E-learning v praxi všeobecného lékaře
Více než individuálně zaměřená výuka a opakování je tzv. řízení znalostí. Zahrnuje hlavně organizační učení, čerpání vědomostí a novátorské pracovní…
Více než individuálně zaměřená výuka a opakování je tzv. řízení znalostí. Zahrnuje hlavně organizační učení, čerpání vědomostí a novátorské pracovní…
Systém elektronických zdravotních knížek IZIP se stává čím dál populárnějším. V současné době registruje již 982 942 klientů VZP, 8 413 lékařů, 5 285…
Na poslední chvíli vyjednalo ministerstvo zdravotnictví vedené Tomášem Julínkem České republice možnost čerpat v letech 2007 až 2013 významné…
Vést v dnešní době nemocnici, její oddělení nebo třeba „jen“ menší ordinaci není rozhodně jednoduché. Musíte si, s trochou nadsázky, hlídat vše, co…
V prevenci i léčbě ptačí chřipky snad již brzy bude možno využít monoklonálních protilátek; vyplývá to alespoň z pokusů Brendona Hansona a spol. z…
Fakultní nemocnice Olomouc si připomněla výročí 110 let existence nemocničního areálu na Tabulovém vrchu. Souhlas s výstavbou někdejších Zemských…
Ve dnech 19. až 21. září proběhlo zátěžové testování aplikace NIS StaproAKORD (předchozí verze 5.20) a její předvedení v trvalém zatížení IT…
S rozvojem moderní medicíny a účinné farmakoterapie se bohužel nelze vyhnout ani nežádoucím účinkům léků. Jaterní poškození může být velmi závažnou,…
Používané informační systémy ve zdravotnictví jsou složité, fragmentované, používají technologie různých dodavatelů a nezřídka také různé standardy.…
Analýza projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) v Brně, jejíž vypracování zadalo nové vedení ministerstva zdravotnictví, odhalila…
Koncem září se v Barceloně konala další z každoročních konferencí European Iron Club (EIC), na níž bylo prezentováno více než 120 ústních a…
Společností, která na Pragodentu pravidelně vystavuje, je Fénix Dental, která v České republice zastupuje firmu Meisinger, výrobce rotačních nástrojů…
Rezistence vůči lékům využívaným proti chřipkovým virům rychle roste. Výjimkou nejsou ani inhibitory neuraminidázy oseltamivir a zanamivir. Díky…
Spolehlivá epidemiologická surveillance (dohled) infekčních onemocnění je důležitá pro racionální rozhodnutí v oblasti veřejného zdravotnictví včetně…
V ČR se nejčastěji setkáváme s klíšťovou meningoencefalitidou, která si zaslouží nejvíce pozornosti, proto je jí věnován samostatný článek. Autor se…
Klíšťová encefalitida (KE) je nákaza s typickou přírodní ohniskovostí, která se vyskytuje na mnoha místech České republiky. Její výskyt je dán…
Infekce virem hepatitidy B může vést ke vzniku akutní či chronické virové hepatitidy B (HBV), nosičství HBsAg, ale i k rozvoji jaterní cirhózy a…
Očkovací látka Silgard® byla schválena 20. září tohoto roku jako první a jediná vakcína v Evropské unii (EU) k použití u dětí a dospívajících ve věku…
Musím reagovat na nepřesné údaje, jež se objevily v článku MUDr. Olgy Dyrhonové a Mgr. Marcely Šafářové „Pomáhá, ale není všespasitelná“ počátkem…
U 43letého muže, kuřáka s obstrukční chorobou plicní a hepatopatií, byla v roce 1997 zjištěna tuberkulóza plic bakteriologicky neověřená. Pacient byl…
V následujícím komentáři se doc. MUDr. Oldřich Vinař, DrSc., vrací k článku MUDr. Radkina Honzáka, CSc., Nezapomínejme, že emoce jsou nemoce (MT 32…
HOSPIMedica 2006 Nestačíte letos navštívit největší středoevropský mezinárodní veletrh zdravotnické techniky v Brně? Nevadí – MT pro vás sestavuje…
Mezinárodní tým vedený Pierem Purim z Burnham Institute v kalifornské La Jolla dosáhl u myšího modelu Duchenneovy svalové dystrofie překvapivého…
Údaje o spotřebě léčiv v českém zdravotnictví ve 3. čtvrtletí potvrdily další pokles ve spotřebě léčiv v tomto roce. V důsledku restriktivních…
Akutní průjmová onemocnění jsou problémem celosvětovým, a to nejen v rozvojových zemích. V ČR bylo podle epidemiologických přehledů v roce 2005…
