Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Potravinová alergie zhoršuje astma

19. 9. 2005

Astma je stále stoupající příčinou morbidity v dětské populaci. Vyladění imunitního systému podmíněné životem ve městech a neustálým kontaktem s…

Konzervativní léčba děložních myomů

19. 9. 2005

Právě vycházející číslo European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology uveřejnilo příspěvek českých autorů Z. Holuba, J. Lukáče…

Peněz na informování pacientů nelituji

19. 9. 2005

„Informace jsou v této chvíli pro pacienty cennější než výsledky mého výzkumu,“ přiznává hematoonkolog doc. MUDr. Roman Hájek, CSc., z Interní…

V roli inhibitoru cyklooxygenázy

19. 9. 2005

Olivový olej lisovaný za nižšího tlaku při teplotách od 20 do 25 °C (tzv. panenský olej) obsahuje sloučeninu oleokantal, jež se účinky velmi podobá…

Rozuzlení není na dohled

19. 9. 2005

Svaz zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna zaslaly předminulý týden ministerstvu zdravotnictví připomínky k „desateru“ opatření…

Aclasta pro pacienty s Pagetovou chorobou

19. 9. 2005

The New England Journal of Medicine uveřejnil studii, která porovnává účinky kyseliny zoledronové (Aclasta® společnosti Novartis) s risedronatem u…

První HOSPIMedica na výstavišti v Brně

19. 9. 2005

Podzimní sezónu na brněnském výstavišti letos otevřela tradiční prezentace zdravotnické techniky a rehabilitačních a kompenzačních pomůcek, poprvé…

Lázně on-line pro lékaře i pacienty

19. 9. 2005

Představujeme vám oficiální databanku lázní a lázeňských zařízení spuštěnou v rámci turistického serveru České republiky, která byla odborné…

Z Kladna do Evropy (a zpět)

19. 9. 2005

Než se vám svěřím s tím, co mě napadlo nad články v tomto čísle MT, rád bych se ještě vrátil k tomu minulému. Spolu s ním jsme totiž rozesílali…

Odpovídáme na dotazy z praxe

19. 9. 2005

Mám kolegu, se kterým se přátelím už od studií. Za léta praxe se mu podařilo naspořit určitou sumu peněz. Vzhledem k tomu, že sám je bezdětný,…

Představujeme Koalici pro zdraví

19. 9. 2005

Paní Jana Petrenko vystudovala před 37 lety FAMU a v roce 1969 odjela do USA. V Hollywoodu, kam byla původně pozvána, se jí nelíbilo; než si ale…

Ošetřovatelky z kostní dřeně

5. 9. 2005

Od využití lidských embryonálních kmenových buněk jako náhrady za poškozené, zničené nebo nemocné tkáně nás zřejmě dělí ještě dlouhé roky výzkumu.…

Medicínské minihistorky

5. 9. 2005

Thomayer pedagog Kdysi ještě před první světovou válkou začal na počátku semestru slavný český internista profesor Josef Thomayer své přednášky pro…

Šance, jak dostat chybějící peníze

5. 9. 2005

Zdravotnický a neziskový sektor mají k sobě blíž, než by se mohlo na první pohled zdát. Současná legislativa a politické třenice nedovolují, aby se…

Česká transplantační mise

5. 9. 2005

Na kábulské oční klinice již rohovky transplantují výhradně afghánští lékaři. Na základě výsledků dosažených při zkušebních operacích na zvířatech…

Jak se pacienti hledají v pohádce

5. 9. 2005

Vracíme se k tématu využití pohádkových motivů v arteterapii (viz MT 12/2005). Tentokrát však zůstaneme u jediného, dobře známého příběhu o perníkové…

Slova jako nástroj (ne)komunikace

5. 9. 2005

Krom vzpřímené postavy je to myšlení a řeč, co nás odlišuje od zvířat. Navíc nám umožňují mezi sebou komunikovat. Nebo nekomunikovat? Spojují nás…

Oganga, velký bílý kouzelník

5. 9. 2005

Co je víc – pochopit teorii relativity, nebo být schopen soucitu? František Hrubín zpívá: „Daleké hvězdy umí člověk zvážit, ale svou lásku nikdy…

