošla prvním…
Antidiabetikum rosiglitazon, užívané v léčbě diabetu 2. typu, může podle výsledků rozsáhlé metaanalýzy, publikované zcela recentně v New England…
Ad Je internet zdrojem kvalitních informací? MT 14/2007, str. A2 Kdo se při hledání odborných informací spoléhá výhradně na internet, musí upřímně…
Další diskusní setkání z pravidelného cyklu „Dialogem k reformě“ věnovalo 23. května sdružení Občan problematice eHealth v evropských souvislostech.…
Již více než půl století se každé dva roky koná na výstavišti v Düsseldorfu mezinárodní veletrh ochrany osob a zdraví při práci a bezpečnosti provozu…
Společnost Astellas oznámila koncem dubna, že evropská komise schválila v rámci evropské unie (eU) imunosupresivum Advagraf® (tacrolimus s…
Nejnovějších technologiím pomáhajícím při kontrole diabetu bylo věnováno symposium, které v dubnu pořádala společnost Bayer HealthCare ve švýcarské…
V Ústavu radiační onkologie 1. LF UK a FN Na Bulovce v Praze byl 15. května slavnostně představen nový přístrojový park radioterapeutické techniky.…
V ČR trpí hypertenzí až dva miliony dospělých a každoročně je navíc nově zjištěna u 100 000 osob. o této neuspokojivé situaci informovali zástupci…
V předchozích dvou číslech ( viz MT 14 a 15/2007) jste mohli najít analýzu věnující se vlivu zavedení preskripčních limitů na spotřebu léků v…
Skupina tří vědců vedená Nathanem Herrmannem z kanadského Toronta (Ontario) se zabývala rizikem cévních mozkových příhod v souvislosti s užíváním…
Autorům v práci nešlo o důkaz zvýšeného rizika deprese při léčbě beta‑blokátory obecně. Prezentují pouze pro zajímavost případ deprese při léčbě…
K překvapivému zvratu ve vývoji euthanasie došlo v Nizozemsku, které je spolu s Belgií jedinou evropskou zemí, kde je smrt za asistence lékaře…
Mezi vystavovateli z řad farmaceutických< firem a dalších organizací, kteří se minulý týden zúčastnili XV. výročního sjezdu České farmaceutické…
Bolesti zad jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti. Mnohdy však jde o idiopatické bolesti bez objektivního nálezu. lékař je pak často…
Vizí Masarykova onkologického ústavu v Brně je provádět veškeré diagnostické, terapeutické a ošetřovatelské činnosti na špičkové úrovni a stát se tak…
Koncem března se v Brně konal XXii. internistický Vanýskův den, který byl letos věnován především endokrinologii. Úvodní přednáška prof. MUDr. Josefa…
Z jakých zdrojů a do jaké míry hradit moderní léky a terapeutické postupy u svých nemocných. Tak zní jedno z dilemat současné medicíny, před kterým…
Navzdory tomu, že Česká republika je spolu s Polskem a Slovinskem jednou z postkomunistických zemí, kde došlo za posledních 20 let k poklesu…
Jedná se o kasuistiku ženy ve věku 39 let, léčené pro paranoidní schizofrenii, která 14 měsíců užívá přípravek Zeldox. Její rodinná i osobní anamnéza…
Bakterie jsou na Zemi miliardy lety. A zcela jistě zde také budou, i když po poslední lidské civilizaci nezbude ani památky. Doba, po kterou se…
Komentáře, glosy, eseje
Už dnes zřejmě žádný solidární systém financování zdravotnictví nikde na světě nemůže dát všem to, co mohou lékařská věda a farmaceutický výzkum…
Zatímco otázky kvality zdravotní péče poskytované v lůžkových zdravotnických zařízeních přitahují pozornost politiků, pojišťoven i médií, kvalita v…
V minulém čísle MT se k příspěvku MUDr. J. konráda „Situace je vážná, nikoli beznadějná“ na str. A5 z prostorových důvodů nevešel autorův přehled…
Pokračujeme v diskusním seriálu MT o situaci české psychiatrie a koncepci oboru (viz též MT 8, 10, 11 a 15/2007). Tentokrát předkládáme příspěvek…
Cenu za celoživotní práci a mimořádný přínos transplantační medicíně převzal 17. května na slavnostním večeru v pražském karolinu emeritní profesor…
Již po jednatřicáté se letos na konci března konal v Brně tradiční doškolovací seminář Sdružení soukromých gynekologů ČR ve spolupráci s firmou…
Zatímco stránky denního tisku už několik týdnů plní diskuse kolem údajně arogantního přístupu a špatné komunikace některých zdravotníků s pacienty, v…
Z důvodu závady v jakosti (v balení chybějí dva ze tří blistrů) se na základě opatření držitele rozhodnutí o registraci Medochemie Ltd., Kypr,…
Společnost Abbott oznámila, že Commitee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) a vědecká komise lékové agentury (EMEA) doporučily adalimumab …
V průběhu XV. výročního sjezdu České kardiologické společnosti (ČkS) v Brně požádala MT o rozhovor jejího předsedu prof. MUDr. Michaela Aschermanna,…
Počet nemocných s diabetem celosvětově stoupl ze 135 milionů osob v roce 1995 na v současnosti odhadovaných téměř 200 milionů. Přibližně u devadesáti…
Kniha Quality Health Care – A guide to Developing and Using indicators autora Roberta lloyda, Ph.D., nabízí ucelený pohled na využívání indikátorů…
Mezinárodní organizace Joint Commission international (JCi) ve spolupráci s Ústřední vojenskou nemocnicí Praha a nemocnicí na Homolce uspořádala ve…
Legislativní změny, na jejichž základě bude realizována zdravotnická, daňová a sociální reforma, byly dominantním programovým bodem schůze vlády 16.…
Věda a budoucnost evropy byl název již 6. ročníku mezinárodní konference na podporu vědecké a technické inteligence, kterou 17. května uspořádal…
Psychoterapeutický přístup lékaře k pacientovi má svůj smysl. Lékař lépe pozná svého pacienta a pacient lépe pochopí svou diagnózu. Také o tom…
Nesprávná pozice při sezení mnohdy způsobuje bolesti zad. Se studií popírající všeobecně rozšířený názor, že korektní je pouze vzpřímený sed, přišli…
V období let 2000 až 2006 přijala Revizní komise České lékařské komory celkem 8 359 pacientských stížností. Podle prezidenta ČLK MUDr. Milana Kubka z…
Maminkám i miminkům obětavě sloužil přes tři čtvrtě století. Přitom medicínu původně vůbec dělat nechtěl…
Podle mnohých odborníků bude oblast nanovláknových technologií spolu s biotechnologiemi a informačními technologiemi patřit mezi klíčové obory, které…
Jíž téměř před deseti lety byl na Fakultě strojní ČVUT v Praze vyvinut první neinvazivní diagnostický snímač pro měření rozložení tlaků – plantograf.…
Jedním z nosných programů Chirurgické kliniky Fn Plzeň je operativa onkologických onemocnění jater, ať už primárních, nebo sekundárních. Ročně zde…
Duální terapie bevacizumabem (Avastin) a irinotecanem způsobí regresi nebo pozastaví růst gliomů, a to na dobu zhruba o tři měsíce delší, než je tomu…
Duální terapie bevacizumabem (Avastin) a irinotecanem způsobí regresi nebo pozastaví růst gliomů, a to na dobu zhruba o tři měsíce delší, než je tomu…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
Náklady na léčbu onkologických onemocnění neustále prudce stoupají. Místo trvale udržitelného rozvoje zde máme trvale neudržitelný stav, kdy se na…
Náklady na léčbu onkologických onemocnění neustále prudce stoupají. Místo trvale udržitelného rozvoje zde máme trvale neudržitelný stav, kdy se na…
Z hlediska celkového objemu finančních prostředků není české zdravotnictví v mezinárodním srovnání žádným otesánkem. Drží se pod evropským průměrem…
Od začátku roku 2006 byli lékaři v České republice vystaveni intenzivnímu tlaku, aby předepisovali co nejlevnější léky za co nejméně peněz. Finanční…
Stávající spektrum 350 genů, jejichž mutace může u pacienta vyvolat nádorové onemocnění, se dramaticky rozrostlo přičiněním týmu vedeného Michaelem…
Na 30. vědecké konferenci americké Society for Cardiovascular Angiography a Interventions konané ve floridském Orlandu představili kardiologové z…
Před necelým rokem, 9. června 2006, byla u Městského soudu v Praze zapsána společnost Biogen Idec (Czech Republic), s. r. o. Tímto vstoupila na český…
Profesionál i laik se jistě shodnou na faktu, že vzdělávání zdravotnického personálu je jednou z nejdůležitějších aktivit v oblasti současného…
Pokud budou mít velké štěstí, mohou být odborníci v Česku u samého zrodu nové účinné molekuly. Zato zapojit se do druhé či třetí fáze klinického…
Náklady na moderní onkologickou léčbu se u jednoho pacienta často počítají na statisíce i miliony korun. efekt vložených prostředků však může být…
MT: V České republice jsou v současné době čtyři přístroje Prométheus pro dočasnou umělou náhradu funkce jater. Hlavním úkolem prvních tří je…
Britským vědcům se podařilo najít dosud nejjasnější souvislost mezi genetickými predispozicemi a vznikem obezity. Od identifikace genu FTO si slibují…
Více než čtyřem stovkám lidí s poruchou krvetvorby dal Český národní registr dárců kostní dřeně za 15 let své existence naději na uzdravení. „Ve 258…
V ekonomicky rozvinutých zemích patří kardiovaskulární choroby k nejčastějším příčinám úmrtí. Stále častěji ale na ně umírají i obyvatelé rozvojových…
Kolonizace Helicobacter pylori do desátého roku života vede k redukci vzniku astmatu v kterékoli fázi života o 21 % a k redukci vzniku astmatu již v…
Již delší dobu je známo, že existuje spojitost mezi periodontitidou a aterosklerózou. Avšak zatím se stále neví, zda modulace zánětu periodontu může…
Panelová diskuse na dané aktuální téma proběhla na sklonku dubna v rámci konference Farmako 2007, kterou v Praze uspořádal Institute for…
