ESMO 2020: průlomové studie nejen v imunoterapii
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Na nedávném virtuálním kongresu European Society for Medical Oncology – ESMO Virtual Congress 2020 – bylo v rámci prezidiálních sympozií představeno…
Odbory trvají na patnáctiprocentním růstu platových tarifů. Pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu by to podle aktuálních predikcí znamenalo v příštím…
S omezením plánované péče nemocnice vyčkávají, jak to jen jde. Přesto už k němu dochází. Největší nemocnice v Česku, Fakultní nemocnice v Motole,…
Jako lékař pracující již mnoho let jsem si samozřejmě kladl otázku, proč je Německo ve zvládání covidové pandemie lepší než Česká republika. Vyhnu se…
Dřevěnou sochu tzv. Černé madony přivezli 28. července do FN u sv. Anny v Brně restaurátoři, kteří provádějí práce v prostoru kaple v Paláci…
Z redakční pošty ad „Prof. Aleksi Šedo na horké půdě“ MT 15/2020, str. B1
Telemedicína přispěla za koronavirové pandemie k zajištění zdravotní péče. Za nouzového stavu pomáhala technika chránit pacienty a lékaře před…
Ve většině regionů kapacity zatím postačují, je ale nutné je těsně koordinovat, vyplývá z aktuálních dat prezentovaných ministerstvem zdravotnictví.…
Terapeutické možnosti pro nemocné s nemetastatickým kastračně rezistentním karcinomem prostaty se v posledních letech rychle rozvíjejí. Jednou z…
V rámci pravidelného vzdělávacího cyklu seminářů Interna informans zazněla 1. září i přednáška zaměřená na léčbu dyslipidémie, zejména na snižování…
Snad více než kdy jindy se v aktuální epidemiologické situaci ukazuje, jak důležité prvky v managementu diagnostiky a léčby zejména chronických…
Letošní kongres Evropské respirační společnosti (ERS 2020) se konal jako naprostá většina odborných setkání virtuálně. Stejnou formu měla i sympozia,…
Praha má svoji první koncepci paliativní péče a koordinátora, který se o její rozvoj bude zasazovat. Na přípravě Koncepce rozvoje paliativní péče na…
Konec života do života patří. Zavíráme před ním ale oči, a pak si někdy nevíme rady v dobách, které jsou pro naše nejbližší i pro nás důležité. Je to…
Představte si, že jste šéfem velkého sdělovacího prostředku, je lhostejné, jakého druhu. A zároveň si představte pohádkovou situaci, že opravdu, ale…
Další ambulantní software umožňuje vést zdravotnickou dokumentaci v ordinaci zcela bez papírů a bez tiskárny. Převládnou zdravotnické elektronické…
Zdravotníci se mají v elektronickém zdravotnictví identifikovat resortním či komerčním elektronickým podpisem, případně přes systémový certifikát…
Jarní koronavirová krize odhalila potenciál i limity telemedicínských konzultací. Posun v oblasti telemedicíny je v posledních měsících enormní.…
Diskrétní aplikace upozorní na kontakt s COVID pozitivním Nová mobilní aplikace eRouška 2.0 pomocí Bluetooth vyhodnocuje, zda uživatel nepřišel do…
Návrat na obvyklou úroveň sexuální aktivity během několika měsíců po infarktu myokardu (IM) je pozitivně spojen s dlouhodobým přežitím. Výsledky…
Má magnetická rezonance srdce své pevné místo v doporučených postupech? Lze snížit dávku radiace při zachování kvality snímku? Jaké možnosti nabízí…
Třetí zářijová sobota patřila tradičně Světovému dni dárců kostní dřeně, letos připadajícímu na 19. září. Na jejich počest se propojila více než…
V úvodu letošního virtuálního kongresu Evropské společnosti klinické onkologie byla prezentována studie třetí fáze monarchE. Ta přináší potenciál pro…
O aktuálních farmakoterapeutických přístupech po zástavě oběhu mimo nemocnici na kongresu České kardiologické společnosti hovořil MUDr. Andreas…
Na letošním kongresu MSVirtual2020 byla představena práce, podle níž mohou některé typy B buněk sloužit jako prediktory autoimunitních nežádoucích…
Oddělení hematologie a krevní transfuze ÚVN v Praze již od jara odebírá a zpracovává plazmu od dobrovolných dárců, kteří prodělali infekci SARS‑CoV‑2…
Na virtuálním kongresu ECTRIMS, známém jako MSVirtual2020, byla představena nová post hoc data ze studie třetí fáze ASCLEPIOS, která ukázala, že nově…
V polovině srpna zveřejnil prestižní časopis Nature Methods informace o inovativním online nástroji ReDU – Reanalysis of Data User –, který je určen…
Současný systém financování sociálních služeb je neudržitelný. Debata o změně financování zahrnuje i možnost, že by se veškerá dlouhodobá péče…
Na pozici ministra zdravotnictví byl jmenován prof. Roman Prymula. Jeho hlavním úkolem je zajištění dostatečných kapacit při epidemii COVID‑19. Úřad…
Září je celosvětově stanoveno jako měsíc osvěty a edukace o gynekologických malignitách, tedy zhoubných onemocněních děložního hrdla, ovarií,…
Zdravotníci musejí počítat s tím, že pracují v infekčním prostředí a každý pacient může být zdrojem infekce. A to jakékoli, chřipky, HIV, nově také…
Na letošním 26. česko‑slovenském angiologickém sympoziu s postgraduální tematikou Angio Lednice 2020, které se konalo 30. a 31. srpna, proběhlo i…
Stačí kratičký pohled na něčí tvář a během sekund víme, zda je důvěryhodná, nebo není, zda nám to s tím člověkem půjde, nebo nepůjde. U mnoha lidí…
Seminář pořádaný v Praze 3. září 2020 ambasádou Spojených států amerických s názvem Budoucnost genové terapie v České republice v době postcovidové…
V posledních letech je v ČR každým rokem nově odhaleno okolo 3 500 pacientů s melanomem, přičemž incidence od 70. let minulého století setrvale…
Předčasný porod mohou dnes již lékaři předpovědět. K odhalení rizika jim stačí pouhých 45 minut. Unikátní projekt Screening rizika předčasného porodu…
Vědci ukázali, že noční kašel, měřený pomocí aplikace v chytrých telefonech, může naznačovat zhoršující se astma. Studie představená na mezinárodním…
I když je moderní antifibrotická léčba, která dokáže prodloužit život v dobré kvalitě na dvojnásobek, v ČR dostupná více pacientům, problémem zůstává…
U příležitosti 100. výročí narození významného českého mikrobiologa a imunologa prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc. (15. 8. 1920 Číčenice – 12. 10. 2018…
MUDr. Jana Haberlová, Ph.D., je vedoucí lékařkou Neuromuskulárního centra na Klinice dětské neurologie 2. LF UK a FN v Motole. Kromě klinické práce…
Ačkoli je zdravotní péče o dětské pacienty se svalovou dystrofií v ČR na vynikající úrovni, u dospělých je situace podstatně horší. Navíc u nás stále…
Pacienti po infarktu myokardu mají velmi vysoké riziko rekurence kardiovaskulární příhody. Proto je zásadně důležité dosáhnout u nich cílových…
V posledních měsících dochází k určitému napětí mezi klinickými onkology a dalšími odbornými společnostmi. Tématem této diskuse je otázka, kdo by měl…
S předsedou České kardiologické společnosti (ČKS) prof. MUDr. Alešem Linhartem, DrSc., FESC, FCMA, o výročním kongresu, který je letos v září…
Ze zatím dostupných poznatků vyplývá, že infekce novým typem koronaviru SARS‑CoV‑2 postihuje především dýchací systém. Předběžné údaje nicméně…
Předminulý týden představila Charles University Innovations Prague (CUIP), dceřiná společnost Univerzity Karlovy, již třetí spin‑off firmu, kterou…