Počátkem října oznámily firmy Schering AG a Biogen Idec Inc. zahájení studie ZEAL (ZEvalin jako konsolidační léčba u Agresivních Lymfomů). Do této…
V minulých dnech jsme byli svědky nebývalého úspěchu týmu zdravotníků ze zlínské nemocnice. Šlo o ojedinělý chirurgický zákrok rekonstrukce ruky…
U nás na vsi se skoro nekrade. Jednak máme jakési morální zábrany, jednak není co. Všechno patří někomu konkrétnímu, který o své pečuje a hlídá si to…
Více než tři desítky let, během kterých Interní oddělení na Strahově určovalo trendy rozvoje dialyzační léčby u nás, se na fasádě budovy znatelně…
„Ministr zdravotnictví není bůh a zdravotnictví je minimálně tak složitý organismus jako lidské tělo. Domnívám se, že ministr zdravotnictví se musí…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Chirurg MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. Medical Tribune měla příležitost doprovázet jej během jednoho…
Třetí nejnižší počet sebevražd za posledních 130 let byl u nás podle údajů Českého statistického úřadu zaznamenán v loňském roce, kdy se sebevraždu…
RYBÍ TUK SNIŽUJE TRIGLYCERIDY Omega‑3 nenasycené mastné kyseliny a tím i jejich zdroj – rybí tuk – jsou současným hitem. Připisují se jim, možná…
V atraktivním prostředí hotelu Hilton v Praze se v sobotu 14. října uskutečnil 4. ročník kongresu Důkazy a praxe, podruhé organizovaný jako Evropský…
V nedávné době se v tisku objevilo varování odborníků Světové zdravotnické organizace (WHO), podle něhož roste pravděpodobnost, že kvůli stoupajícímu…
V rámci nedávné 3. transplantační akademie – postgraduálního kursu pro evropské transplantology pořádaného 5. října v Praze Českou transplantační…
S generálním ředitelem společnosti GUARANT International, spol. s r. o., Ing. Karlem Procházkou MT nahlédla do zákulisí organizace nejen medicínských…
Poprvé v historii byla prestižní britská cena Prix Galien Gold Medal 2006 udělena trojici farmaceutických výrobků. Jsou to: ... Plnou verzi článku…
Provoz Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy – Územního střediska záchranné služby (ZZSHMP – ÚSZS) stojí ročně přibližně 340 milionů…
Na popáleninách vydrží málokdo MUDr. Ludomír Brož se věnuje pacientům po termickém úrazu už dvacet šest let. MT měla příležitost s ním strávit jeden…
Ing. Jiřina Musílková vyměnila střízlivý kostýmek ředitelky za koženou kombinézu a místo největší zdravotní pojišťovny si osedlala silný motocykl;…
Je-li legislativním základem dosavadní České lékařské komory (ČLK) vlastně PLK (Povinná lékařská komora, což je limitující pro jakoukoli akčnost),…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek jednal 9. října v Brně s ombudsmanem Otakarem Motejlem. Ombudsman požádal ministra o to, aby se zabýval případem…
Není to příliš dávno, jen pár dnů, co byl odsouzen lékař vyžadující po jedné své pacientce „dobrovolný“ sponzorský dar za to, že nebude muset čekat…
Po 12 měsících od zahájení přestavby ambulantní části Ústavu hematologie a krevní transfuze mohla proběhnout slavnostní kolaudace. Oficiální otevření…
S velkým zájmem jsme si přečetli v rubrice Fórum medicíny v MT 32/2006 diskusní příspěvky renomovaných odborníků k otázce vakcinace proti lidským…
V posledních deseti letech došlo v neurobiologii k zásadnímu pokroku. Původní koncepce, dělící předpoklady vzniku deprese na psychologické a…
Moderní medicínské technologie jsou většinou chápány jako účinný, leč drahý nástroj pro zvládání stále složitějších a ještě nedávno beznadějných…
Dvouletý vzdělávací projekt s všeříkajícím názvem „Moderní vzdělávání sociálních pracovníků orientované na dodržování standardů kvality sociálních…
Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK‑SČL) důrazně protestuje proti odvolání svého zástupce z Komise pro kategorizaci léčiv a potravin…
Další díl kasuistik zaměřených na použití paroxetinu v psychiatrické praxi je věnován problematice panické poruchy.
