Způsobí ireverzibilní elektroporace revoluci v arytmologii?
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
Jedním z inovativních a nadějných přístupů pro terapii pacientů s fibrilací síní se zdá být metoda založená na využití energie pulsního pole, na…
Podpora pravidelné fyzické aktivity a zdravého životního stylu se u dětských i dospělých pacientů s hemofilií ukazuje jako stále důležitější – jak…
Péči o duševní zdraví žen se v ČR ještě nedávno příliš pozornosti nevěnovalo. Nová data ale ukazují, že až 75 procent žen, které na mateřské dovolené…
Každý pátý Čech trpí podle Rady vlády pro duševní zdraví nějakým psychickým onemocněním, v době koronavirové krize tento podíl dokonce stoupl na 30…
Letošní Světový den duševního zdraví (10. října) byl celosvětově zaměřen na dopady pandemie COVID‑19 na systém péče o duševní zdraví. Jak ukazují…
Letošní trienále odborného setkání odborníků zabývajících se demyelinizačními onemocněními (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo ve Washingtonu virtuálně.…
S MUDr. Tomášem Novotným, Ph.D., přednostou nedávno založené Ortopedické kliniky Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně (UJEP) a…
K diskusi o podtlakové terapii léčby ran (NPWT) se letos odborníci sešli 1.–2. října na zámku Štiřín. I když byl počet účastníků i přednášejících…
Nástup nových technologií doprovází i sociální služby, resp. zejména služby dlouhodobé péče. Jejich postupné rozšiřování, ale i postupný vývoj…
Videokonzultační platforma FN Olomouc se uplatňuje v dálkové monitoraci onkologických pacientů. Pacienti se mohou online objednat nebo konzultovat…
Od začátku října mohou ambulantní specialisté Všeobecné zdravotní pojišťovně relativně jednoduše vykazovat i ty formy péče, které jsou založeny na…
Slovenský ministr vyzval k využívání e‑receptů Vzhledem k epidemiologické situaci nárůstu počtu případů COVID‑19 vyzval slovenský ministr…
V Kralické bibli (Daniel 5, 25–31) se dočtete, že se babylonskému králi Balsazarovi objevil na zdi nápis, s nímž si jeho mágové a učenci nevěděli…
Všechna dialyzační střediska sítě B. Braun Avitum jsou připravena dialyzovat také pacienty nakažené novým typem koronaviru SARS‑CoV‑2. Zkušenosti s…
Již tisící roboticky asistovanou urologickou operaci – konkrétně nervy šetřící radikální prostatektomii – provedli začátkem října lékaři Urologické…
Vládním zmocněncem pro vědu a výzkum ve zdravotnictví byl 12. října jmenován prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D. Jak sám říká, díky všem svým aktivitám –…
Převod Nemocnice Na Františku z městské části na metropoli se zasekl, městská část z něj couvla. Není jasné, co bude s nemocnicí dál.