AGONISTA GLP‑1 JEDNOU TÝDNĚ SNIŽUJE POTŘEBU PRANDIÁLNÍHO INZULINU Treat‑to‑target studie publikovaná v časopise Diabetes Care ukázala, že podání…
Další pokus o ustavení návštěvní služby lékárníka doprovází novelu zákona o zdravotních službách. Debata o výdeji léků pacientům, kteří nemohou…
U 45 procent akutní lůžkové péče chce ministerstvo zdravotnictví zavést úhrady podle CZ‑DRG a do tří let úhrady za tuto péči narovnat. Návrh úhradové…
Mohlo by se zdát, že infektologie je oborem, kterému rozumí každý. Alespoň každý – a tím nejsou myšleni jen lékaři, ale i mnozí laici – přesně ví, co…
Ročně více než 65 000 pacientů ošetřených ambulantně a okolo 3 500 hospitalizovaných. Vysoká úroveň obecné interní péče, ale také úzce specializovaná…
Společnost infekčního lékařství ČLS JEP upozorňuje na to, že obor byl v posledních třiceti letech významně oslaben, a navrhuje novou koncepci oboru.…
Všeobecná fakultní nemocnice se má výrazně centralizovat do svého hlavního areálu na Karlově náměstí. Vystaví tu nové pavilony a několik satelitních…
V ČR raketově přibývá potvrzených případů infekce COVID‑19. Virus si nevybírá, zasáhl i přední postavy boje proti pandemii, hlavní hygieničku ČR a…
Pro pacienty s diabetem 1. typu je kontinuální monitorace glykémie stěžejní technologií, která doslova mění jejich osudy. Přibývají však relevantní…
Problematikou léčby diabetu v ambulantních ordinacích se ve webináři Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP konaném 18. srpna 2020 zabývala MUDr.…
Životní prostředí ovlivňuje náš zdravotní stav výrazněji, než jsme si schopni připustit. Nejde jen o chemikálie v půdě a v potravinách, ale především…
Doc. MUDr. Martin Vokurka, CSc., přednosta Ústavu patologické fyziologie 1. LF UK, byl s účinností od 1. září 2020 jmenován děkanem 1. LF UK v Praze.…
Takřka přesně před dvěma lety, koncem srpna 2018, byly v Evropě registrovány dva přípravky pro genovou terapii pomocí CAR‑T lymfocytů cílených proti…
Tématem webináře konaného 18. srpna, který v rámci vzdělávacího programu praktickylekar.online pořádala Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP s…
Ačkoli v posledních letech diagnostika i léčba roztroušené sklerózy (RS) zásadně pokročily, znalosti veřejnosti o tomto onemocnění zůstávají většinou…
Prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc., končící děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, od září nastupuje jako náměstek ministra zdravotnictví pro…
Česká republika patří k hrstce zemí, kde probíhá vědecký výzkum psilocybinu na zdravých dobrovolnících. Nyní navíc vědci z Národního ústavu duševního…
PATOLOGICKÉ HRÁČSTVÍ SPOJENÉ S ARIPIPRAZOLEM Tříčlenný tým tchajwanských lékařů (v čele Hui‑Yi Chen) z univerzitních pracovišť (Tchaj-pej, Jün-lin)…
Časopis Multiple Sclerosis and Related Disorders uveřejnil recentně metaanalýzu Rachael McCool a spoluautorů, která na základě dříve provedených…
Výroční kongres Evropské kardiologické společnosti (ESC) je už dlouho vůbec největším setkáním odborníků na kardiovaskulární medicínu. Letos měl…
Podle výzkumu publikovaného Evropskou kardiologickou společností v srpnu 2020 v časopise Heart Failure predikuje velikost zornice úmrtí nebo…
Ad V mnohých ženách lékařkách to vře, MT 14/2020
Anketa, v níž se anonymně svěřilo přes 160 mediček a lékařek s konkrétními zkušenostmi s diskriminací a obtěžováním kvůli pohlaví (informovali jsme v…
Reaguji na rozhovor s JUDr. Anetou Stierankovou. Problematika žen v medicíně a zejména v chirurgii mne zajímá již několik let. Paní doktorka…
Režimová opatření jsou u celé řady chorob základem léčby. V dlouhodobém horizontu ale své návyky změní jen malá část nemocných. Pro lékaře to může…
Poprvé na evropském trhu bude až pro 10 000 pacientů s cystickou fibrózou ve věku 12 let a starších, kteří mají jednu mutaci F508del a jednu mutaci s…
Prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., FCCM, předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny ČLS JEP, je iniciátorem a…
Ústav zdravotnických informací a statistiky vybral dodavatele Informačního a datového resortního rozhraní.
Nedokážu si vysvětlit, proč se návrh na zřízení sítě páteřních laboratoří pro testování SARS-CoV-2 ani jednou nezmiňuje o privátních zdravotnických…
Varování objevující se na počítačích praktických lékařů, když otevírají pacientovy záznamy, může podnítit revizi léků na astma a vést k lepší…
Vedení odborů oznámilo své požadavky do jednání o růstu platových tabulek na příští rok. Dostatečný růst považují za klíčovou podmínku stabilizace…
Tříčlenný tým portugalských odborníků (v čele Rui Miguel Costa) z univerzitních a výzkumných pracovišť v Lisabonu se zabýval vztahem problematického…
Lékaři, kteří používají AMICUS, MEDICUS, PC DOKTOR, PC DENT a DENTIST+, se EET bát nemusejí. V souladu s naším přesvědčením, že lékař má léčit a…
Přeshraniční sdílení pacientského souhrnu je u nás spuštěno, ale rozjezd bude pomalý. Nová nepovinná možnost sdílení výpisu z elektronické…
Vzdálená kontrola Crohnovy choroby Klinika ISCARE v červenci založila virtuální IBD kliniku pro vzdálené monitorování pacientů s Crohnovou chorobou a…
Společnost Deloitte Česká republika vypracovala již v roce 2018 vizi Strategický posun od objemu k užitečnosti, aneb jak se zdravotní péče posouvá od…
Jaký vliv má pandemie COVID‑19 na transformaci zdravotních systémů ve světě? Může být větší používání virtuální péče a platforem pro sdílení dat a…
Obezita dnes představuje akutní globální zdravotní problém, který nabývá epidemických rozměrů. Celosvětově trpí obezitou více než dvě miliardy osob,…
TOCILIZUMAB U PACIENTŮ S TĚŽKÝM COVID‑19: VÝSLEDKY RETROSPEKTIVNÍ KOHORTY Lancet Rheumatology uveřejnil koncem července 2020 vyhodnocení sledování…
Se SARS‑CoV‑2 žijeme již pět měsíců. Skutečnost, že u nás neumírají tisíce infikovaných, nelze považovat za konečné vítězství. Virus si své tajemství…
Již v průběhu března tohoto roku, ještě než se plně rozhořela pandemie koronaviru, oslovila Česká společnost pro ultrazvuk v medicíně (ČSUM) četné…
Akademický rok 2020/2021 na Lékařské fakultě Ostravské univerzity proběhne bez prváků všeobecného lékařství. Fakultě se stále nepodařilo získat…
Sedm z osmi lékařských fakult má zastoupení v Asociaci děkanů lékařských fakult ČR. Ostravská lékařská fakulta, která získala akreditaci studijního…
Práce na softwarové části základní IT infrastruktury českého elektronického zdravotnictví by měly brzy začít. Dosavadní elektronické projekty stály v…
Mladé ženy lékařky vnímají nerovný přístup kvůli pohlaví od studie na lékařské fakultě přes přijímací pohovor v nemocnici až po pracovní podmínky na…
Odborníci žádají, aby pacienti s onkologickým onemocněním přestali být označováni jako více zranitelní vůči infekci koronaviru, protože to může vést…
U pracujících mužů s vyššími příjmy je vyšší pravděpodobnost vzniku hypertenze. Uvádí to studie prezentovaná na 84. výročním vědeckém zasedání JCS …
Nová studie porovnává prodeje léků v období pandemie a před ní. A přináší překvapivá zjištění.