Diabetická asociace České republiky hodlá pomáhat při vytváření životaschopného „Konsensu léčby diabetika v ČR“, který zohlední nejen názory odborné…
Příspěvkem MUDr. Jiřího Konráda, zástupce ředitele Psychiatrické léčebny Havlíčkův Brod, pokračuje na stránkách MT diskuse o situaci české…
V MT 14/2007 jsme se věnovali první části návrhu koncepce primární péče, kterou na dubnové výroční konferenci Sdružení praktických lékařů ČR (SPL ČR)…
Z důvodu závady v jakosti (údaje na vnějším a vnitřním obalu neodpovídají registrační dokumentaci) se na základě opatření držitele rozhodnutí o…
Pod názvem Pamycon jsou u nás registrovány dva různé přípravky – Pamycon na přípravu kapek a Pamycon na přípravu sterilního roztoku. Protože se stále…
Ve dnech 26. až 27. dubna se v pražském TOP Hotelu uskutečnilo 9. mezinárodní česko‑polsko‑slovenské symposium o videochirurgii, tradiční setkání…
Ve dnech 3. až 6. května se na pražském Výstavišti konal 13. mezinárodní knižní veletrh a literární festival. MT zde navštívila stánek nakladatelství…
Nedávno zveřejněná zpráva Transparency International ČR (TI ČR) definovala v systému fungování českého zdravotnictví celkem šestnáct oblastí, ve…
Na Klinice zobrazovacích metod 2. LF UK a FN v Motole byl 10. května slavnostně zahájen provoz nového přístroje výpočetní tomografie Somatom…
Už podruhé během posledních několika týdnů se do centra pozornosti hlavních českých médií dostala spolupráce týmu profesora Antonína Holého z Ústavu…
Nejprve selžou ledviny, vzápětí po nich centrální nervový systém a nakonec přichází smrt. Onemocnění se objevilo v Nigérii, Bangladéši, Argentině, v…
Chirurgické odstranění velkých, rychle rostoucích nádorů jater často komplikuje skutečnost, že operace by ponechala pacientovi příliš málo zdravé…
V Psychiatrické léčebně Bohnice proběhlo 9. května netradiční literární odpoledne. Pacienti mohli diskutovat s básníkem Karlem Sýsem a Evou…
Institut Danone, nezávislá nadace podporující vědecký výzkum a projekty v oblasti výživy, vyhlašuje i v letošním roce výběrové řízení na granty,…
Spolu se stárnutím populace nabývá na významu i problematika zlomenin kyčle. Například 90 % všech pacientů s frakturou proximálního femuru jsou lidé…
Nejsa v nejlepší náladě, napadaly mne nad tímto číslem samé myšlenky chmurné až nejchmurnější. Nejprve jsem byl skoro rád, že se nejspíše nedožiji…
Šíření vysoce nakažlivých nemocí je aktuálním tématem. Ministerstva zdravotnictví, obrany i vnitra se věnují také problematice úmyslného šíření virů…
Ve velkém sále Lucerny v Praze je od 5. května vystaveno více než 20 vypitvaných a plastinovaných lidských těl a orgánů. Těla jsou upravena a…
Pulsní tlak (systolický krevní tlak minus diastolický krevní tlak) reflektuje stupeň tuhosti stěny cév. Gary Mitchell z Cardiovascular Engineering…
Tak tedy nevím, co vlastně platí. Nejprve jsme ve volební kampani přesvědčováni, jaký je pro zdravotnictví připraven tým a sofistikovaná reforma. Po…
MT přináší pokračování analýzy dopadu finančních limitů zavedených předchozím ministrem zdravotnictví MUDr. Davidem Rathem na preskripci ve vybraných…
„Sestry by skutečně neměly stlát postele a roznášet jídlo,“ říká v rozhovoru pro MT Mgr. Helena Vaňková, česká sestra, která několik let pracovala v…
I dobří praktičtí lékaři mohou neúmyslně vyvolat delirium u svých starších pacientů. Stačí jen, aby předepsali nějaká sedativa při poruchách spánku…
Prestižní lékařský časopis Journal of the American Medical Association přinesl epidemiologickou studii týmu vedeného Jeffreyem Bridgem z Ohio State…
V minulém čísle položila MT ve svém diskusním fóru otázku, kdo má ohledávat mrtvého, který zemřel mimo zdravotnické zařízení. Zástupci zdravotnické…
v polovině ledna se v Konferenčním centru nemocnice na Homolce sešlo více než 250 gastroenterologů na již XX. symposiu s názvem Aktuální…
Mechanismem nefroprotektivního působení sulodexidu a klinickými zkušenostmi s podáváním tohoto přípravku u diabetické nefropatie se v rámci 43.…
v posledním ohlédnutí za prvním ročníkem Jarní interaktivní konference pořádané Společností všeobecného lékařství člS JeP (viz také Mt 11/2007 a 12…
třetí týden v dubnu byl v luhačovicích, stejně jako v minulých letech, vyhrazen problematice diabetu. více než tisícovka lékařů, a to nejen…
Bezpochyby zajímavé odborné akci poskytl 20. až 21. dubna zázemí TOP Hotel Praha. nadace EAHP (evropská společnost pro nemocniční lékárenství) a ESCP…
Ze všeho nejdříve a jako vždy s potěšením jsem si na stránce B2 přečetl esej dr. Františka Koukolíka, který mě tentokrát přilákal už svým názvem…
V Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK v pražském Faustově domě zpovídal ředitel a šéfredaktor našeho nakladatelství MEDICAL TRIBUNE CZ Mgr.…
ve dnech 24. a 25. dubna se v prostorách pražského hotelu Marriott uskutečnila konference Farmako 2007, kterou pořádal Institute for International…
tohle setkání neurologů a psychiatrů v toskánském paláci v Praze bylo na pozvánkách označeno jako „raritní“, a kdo pozvání přijal, rozhodně nelitoval…
Urologie zpravidla nebývá vnímána jako dominantní obor medicíny. Má však velké množství styčných a často i překrývajících se ploch s ostatními…
V polovině dubna byla slavnostně otevřena nová budova Ústavu molekulární genetiky AV ČR (ÚMG). Ta se nachází v areálu biomedicínských ústavů Akademie…
Druhé setkání expertní skupiny Severoatlantického společenství (NATO) pro biotechnologie (Biotechnology Team of experts – Toe) proběhlo 23. až 24.…
Jak mohou praktičtí lékaři přispět k zefektivnění celého zdravotního systému a co je zároveň třeba udělat pro ekonomickou i personální stabilizaci…
Posílení účasti zahraničních vystavovatelů a návštěvníků, přednášky evropských odborníků, přehlídka perspektivních medicínských oborů i nových…
V současné době využívá internet více než čtyřicet procent občanů České republiky. Tak jako předpokládáme snadné vyhledání vlakového spojení na…
Společnost Linet věnovala 3. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze elektricky polohovatelné lůžko eleganza Smart, matraci a pacientský stolek.…
Zástupkyně něžného pohlaví mají na svém pracovišti v kanceláři třikrát až čtyřikrát více bakterií než muži. Více kontaminován bývá prostor určený pro…
V minulém čísle jsme přinesli stručnou zprávu o třetím Fóru CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci), které 19. dubna ve Strahovském klášteře v…
Březnové číslo lékařského časopisu Xenotransplantation přináší popis experimentu, jehož úspěšnost zaskočila i samotné autory z americké…
460 př. n. l. • Hippokrates označuje nečistotu jako zdroj choroby 1846 • Ignaz Semmelweiss objevuje, že ruce jsou zdrojem poporodních infekcí, a…
Zatímco v USA se nosokomiální infekce systematicky sledují už od 70. let minulého století, na úrovni evropské unie se stávají tématem až několika…
V jednom z předchozích čísel Medical Tribune (MT 12/2007) jsme se věnovali práci prof. MUDr. Jiřího Tichého, DrSc., a jeho spolupracovníků, která se…
lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (lOK‑Sčl) na poradě předsedů svých organizací 26. dubna znovu odmítl opatření ministra zdravotnictví…
Nemocniční (nosokomiální) infekce je definována jako infekce vzniklá v souvislosti s interakcí se zdravotní péčí, která nebyla přítomna ani nebyla v…
V loňském roce, za úřadování bývalého ministra zdravotnictví MUDr. Davida Ratha, došlo k výraznému zpřísnění finančních limitů, které lékařům…
Doprovodný program výstavy non‑Handicap, která se spolu s mezinárodním veletrhem Pragomedica 2007 uskutečnila 17. až 20. dubna na pražském výstavišti…
Do vodních zdrojů sloužících k zásobování obyvatelstva pitnou vodou pronikají rezidua perorálních kontraceptiv, antidepresiv, analgetik, detergentů a…
Na ministerstvu zdravotnictví se 26. dubna konal seminář na téma „Podpora řízení kvality v primární péči“. čeští i zahraniční poskytovatelé společně…
Vědci z univerzity v Gdaňsku zjistili, že přecitlivělost k určitým alergenům plísní zvyšuje riziko zhoršení astmatu. Výsledky studie výzkumníci…
astma patří k nejčastějším chronickým onemocněním. Jeho prevalence trvale roste zejména v průmyslově vyspělých zemích, kde dosahuje až 30 procent. V…
americký regulační úřad Food and Drug administration (FDa) zahájil rozsáhlé interní prověřování bezpečnosti v uSa populárních antitusik a jiných léků…
Do titulku jsme si vypůjčili poselství Světového dne astmatu, jehož vyhlašovatelem je Global Initiative fot Astma (GINA) a který letos připadá na 1.…
na 200 odborníků z 12 zemí jednalo od 18. do 20. dubna v praze na mezinárodním summitu nazvaném Zdravotní péče řízená spotřebitelem: zaměřeno na…
„A kde je jaký konflikt?“ Tak zněla otázka redaktorů jedné z našich televizních stanic, když jí bylo nabídnuto téma Evropského vakcinačního týdne …
Již v minulém čísle mT jsme psali o tom, jak se česká média zmocnila kauzy regulačních poplatků za léky – získala vítané sousto, kolem něhož lze…
Přestože by se mohlo zdát, že základní postupy kardiopulmonální resuscitace (KPR) doporučované provádět do doby příjezdu záchranné služby se příliš…
Prezident republiky Václav Klaus předal 16. dubna v Karolinu na slavnostním shromáždění jmenovací dekrety 68 novým profesorům. přinášíme seznam těch,…