Mezi velice časté pověry v diabetologii, sdílené jak pacienty, tak i některými lékaři, patří nesprávné představy o léčbě inzulinem u diabetiků 2.…
V Medical Tribune 31/2006 v článku Celiakie ohrožuje i pacienty bez příznaků doc. MUDr. Pavel Kohout, Ph.D., radil, jak odpovídat na nejčastější…
V Medical Tribune 31/2006 jsme přinesli článek doc. MUDr. Jiřího Petery, CSc., Stav radiační onkologie v Česku. Autor se mimo jiné zamýšlel nad tím,…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). V září odvolal z této…
Romantické prostředí mariánskolázeňského Společenského domu CASINO hostilo od 5. do 7. října delegáty výroční XXIII. konference České společnosti pro…
S farmakoekonomikou se to skutečně často má jako s létajícími talíři: všichni o tom mluví, ale nikdo pořádně neví, o co se vlastně jedná.
Společnost Pfizer informovala, že evropští regulátoři schválili její nový lék CHAMPIX (vareniclin). Tento přípravek byl v květnu uveden v USA na trh…
Inhibitory tyrosinkinázy se zdají být příslibem pro mnoho onkologických pacientů. Skutečnost, že se jedná o velmi perspektivní skupinu léků, potvrdil…
V. DRYML UŽ NENÍ NÁMĚSTKEM Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek zbavil 13. října Vladimíra Drymla funkce náměstka. Jeho post převzal Pavel Hroboň,…
Na přelomu září a října hostilo pražské Karolinum odborníky věnující se studiu vývoje, funkce a regenerace normálního a patologicky poškozeného svalu…
Varování před akutním nedostatkem stomatologů zaznívá z úst představitelů České stomatologické komory již delší dobu. Valná část pracujících lékařů…
Úspěšnou operaci, která ve světové literatuře ještě nebyla popsána, provedli 2. října lékaři neurocentra liberecké krajské nemocnice.…
Podle posledních statistik je v USA až 33 procent terapeutických výkonů indikováno nevhodně nebo dokonce zbytečně. V Evropě se stejné odhady pohybují…
IBD konference obrátila pozornost odborné veřejnosti také k problematice specializovaných center. I o nich MT hovořila s prof. MUDr. Tomášem Zimou,…
Poprvé v ČR uspořádala pracovní skupina pro idiopatické střevní záněty České gastroenterologické společnosti ČLS JEP spolu s Evropskou federací…
Ve dnech 2. až 6. září se v Mnichově konal výroční kongres European Respiratory Society, na který se sjelo na šestnáct tisíc pneumologů, alergologů,…
Na výročním zasedání American Chemical Society konaném v San Francisku představili vědci ze Stanfordovy univerzity nový materiál, který je příslibem…
Velký zájem účastníků XXIII. konference České společnosti pro hypertenzi tradičně vzbudily prezentace výsledků nedávno ukončených intervenčních…
ADJUVANS V ROLI ZACHRÁNCE Imunitní odpověď na podání nízkých dávek experimentální vakcíny proti ptačí chřipce dobrovolníkům se výrazně zlepšila, když…
Novela vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem změní očkovací kalendář a zavede do něj místo dosud používané čtyřvazebné očkovací látky…
V prostorách refektáře Strahovského kláštera se ve čtvrtek 12. října uskutečnilo slavnostní shromáždění při příležitosti ustavení Asociace…
České zdravotnictví je podle organizace Transparency International (TI) „synonymem netransparentnosti, klientelismu a korupce“. Zdravotnictví a…
Také letošní Nobelova cena za chemii, podobně jako stejné ocenění v oblasti fyziologie a medicíny, byla udělena za objev týkající se výzkumu genů.…
V medicíně se dlouho operovalo při plném vědomí (výjimečně v opiovém, alkoholovém či hypnotickém transu). Chirurgové se sice naučili pracovat s…
MT otiskuje plné znění dopisu, který rozeslal MUDr. Jan Nový poté, co rezignoval na funkci člena představenstva České lékařské komory.