V průběhu letošního ročníku Derma Update, který se konal virtuálně 25. června 2020, byla již tradičně značná pozornost věnována problematice psoriázy…
Evropská hematologická asociace (EHA) se tak jako jiné mezinárodní odborné organizace přizpůsobila situaci a svůj výroční kongres uspořádala…
Jedna z přednášek letošního virtuálního Derma Update, který se konal 25. června, byla věnována novinkám v léčbě spinocelulárního karcinomu kůže.…
Profesor MUDr. Antonín Pařízek, CSc., je porodník a anesteziolog, vedoucí lékař Perinatologického centra a zástupce přednosty…
V České republice žije na 91 000 lidí s revmatoidní artritidou (RA). Onemocnění významně omezuje život pacientů, může vést k trvalé invaliditě a plné…
MÉNĚ EXACERBACÍ CHOPN NA TRIPLE TERAPII Podle studie publikované v New England Journal of Medicine je ve srovnání s duální terapií trojkombinace…
Evropská komise vydala souhlasné stanovisko pro další indikaci nintedanibu v léčbě dospělých s jinými chronickými fibrotizujícími intersticiálními…
Imunoterapeutickému portfoliu české biotechnologické společnosti SOTIO dosud dominovala vakcína založená na dendritických buňkách. V loňském roce se…
Není novinkou, že zdravotnictví se dlouhodobě potýká s nedostatkem zdravotnických profesionálů. Rozbor, proč tomu tak je, by vydal na několikadílnou…
Státem garantované zdravotní informace na webu. Lékaři mohou své pacienty odkázat na NZIP.
Novým náměstkem ministra zdravotnictví pro zdravotní péči se od září stane prof. MUDr. Aleksi Šedo, DrSc. „Jeho bohaté zkušenosti jako lékaře,…
Konflikty s rodiči o přítomnost u hospitalizovaného dítěte se zhoršily během protiepidemických opatření proti šíření nového koronaviru. Hranice, kdy…
Za současného právního stavu jsou zdravotníci, rodiče a dětští pacienti společnými oběťmi soustavných mezilidských konfliktů plynoucích z neurčitosti…
Zdravotní pojišťovny hradí ubytování rodiče při hospitalizaci dítěte do šesti let věku, u starších po schválení revizním lékařem. Rodiče mohou spát…
Každodenní změny v intenzitě a spektrálním složení slunečního světla seřizují naše cirkadiánní hodiny, které potom regulují téměř všechny životní…
Enheduana, En‑hedu‑ana, Enheduanna, byla dcera Sargona Akkadského, zvaného Veliký, tvůrce sumersko‑akkadské říše. Velekrál ji jmenoval do funkce…
Odkládání intervence klíčových kardiovaskulárních rizikových faktorů, jako je hypertenze nebo dyslipidémie, má v praxi řadu důvodů. Na vině mohou být…
Kvalitní data z reálné klinické praxe jsou dnes považována za rovnocennou protiváhu výsledků randomizovaných klinických studií. Doplňují plastický…
Jsem dlouhodobě přesvědčen, že v oblasti elektronizace zdravotnictví je potřeba evoluce, nikoli revoluce. Můj názor potvrdil bleskový průzkum mezi…
„Už včera bylo pozdě! Jediná cesta, jak rozvíjet eHealth v onkologii, je zavádět je co nejrychleji, byť to přináší finanční nároky, které teď bude…
Úhrada videokonzultací i po krizi Zaměstnanecké pojišťovny začaly nasmlouvávat s ambulantními lékaři v rámci pilotního projektu zdravotní výkon…
Během června byli v brněnském Centru kardiovaskulární a transplantační chirurgie odoperováni s využitím telemedicínské podpory dva pacienti s…
Odborníci nastiňují nejlepší způsob, jak identifikovat pacienty, u nichž je pravděpodobné, že se u nich vyvinou běžné a devastující poruchy srdečního…
V terapii mnohočetného myelomu (MM) se uplatňuje stále pestřejší paleta léčebných strategií a jeho management směřuje k maximální personifikaci…
Migréna patřila k nejdiskutovanějším tématům virtuálního kongresu Evropské neurologické akademie (EAN 2020). Důvodem byly především důkazy o účincích…
Migréna patřila během virtuálního kongresu Evropské neurologické akademie (EAN 2020) k nejdiskutovanějším tématům. Důvodem byly především důkazy o…
Roztroušená skleróza (RS) patří mezi tematické stálice neurologických kongresů. Nejinak tomu bylo i na virtuálním kongresu EAN 2020. Společnost…
Výroční kongres Evropské neurologické akademie (EAN) letos v důsledku epidemie COVID‑19 proběhl virtuálně. Neurologům tak mohl chybět osobní kontakt…
Součástí virtuálního kongresu EAN (European Academy of Neurology) 2020, který se konal od 23. do 26. května, bylo i sympozium na téma Jak zajistit,…
Kvůli COVID‑19 se kongres konal virtuálně, ale s o to bohatší účastí. Online bylo celkem 41 500 účastníků ze všech světadílů. Jak zdůraznil prezident…
V ČESKU SE NEVYUŽÍVÁ KLINICKÝ A EKONOMICKÝ POTENCIÁL NOAC V Česku žije odhadem půl milionu lidí s fibrilací síní (FS) a každý rok jich přes 11 000…
Češi slaví konec pandemie. Možná předčasně, protože otazníků kolem nového koronaviru je mnohem více než jistých odpovědí. V poslední době se ke…
Jsou události, po nichž se svět nikdy nevrátí do původní podoby. Pandemie COVID‑19, která stále přetrvává, představuje přelom, který může nastartovat…
Velká německá studie provedená u dětí a adolescentů ukazuje souvislost mezi obezitou, vysokým krevním tlakem a pozdějším cévním poškozením. Výzkum…
Ochrana před kyberútoky není levná, ne všechny nemocnice na modernizaci své počítačové sítě či nákup nejmodernějších antivirových programů mají dost…
Kybernetická bezpečnost zdravotnických zařízení je pro Ministerstvo zdravotnictví klíčová. Poskytuje jim metodickou podporu, organizuje…
Za jednotlivé informační systémy je vždy zodpovědný jejich provozovatel. Nemocnice, které spadají pod zákon o kybernetické bezpečnosti, musejí plnit…
Na virtuálním kongresu Americké diabetické asociace (ADA) byly představeny výsledky studie VERTIS, která sledovala kardiovaskulární cíle u pacientů s…
Nutnost sdílení dat o COVID-19 odhalila, kde jsou v e-health v Česku ty nejkritičtější mezery. Bez pevných pravidel pro interoperabilitu dat a bez…
Ministerstvo zdravotnictví po sedmi měsících vypořádalo připomínky a poslalo do legislativní rady vlády širokou novelu zákona o veřejném zdravotním…
Podle prof. MUDr. Jiřího Horáčka, Ph.D., FCMA, náměstka pro vědu a výzkum Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech a pedagoga na 3. LF UK…
Růst platů lékařů v nemocnicích sice v roce 2019 pokračoval, poměr k průměrné mzdě se ale ustálil a podíl odměn přesčasové práce zůstává setrvale…
VZP letos rozpustí 19 miliard úspor. Jestli se situace nezhorší, vidí ředitel VZP Zdeněk Kabátek letošní i příští rok po stránce ekonomické stability…
Kompenzační vyhláška doznala těsně před podpisem změn. Jednání na poslední chvíli přesvědčila ministra zdravotnictví zlepšit úhrady pro ambulantní…
Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je onemocnění centrální části sítnice a je nejčastější příčinou závažné ztráty zraku u starších lidí.…
V roce 2012 došlo v Nemocnici Na Homolce k celosvětově prioritní implantaci „bezdrátového“ kardiostimulátoru – leadless cardiac pacemaker (LCP).