na pondělí 7. května připadá evropský den melanomu, který v České republice proběhne letos již posedmé. Zájemci si budou moci bezplatně a bez…
Farmaceutická společnost GlaxoSmithKline (GSK) rozdělí neziskovým organizacím, které se dlouhodobě věnují podpoře seniorů, nemocných dětí a nemocných…
Angiologie pro lékaře v praxi Zatímco veletrh Pragomedica probíhal ve dnech 17. až 20. dubna tradičně na pražském Výstavišti, důležitá a rovněž…
V České republice žije přibližně 14 000 pacientů z roztroušenou sklerózou. O čtvrtinu z nich se starají odborníci z Neurologické kliniky 1. LF UK a…
V pořadí třetí Forum CHOPN (chronické obstrukční plicní nemoci) uspořádaly ve čtvrtek 19. dubna v prostorách Strahovského kláštera v Praze…
V užívání návykových látek a ve způsobech řešení problémů s ním spojených existují mezi muži a ženami významné kulturně a sociálně determinované…
Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP ČR) reagoval „se znepokojením“ na prohlášením Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN) k poskytování…
Jestliže 20. století bylo stoletím antibiotik, pak století jedenadvacáté je a bude stoletím vakcín. pod tímto mottem letos proběhl ve dnech 16. až 22…
aplikace antimikrobních léčiv je nedílnou součástí terapie respiračních bakteriálních infekcí, které lze zjednodušeně chápat jako „nefyziologicky…
nadsvětelné šíření informace, Zvuková vlna nebo exponenciální křivka života, to jsou názvy obrazů matematičky a fyzičky Jitky lachmann‑Brůnové. Věda…
Jestliže vědecká práce vyjde v renomovaném časopise Science za pouhé čtyři měsíce od zaslání rukopisu, pak to znamená, že prošla zrychlenou vstupní…
V posledním desetiletí narůstají závratným tempem poznatky o oxidu dusnatém a jeho obecném významu v medicíně. V oblasti respirační medicíny doznal…
Pětadvacetiletý muž byl odeslán na alergologii kvůli dvěma závažným reakcím během posledních tří let. První příhoda se stala hned po krátké cestě…
astma je v poslední době považováno za heterogenní skupinu onemocnění. o to obtížnější je odlišit je od mnoha jiných patologických stavů. Svůj pohled…
Tradiční součástí veletrhu pragomedica je udělení cen grand prix nejlepším vystaveným produktům. letos vybírala odborná porota pod vedením prof. muDr…
Vzhledem k faktu, že se v medicínské praxi začínají ve stále větší míře uplatňovat informační technologie, měl by se tento trend odrazit i během…
Výzkumníci objevili, že duální terapie bevacizumabem a chemoterapeutikem irinotecanem způsobí regresi nebo pozastaví růst gliomů, a to zhruba o tři…
Sdružení praktických lékařů Čr ve spolupráci se Sdružením praktických lékařů pro děti a dorost Čr a firmou uCB, s. r. o., pořádají na jaře tradičně…
Ve dnech 30. a 31. března proběhly v olomouckém regionálním centru X. Tománkovy dny bronchologie, kterých se zúčastnilo na 270 lékařů a sester ze…
Stěžejním tématem třetího mezinárodního summitu, o kterém píšeme rovněž na této straně, byla zdravotní péče řízená spotřebitelem. Co si pod tím máme…
Specifická alergenová imunoterapie (dříve označovaná jako hyposenzibilizace či desenzibilizace) je spolu s alergenovou eliminací jediným kauzálním…
Česká společnost alergologie a klinické imunologie (ČSaKi) ve spolupráci s firmou Schering‑Plough uspořádala 8. března v hotelu ambassador v praze…
Třetí, závěrečná část textu věnovaného právní odpovědnosti ve zdravotnictví se zabývá situací v České republice. Na rozdíl od USA či Nového Zélandu …
Mezi nejznámější onemocnění ze skupiny idiopatických střevních zánětlivých chorob (IBD) patří idiopatická proktokolitida a Crohnova choroba. Jedná se…
Více než polovina (54,4 %) všech úmrtí v ČR připadá na konto chorob srdce a cév, přičemž téměř čtvrtinu z nich má na svědomí ischemická choroba…
Na Neurologické klinice 1. LF UK a VFN v Praze proběhl před časem zajímavý výzkum. Na první pohled by se mohlo zdát, že objasnění vztahů mezi…
Problematiku perkutánních koronárních intervencí, jíž se věnovala studie COURAGE, o které Medical Tribune informovala v čísle 10/2007 v článku…
Vakcína proti pneumokokovým infekcím PCV7 (Prevnar, Wyeth) se ukázala být účinnou ochranou před častými infekcemi ucha u dětí do dvou let věku.…
Od začátku tohoto týdne začne Plicní klinika FTN v Krči díky novým prostorám ve zrekonstruovaném pavilonu K přijímat nové pacienty. V jeho přízemí…
Na kongresu amerických kardiologů v New Orleansu (kongres ACC – viz také MT 10/2007 a 11/2007) referovali lékaři z illinoiské Rush University o…
Štěpy nervových kmenových buněk jsou po transplantaci do poraněné míchy schopny diferencovat se na neurony a vytvářet nové synapse. Tímto překvapivým…
Ačkoli detoxikace sama o sobě nemůže být považována za léčbu závislosti, je jednou z nejdůležitějších fází této léčby. Aby usnadnila vstup do…
Přinášíme stanovisko Subkomise pro ATB politiku ČLS JEP, které doporučuje alternativní postup léčby a profylaxe infekcí močových cest při dočasném…
Většina farmaceutických a biotechnologických firem dnes ví, že není ekonomické udržovat všechny výzkumné a vývojové aktivity jen uvnitř podniku. Zdá…
České pivo by mohlo mít za pár let poněkud jinou chuť než tu, na kterou jsou konzumenti zvyklí. Rozmary počasí v posledních několika letech, zejména…
Společnost IZIP, a. s., uspořádala 12. dubna pracovní seminář, na kterém byl představen mezinárodní projekt TEN4Health, jehož hlavním cílem je…
Norma ISO 9001:2000 popisuje požadavky na systém řízení jakosti. Ze zdravotnických zařízení však občas zaznívají hlasy, že je dobrá jen pro…
O tom, jaká je role praktického lékaře při prevenci a léčbě diabetu, jsme v pražském Slovanském domě během Jarní interaktivní konference SVL ČLS JEP…
Nestává se často, že vám můžeme nabídnout pohled na medicínskou problematiku očima odborníka zabývajícího se jinou oblastí vědy. Protože moderní…
Předávkování paracetamolem – ať nechtěné, nebo úmyslné – může mít fatální následky. Paracetamol je levný a relativně dostupný a v mnoha zemích jsou…
Ve dnech 30. a 31. března se v Chomutově uskutečnil již 13. ročník Podkrušnohorských elektrofyziologických dnů. Letošní téma bylo zdánlivě okrajové –…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Podle WHO se ve…
„Chyby nejsou zadarmo. Někdo je dělá a je za to i placen.“ Citát profesora Williama E. Deminga, otce systematického managementu produktivity a…
Regulační poplatky ve zdravotnictví plnily po celý minulý týden titulní stránky novin. Návrh, který pravděpodobně unikl z ministerstva dříve, než měl…
O kolik pacientů se stará jedna sestra? Na ARO většinou o jednoho, na JIP o jednoho či dva. Na standardním oddělení už ale tento počet značně kolísá…
Občanské sdružení Praktik.cz, které vzniklo jako názorová platforma uvnitř Sdružení praktických lékařů ČR, se rozhodlo iniciovat podání ústavní…
Rada Středočeského kraje schválila 10. dubna na svém mimořádném zasedání prodej deseti zdravotnických zařízení. V případě jedenáctého, LDN Vojkov, se…
„Pokud se současná situace nezačne řešit, bude za 15 let o třetinu méně zubařů, kteří budou muset ošetřit o polovinu více nemocných než dnes,“ varuje…
Portál Gate2Biotech nabízí jedinečnou možnost propagace a získání finančních prostředků českým projektům z oblasti Life Science. Ve spolupráci s…
Kardiopulmonální resuscitaci (KPR) neboli umělé dýchání a nepřímou masáž srdce by měl zvládat každý člověk. Aby byla resuscitace efektivní, musí být…
Ve dnech 29. až 30. března jsem byl aktivním účastníkem konference Telemedicína Brno 2007. Firma Hospimed zde předvedla robota RP‑7, který by měl…
V České republice v posledních dvou desetiletích proběhla řada procesů, které jejich spolutvůrci považují za reformy. Již na sklonku socialisticko…
Mezinárodní veletrh zdravotnické techniky, rehabilitace a zdraví HOSPIMedica se na brněnském výstavišti uskuteční od 16. do 19. října 2007 jako…
Na stranách B1 a B3 se i my zabýváme tématem, které po celý minulý týden plnilo titulní stránky novin a „prime time“ televizních a rozhlasových zpráv…
Jsou heparinový vrah a náramky pacientů hlavním problémem zdravotnictví v ČR? Tuto provokativní otázku položil v názvu své přednášky doc. MUDr. Leoš…
O významné mezinárodní urologické události, která se konala koncem února v australském Adelaide, hovoříme s přednostou Urologické kliniky 1. LF UK a…
V dalším ohlédnutí za prvním ročníkem Jarní interaktivní konference (také viz MT 11/2007) se opět vracíme k některým zajímavostem z odborného…
Neopiodní analgetika včetně aspirinu způsobují mírnou elevaci krevního tlaku. Výsledky několika menších studií potvrdila i prospektivní analýza…
Mimořádně zajímavou oblast využití informačních a komunikačních technologií ve zdravotnictví a sociální péči představila na konferenci Telemedicína…
Nejčastější mykotickou infekcí v průmyslově vyspělých zemích je interdigitální mykóza. Toto plísňové onemocnění typicky postihuje meziprstí dolních…
V roce 1937 činil podíl porodů vedených císařským řezem ( sectio caesarea) na celkovém počtu porodů v Boston City Hospital kolem tří procent. Nedávno…
V ulicích New Yorku číhá mnoho svůdných lákadel: hudba, bary, jídla, peníze, moc. Toto město je ale také centrem epidemického výskytu HIV v USA s…
Honosné a luxusní kulisy, vznešená a pompézní předehra – ale pozor, vlastní hra teprve začíná.