Ministerstvo zdravotnictví počítá s další úpravou kompenzační úhradové vyhlášky pro tento rok, ovšem až po uzavření veškerých čísel za letošní rok a…
Některé nemocnice a osobnosti vyzvaly ambulantní specialisty k výpomoci v nemocnicích. Sdružení ambulantních specialistů ČR po dohodě s ministrem…
Na nedávném virtuálním kongresu United European Gastroenterology – UEG Week Virtual 2020 – bylo představeno několik „late‑breaking“ abstraktů.…
Šéf ÚZIS prof. Ladislav Dušek přednesl poslancům Poslanecké sněmovny 21. 10. 2020 varianty možného vývoje epidemie COVID‑19 v ČR. Současné…
Naši lékaři a další zdravotníci a personál ve zdravotnictví dělají maximum, jejich nasazení je veliké, chtěl bych jim poděkovat,“ tato vizionářská…
Premiér Andrej Babiš předložil prezidentu Miloši Zemanovi svůj návrh na odvolání ministra zdravotnictví Romana Prymuly a jmenování nového ministra.…
Vývoj covidové epidemie naplňuje nejčernější scénáře. Nemocnice omezují zbytnou péči, koordinují se kapacity, budují „polní“ nemocnice, nakupují…
V krajní nouzi není protiprávní, když lékař co nejlépe poskytuje péči i v oboru, ve kterém nemá atestaci. Situací, kdy bude zdravotní péči poskytovat…
„Všichni se musí nachystat, že nás teď čeká několik týdnů, jaké české zdravotnictví ještě nezažilo. Takové omezení péče tu nikdy v historii nenastalo…
Letošní Nobelova cena za chemii by klidně mohla být udělena i za medicínu. Rovným dílem ji získaly dvě vědkyně – biochemička Jennifer A. Doudnová…
Výzkum, za který byla letos udělena Nobelova cena za medicínu, má své zcela konkrétní pozitivní dopady na životy milionů pacientů – a také jejich…
Nobelova cena za fyziologii a lékařství pro rok 2020 byla udělena společně Harveymu J. Alterovi, Michaelu Houghtonovi a Charlesi M. Riceovi za objev…
Čarodějnice, věštec, baba Jaga, každý, kdo se na to cítil, uchopil křišťálovou kouli, nahlédl do ní a za nějaký poplateček sdělil, co se bude dít.…
V České republice je prevalence kardiovaskulárních rizikových faktorů stále jedna z nejvyšších v Evropě. Problém se netýká jen starší populace, ale…
Prognóza pacienta s ischemickou chorobou srdeční (ICHS) je určována rozsahem koronárního postižení, postižením funkce levé komory a jeho…
Zentiva se za dva roky samostatnosti stala silnou mezinárodní společností. Daří se jí uspět kombinací investic do výroby a výzkumu i akvizicemi…
První interní kardiologickou kliniku Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice v Olomouci vede už jedenáct let prof. MUDr. Miloš…
Na programu letošní Jarní interaktivní konference, která byla odložena a proběhla od 18. do 20. září, byl již tradičně blok zaměřený na vakcinaci,…
Společnost Dracen Pharmaceuticals, Inc., oznámila, že zahájila klinické testování látky DRP‑104, kterou pro léčbu nádorových onemocnění vyvinul tým…
V průběhu zářijového virtuálního kongresu ESMO (European Society for Medical Oncology) zaznělo i satelitní sympozium společnosti Servier, v jehož…
Světový den hospicové a paliativní péče symbolicky spojuje každoročně druhou říjnovou sobotu hospice a zařízení paliativní péče po celém světě. V…
Konference Dermatologie pro praxi se tradičně koná v Olomouci. Jak už název napovídá, je akcí, jejímž cílem je dermatovenerologům přinášet informace,…
Poslední výsledky dvou dlouhodobých mezinárodních studií potvrzují, že mezi českými teenagery klesá míra užívání návykových látek – jak pravidelné a…
Letošní Jarní interaktivní konferenci (JIK), která byla odložena na září, provázela přítomnost koronaviru i tematicky. V sekci s názvem Chřipka, nebo…
Z pověření ministra zdravotnictví Romana Prymuly udělila náměstkyně ministra zdravotnictví Alena Šteflová dne 29. září 2020 u příležitosti…
Alergenová imunoterapie představuje kauzální léčbu alergického onemocnění, které je vyvoláno identifikovaným konkrétním alergenem. Původně šlo o…
Metformin byl syntetizován před více než šedesáti lety. Asi těžko hledat jiný lék, jehož postavení ani po dekádách používání neoslabuje, a naopak…
Spotřeba cukru je spojena s větším ukládáním tuků v oblasti srdce a břicha, tedy v oblastech, které jsou pro zdraví rizikové. Tak zní zjištění studie…
Na 29. října každoročně připadá World Stroke Day, ke kterému se připojují různé organizace z celého světa s cílem zvýšit povědomí o cévních mozkových…
Nejvýznamnější vědecké ocenění v České republice, Praemium Academiae, které se udílí již čtrnáctým rokem a jehož smyslem je podpora vědecké excelence…
Kardiologické centrum AGEL v Pardubicích je špičkové pracoviště, které má dvě oddělení: kardio‑intervenční a arytmologické. Zcela nedávno byla na…
I ambulantní lékař by měl mít od roku 2022 možnost zkonzultovat farmakoterapii svých pacientů s klinickým farmaceutem.