Tak zní heslo přednosty Radiologické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jímž je prof. MUDr. Antonín Krajina, CSc., EBIR, EBNI. Je nejen…
Každá krize je zároveň příležitostí. Platí to i pro epidemii COVID‑19. V reakci na ni vznikla celá řada projektů, které mají potenciál přetrvat do…
Největší nemocnice i ty nejmenší ordinace musejí být na útoky hackerů připraveny. Podle experta na kybernetickou bezpečnost Ing. Karla Obluka, Ph.D.,…
Jedním z mála pozitiv, o nichž se v souvislosti s koronavirem hovoří, je urychlení elektronizace českého zdravotnictví. To se však pojí s jedním…
Poslední z květnové série e‑konference.online, která proběhla 28. května, se zaměřila na téma bolesti. Zatímco akutní bolest může být považována za…
Tradiční Šobrův den proběhl letos v netradičním uspořádání. XXXIV. konference o hyperlipoproteinémiích se 10. června 2020 konala virtuálně. Ke třem…
Nová data publikovaná na virtuálním meetingu AAD (American Academy of Dermatology), který se konal od 12. do 14. června 2020, potvrdila nejen…
Racionální má být rozhodování, v jehož průběhu vezmete v úvahu všechna dostupná fakta. Zvážíte je, vezmete v potaz všechny myšlenkové předpojatosti,…
Proočkovanost české populace, respektive dětí povinnými i nepovinnými vakcínami má dlouhodobě sestupný trend. Za hlavní důvody pediatři považují…
Jarmila Rážová uspěla v konkursu na hlavní hygieničku a vláda ji jmenovala do funkce.
Ministerstvo zdravotnictví žádá o navýšení počtu pracovních míst pro zvládnutí Chytré karantény a případné druhé vlny epidemie SARS‑CoV‑2.
LÉČBA AKUTNÍ ÚZKOSTI U PACIENTŮ S COVID‑19 Podle amerických specialistů z Cleveland Clinic (Ohio) nejsou v současné době žádná stálá vodítka pro…
Premiér Andrej Babiš na červnovém Fóru onkologů vyhlásil svou osobní válku s rakovinou. „Zachránili jsme tisíce lidí před covidem, zachráníme další…
Dvanáct ze čtrnácti segmentů našlo se zdravotními pojišťovnami dohodu na způsobu a výši úhrad za zdravotní služby v roce 2021. Nemocnice opět bez…
Dokončení kompenzační úhradové vyhlášky pro letošní rok úplný klid do zdravotnictví nepřineslo. Kompenzace problémy ambulancí neřeší, tvrdí jejich…
„Poskytovatelé si nemají na co stěžovat. Kdybychom kompenzovali veškerý výpadek v příjmech bez dalších podmínek, jakou by měli motivaci fungovat?“…
„Situace spojená s epidemií COVID-19 byla samozřejmě extrémní, ale pokud jde o naši zodpovědnost, nebyla výjimečná,“ říká o uplynulém období v…
Na 100 000 participantů, přes 110 zemí, šest kontinentů. Čeští vědci se zapojili do rozsáhlé mezinárodní studie o COVID‑19 a (nejen) duševním zdraví.
Mnoha ochranným pomůckám a zdravotnickým prostředkům nakoupeným v koronavirové krizi chyběly patřičné dokumenty. Za takovými obchody byl podle…
Online konference přinášejí nové možnosti a otevírají i nový obzor vzdělávání. Historicky první elektronickou konferenci, která se soustředila na…
Další z řady e‑konference.online, jejímž odborným garantem je Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP, se uskutečnila 20. května a soustředila se na…
I největší onkologický kongres ASCO (American Society of Clinical Oncology), který reprezentuje přes 45 000 onkologů, letos poprvé od roku 1964,…
Další z řady e‑konference.online, která se 14.května uskutečnila v Praze a Olomouci, byla věnována revmatologii. Přednášející se věnovali současným…
CAR‑T terapie je jedním z výrazných směrů vývoje současné hematoonkologie. Toto téma dominuje odborným konferencím a prestižním časopisům. Rozjet…
Vědecká platforma Evropské kardiologické společnosti (ESC) EHRA Essentials 4 You představila náhrdelník, který detekuje abnormální srdeční rytmus.