Ordinuje a učí v Praze i v USA, vydává několik časopisů, organizuje studentské stáže, angažuje se v krajanském hnutí, moderuje nejrůznější setkání,…
Lékaři Neurologického oddělení Fakultní nemocnice Na Bulovce v Praze ve spolupráci se společnostmi Fujitsu Siemens Computers a Intel se letos v létě…
Zatímco sociálním dialogem naše země ještě plně nedýchá, prostřednictvím EU se nám otevírá šance na kultivaci odvětvového dialogu ve zdravotnictví.…
Pan doktor Nový – místopředseda Sdružení soukromých gynekologů – byl členem představenstva ČLK zvolen delegáty Plzeňského kraje 1. dubna tohoto roku.…
Podmínky pro provoz veřejných lékáren v ČR se od loňského podzimu výrazně zhoršily a hrozí citelným poklesem úrovně poskytování lékárenské péče.…
Pacientů s diagnózou somatizační poruchy, kde emoční problémy leží v jejím základu, neustále přibývá a čerpají čím dál více času, nákladů a emočních…
Linet Scholaris, to je název cyklu seminářů organizovaných společností Linet a věnovaných bezpečnosti pacientů i ošetřujícího personálu, mobilizaci…
Dnešní moderní technologie umožňují nepřetržitě dálkově sledovat pacienty s implantovaným kardiostimulátorem nebo kardioverter‑defibrilátorem, tedy…
Přední diabetologové z celého světa se v polovině minulého měsíce sjeli do Kodaně, aby se 14. až 17. září zúčastnili kongresu Evropské asociace pro…
Těsně před svými devadesátými narozeninami (narodil se 4. prosince roku 1916) zemřel v těchto dnech jeden z nestorů české interní medicíny a…
Ať již nemocnici čeká budoucnost v podobě veřejného neziskového zařízení či soukromého subjektu, za všech okolností budou jedním z nejvýznamnějších…
Na 58. zasedání Americké psychiatrické asociace (APA) byly 5. října tohoto roku prezentovány výsledky studie, podle nichž dochází u nemocných se…
Generické léky jsou definovány jako léky stejného složení a stejných vlastností jako patentově chráněné originální přípravky, mohou ale přijít na trh…
Další díl kasuistik zaměřených na použití selektivních inhibitorů zpětného vychytávání serotoninu (konkrétně paroxetinu) v psychiatrické praxi je…
Exministr zdravotnictví David Rath 2. října „důrazně požádal“ svého nástupce Tomáše Julínka, aby okamžitě odvolal svůj příkaz z 22. září, kterým ruší…
NOVÉ SLOŽENÍ SPRÁVNÍ RADY ZPMV Vláda odvolala k 27. září z funkce členů správní rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra MUDr. Vladimíra Drymla…
Jedním z projevů vysokého hodnocení úrovně české transplantologie v roce, kdy uplynulo 40 let od první transplantace ledviny u nás, bylo symposium…
Nilotinib u chronické myeloidní leukémie V první linii léčby pacientů s Philadelphia chromosom (Ph nebo Bcr/ Abl) pozitivní chronickou myeloidní…
Léky doporučené ke schválení Výbor pro léčivé přípravky používané v humánní medicíně (Committee for Medicinal Products for Human Use, CHMP) doporučil…
Téměř na den přesně rok od vzniku Centra adiktologie Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a VFN v Praze zahájili 4. října…
JAK NA UROLITIÁZU Lancet uveřejnil koncem září tohoto roku metaanalýzu 38 klinických randomizovaných, placebem kontrolovaných studií vypracovaných…
Držiteli letošní Nobelovy ceny za lékařství a fyziologii se stali dva Američané – Andrew Z. Fire a Craig C. Mello. Ve zdůvodnění Nobelova výboru se…
MUDr. Tomáš Klíma se narodil 10. září 1931 v USA – v Baltimore ve státě Maryland, ale své pětasedmdesáté narozeniny oslavil letos v České republice –…
Na Klinice dětské chirurgie a traumatologie Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou (FTNsP) v Praze byla slavnostně uvedena do provozu…
Léčba diabetika v praxi První z cyklu seminářů věnovaných této tematice proběhl 4. října v Praze. Jde o vzdělávací akci určenou především pro…