V dnešním vydání MT přinášíme další zajímavosti z Mezinárodního symposia o karcinomu prostaty z pera prof. MUDr. Dalibora Pacíka, CSc. ( předchozí…
Chronické srdeční selhání představuje jedno z největších zdravotních i ekonomických rizik v průmyslově vyspělých zemích v 21. století. K jeho stále…
Omezení atomizace či překrývání stávajících kapacit a posílení konkurenceschopnosti univerzitních pracovišť. To jsou cíle zásadních změn v brněnském…
Společnost Abbott oznámila, že podala současně žádost v USA (u U. S. Food and Drug Administration, FDA) a Evropě (u European Medicines Agency, EMEA)…
Anglické slovo „smart“ lze přeložit mnoha způsoby – jako bystrý, chytrý, elegantní, fikaný či mazaný. SMART se jmenuje také nový koncept léčby…
V minulém čísle Medical Tribune jsme popsali stovky řádek o lécích a jejich cenách, o úhradách a doplatcích pacientů. Mohlo by to tedy vypadat, že i…
Rozšíření viru ptačí chřipky H5N1 mezi drůbeží a divokými ptáky zvýšilo hrozbu vzniku celosvětové epidemie této chřipky v lidské populaci. Světová…
Bayer HealthCare Pharmaceuticals a americká biotechnologická firma Genzyme Corp. oznámily, že požádaly dozorčí úřad Food and Drug Administration (FDA…
Společná informace České lékárnické komory, Ministerstva zdravotnictví ČR a Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR.
Senzitivita metody MRI (magnetic resonance imaging) je u pacientů se suspektním akutním iktem pětkrát vyšší než při využití CT (computed tomography).…
V Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) proběhl začátkem dubna již 10. ročník Pražského workshopu o katetrizačních ablacích. Tentokrát…
„Nemocný okamžitě vycítí, v jakém rozpoložení sestra na pokoj přichází, a z jejího pohledu, úsměvu, způsobu, jakým mu upravuje lůžko, dokáže číst,“…
Získání znalostí o využití moderní techniky v ošetřovatelské praxi nabízí během letošního dubna, května a září sestrám ze Středočeského kraje a z…
Letošní Světový den zdraví, který se každoročně slaví 7. dubna, byl věnován tématu mezinárodní zdravotní bezpečnosti. Hlavním cílem kampaně bylo…
MUDr. Tomáš Malík, soukromý gynekolog ze Vsetína, reaguje na výzvu ČLK, o. s., a některých profesních sdružení zastupujících soukromé lékaře, kterou…
Muž ve věku 40 let, který je jinak tělesně zdráv, byl v péči psychiatra od svých 23 let pro diagnózu F 20.0 (paranoidní schizofrenie). Prodělal…
I když mezi praktickými lékaři pro děti a dorost není demografická situace tak kritická jako u praktiků pro dospělé, i zde hrozí, že lékaři‑senioři…
Projekt MeDiMed řeší problematiku sběru, zpracování a dlouhodobé archivace medicínských obrazových informací, ale mezi jeho hlavní priority patří…
Stejně jako v minulých ročnících, byla i letošní konference Telemedicína Brno 2007, která se uskutečnila 29. až 30. března v brněnském Kongresovém…
Společnost Linet, výrobce zdravotnických prostředků, dodavatel nemocničních lůžek a mobiliáře, založila další dceřinou společnost ve vysoce…
Přednosta Gynekologickoporodnické kliniky 1. LF UK a VFN prof. MUDr. Alois Martan, DrSc., spolu se svými spolupracovníky a řadou hostí otevřel ve…
Australský lékař John Billings, jenž před více než půlstoletím vyvinul přirozenou metodu antikoncepce schválenou římskokatolickou církví, zemřel 1.…
Jarní symposium „Arteriální hypertenze: současné klinické trendy“ se stává již pomalu tradicí. Jeho pátý ročník uspořádalo Centrum pro výzkum,…
Lékař v přípravě musí nejprve strávit tři roky převážně na dětských lůžkových odděleních. Tento společný pediatrický kmen je ukončen testem. Další…
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL) připravila nejen pro své členy další zajímavou formu vzdělávání – Jarní interaktivní konferenci. Její…
Mezinárodní vědecký tým vedený Henrikem Clausenem z univerzity v Kodani objevil bakteriální glykosidázy, které mají překvapivý účinek na lidské…
Mnohdy trvá celé roky i desetiletí, než se pro převratný vědecký objev najde komerční využití. Tak tomu zřejmě bude i u poznatku, že nemyslící…
Léčivý přípravek THIOPENTAL ICN 1 g, inj. plv. sol. 1 × 1 g, č. š. 0030905, držitel rozhodnutí o registraci Valeant Czech Pharma, s. r. o., ČR, se…
Za účasti všech zaměstnanců kliniky, několika desítek hostů a především manželky prof. Hradce i jeho dvou synů byla v úterý 3. dubna ve foyer…
V neděli 10. dubna roku 1927 přišel v New Yorku na svět muž, kterému objevy v oblasti genetiky přinesly v jedenačtyřiceti letech Nobelovu cenu.…
V Medical Tribune 10/2007 jsme přinesli překlad článku Critical Care Alert, který se věnuje problematice zneužívání návykových látek u zdravotníků. V…
Akutní jaterní selhání představuje rychle probíhající onemocnění s vysokou mortalitou. Pro skupinu pacientů, kteří splňují kritéria zařazení na…
jednoV poslední době se objevují v našich médiích informace o použití robota da Vinci v chirurgii. Buď se jedná o „horkou“ novinku z operačního sálu,…
Součástí mezinárodního veletrhu HOSPIMedica je největší středoevropská přehlídka pomůcek a služeb pro handicapované občany (REHAPROTEX). Ve všech…
V ČR žije v současnosti více než 4 600 osob s chronickým selháváním ledvin. Počet těchto nemocných vyžadujících pravidelnou dialýzu přitom stále…
Nemocniční sektor je stále v pohybu. Ministerstvo v legislativním plánu avizuje univerzitní nemocnice, jejich předstupeň je zčista jasna vyhlášen v…
Karotická endarterektomie byla poprvé představena před více než 50 lety (Eastcott a spol., 1954) a téměř 40 let byla prováděna bez průkazu…
Na příspěvek MUDr. Ivana Davida, CSc., „Koncepce je jen na papíře, ale psychiatrii přesto škodí“ (MT 6/2007) reaguje výbor Psychiatrické společnosti…
Jako reakci na zveřejnění článku z časopisu Lancet (Bude potřeba měnit zásady první pomoci? v MT 9/2007) jsme obdrželi reakci od představitelů České…
Dosavadní výkonná ředitelka Mezinárodní asociace farmaceutických společností Mgr. Jana Mikotová odstoupila k 31. březnu 2007 z funkce. Na pozici…
První informaci o průběhu 56. výročního vědeckého zasedání American College of Cardiology (ACC) v New Orleans jsme přinesli již v minulém čísle MT;…
Otravy oxidem uhelnatým byly a jsou neslavnou plzeňskou specialitou. Je to tím, že Plzeň byla posledním větším městem v České republice, kde došlo v…
Čtrnáctý brněnský ročník běhu (ten český – „pražský“ – je jen o rok starší), kterým si profesionální, amatérští, ale i rekreační a tělesně postižení…
kdy končí onkologická terapie a začíná paliativní péče? Jaký rozsah paliativní péče v terénní praxi hradí pojišťovny? Pro koho a kdy je vhodný…
Problematika gynekologické onkologie byla předmětem řady přednášek na 38. výročním zasedání americké society of Gynecologic Oncologists. Akce, jež…
v dnešním vydání Mt přinášíme další zajímavosti z Mezinárodního symposia o karcinomu prostaty z pera prof. MUDr. Dalibora Pacíka, Csc. (první část…
Ze semináře o nové lékové vyhlášce rovnou na legislativní radu vlády spěchal 22. března náměstek ministra zdravotnictví MUDr. Pavel Hroboň, M.s.…
Jubilejní desátý ročník odborné konference s mezinárodní účastí Tománkovy dny bronchologie proběhl ve dnech 30. a 31. března v Olomouci. Akce, kterou…
Na podzim letošního roku (16. až 19. října) se na brněnském výstavišti uskuteční mezinárodní veletrh pro odbornou zdravotnickou veřejnost HOSPIMedica…
Po přečtení materiálu „Prohlášení představitelů občanských sdružení, která hájí zájmy soukromých lékařů“ (viz MT 9/2007, str. B2) musíme být…
Na protest části praktických lékařů připadající na středu 28. března zareagovala všeobecná zdravotní pojišťovna prohlášením, ze kterého Mt přetiskuje…
v Mt 6/2007 jsme informovali o projektu tvorby strategických map, které mají pomoci řešit problém nadměrné expozice obyvatel ČR hluku. krátce po…
Mezi kardiology se začíná hovořit o přehodnocení významu bypassových operací koronárních artérií, které v posledních letech ustoupily do stínu mnohem…
První březnový týden se na Gynekologicko‑porodnické klinice 1. lF Uk a všeobecné fakultní nemocnice v Praze konal mezinárodní školicí kurs, ve kterém…
Jak bylo uvedeno v první části tohoto pojednání (viz Mt 4/2007), nelze mnohé argumenty proti klasickému systému právní odpovědnosti ve zdravotnictví…