Oncotype DX představuje etablovaný způsob molekulárního testování nádorů prsu vykazujících hormonální dependenci. Test je prováděn v pooperačním…
Virtuální tiskové konference si rychle našly své místo. Virtuálně proběhl i letošní 6. kongres EAN (European Academy of Neurology), který se původně…
Fakultní nemocnice v Hradci Králové má pověst nejen jako špičkové zdravotnické pracoviště, kde se provádí skvělá medicína a kde se vyškolilo mnoho…
V červenci 2018 začala fungovat dávka dlouhodobého ošetřovného. Po téměř dvou letech se prokazuje potřeba změn, a to nejen u onkologicky nemocných,…
Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i Lékařský odborový klub trvají na tom, aby vláda poslala mimořádné odměny plošně všem zaměstnancům…
Remdesivir podávaný deset dní intravenózně urychlil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí COVID‑19 o čtyři dny. Ve studii publikované v New…
Světová zdravotnická organizace pozastavila nábor nových pacientů do léčebné větve s hydroxychlorochinem v rámci celosvětové klinické studie…
Nesouhlas s tím, aby měli lékaři přístup ke sdílenému lékovému záznamu léků předepsaných na recept, vyjádřilo zatím zhruba 2 300 lidí. O tři sta lidí…
Na platformě ISIN vznikl během koronavirové krize nový systém, který bude i do budoucna využitelný pro důkladné sledování vývoje infekčního…
„Můj cíl je, aby naše nemocnice byla jednou z nejlepších nemocnic v České republice. Toho cíle dosáhnu, jedině když budou pacienti a zaměstnanci v…
Kompenzační vyhláška musí dát poskytovatelům zdravotních služeb jistotu, že současné zálohové platby od zdravotních pojišťoven nejsou pouhou…
Ad Jak je to s dopady na psychiku po koronavirové krizi MT 8/2020, str. C2 Se zájmem jsem si přečetl článek paní ředitelky a spoluzakladatelky…
Pacienti s infarktem myokardu po celém světě se vyhýbají nemocnicím nebo lékařskou pomoc vyhledají až příliš pozdě na to, aby jim život zachraňující…
Kvůli epidemii COVID‑19 přišla zdravotnická zařízení cca o 30,5 miliardy korun, vláda jim výpadek slíbila nahradit. Koneckonců k němu přispěla, když…
Premiér Andrej Babiš v pátek 5. června navštívil Fórum onkologů, akci, která po léta zprostředkovává diskusi mezi onkology, plátci péče a jejími…
„V nemocnici jsem pracoval, takže jsem si nějaké iluze nedělal. Skutečný rozsah katastrofy jsem ale netušil,“ říká o finančním zdraví Fakultní…
Tváří v tvář současné krizi spojené s nemocí COVID‑19 vstupujeme do nové éry zdravotnictví, které musí začít fungovat novým způsobem. Plné čekárny u…
Dostupnost intenzivní péče a možnost umělé plicní ventilace se ukazuje při pandemii COVID‑19 jako rozhodující faktor pro smrtnost tohoto onemocnění.…
V koronavirové krizi proběhlo živelné zavádění telekonzultací. Chystá se nová koncepce a pravidla pro tuto oblast. Doba pokoronavirová by měla být ve…
Ron Linder je generálním ředitelem společnosti Elad Health, která vyvinula systém Chameleon EMR (Electronic Medical Record – klinický informační…
Umělá inteligence v diagnostice COVID-19 Časopis Nature Medicine publikoval výsledky práce, jejíž autoři použili algoritmy umělé inteligence (AI) k…
Analýza humoru se podobá pitvě nádherné žáby z amazonského pralesa, do které se chcete podívat proto, abyste zjistili, proč je tak krásná. Na konci…
I letos Česká společnost pro aterosklerózu navázala na své tradiční interaktivní webináře a 11. února odvysílala z Charvátova sálu III. interní…
Seminář, který formou webináře pořádal začátkem května pražský domácí hospic Cesta domů, byl určen zejména praktickým lékařům. Zaměřil se na možnosti…
LEMBOREXANT NOVOU ALTERNATIVOU V LÉČBĚ NESPAVOSTI Na první schválení lemborexantu upozorňuje dubnové číslo odborného časopisu Drugs. Lemborexant je…
V dnešní podivné době se spousta akcí, koncertů, workshopů přesouvá do online podoby. Co ale udělat s plánovaným Veletrhem bioanalytiky a farmacie,…
Evropská komise registrovala nintedanib k léčbě systémové sklerodermie s přidruženým intersticiálním plicním onemocněním (SSc‑ILD).
Zájem veřejnosti o očkování proti chřipce může být letos vyšší než obvykle. Očkovat by se měli i lidé v riziku vážného průběhu COVID‑19. Souběh…
Studie hledala rozdíly v mortalitě pacientů léčených hydroxychlorochinem, azithromycinem či jejich kombinací v porovnání s pacienty bez této léčby. …
Od července přibude na Masarykově univerzitě (MU) nově farmaceutická fakulta, která byla dosud součástí Veterinární a farmaceutické univerzity Brno …
„Watsone, přijďte sem, potřebuji vás!“ Tak údajně zněl první telefonát o první pomoc.
Jsme nyní asi na konci počátku této epidemie. Na konečné hodnocení je ještě asi času dost. Nevíme, čím nás nový vir ještě překvapí a jak se s ním…
V uplynulých týdnech jsme se přesvědčili především o tom, že zdravotní pojišťovny a Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) dokáží pohotově reagovat…
Skoro ve všech jazycích existuje nějaký ekvivalent našeho: „Všechno zlé je pro něco dobré.“ A platí to jistě i pro pandemii COVID‑19. Co jsou ta…
V tuto chvíli je asi obtížné analyzovat všechny důsledky pandemie pro náš osobní i profesionální život. Nevíme vlastně přesně, v jaké fázi se…
Zeptali jsme se lékařů i sester, politiků i vedení nemocnic: Co pozitivního přinesla epidemie COVID‑19?
Propad v hodnotě vykázané zdravotní péče bude za rok 2020 podle ministerstva zdravotnictví zhruba 30,5 miliardy korun. V lůžkové péči klesl počet…
Na začátku března proběhlo v Plzni první setkání z plánovaného cyklu multioborových seminářů, který podpořila společnost Merck. Tematické těžiště zde…
Dnes již víme, že bez technologií, jako je eRecept nebo lékový záznam, které v Česku ještě před pár měsíci vyvolávaly vlny emocí a diskusí, moderní…
Výkonný ředitel medicínského oddělení společnosti Philips, lékař – pediatr Jan Kimpen, uveřejnil na svém blogu zamyšlení o současné pandemii a…
Apixaban, zástupce skupiny nových perorálních antikoagulancií (NOAC), prokázal v randomizované klinické studii CARAVAGGIO, že je stejně účinný v…
Španělští dermatologové popsali 375 případů pacientů se suspektním nebo potvrzeným COVID‑19 z období od 3. do 16. dubna. Definovali pět typických…
O současné situaci v onkologii jsme si povídali s MUDr. Katarínou Petrákovou, Ph.D., zástupkyní přednosty pro LPP Kliniky komplexní onkologické péče…
Tak nám snad končí doba koronavirová. Aspoň tedy její první fáze. Bůhví, kolik jich ještě bude. Každopádně je to příležitost k bilancování a sčítání…
„U ovariálního karcinomu stále silněji vnímám rozpor mezi možnostmi, které se před námi otevírají, a realitou. Technologicky jsme předběhli to, co…
Studie zjistila protilátky vůči novému koronaviru u čtyř promile Pražanů a 3,33 procenta obyvatel Litovle a Uničova. Počet lidí s protilátkami proti…
Ve městě New York pracuji jako pediatrický rezident, tj. ekvivalent lékaře v atestační přípravě, v rezidenčním programu Státní univerzity New York. K…
Jedním z míst nejhůře postižených koronavirovou epidemií se stalo americké velkoměsto New York a stejnojmenný stát Spojených států amerických. Na…
Úspěšné zvládnutí epidemie COVID‑19 v Česku mělo i řadu stinných stránek, o kterých se příliš nehovořilo. K těm, kdo byl onemocněním zasažen nejvíce,…
Pediatrům byl určen online kurs Individuální očkovací plány, který byl organizován Institutem postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a který…
Po jaru 2020 už pravděpodobně svět nebude, jaký býval. A to ani v tak tradicionalistickém oboru, jako je farmaceutický průmysl. Vypadá to, že éra…
Ocrelizumab, humanizovaná monoklonální protilátka zaměřená na povrchový antigen B lymfocytů CD20, snižovala v pivotních klinických studiích fáze III…
„Bylo nutné se řídit heslem: Doufej v to nejlepší, ale připravuj se na to nejhorší,“ říká prof. MUDr. Vladimír Černý, Ph.D., předseda České…
Epidemie COVID‑19 obrátila pozornost lidí hlavně ke zdravotnictví. Po zavření řady ambulancí si veřejnost uvědomila, že dostupnost péče není…
Stát oddlužuje své nemocnice periodicky. V minulosti například po hrozbě velkodistributorů, že přestanou dodávat zadluženým nemocnicím léky.…
Odbory jednají s ministerstvem zdravotnictví o financích na odměny pro zdravotníky za ztíženou práci při epidemii COVID-19. Ministerstvo…
V oblastech, kde je vysoký výskyt obezity, mohou být COVID-19 ovlivněny mladší populace více, než se dříve uvádělo.