„Doufám, že se jednání o ceně a úhradě inhibitorů SGLT‑2 v indikaci srdečního selhání pohne velice rychle kupředu, protože si myslím, že jsou to léky…
Korejská výroba a export v oblasti zdravotnických prostředků a léků celosvětově roste. Pandemie pomohla části tohoto odvětví.
Některým zbytečným telefonickým konzultacím by mohl předejít chatbot, který radí pacientům, co mají dělat v případě podezření na COVID‑19. Pacienti…
Zlínský kraj míří po krajských volbách k zastavení ambiciózního projektu výstavby nového areálu nemocnice ve Zlíně za zhruba osm miliard korun.
Situace je vážná, počet nakažených zdravotníků se zvyšuje. Personál v nemocnicích potřebuje posílit, uvádí ministr Roman Prymula.
V jarních měsících roku 2020 zrealizoval Institut postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví celkem 121 online vzdělávacích akcí, ve kterých bylo…
Ministerstvo zdravotnictví má na stole žádosti dvou pražských nemocnic o udělení statusu fakultní nemocnice. Jedná se o Nemocnici Na Bulovce a…
Prevence srdečních chorob by mohla udržet více zaměstnanců a ušetřit miliardy pro ekonomiku. Zabránění deseti rokům ischemické choroby srdeční by…
Mladí lékaři mají od roku 2017 ze zákona povinnost složit po absolvování kmene zkoušku. Na její složení by logicky mělo navazovat i přiznání nových…
Uherskohradišťská nemocnice měla k 1. říjnu nejvyšší počet pacientů s COVID-19 v Česku. Jedním z důvodů je, že až donedávna byla v kraji jedinou…
Součástí opatření pro zajištění dostatečných kapacit nemocniční péče je využití volných lůžek v hotelích a intenzivní koordinace kapacit v…
Mladí zdravotničtí profesionálové představují perspektivu zdravotních systémů nejen v Česku, ale na celém světě. Jak se staví ke své profesi po…
„Kam zmizel ten starý song?“ je název hezké písničky. Songy naštěstí nezmizely. Lidskému zpívání se věnuje nejlepší současná sociální věda. Zpívání…
Díky medicínskému a socioekonomickému pokroku se za posledních třicet let podařilo v České republice dosáhnout prodloužení délky života, zejména díky…
Sympoziu společnosti EMD Serono (Merck KGaA) na společném kongresu Americké a Evropské společnosti pro léčbu a výzkum roztroušené sklerózy (ACTRIMS…
Letošní setkání odborníků zabývajících se léčbou a výzkumem demyelinizačních onemocnění (ACTRIMS/ECTRIMS 2020) se konalo 11.–13. září virtuálně ve…
S nadcházejícími podzimními a zimními měsíci, kdy je běžný vyšší výskyt respiračních nákaz, očekávají nejen infektologové u některých pacientů možný…
V souvislosti s výskytem onemocnění COVID‑19 již bylo avizováno, že zájem o očkování proti sezonní chřipce letos vzrostl a že objednávky vakcín…
V rámci letošního virtuálního XXVIII. výročního sjezdu České kardiologické společnosti, který probíhal od 13. do 24. září, se 16. 9. uskutečnilo…
Jednou z osmi přednášek prezentovaných v prestižní hlavní sekci „proffered papers“ v oboru onkogynekologie byla na letošním ESMO akademická studie…
Jak vnímají rozvoj roboticky asistovaných výkonů a kde jsou ještě rezervy, jsme se zeptali několika představitelů tuzemských center robotické…
V roce 2005 se pražská Nemocnice Na Homolce stala prvním zdravotnickým zařízením v ČR, které pořídilo robotický operační systém da Vinci.