v prostorách starobylé Novoměstské radnice uspořádala 1. lékařská fakulta Univerzity karlovy v Praze spolu s biotechnologickou společností Genzyme…
Již od listopadu loňského roku zajišťuje vyšší kvalitu léčebné péče a bezpečnost lékařů i ošetřovatelů v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně…
konference INsPO – Internet a informační systémy pro osoby se specifickými potřebami patří již k tradičním součástem akce Březen – měsíc internetu.…
Tradiční žebříček sta nejobdivovanějších firem v ČR vyhlásilo 29. března Sdružení Czech TOP 100. Jeho předseda Jan Struž k výsledkům uvedl: „Na…
Na pravidelném semináři pořádaném sdružením Občan v institutu CERGE‑EI 21. března komentovali plány současného ministra tři muži, kteří stáli u…
Se značným zájmem jsem si v MT 8/2007 přečetl článek ředitele Psychiatrické léčebny v Praze‑Bohnicích a exministra zdravotnictví MUDr. Ivana Davida,…
Pravda je základem a cílem racionálního myšlení – duševní (mozkové) činnosti založené na rozumu. Racionální myšlení je hlavní pracovní metodou ve…
Status epilepticus (SE) je definován jako série rekurentních grand mal záchvatů bez návratu vědomí mezi jednotlivými záchvaty. Zprávu o tom, že…
Do mezinárodně vedeného výzkumu genové exprese zubní skloviny významně zasáhli také čeští vědci. Nové poznatky by mohly umožnit vývoj metody…
Výsledky biopsie provedené u obézních mužů často udávají falešně nižší agresivitu karcinomu prostaty ve srovnání s muži s normálním BMI. Studie…
„Nemyslím si, že v pediatrii někdo s despektem zahlíží na praktické lékaře. Míra kolegiality je zde asi vyšší než u medicíny dospělých. klinické…
Pro naše úvahy o vztahu výživy a imunitního systému především v časných údobích života jsou důležité nejméně dvě okolnosti. První je individuální…
vrozená onemocnění jsou obecně definována jako odchylky od normálního vývoje, které vybočují od běžné variability druhu. Odpovídají dvěma souborům…
Druhorozená dvojčata mají dvakrát vyšší pravděpodobnost úmrtí během porodu vaginální cestou nebo krátce po něm ve srovnání se svými o několik minut…
Postmarketingové studie se obvykle nezaměřují na dětského pacienta. Někdy tak může vzniknout pocit falešné jistoty. Jedním z nečetných, ale o to…
Akutní lymfoblastická leukémie dětského věku je velmi úspěšně léčena chemoterapií s šancí na vyléčení 80 %. tato léčba selhává u malé skupiny dětí …
v areálu Psychiatrické kliniky 1. lF Uk a vFN v Praze se ve dnech 15. až 17. března konala již vI. mezioborová konference o poruchách příjmu potravy…
v Evropě pracovalo na přelomu tisíciletí asi 110 000 pediatrů a jako pediatr byl definován lékař, který absolvoval základní pregraduální a…
suplementy foliové kyseliny užívané během těhotenství zřejmě redukují riziko orofaciálních a spinálních defektů. k tomuto závěru došel…
Na rozdíl od podobných odborných akcí měli účastníci jarních seminářů Dimenze F vedle tradičních odborných sdělení velký prostor pro své dotazy,…
Kardiologové nejen z USA, ale prakticky z celého světa měli před letošním 56. výročním vědeckým zasedáním ACC – American College of Cardiology (24.…
Podle nedávného českého reprezentativního výzkumu trpí erektilní dysfunkcí až 51 % mužů ve věku 35 až 65 let. Objev moderních léků a zklamání z…
výzkum a vývoj v onkologii představuje – vzhledem k vysoké incidenci a prevalenci těchto onemocnění i vzhledem k dosud ne zcela uspokojivým výsledkům…
Doc. Marta staňková byla bezpochyby určující osobností pro české moderní ošetřovatelství. Celý svůj profesní život se zasazovala o to, aby sestry…
Nejdříve jsme slyšeli od našich politiků, že pacienti jsou rukojmími lékařů. Podle titulku článku v Medical Tribune (Rukojmí pacientů i pojišťoven,…
Zhruba před devíti lety ukončila světoznámá farmaceutická společnost Bayer své aktivity na českém farmaceutickém trhu, mimo jiné i proto, že…
ke zneužívání omamných látek zdravotnickými pracovníky může docházet v kterémkoli zdravotnickém zařízení. Za ideálních okolností by mělo být včas…
Po patnácti letech ředitelské éry MUDr. Oldřicha Šubrta se naplno rozjíždí nový management Nemocnice Na Homolce v čele s ředitelem MUDr. Vladimírem…
Prezident Člk MUDr. Milan kubek pasoval prof. MUDr. Ivana karla, Drsc., Rytířem českého lékařského stavu. stalo se 30. března v tereziánském sále…
Když jsme připravovali toto „aprílové“ číslo, přemýšleli jsme o nějakém kratochvilném a třeskutě bujarém materiálu, který bychom pro vás vymysleli.…
V MT číslo 4 jsme přetiskli velmi seriózní článek prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., věnovaný problému homocysteinu. Pan doktor Karel Erben, který se…
Již podruhé se v Praze uskutečnilo jednání pacientských organizací ze zemí střední a východní Evropy; konferenci připravila a zorganizovala Koalice…
Praktičtí lékaři stále chybují v terapii pacientů trpících úzkostnou a depresivní poruchou. O tom svědčí i výsledky celostátního šetření provedeného…
Šestičlenný tým amerických vědců vedených Constantinem G. lyketsos z Johns Hopkins University (Baltimore) ve svém článku v odborném časopise…
K vydání nové úhradové vyhlášky přinesla své tiskové prohlášení i společnost Zentiva. Píše se v něm mimo jiné, že farmaceutické firmy dosud nikdy…
Na pražském Proseku byla otevřena tzv. Kardio fit ambulance, která je pravděpodobně prvním a snad i jediným pracovištěm tohoto typu u nás. Má za cíl…
Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL) pořádá ročně více než 150 regionálních vzdělávacích akcí a na podzim tradičně svou výroční konferenci.…
Dva dánští a dva američtí vědci v čele s Erikem Lykkem Mortensenem (Kodaň, Bloomington, Indiana a Los Angeles, California) vyšli při svém výzkumu ze…
V souvislosti s novou vyhláškou stanovující úhrady léků vydala stanovisko společnost Abbott Laboratories. Píše se v něm mimo jiné, že firma vnímá…
Při onkologickém a radioterapeutickém oddělení FN Plzeň bylo minulý týden otevřeno Centrum pro ambulantní léčbu onkologicky nemocných pacientů.…
Na symposiu International Association for Dental Research konaném 21. až 22. března v americkém New Orleans vzbudily velkou pozornost výsledky týmu…
Nová vyhláška o úhradách léků platí teprve pár dnů, ale pravděpodobně jste se i vy za tu krátkou dobu setkali s řadou otázek svých pacientů. Není…
Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása ve svém příspěvku pro MT píše, že ministerstvo zdravotnictví o občanská…
Principy účinné, bezpečné a úsporné farmakoterapie se ve své publikaci rozhodli představit tři autoři, kteří mají k těmto tématům mimořádně blízko,…
Většina nemocnic a jiných zdravotnických zařízení dnes plně využívá informační a komunikační technologie pro uchovávání i přenos dat a informací.…
Dovolím si reagovat na příspěvek „Na individuální výdej léků chybějí peníze“ MUDr. Jana Břízy, CSc., MBA, ředitele VFN v Praze, publikovaný v MT 7…
Antioxidační suplementy beta karotenu a vitaminu A a E mají nejen prospěšné účinky, ale i svou temnou stránku – zvyšují totiž riziko úmrtí. K tomuto…
Slavnostního spolkového večera, který 13. března připravily společně Masarykův onkologický ústav (MOÚ) – konkrétně jeho chirurgické obory – a Spolek…
Nikoli umělé dýchání z úst do úst, ale pouze provádění komprese hrudníku je klíčovým opatřením při resuscitaci pacienta se zástavou srdeční činnosti,…
V posledním únorovém týdnu se v Orlandu na Floridě konalo Mezinárodní symposium o karcinomu prostaty. Stručně jsme již o této odborné akci…
Tkáňové a orgánové inženýrství si připsalo na své konto další významný úspěch, když tým z japonského výzkumného centra RIKEN vedený Takeshim…
Kasuistika pacienta s příznaky panické poruchy Muž ve věku 34 let, manažer, nekuřák, který byl dosud bez tělesného onemocnění, vyjma přírůstku…
Od konce prosince loňského roku do začátku února byl na Psychiatrické klinice FN v Plzni hospitalizován pětadvacetiletý pacient s psychotickou…
Před 125 lety, 24. března roku 1882, přednesl dnes světoznámý Robert Koch na zasedání berlínské Fyziologické společnosti referát, v němž popsal svůj…
Přiznávám, že mám velké obavy o osud reformy zdravotnictví, která by měla odstranit či alespoň umenšit základní nešvar českého (ale nejen českého)…
Před sto lety se narodil Bohuslav Niederle mladší, třetí článek čtyřgeneračního řetězce jedné vědecké rodiny.