Poznámka k studii kolektivní imunity vůči COVID-19. Protilátky IgM a IgG by se měly objevovat převážně u případů s klinickými příznaky. Pro sledování…
„Již v lednu tohoto roku, tedy bez jakékoliv jistoty, že je tento experimentální lék bezpečný a účinný proti Covid-19, naše společnost zahájila…
Evropská společnost parenterální a enterální výživy ESPEN a Americká společnost parenterální a enterální výživy ASPEN vytvořily jednotná doporučení,…
Vize profesora Šamánka zachránily tisíce lidí. Dnes nám nezbývá než mu za ně i jejich uskutečnění poděkovat.
Carl von Linné (1707–1778) pojmenoval příslušníky našeho druhu Homo sapiens sapiens, člověk moudrý, moudrý. Že se opakovaná lež stává pravdou, je až…
V roce 1930 překvapení W. S. Tillett a T. Francis (mimochodem oba byli nositeli Nobelovy ceny, ale ne za CRP…) objevili v krvi nemocných léčených pro…
Pandemie koronaviru COVID‑19 byla nečekaná akutní pohroma, kterou jsme museli promptně řešit, ačkoli nikdo z nás nic podobného nikdy nezažil.…
„Ještě v roce 1775 bylo v Asii soustředěno 80 procent světového hospodářství. Ve srovnání s Asií byla Evropa hospodářský trpaslík. V roce 1900 už…
Koncem ledna 2020 se v Pardubicích již po osmnácté konal celostátní kongres České společnosti pro léčbu rány (ČSLR). Toto téma spojuje odborníky…
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil 30. března 2020 rozhodnutí o maximální ceně a úhradě přípravku Ajovy (fremanezumab) společnosti Teva…
Betablokátory jsou jedny z nejstarších léčiv široce využívaných v kardiologii a jejich nástup představuje jednu z největších inovací v medicíně. Jde…
Celý svět bojuje s nemocí COVID‑19. Jsme od sebe odděleni epidemiologickými opatřeními. U někoho jde o uzavření do home office, u jiných – konkrétně…
Pacienti, kteří prodělali infarkt myokardu a účastní se programu zaměřeného na zlepšování životního stylu, se cítí lépe, zejména pokud navíc…
Pandemie pro lékaře mimo jiné znamená, že si musejí hledat nové cesty, jak si předávat informace. Velmi pružně v tomto směru zareagovala Společnost…
Pracoviště IPVZ v Praze zahajuje po měsíci nouzového stavu řádnou výuku zdravotnických pracovníků distanční formou. První webináře se uskutečnily v…
„Prokázalo se, že v případě nouze jsou moderní technologie dobrým pomocníkem,“ řekl po úspěšné operaci primář chirurgického oddělení Jesenické…
Prožíváme zase jedno přelomové období. Většina z nás s prstem a zrakem na displeji mobilních telefonů. Řada před měsícem nemyslitelných věcí se nám…
Tváří v tvář současné světové krizi vstupuje zdravotnictví do nové éry, ve které se bude muset naučit přemýšlet a fungovat novým způsobem. Pandemické…
Epidemie COVID‑19 znamená samozřejmě obrovskou zátěž pro zdravotnictví i pro ekonomiku
Na severu Moravy a ve Slezsku dokážou sdílet dokumentaci i objednávat online. Kraj by rád do svého systému do konce roku zapojil i fakultní nemocnici…
Hackerské útoky při nouzovém stavu České nemocnice zaznamenaly útoky programu coviper a odrazily je. Před útoky varoval Národní úřad pro…
Telemedicínská služba z Brna MDT zpracovává EKG pro kardiology v Česku, na Slovensku, ale i ve Finsku nebo Francii. Šetří jim tak čas na pacienty.…
Koronavirus komplikuje i situaci pacientů s Parkinsonovou nemocí, kterých je v Česku odhadem 30 000–50 000. Ačkoli současná medicína neumí tuto nemoc…
V zemích zasažených masivní epidemií COVID z nemocnic skoro zmizeli pacienti s ostatními zdravotními problémy, a to i velmi závažnými. Výrazně…
MZ POVOLILO POUŽITÍ NEREGISTROVANÉHO LÉČIVÉHO PŘÍPRAVKU ZOLGENSMA Ministerstvo zdravotnictví udělilo souhlas s uskutečněním specifického léčebného…
V současnosti neexistují žádná specifická doporučení pro léčbu příjemců transplantace orgánů s onemocněním COVID‑19. Publikováno bylo pouze několik…
Některé nemocnice se obracejí s žádostí o spolupráci na lékaře, kteří mají v péči pacienta po prodělaném onemocnění COVID‑19 v dobrém zdravotním…
Česká odborná společnost klinické farmacie ČLS JEP zpracovala doporučené postupy léčby COVID‑19 s využitím léků, které jsou nebo by měly být v ČR k…
Vzdělávací a konzultační společnost Porta Medica zpracovala srovnávací analýzu respirátorů podle různých standardů se zaměřením na evropské a čínské…
Navýšení plateb za státní pojištěnce bude využito na udržení výše úhrad poskytovatelům zdravotních služeb na úrovni dohod pro rok 2020 i jako…
Čísla o počtech nakažených, léčených v nemocnicích a zemřelých na či s COVID‑19 ukazují, že ač se české zdravotnictví s podobnou výzvou dosud…
„Rok 2020 je potřeba v první řadě ve zdraví přežít, a to jak v osobním zdraví, tak v nějaké slušné finanční kondici,“ uvádí předseda Sdružení…
U dvou třetin pacientů bylo pozorováno zlepšení stavu. Nešlo však o klinickou studii.
Je v zájmu nás všech, aby byl zajištěn příliv nových lékařů a ti stávající se mohli dále vzdělávat i za pandemické situace. Institut pro…
V Česku bylo již 243 sester a 135 lékařů pozitivně testováno na COVID-19. Dvě sestry zemřely.
Společnost Novartis uspořádala počátkem března 2020 odborné sympozium, které se věnovalo novinkám v oblasti sekundárně progresivní roztroušené…
Ředitel medicínské divize, bývalý pediatr Jan Kimpen uveřejnil na stránkách www.philips.com text, v němž upozorňuje, jak využívat neinvazivní…
Na analogii mezi uvažováním lékaře a detektivní prací odkazovalo označení jednoho ze sympozií, které bylo součástí letošních Pařízkových dní v…
Prognóza i kvalita života pacientů s hemofilií A se během posledních dekád zcela dramaticky proměnila. První léčiva vyrobená z krevní plazmy se na…
Čeští lékaři nezištně pomáhají obyvatelům v rozvojovém světě, jednou z cest pomoci je zapojit se do činnosti Nadačního fondu České srdce.