JAK TESTOVAT LÉKY NA EPILEPSII? NA BUŇKÁCH PODOBNÝCH NEURONŮM Testovat léky na buňkách, které se podobají mozkovým, se učí lékaři v nedávno vzniklém…
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už k němu dochází. Největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Jako lékař pracující již mnoho let jsem si samozřejmě kladl otázku, proč je Německo ve zvládání covidové pandemie lepší než Česká republika. Vyhnu se…
Dřevěnou sochu tzv. Černé madony přivezli 28. července do FN u sv. Anny v Brně restaurátoři, kteří provádějí práce v prostoru kaple v Paláci…
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Terapeutické možnosti pro nemocné s nemetastatickým kastračně rezistentním karcinomem prostaty se v posledních letech rychle rozvíjejí. Jednou z…
V rámci pravidelného vzdělávacího cyklu seminářů Interna informans zazněla 1. září i přednáška zaměřená na léčbu dyslipidémie, zejména na snižování…
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS 2020) se konal jako naprostá většina odborných setkání virtuálně. Stejnou formu měla i sympozia,…
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Další ambulantní software umožňuje vést zdravotnickou dokumentaci v ordinaci zcela bez papírů a bez tiskárny. Převládnou zdravotnické elektronické…
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Diskrétní aplikace upozorní na kontakt s COVID pozitivním Nová mobilní aplikace eRouška 2.0 pomocí Bluetooth vyhodnocuje, zda uživatel nepřišel do…
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Má magnetická rezonance srdce své pevné místo v doporučených postupech? Lze snížit dávku radiace při zachování kvality snímku? Jaké možnosti nabízí…
Třetí zářijová sobota patřila tradičně Světovému dni dárců kostní dřeně, letos připadajícímu na 19. září. Na jejich počest se propojila více než…
V úvodu letošního virtuálního kongresu Evropské společnosti klinické onkologie byla prezentována studie třetí fáze monarchE. Ta přináší potenciál pro…
O aktuálních farmakoterapeutických přístupech po zástavě oběhu mimo nemocnici na kongresu České kardiologické společnosti hovořil MUDr. Andreas…
Na letošním kongresu MSVirtual2020 byla představena práce, podle níž mohou některé typy B buněk sloužit jako prediktory autoimunitních nežádoucích…
Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN v Praze již od jara odebírá a zpracovává plazmu od dobrovolných dárců, kteří prodělali infekci SARS‑CoV‑2…
Na virtuálním kongresu ECTRIMS, známém jako MSVirtual2020, byla představena nová post hoc data ze studie třetí fáze ASCLEPIOS, která ukázala, že nově…
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Na pozici ministra zdravotnictví byl jmenován prof. Roman Prymula. Jeho hlavním úkolem je zajištění dostatečných kapacit při epidemii COVID‑19. Úřad…
Září je celosvětově stanoveno jako měsíc osvěty a edukace o gynekologických malignitách, tedy zhoubných onemocněních děložního hrdla, ovarií,…
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Na letošním 26. česko‑slovenském angiologickém sympoziu s postgraduální tematikou Angio Lednice 2020, které se konalo 30. a 31. srpna, proběhlo i…
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Seminář pořádaný v Praze 3. září 2020 ambasádou Spojených států amerických s názvem Budoucnost genové terapie v České republice v době postcovidové…
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
U příležitosti 100. výročí narození významného českého mikrobiologa a imunologa prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc. (15. 8. 1920 Číčenice – 12. 10. 2018…
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Pacienti po infarktu myokardu mají velmi vysoké riziko rekurence kardiovaskulární příhody. Proto je zásadně důležité dosáhnout u nich cílových…
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Ze zatím dostupných poznatků vyplývá, že infekce novým typem koronaviru SARS‑CoV‑2 postihuje především dýchací systém. Předběžné údaje nicméně…
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
AGONISTA GLP‑1 JEDNOU TÝDNĚ SNIŽUJE POTŘEBU PRANDIÁLNÍHO INZULINU Treat‑to‑target studie publikovaná v časopise Diabetes Care ukázala, že podání…