Slovo serendipity – skupinový název pro náhodné objevy – vymyslel koncem osmnáctého století anglický šlechtic a spisovatel Horace Walpole podle…
Také Francie, ač považována za zemi kuřákům zaslíbenou, se rozhodla pro zákaz kouření na veřejných místech, a to hned od 1. ledna příštího roku; kdo…
Ministr Tomáš Julínek jednal se svou nově ustavenou pacientskou radou o zřízení nového typu tzv. sociálních lůžek ve zdravotnických zařízeních a…
Prezidenty České lékařské komory (ČLK), České lékárnické komory a České stomatologické komory (ČSK) si na pondělí 2. října pozval k sobě ministr…
V předchozím vydání MT jsme přinesli informaci, že odborníci na léčbu bolesti upozorňují na její nedostatečnou terapii u seniorů (viz Světový den…
Cesta za duhou je název výstavy více než 150 uměleckých děl 31 autorů – nemocných roztroušenou sklerózou, kterou můžete až do 12. listopadu navštívit…
Některým vnějším pozorovatelům by se mohlo zdát, že lékařský stav je zdánlivě apolitický. Hlubší rozbor však ukazuje pravý opak. Lékaři hrají v…
V posledních letech je ve zdravotnictví na celém světě akutní potřeba výměny informací mezi jednotlivými donedávna izolovanými informačními systémy,…
Jednou z odborných firem, které se zaváděním elektronických nástrojů do nákupních procesů zabývají, je společnost eCENTRE. MT hovořila s jejím…
SEMILSKÁ NEMOCNICE NEZISKOVÁ Semilští zastupitelé dali zelenou transformaci městské nemocnice na neziskové zdravotnické zařízení. Na nově vzniklou…
Rok a půl budou lidé na různých místech světa potkávat speciálně upravený kamion společnosti Novo Nordisk, který vyjel pod heslem „Měníme diabetes na…
Čerstvé rozhodnutí Ústavního soudu znamená, že nemocnice a zdravotnická zařízení uvedená v příloze zákona o veřejných neziskových ústavních…
Evropská komise od začátku září diskutuje o volném pohybu pacientů. Výsledný návrh legislativy by měl poskytnout občanům právo na léčbu v jakékoli…
Na úvod prvého stretnutia s novinármi sa slovenský minister zdravotníctva Ivan Valentovič pochválil činmi, ktoré ministerstvo za prvé dva mesiace pod…
V diskusním fóru na protější straně dvě jsme se tentokrát zeptali několika osobností na to, co říkají na výzvu německých pojišťoven, aby se Němci…
Ve dnech 2. až 6. září se v bavorské metropoli konal výroční kongres Evropské respirační společnosti (European Respiratory Society). Jde o největší…
Ještě nedávno se doc. MUDr. Martin Matějovič, Ph.D., účastnil velké vizity jako lékař metabolické jednotky intenzivní péče. Nyní je to on, koho…
Základom moderného manažmentu nádorových ochorení je multiparametrický prístup v diagnostike, vo voľbe terapie a v sledovaní priebehu nádorového…
Kardiostimulátor, počítačová tomografie či kontaktní čočky – to jsou jen některé medicínské technologie, přístroje a zdravotnické prostředky, které…
Academia Medica Pragensis ve spolupráci se společností Lilly uspořádala počátkem září v pražském Kongresovém centru „Událost roku“. Tak se totiž…
Jako součást nádorového onemocnění i jako symptomy jiných chorob negativně ovlivňují kvalitu pacientova života depresivní a bolestivé stavy. V…
Malebné prostředí Darovanského dvora u Rokycan, jenž se nachází v těsné blízkosti nově zbudovaného golfového hřiště v idylické krajině přírodního…
V červnovém žebříčku spokojenosti pacientů se české zdravotnictví umístilo mezi zeměmi EU na pátém nejhorším místě. Po zářijové aktualizaci žebříčku…
Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek informoval 19. září ředitele zdravotních pojišťoven, že v blízkém časovém horizontu vydá novou vyhlášku o…
Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák předložil smělý plán: do dvou let vyvést VZP z deficitu a začít naplňovat její rezervní fond.