Zkusím vyprávět o vývoji mozku miminka, které se ještě nenarodilo. Lidský mozek je tvořen 86 miliardami neuronů a stejným počtem gliových buněk.…
Na jaro již tradičně společnost Merck připravila cyklus seminářů zaměřených na aktuální témata interní medicíny, tentokrát s posíleným multioborovým…
Na kongresu ECCO (Evropské organizace pro Crohnovu chorobu a ulcerózní kolitidu), který proběhl v únoru ve Vídni, byl jeden z bloků věnován užívání,…
Pod tímto názvem zaznělo na letošní 62. česko‑slovenské psychofarmakologické konferenci v Lázních Jeseník sympozium společnosti Angelini, v jehož…
Lékařů v nemocnicích je nedostatek, jsou přetíženi nadměrnými přesčasy. V odlehlých regionech chybějí praktici i ambulantní specialisté. O zajištění…
Zeptali jsme se na křtu publikace Zajištění péče v době nedostatku zdravotníků jejího hlavního autora MUDr. Pavla Hroboně, M.S., řídicího partnera a…
České zdravotnictví, pokud má i nadále zajišťovat dostupnou péči a zvyšovat její kvalitu, musí projít strukturálními změnami. Roli v nich budou hrát…
K zajištění péče v době nedostatku zdravotníků je potřeba učinit řadu kroků a změn v dosavadním systému, určitě se musí zdravotní péče diferencovat,…
Ministerstvo činí kroky k dostupnosti péče, uvedla v panelové diskusi Ing. Helena Rögnerová.
Nemocnice v odlehlých regionech by se neměly kvůli nedostatku personálu rušit, ale transformovat na komunitní nemocnici, která zajistí v místě…
Všechno to začalo na začátku roku 1972, kdy se kosovský muslim Ibrahim Hoti vydal na pouť do Mekky.
Společnost Gilead přechází z poskytování přípravku remdesivir v individuálním programu použití ze soucitu (compassionate use) na program rozšířeného…
K 8. dubnu 8.25 hod. bylo v ČR provedeno 98 681 testů na nákazu COVID‑19, prokázána byla u 5 033 osob, vyléčených je 181, úmrtí 91. Mezi infikovanými…
Podle mezinárodně uznávaných specialistů není epidemie COVID-19 vhodný čas na rozšiřování počtu ECMO center, péče by se měla koncentrovat na zkušená…
Jak v praxi vypadá etické poradenství, kdy je ho potřeba a jaké jsou dosavadní zkušenosti s ním, přiblížil ve webináři, který 30. března uspořádalo…
Antivirotikum favipiravir, registrované v Japonsku k léčbě chřipky, hodlá japonská vláda poskytnout dvaceti zemím včetně Česka k experimentální léčbě…
O dopadech současné epidemie Covid-19 v etické rovině jsme si povídali s MUDr. Jaromírem Matějkem, Ph.D., Th.D., který pracuje jako koordinátor…
Po dobu koronavirové krize by mohli v českém zdravotnictví pracovat i ti zahraniční lékaři ze zemí mimo EU, kteří nezískali aprobační zkoušku. Počítá…
Probíhá odborná diskuze o využití konvalescetní plazmy u pacientů s vážným průběhem COVID-19. Plazma vyléčených lidí může obsahovat protilátky proti…
Lékaři nyní stále častěji, místo dříve běžných kongresů, které pro ně byly místem získávání dalších profesních znalostí, přecházejí na šíření…
Dotace od státu, nebo razantní úspory. Jiná možnost pro rok 2021 není, odhaduje ředitel VZP Zdeněk Kabátek. Tato situace může být akcelerátorem…
Mezi léky, které se zmiňují v souvislosti s epidemií COVID-19, je i inhibitor receptoru pro interleukin 6 tocilizumab.
Zhasnutí světla může mít v oblasti bezpečnosti ochranných pomůcek fatální důsledky. Udělování výjimek z posouzení shody a CE certifikace by mělo být…
Podání jakých léčiv je vhodné zvážit u kriticky nemocných pacientů s COVID-19 v současné situaci, kdy je důkazů pomálu? Námět poskytnou materiály…
„Odhadujeme, že jsme schopni letošní rok platit včas, ale spotřebujeme komplet všechny rezervy,“ říká ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Ing.…
Příští rok budou vyčerpány rezervy zdravotních pojišťoven a úhrady poskytovatelům se budou škrtat o miliardy korun, odhaduje vláda v odůvodnění…
Nové léky, které marně čekají na povolení SÚKL, by podle tři roky starých údajů mohly zachránit 1 040 životů ročně. SÚKL tehdy potřeboval k posouzení…
Klíčová kritéria firmy pro poskytnutí přípravku: remdesivir může být poskytnut pro kriticky nemocné pacienty s potvrzeným COVID‑19, kteří vyžadují…
Výbor pro humánní léčiva Evropské lékové agentury přijal souhlasné stanovisko doporučující registraci nintedanibu k léčbě systémové sklerodermie s…
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) vytvořila přehled aktivity svých členů v boji s koronavirovou epidemií. (Nejedná se o kompletní…
V souvislosti s množícími se dotazy od laické i odborné veřejnosti a také diskusemi na sociálních sítích o údajné nebezpečnosti používání ibuprofenu…
V současné době nemáme podle prof. MUDr. Martina Haluzíka, DrSc., z Centra diabetologie, IKEM, v rukou žádnou léčbu diabetu, která by bylo tak účinná…
Na aktuální problémy české bariatrie jsme se zeptali prof. MUDr. Mojmíra Kasalického, CSc., z Ústřední vojenské nemocnice v Praze.
Ulcerózní kolitida (UC) je vážné až invalidizující onemocnění, které postihuje i pacienty ve velmi mladém věku. Nemocní se středně těžkou až těžkou…
Více než 50 procent české populace má v současné době trpí nadváhou nebo obezitou. Obezita je přitom úzce spojena s řadou metabolických komplikací,…
IBM a ministerstvo zdravotnictví spustily chatbota na COVID‑19 Ministerstvo zdravotnictví využilo spolupráci IBM a v souvislosti s šířením nového…
Ministerstvo zdravotnictví připustilo, že práce na zákonu o elektronickém zdravotnictví budou delší, než se předpokládalo. Zpoždění může přesáhnout…
Doba telemedicínská nastává podle všech indicií právě teď. Přinese českému zdravotnictví vyšší efektivitu za rozumné peníze?