Proč Evropská unie navzdory tomu, že ponechává zdravotní péči v gesci národních vlád, komplikuje život (nejen) lékařům první linie? Nad tím se na 1.…
Současná vláda zdědila rozpočet po vládě sociální demokracie, která nehorázným způsobem zadlužila český stát i naše zdravotnictví. Ministr se musí…
Donedávna mohli lékaři vyšetřit tenké střevo pouze nahlédnutím do duodena při gastroskopii nebo do terminálního ilea při kolonoskopii. Používaná…
Seriál kongresů Preuves et pratiques – Důkazy a praxe je již několik let ve Francii „zavedenou značkou“ vyhledávanou lékaři z primární péče.…
Přestože se o tucích píše dnes a denně a tato problematika je rozebírána ze všech možných stran, stále mezi lidmi koluje mnoho mýtů, polopravd a…
Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…
Naše poslední ohlédnutí za 1. kongresem primární péče, který se konal počátkem března v pražském TOP Hotelu, je tentokrát věnováno novým trendům v…
Poslanci schválili 21. března novelu zákona o péči o zdraví lidu, kterou předložil ministr zdravotnictví. Pokud ji přijme i Senát a podepíše…
Ministerstvo zdravotnictví podalo v souvislosti s případem havlíčkobrodského „heparinového vraha“ jedenáct trestních oznámení. Takový je praktický…
Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…
Hostem 1. kongresu primární péče v Praze byla i MUDr. Kvetoslava Prcúchová, prezidentka Asociace všeobecných lékařů pro děti a dorost SR. Čtenářům MT…
Jedny z nejčastěji preskribovaných léků na nespavost v USA mohou způsobovat somnambulismus, u něhož pacient řídí vozidlo nebo konzumuje jídlo během…
V dnešním Fóru (na stranách A2–A3) se ptáme lékařů na jejich zkušenosti s novináři. Buď jsme se obdivuhodně strefili pouze do těch, kteří mají s…
Německá farmaceutická společnost Grünenthal GmbH uzavřela exkluzivní smlouvu o propůjčení licence na svůj nadějný lék pro urinární inkontinenci…
Užívání hormonální substituční terapie (HST) se ukázalo být prospěšné pro snížení incidence kolorektálního karcinomu (KK). Této skutečnosti však…
Mrs. Rowling by nepochybně potěšil článek pětice amerických autorek z University of Illinois publikovaný v odborném časopise Psychiatric Services.…
Vědci z thajského Bangkoku posuzovali efekt orální antikoncepce s progesteronovou složkou drospirenon (preparát Yasmin) na příznaky premenstruačního…
Jeden ze zakladatelů moderní české neurochirurgie a současně jeden z jejích nestorů prof. MUDr. Eduard Zvěřina, DrSc., emeritní přednosta…
Na fakultě humanitních studií UK byl akreditován doktorský program v oboru aplikovaná etika, první doktorandi byli přijati ve školním roce 2006/7.…
Šestičlenná skupina norských vědců v čele s Arvidem Skjervem zjistila zlepšení poruch chování u těžké demence po krátkodobé léčbě jasným světlem. O…
V sídle České lékařské komory se 22. března uskutečnilo jednání zástupců některých sdružení soukromých lékařů. Z přijatého prohlášení vyplývá i výzva…
Nemocnici ve Frýdku‑Místku se podařilo získat akreditace ve všech základních oborech specializačního vzdělávání. Zařadila se tak mezi zdravotnická…
Povzbudit a psychicky podpořit onkologické pacienty, to je hlavní cíl uměleckých vystoupení pořádaných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…
V těchto dnech vychází první číslo již 61. ročníku časopisu Česká radiologie, který zůstával i v nelehkých dobách minulého režimu pro mnohé české…
Prof. Nathan D. Zasler ( na snímku), zakladatel Concussion Care Center v americkém Richmondu, je zastáncem holistického interdisciplinárního přístupu…
V dalším ohlédnutí za březnovým 1. kongresem primární péče(pozn. red.: viz též Co spojuje lékaře první volby, MT 7/2007) přinášíme zajímavosti, které…
Jedním z ukazatelů kvality poskytované zdravotní péče je sledování spokojenosti pacientů – jejich subjektivního vnímání a zkušeností. Dojem a…
Současná lékařská a ošetřovatelská péče klade na zdravotnický personál i management zdravotnických zařízení stále vyšší požadavky odborné, ale i…
Nikdo jistě nezpochybní fakt, že úspěch v medicíně závisí více než kde jinde na tom, zda má lékař správné informace k dispozici v pravý čas a na…
Zatímco dosud byl vliv kávy na vývoj kardiovaskulárních onemocnění nejednoznačný a některé výsledky naznačovaly i negativní vliv, novější výzkum u…
Gen PAX8 se ukázal jako spolehlivý molekulární marker některých typů nádorů ovarií. Tento objev, zveřejněný v lékařském časopise Gynecologic Oncology…
O mimořádně důležitém, byť před veřejností poněkud utajeném kompetenčním sporu vedeném v Evropském parlamentu, který bude mít zásadní vliv na další…
„Aby sestra na našem pracovišti obstála, musí být především vyzrálou a vyrovnanou osobností,“ říká Marta Červinská, staniční sestra Sexuologického…
Léčivý přípravek Sprycel vyrábí firma Bristol‑Myers Squibb a je od listopadu 2006 v Evropské unii a tím i v České republice registrován k léčbě…
Ministerstvo zdravotnictví sděluje
Ve svém komentáři reaguje prof. MUDr. Jiří Beran, CSc., z Kliniky infekčních nemocí LF UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové na článek „Chřipková…
Nalézt odpovědi na otázky, proč dochází k nedorozuměním v jednotlivých fázích spolupráce odborných lékařských společností nebo klinických pracovišť…
Slavnostního zahájení výstavy plakátů poukazujících na smrtelné dopady pasivního kuřáctví s názvem „Právo na čistý vzduch“ se trochu netradičně…
Gen p53 si vysloužil pro své schopnosti potlačovat nádorové bujení přezdívku „ochránce genomu“. Nyní se ukázalo, že jeho ochranná role zahrnuje i…
Jak jsme již informovali v MT 5/2007, na Klinice rehabilitačního lékařství 1. LF UK v Praze přivítali vzácného hosta. Byl jím profesor Nathan D.…
Lék určený ke snížení operační ztráty krve Trasylol je spojen s výrazným růstem rizika úmrtí během pěti let od provedení koronárního arteriálního…
Ve středu 28. února lékaři Vítkovické nemocnice pod vedení MUDr. Júlia Örhalmiho představili během workshopu spojeného s on‑line přenosem z…
Patnáct tisíc čipů bude v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně sledovat podávání nejnebezpečnějších onkologických léků – cytostatik. Díky…
Snaha ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča donútiť minimálne milión Slovákov, aby pochopili, že najlepšie im bude v objatiach štátnej Všeobecnej…
Již 8. března kritizovala Česká lékařská komora údajně liknavý postoj ministerstva zdravotnictví (MZ) při přípravě tzv. lékové vyhlášky. Mluvčí…
Zatímco v ČR loni trh s léky ve finančním vyjádření klesl o půl procenta, světové prodeje naopak o pět procent stouply. O růstu třinácti klíčových…
Clomifen a nikoli metformin či kombinace obou léků se nyní doporučuje jako lék první volby pro infertilitu žen s polycystickým ovariálním syndromem …
Jedním z hlavních témat mezinárodní konference ICEQ 2007 – Efektivita, kvalita a spokojenost klientů ve zdravotnictví a sociální péči, která se…
Endokrinologický ústav byl „počat“ vládním usnesením z 10. července 1956 a o půl roku později (1. ledna 1957) obdržel oficiální „rodný list“ – statut…