Vyhláška o zdravotnické dokumentaci začne platit až 1. listopadu. Nicméně v mnoha zdravotnických zařízeních se již pacienti s nějakou formou…
Jednou z poměrně nových možností endoskopického vyšetření tenkého střeva je mimo jiné kapslová enteroskopie. Usnadňuje sledování dlouhého a…
ANTIVIROTIKA ZŘEJMĚ BUDOU Ve státním rozpočtu na příští rok by měly být peníze na nákup 800 000 dávek antivirotik pro případ, že by vypukla pandemie…
Největší zdravotnický veletrh světa MEDICA se bude i letos konat tradičně v německém Düsseldorfu. Své brány otevře od 15. do 18. listopadu.
Transplantace jater zásadním způsobem změnila prognózu pokročilých fází jaterní cirhózy, ale řada nemocných se transplantace nedočká, buď pro…
Šanci na vyléčení 200 milionů pacientů s diabetem 2. typu přináší výzkum amerických vědců vedených Marcem Hammermanem z Washingtonovy univerzity v…
V textu, který byl na téma mýtů a pověr v medicíně uveřejněn v Medical Tribune číslo 28/2006, uvádí svou zkušenost i kolega z ORL oddělení…
Vzhledem k tomu, že poslední klasifikace jak NET, tak GIST zavádějí novou terminologii a nová kritéria pro diagnostiku a pro posuzování biologického…
Ke vzácnějším nádorům trávicího ústrojí patří neuroendokrinní tumory (NET) a gastrointestinální stromální tumory (GIST). V diagnostice těchto nádorů…
Je moderní onkologická léčba dostupná všem pacientům, kteří ji potřebují? Odpovídají náklady na léčení dosaženým výsledkům? Jsou onkologičtí pacienti…
Existuje v ČR srozumitelná vstřícná instituce, kde by si senioři mohli postěžovat na prostorové, komunikační, procedurální a vztahové bariéry, které…
Posledních čtyřicet let přineslo v pankreatologii řadu zásadních objevů, a to nejen pokud jde o patogenezi, ale především byla odhalena řada nových…
V pražském hotelu Hilton se ve dnech 14. až 16. září uskutečnil druhý ročník kongresu Prague Hepatology Meeting (PHM 2006). Svým postgraduálním…
Na poradě předsedů okresních sdružení lékárníků České lékárnické komory (ČLeK), která proběhla 23. září v Hradci Králové, šlo především o zamyšlení…
Velmi zajímavé sdělení přednesl na konferenci ECHODNY 2006 v sekci hot-lines prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc., z I. interní kardioangiologické kliniky…
Prof. MUDr. Josef Faber, DrSc., působil řadu let na Neurologické klinice 1. LF UK, nyní se podílí na činnosti spánkové laboratoře dopravní fakulty…
Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) jsou nejčastěji předepisovaná antidepresiva. Na českém trhu jsou zastoupena již od…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 34/2006 |
Datum vydání: | 23.10.2006 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.