Další pokus o ustavení návštěvní služby lékárníka doprovází novelu zákona o zdravotních službách. Debata o výdeji léků pacientům, kteří nemohou…
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
Mohlo by se zdát, že infektologie je oborem, kterému rozumí každý. Alespoň každý – a tím nejsou myšleni jen lékaři, ale i mnozí laici – přesně ví, co…
Ročně více než 65 000 pacientů ošetřených ambulantně a okolo 3 500 hospitalizovaných. Vysoká úroveň obecné interní péče, ale také úzce specializovaná…
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Problematikou léčby diabetu v ambulantních ordinacích se ve webináři Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konaném 18. srpna 2020 zabývala MUDr.…
Životní prostředí ovlivňuje náš zdravotní stav výrazněji, než jsme si schopni připustit. Nejde jen o chemikálie v půdě a v potravinách, ale především…
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
Tématem webináře konaného 18. srpna, který v rámci vzdělávacího programu praktickylekar.online pořádala Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP s…
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Česká republika patří k hrstce zemí, kde probíhá vědecký výzkum psilocybinu na zdravých dobrovolnících. Nyní navíc vědci z Národního ústavu duševního…
PATOLOGICKÉ HRÁČSTVÍ SPOJENÉ S ARIPIPRAZOLEM Tříčlenný tým tchajwanských lékařů (v čele Hui‑Yi Chen) z univerzitních pracovišť (Tchaj-pej, Jün-lin)…
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je už dlouho vůbec největším setkáním odborníků na kardiovaskulární medicínu. Letos měl…
Podle výzkumu publikovaného Evropskou kardiologickou společností v srpnu 2020 v časopise Heart Failure predikuje velikost zornice úmrtí nebo…
Ad V mnohých ženách lékařkách to vře, MT 14/2020
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Ústav zdravotnických informací a statistiky vybral dodavatele Informačního a datového resortního rozhraní.
Nedokážu si vysvětlit, proč se návrh na zřízení sítě páteřních laboratoří pro testování SARS-CoV-2 ani jednou nezmiňuje o privátních zdravotnických…
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…
Tříčlenný tým portugalských odborníků (v čele Rui Miguel Costa) z univerzitních a výzkumných pracovišť v Lisabonu se zabýval vztahem problematického…
Lékaři, kteří používají AMICUS, MEDICUS, PC DOKTOR, PC DENT a DENTIST+, se EET bát nemusejí. V souladu s naším přesvědčením, že lékař má léčit a…
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý. Nová nepovinná možnost sdílení výpisu z elektronické…
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a…
Společnost Deloitte Česká republika vypracovala již v roce 2018 vizi Strategický posun od objemu k užitečnosti, aneb jak se zdravotní péče posouvá od…
Jaký vliv má pandemie COVID‑19 na transformaci zdravotních systémů ve světě? Může být větší používání virtuální péče a platforem pro sdílení dat a…
Obezita dnes představuje akutní globální zdravotní problém, který nabývá epidemických rozměrů. Celosvětově trpí obezitou více než dvě miliardy osob,…
TOCILIZUMAB U PACIENTŮ S TĚŽKÝM COVID‑19: VÝSLEDKY RETROSPEKTIVNÍ KOHORTY Lancet Rheumatology uveřejnil koncem července 2020 vyhodnocení sledování…
Se SARS‑CoV‑2 žijeme již pět měsíců. Skutečnost, že u nás neumírají tisíce infikovaných, nelze považovat za konečné vítězství. Virus si své tajemství…
Již v průběhu března tohoto roku, ještě než se plně rozhořela pandemie koronaviru, oslovila Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně (ČSUM) četné…
Akademický rok 2020/2021 na Lékařské fakultě Ostravské univerzity proběhne bez prváků všeobecného lékařství. Fakultě se stále nepodařilo získat…
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Nová studie porovnává prodeje léků v období pandemie a před ní. A přináší překvapivá zjištění.
V průběhu letošního ročníku Derma Update, který se konal virtuálně 25. června 2020, byla již tradičně značná pozornost věnována problematice psoriázy…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 20/2020 |
Datum vydání: | 26.10.2020 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.