Český tisk před nedávnem přinesl několik obsáhlých materiálů o látce MK 612, substanci s nadějným antivirotickým potenciálem, kterou vytvořil český…
Nepřehlednost, nepředvídatelnost a nejistota. Těmito „třemi N“ charakterizoval smluvní vztahy praktických lékařů se zdravotními pojišťovnami právník…
MUDr. Ivan David reaguje na konferenci „Česká psychiatrie v 21. století: potřeby a realita“, která proběhla 8. března v Senátu Parlamentu ČR (viz MT…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek se důrazně ohradil proti nařčení, že protežuje některé farmaceutické firmy. Podle svého prohlášení žádným…
Poslanecká sněmovna propustila do třetího, závěrečného čtení návrh novely zákona č. 20/1966 Sb., o péči o zdraví lidu. Upravuje právo pacienta na…
Od října 2004 působí pod hlavičkou Světové zdravotnické organizace (WHO) iniciativa World Alliance for Patient Safety. Jejím hlavním cílem je…
Otorinolaryngologové z Univerzity v Marylandu v Baltimoru v čele s prof. Scottem Stromem měli možnost během své návštěvy Kliniky otorinolaryngologie…
Čestný doktorát Univerzity Karlovy převzal 8. března ve Velké aule pražského Karolina profesor Erik De Clercq, belgický vědec, jenž stál u zrodu…
Minulý týden se v Nemocnici Na Homolce konal druhý ročník mezinárodní konference ICEQ 2007 – Efektivita, kvalita a spokojenost klientů ve…
Nulového výskytu nosokomiálních infekcí, tedy infekcí vzniklých v souvislosti s poskytováním zdravotní péče, dosáhnout nelze. Cílem je snížit jej na…
Respirační infekce jsou hlavním spouštěčem astmatických záchvatů. Experti organizace Global Allergy and Asthma European Network (GA2LEN) nyní chtějí…
Podle prezidenta České lékařské komory Milana Kubka roste spotřeba léků hrazených z veřejného zdravotního pojištění astronomickým tempem a hrozí…
Nemocnice, domovy důchodců, ústavy sociální péče a další zařízení s celotýdenním provozem o víkendech porušují v kuchyních hygienické předpisy.…
Když jsem četl na stránkách A2 a A3 odpovědi kolegů lékařů na otázku, jak jsou připraveni a vybaveni na zvládání život ohrožujících stavů, nemohl…
Hlavním úkolem výstavy „Vamberská krajka“ je přispět na diagnostický přístroj pro dětské oddělení Nemocnice s poliklinikou v Karviné Ráji. Tento…
První březnový pátek a sobota byly v pražském TOP Hotelu ve znamení praktických lékařů. Na rozdíl od předchozích akcí věnovaných separátně buď dětské…
Kardiologové mají již řadu let pro své pacienty k dispozici nejen nejmodernější léky dovolující snižovat krevní tlak i cholesterol a pečovat o…
Klíčovou vlastností v oblasti informačních technologií (IT) je interoperabilita – schopnost systémů vzájemně si poskytovat služby a efektivně…
Na podporu kardiovaskulárního, transplantačního a diabetologického programu IKEM se v sobotu 3. března uskutečnil benefiční koncert České filharmonie…
Posel se symbolickou kapkou krve vyjel ve středu 7. března na brněnské tramvajové tratě. Vyzdobenou tramvaj vypravila Fakultní nemocnice Brno…
Učebnici „Gastroenterologie a hepatologie“ vydalo nakladatelství Grada. Vedoucí autorského kolektivu MUDr. Karel Lukáš, CSc., a prof. MUDr. Aleš Žák,…
Ve Spojených státech se potýkají nejen s trvalým nárůstem preskripcí, ale i se stoupajícím výskytem nežádoucích účinků na základě nebezpečných…
Konkurenční prostředí vládne i v oblasti poskytování zdravotní péče a služeb. Nezbytnou podmínkou pro efektivní řízení zdravotnického zařízení jako…
Zástupci několika psychiatrických léčeben uvedli, že úhrady pokrývají jen 60 % provozních nákladů a zbytek musejí dotovat z vedlejších příjmů. „Za…
Svaz zdravotních pojišťoven ČR (SZP) svolal na 6. března tiskovou konferenci, na které jeho představitelé nabídli svůj pohled na některé kroky…
Ministr zdravotnictví odvolal 6. března z funkce ředitele tří nemocnic, které spadají do přímé působnosti ministerstva. Svá místa museli opustit doc.…
Pokud by se zdravotnické záchranné služby řídily podle zákonů, došlo by k výraznému omezení přednemocniční péče. Některé záchranky už nyní vyčerpaly…
Jak jsme již v MT informovali, Mezinárodní federace nadací pro nemoci ledvin (International Federation of Kidney Foundations – IFKF) vyhlásila po…
V loňském roce si iniciativa World Alliance for Patient Safety přibrala další čtyři oblasti, do kterých nově soustřeďuje své aktivity. Safety in…
MT přináší komentář k aktuálním otázkám budoucnosti zdravotního pojištění v ČR od MUDr. Bohumíra Šimka.
V Evropě i v USA se po celý tento týden každoročně setkávají odborníci zabývající se výzkumem činnosti mozku, aby o nových poznatcích informovali…
„Legislativní plán ministerstva zdravotnictví nepředpokládá v nejbližších letech zásadní změny principů, na kterých stoji solidární systém veřejného…
Hned dva „medicínské“ plesy připadly na sobotu 3. března. V pražském paláci Žofín pořádaly Česká lékařská komora a Lékařský odborový klub – Svaz…
ČR má nový rekord ve výši investice do zahraničí. Farmaceutická společnost Zentiva zaplatí za tureckou společnost Eczacibasi Generic Pharaceuticals…
Společnost Porodní dům U čápa neuspěla s požadavkem na registraci k vedení porodů jen za asistence porodních asistentek. Pražský magistrát…
Na zdravotnické prostředky, jako jsou pláště, operační roušky a operační prádlo, které jsou určeny pro zdravotnická zařízení, zdravotnický personál i…
Ředitel Všeobecné fakultní nemocnice v Praze MUDr. Jan Bříza, CSc., MBA, reaguje na článek PharmDr. Lubomíra Chudoby „Musíme zvýšit bezpečnost…
Léky dražší být nemusejí Tváří v tvář stále opakovaným hrozbám zdražování léků zní uklidňujícím dojmem prohlášení farmaceutické společnosti TEVA. Ta…
Ing. Evangelos Tavandžis, konzultant a auditor ISO 9001/13485 a CE značky: Zdravotnické prostředky uváděné na trh v České republice výrobcem,…
Počátkem února letošního roku byl dvakrát během téže noci přivezen vozem rychlé záchranné služby na centrální příjem olomoucké fakultní nemocnice…
Již po devatenácté se letos v únoru konala tradiční sexuologická konference v Psychiatrické léčebně Bohnice. Zúčastnila se jí téměř stovka lékařů,…
Nové poznatky v terapii, managementu a diagnostice karcinomu prostaty se prezentovaly na třetím výročním symposiu American Society of Clinical…
Kdo se nedostal na lednovou dvojici pečovatelských seminářů, nemusí zoufat. Jak pečovat o nemocné v domácím prostředí, zodpoví zájemcům po měsíční…
Pacientům po iktu, u nichž se s terapií začalo pozdě – s tříměsíčním zpožděním, by mohl pomoci vyřešit jejich problémy s obratností a ochablostí…
V rámci realizace projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC Brno) Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně se úspěšně rozvíjí mezinárodní…
Psychiatrická společnost ČLS JEP a regionální kancelář Světové zdravotnické organizace (WHO) s její kanceláří v ČR uspořádaly ve čtvrtek 8. března za…
Každý z nás se ocitá v riskantních situacích, jejichž vyústěním může být jak zisk, tak ztráta. Různí lidé se rozhodují různě. Někteří dávají důraz na…
MUDr. Jiří Bakala ve svém článku pro MT otevírá další z kapitol slavné éry Baťova Zlína a jeho nemocnice.
Komentář k článku Financování onkologické léčby – více otázek než odpovědí (MT 5/2007, str. 7).