Společnost Philips vydala začátkem března 2020 již v pořadí pátý pravidelný zpravodaj Future Health Index. Hlavním tématem letošního vydání byl názor…
Čínští lékaři, kteří léčili kriticky nemocné v nemocnici univerzity v čínském Če-ťiangu, za pomoci nadací Jack Ma a Alibaba vydali 18. března 2020…
O nové informace a zkušenosti v oblasti paliativní medicíny se podělili odborníci v rámci II. ostravské konference paliativní péče, kterou v Ostravě…
Zeptali jsme se ředitele Centra paliativní péče PhDr. Martina Loučky, Ph.D., který je i vědeckým sekretářem České společnosti paliativní medicíny ČLS…
Evropské monitorovací středisko pro drogy a drogovou závislost ve zprávě z r. 2019 říká, že celoživotní prevalence užívání konopí činí ve věkové…
I na letošním 14. kongresu primární péče, který se konal v Praze 27. a 28. února, byla již tradičně věnována pozornost problematice očkování. V rámci…
Pouze polovina pacientů s hypertenzí dosahuje cílových hodnot krevního tlaku, přitom je doloženo, že nekontrolovaná hypertenze a další přítomné…
Ačkoli je kardiovaskulární rehabilitace po prodělaném infarktu myokardu nebo u srdečního selhání klíčová pro délku přežití pacienta i kvalitu života,…
Odbor zdravotnictví Ústeckého kraje stojí o to, aby lékaři v terénu co nejméně zavírali své ordinace. Toto své pochopitelné přání ale komunikuje…
Společné prohlášení Ministerstva zdravotnictví a zdravotních pojišťoven k přijatým opatřením v souvislosti s COVID-19
Zájem o vzdálené konzultace mezi pacienty roste o desítky procent. Kromě bezkontaktnosti mají virtuální ordinace i další výhody. Aplikace s…
Ventilátory a respirátory z 3D tiskáren mohou řešit jejich nedostatek v nemocnicích při nárůstu pacientů s COVID-19. Ventilátory vyvíjí na ČVUT…
Vědci z Oxfordské Univerzity z oddělení inženýrských věd a Centra pro pokročilý výzkum v Oxfordu Suzhou (OSCAR) vyvinuli technologii velmi rychlého…
Ke zjištění nemoci COVID-19 bylo k 18. březnu 9:00 provedeno v ČR 7664 testů, nákazu prokázaly u 464 lidí; 90 procent ve věku 30-79 let, u 81 procent…
Aktuální dění kolem koronaviru COVID-19 se dotýká úplně všech. Zejména velký nápor ale znamená pro lékaře a všechny zdravotnické pracovníky, kteří…
V současné době neexistují jasná data o tom, jak COVID-19 ovlivňuje pacienty s roztroušenou sklerózou (RS). Níže uvedená doporučení jsou vydána na…
Šíření epidemie v komunitním prostředí má vždy specifické vlastnosti dane samotným patogenem, prostředím a populací, v níž se šíří.
Odborníci na infekční choroby Oxfordské Univerzity přicházejí s vědeckým zdůvodněním pro zavedení mobilní aplikace pro okamžité sledování kontaktů…
V souvislosti s rozšířením SARS-CoV-2 / COVID-19 může být ECMO řešením pro ty pacienty s respiračním selháním, u nichž nestačí běžné ventilační…
Medici byli mezi prvními, kdo nabídl svoje síly na pomoc zvládnutí dopadů nemoci COVID-19. Pomáhat v nemocnicích i na infolinkách začali dřív, než…
Společnost CompuGroup Medical CGM se rozhodla pomoci v boji proti Koronaviru. Českým a slovenským lékařům dává k bezplatnému využití komunikační…
Chronické žilní onemocnění (CVD) má progredující charakter, a proto je pro další osud nemocného rozhodující časná léčba. Loňský průzkum u českých…
Pražské hematologické dny představují mimo jiné prostor pro sdílení prvních zkušeností s inovativní léčbou hematologických malignit. Takovou…
Ve čtvrtém, závěrečném díle představíme problematiku revmatologickou (na základě prezentace prof. MUDr. Karla Pavelky, DrSc.), ortopedickou (podle…
Konec smlouvání neboli ultimatum game, ekonomická hra užívaná při zkoumání lidské nátury, je pro hráče A a B.
Setkání se konalo v krásném prostoru auly Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v Praze 1 (Pod Petřínem, dále jen NMSKB).
Od začátku listopadu loňského roku je rivaroxaban, blokátor faktoru krevní srážlivosti Xa, hrazen v léčbě pacientů s ischemickou chorobou srdeční …
Program mechanických podpor oběhu byl v ČR zahájen již v roce 2003 a díky technologickému pokroku se zásadně rozvinul jak co do kvality, tak i co do…
Hypertenze patří mezi nejvýznamnější rizikové faktory kardiovaskulárních onemocnění, přesto v klinické praxi dochází k oddalování intenzifikace léčby…
Historie karlovarské nemocnice sahá až k roku 1877, kdy byla předána do užívání všeobecná veřejná nemocnice. Po mnoha peripetiích je v současnosti…
Přetrvávající preskripční omezení pro praktické lékaře v oblasti nových účinnějších léků, stále narůstající administrativní zátěž, problematika…
REMDESIVIR ZAHÁJIL KLINICKÉ TESTY V USA Po Číně zahájila společnost Gilead Sciences klinickou studii použití přípravku remdesivir u dospělých…
Parlament definitivně schválil návrh na zavedení náhrad újmy způsobené povinným očkováním, a to v podobě, jak jej pozměnili senátoři. Zákon míří k…
Manažeři nemocnic hledají způsoby, jak lépe předcházet kybernetickým útokům i násilným činům. Edukace, lepší řízení, investice do krizového velínu,…
Lékový záznam je nebezpečným průlomem do lékařského tajemství. Nabízen je v pozlátku, jak pacienty ochrání, ale ministerstvo zdravotnictví zamlčuje,…
Sdílený lékový záznam umožní lékaři, aby získal více informací k léčbě, protože uvidí i léky, které jeho pacientovi předepsal jiný lékař, a navíc ho…
Dnes nejsme schopni rezidenty zaplatit tak, aby to odpovídalo tabulkovému nástupnímu platu v nemocnicích, komentuje novou koncepci dotací pro…
Nový systém dotací na rezidenční místa mladé lékaře do potřebných regionů nenaláká, může je naopak odradit, obává se MUDr. Martin Kočí, předseda…
Nemocní s podezřením COVID-19 se mají vyhnout zdravotnickým zařízením. Odběrové sestry budou jezdit se záchranáři. Pokud pacient přijde do nemocnice,…
Celosvětová epidemie onemocnění COVID-19 způsobeného šířením koronaviru SARS-CoV-2 spolehlivě zaplňuje již druhým měsícem většinu odborného i…
Vláda reguluje prodej respirátorů třídy FFP3, přednostně je dostanou zdravotníci. Poptávku sleduje ministerstvo zdravotnictví.
Nelze pochybovat o tom, že SARS-CoV-2 má potenciál rychlého šíření. Jak velkou hrozbu pro světovou populaci bude znamenat, o tom se zatím můžeme jen…
Lékař, který přijme státní dotaci na rezidenční místo při specializačním vzdělávání, se do budoucna bude muset zavázat zůstat po atestaci v Česku …
K úspěchu nestačí mít jen vizi, říká přednosta Kardiologické kliniky Masarykovy nemocnice Ústí nad Labem prof. MUDr. Pavel Červinka, Ph.D., FESC.,…
Součástí letošního 11. pražského mezioborového onkologického kolokvia PragueONCO, které se konalo od 29. do 31. ledna, bylo i minikolokvium věnované…
Letošní XVIII. kongres České společnosti pro léčbu rány, který se konal 23. a 24. ledna v Pardubicích, se zaměřil na téma mezioborové spolupráce při…
Ročně cestuje po světě již téměř 1,5 miliardy lidí a jejich počet stále narůstá. Zdaleka ne všichni si ale uvědomují nebezpečí spojená s turistickými…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 18/2020 |
Datum vydání: | 05.10.2020 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.