Vztah mezi regulací příjmu potravy a regulací spánku se zdá být stále jasnější. Lékařský časopis Child Development přinesl studii amerických pediatrů…
Téměř 700 000 případů karcinomů, které ročně postihnou obyvatele starého kontinentu, je preventabilních. Tento závěr se dá vyčíst z výzkumu…
Prezident a Vědecká rada České lékařské komory vyzvali otevřeným dopisem premiéra a ministry vlády k podpoře zákona, který má omezit kouření a…
Před koncem roku schválil evropský parlament průlomové nařízení týkající se výzkumu léčivých přípravků pro pediatrické použití. Počínaje 26. lednem…
Dědičné poruchy sluchu mají široké spektrum příčin. Patří k nim i mutace genů pro konexiny. Tým vědců z americké Emory University vedený Xi Linem…
Doba, kdy místo nepříjemné injekce bude možné malým dětem aplikovat chřipkovou vakcínu nasálním sprejem, pravděpodobně není daleko. navíc živá…
(včasnosti, účinnosti a sekundární prevenci), se odborníci zabývají již od druhé poloviny minulého století. Odpovědi na ně přinesla rozsáhlá…
V klinicko‑medicínské praxi jsou zdravotní stav pacienta či úspěšnost jakékoli léčebné intervence obvykle posuzovány v jedné medicínské rovině, a to…
Spolková republika německo si dala za cíl jako první a zatím jediná země na světě hradit všechny hospitalizační případy s výjimkou psychiatrie…
Mladým to již nejspíše nic neřekne, ale my starší si vzpomeneme, viďte, vy starší?, že ještě před pár lety jsme se touto dobou chystali na…
Během konference iSTSZ v Brně hovořila MT s MUDr. Pavlem Kubů ze společnosti intel Czech Tradings, inc., o nutnosti podpory informačních technologií…
Čeští lékaři letos začnou provádět transplantaci, kterou provádí jen několik nemocnic na světě. V Institutu klinické a experimentální medicíny budou…
V galerii Art Factory na Václavském náměstí v Praze můžete do neděle 11. března navštívit výstavu Virus Free Generation, na které vystavují mladí…
Vášnivý fotograf a horolezec MUDr. Petr Popov, primář Oddělení léčby závislostí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, minulý týden slavnostní…
Společnosti Intel a Motion Computing představily v americkém San Franciscu zcela unikátní mobilní lékařský asistent Motion Computing C5 postavený na…
Bohnické sexuologické dny jsou vrcholnou odbornou akcí českých sexuologů. letos proběhly již po devatenácté. Jedno z jejich nosných témat neslo název…
Veřejné zdravotní pojištění Garant: náměstek ministra pro zdravotní pojištění Pavel Hroboň. Transparentní a efektivní úhrada léků Novela zákona č. 48…
Ochrnuté matce dvou dětí, dvaačtyřicetileté Zuzaně Rokosové z Horního Slavkova na Sokolovsku přiznal soud odškodné 18 milionů korun. Zaplatit je má…
Nepříznivé účinky hluku na zdraví a ochrana zdraví před hlukem, tak zněl název semináře, který 21. února pořádala Komise pro životní prostředí…
Správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny 23. února jednomyslně schválila postup ředitele Pavla Horáka při úhradách péče zdravotnickým zařízením.
Reforma zdravotního systému neleží jako v pohádce za devatero horami – cesta k ní podle Tomáše Julínka vede „pouze“ přes tři kopce. nakolik budou…
„Jsme obrovská organizace, která má velkou zodpovědnost. Proto o nás musí být slyšet. Musíme dávat zřetelně najevo, že některé věci se nám nelíbí,“…
Novinkou v oblasti elektronických tonometrů je Tensoval duo control společnosti Hartmann-Rico, a. s. Nový tlakoměr využívá pro měření krevního tlaku…
Tým vedený Françoisem Berthodem z Université Laval v kanadském Québecu izoloval kmenové buňky lidské kůže a v laboratorních podmínkách navodil jejich…
Středočeští záchranáři loni ošetřili každého 18. obyvatele středních Čech. Počet výjezdů záchranářských vozů v kraji s více než milionem obyvatel…
Manželé Coriovi, Hans Selye, Richard von Zeynek, arnold Pick… Pražská německá lékařská fakulta dala vědě řadu mimořádných osobností. Jednou z nich…
Jednoduchý krevní test pomůže identifikovat pacienty s agresivní formou benigní hyperplazie prostaty (BPH). Tato zkouška určí, který pacient s BPH…
Podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka by ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny měla jmenovat vláda. Nyní tak činí na návrh vlády Poslanecká…
Pacienti s psoriázou vykázali signifikantní redukci příznaků onemocnění během terapie adalimumabem (přípravek Humira společnosti abbott). Zároveň u…
Pro pacienty s chronickým selháním ledvin má přiměřený pohybový režim životně důležitý význam. Bohužel se až příliš často dozvídají, že se mají…
Schizofrenie během života postihne jedno až dvě procenta populace. Tato nemoc je zákeřná i tím, že zasahuje velmi často osoby v mladém a středním…
Fakultní nemocnice v Motole má status Komplexního onkologického centra. Nová kapitola radioterapie se zde začala psát už v roce 1997, kdy byly…
Sluneční brýle Porsche Design , vystavovatel: Rodenstock ČR, s. r. o. , hodnocení komise: Kultivovaný design umožňuje spojení sportovního i…
Antioxidační extrakt z borovice přímořské, pycnogenol, dokáže výrazně zlepšit diabetickou mikroangiopatii. Prokázali to italští lékaři z univerzity…
inhibitory selektivně absorbující serotonin (SSRi) zdvojnásobují riziko fraktur kostí u starších lidí, což by měli praktičtí lékaři brát v úvahu při…
Změny v řeči reflektují změny v myšlení. Někdy se ustálená spojení nemění, mění se však jejich obsah. Tak je to s pojmem „česká věda“, jehož obsah se…
Stále rostoucí význam informačních a komunikačních technologií (ICT) ve zdravotnictví a potřeba digitalizace českého zdravotnictví byly stěžejními…
Multidisciplinární spolupráce při řešení etiopatogeneze, prevence, léčby a diagnostiky cévních onemocnění v celé jejich šíři byla jedním z hlavních…
Motto letošního Března – měsíce internetu použité v titulku prozrazuje, komu bude letošní již 10. ročník, nad nímž převzal záštitu předseda Senátu ČR…
Středočeští záchranáři řešili problém, jak dostat do sanitky muže s váhou přes 200 kg. Padesátiletý muž si poranil nohu, ale záchranáři na místě…
Jako každý rok i letos se konala výroční mezinárodní konference american Stroke association (aSa). Jestliže loni tato celosvětově sledovaná akce…
Dvouletý chlapec se popálil v ordinaci dětského lékaře na poliklinice ve Stříbře. Události napomohla souhra nešťastných náhod a možná také nedbalost…
Velký zájem účastníků XXXii. angiologických dnů vzbudila sobotní sekce Cévní onemocnění u pediatrických pacientů. V rámci tohoto bloku vystoupil MUDr…
Součástí tematické přílohy v MT 3/2007, které byla věnovaná léčbě ran, byl také rozhovor s praktickým lékařem MUDr. igorem Karenem coby garantem…
Pokud se nějaké heslo opakuje příliš často, jeho původní význam se vytrácí. V případě oblíbené věty předsedy České onkologické společnosti profesora…
Zlomeniny horního konce stehenní kosti patří k nejčastějším důvodům hospitalizace traumatologicky nemocných. Tyto zlomeniny představují nejen…
Štěrbinová lampa s digitální kamerou Na několika expozicích různých společností – například T&J Optical Prague, s. r. o., nebo Danae Vision, v…
„Chronické choroby ledvin jsou časté, skrytě nebezpečné, avšak léčitelné,“ tak zní hlavní poselství, které by mělo zaznít 8. března. Toto datum…
Beno Blachut, prezident Společenstva českých optiků a optometristů, nastínil v rozhovoru pro MT vizi rozvoje, budoucnosti a významu optometrie.
letošní třináctý ročník mezinárodního veletrhu oční optiky, optometrie a oftalmologie oPTa 2007, který se konal na brněnském výstavišti od 23. do 25.…
V dnešním vydání přinášíme poslední ochutnávku z bohatého programu 1. kongresu primární péče, který se koná v závěru tohoto týdne v TOP Hotelu Praha.…
S rostoucí popularitou vlasové kosmetiky mezi mladými lidmi neustále přibývá i alergických reakcí. Informoval o tom ve svém únorovém vydání British…
Zásluhou projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu Brno (ICRC) se úspěšně rozvíjí mezinárodní vědecká spolupráce v oblasti lékařského výzkumu…
Se současným stavem českého zdravotnictví je spokojena třetina občanů. O něco více lidí je spokojeno například s dodržováním lidských práv (36 %), se…
Zákon č. 95/2004 Sb., o specializačním vzdělávání lékařů a farmaceutů, je špatný. Pokud by se ho snad podařilo naplnit, nastavil by na dlouhou dobu…
Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) provedla analýzu kapitačních plateb pro rok 2007. Praktičtí lékaři podle ní již dnes dostávají platby ve výši,…
Moje maminka byla sestra a to mě při volbě povolání velmi ovlivnilo, říká nositel titulu Sestra roku 2006 Radek Hudousek, který pracuje jako vedoucí…
Nemocnice zřizované Pardubickým krajem stále zůstávají v minusu. Vedení kraje proto minulý týden sestavilo odbornou komisi, která má tíživou finanční…
Představitelé Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a Národní rady osob se zdravotním postižením ČR podepsali 20. února dohodu o spolupráci na…
V pražské Nemocnici Na Homolce se od 7. do 8. března uskuteční již druhý ročník mezinárodní konference ICEQ 2007 věnované efektivitě, kvalitě a…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 30/2007 |
Datum vydání: | 22.10.2007 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.