Hypotéka na nový byt nebo ordinaci

5. 9. 2005

Pokud si chcete pořídit vlastní bydlení nebo koupit či vybavit ordinaci, zřejmě jste si nemohli vybrat lepší dobu. Nabídka na trhu nemovitostí roste…

Poslední prázdninový turnaj

5. 9. 2005

Ani téměř měsíc trvající pauz a nic neubrala na lesku Trophy Golf Tour 2005. Právě naopak. S blížícím se závěrem golfového kolotoče se začínají…

Fond drobného dárcovství

5. 9. 2005

Finanční podporu v celkové výši 845 000 Kč doposud rozdělil mezi 23 neziskových organizací a 16 jednotlivců Fond drobného dárcovství Českého Telecomu…

První český Orange Day

5. 9. 2005

Přes šedesát zaměstnanců farmaceutické společnosti GlaxoSmithKline (GSK) pomáhalo v sedmi neziskových organizacích pečujících o nemocné a sociálně…

Co zavinila záchranka?

5. 9. 2005

Vyjádření MUDr. Dušana Libiaka, ředitele Územního střediska zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje, k zásahu u dopravní nehody z 9. srpna…

Brno ve znamení důstojnosti člověka

5. 9. 2005

Ve dnech 13. až 16. září proběhne na brněnském výstavišti jedna z nejvýznamnějších přehlídek zdravotnické techniky, vybavení nemocnic, lékařských…

Studie SU.VI.MAX

5. 9. 2005

Již v 60. letech minulého století se objevila hypotéza, že vznik některých chorob (zejména kardiovaskulárních onemocnění a malignit) může být…

Pláč jazyka českého

5. 9. 2005

Kdo se v posledních letech zaposlouchá do vysílání zejména komerčních stanic rozhlasu a televize, kde se předvádějí nejrůznější baviči včetně…

FDA obhajuje Meridii

5. 9. 2005

Americká Food and Drug Administration (FDA) zamítla žádost organizace Public Citizen proti léku Meridia (sibutramin). FDA uzavřela jednání s tím, že…

Péče o kůži inkontinentních pacientů

5. 9. 2005

U téměř 72 % žen a 70 % mužů postižených inkontinencí se objeví vážnější kožní afekce. O tom, jak je důležité v jejich prevenci i léčbě používat…

Obrazová dokumentace on-line

5. 9. 2005

Fakultní nemocnice Olomouc (FNO) se bude společně se zahraničními partnery podílet na společném projektu INNO-MED. Jeho cílem je vyvinout informační…

Kniha, která žije vlastním životem

5. 9. 2005

Spojíme-li si dohromady symbol elektronické komunikace v názvu publikace „Kniha o těhotenství @ porodu“ s podtitulem „První český interaktivní…

Už máte svou virtuální ordinaci?

5. 9. 2005

Trendy v oblasti zdravotní péče a zdravotnictví dostávají lékaře pod dvojí tlak. Na jedné straně by měli plnit roli poradce pacienta a nabízet mu…

Nemocnice na zvýšení tarifů mají

5. 9. 2005

Hospodářská situace většiny nemocnic je navzdory lamentacím jejich ředitelů dobrá a na zvýšení tarifů svým zaměstnancům od 1. září mají, tvrdí…

Dům na mizerných základech

5. 9. 2005

Postavíte-li dům na mizerných základech, můžete s jistotou předpokládat, že dříve či později (ale spíše dříve) začne praskat omítka, bortit se okenní…

Rovnost, nebo individualizace cen?

5. 9. 2005

Přinášíme výběr toho nejzajímavějšího, co zaznělo na červnové konferenci Českého zdravotnického fóra (ČZF) v Darové u Rokycan.

Do ciziny? Češi jen nakrátko

5. 9. 2005

Představitelé České lékařské komory i Lékařského odborového klubu opakovaně upozorňují na neutěšené poměry ve zdravotnictví. Za společného…

Zdravotnictví není totéž co medicína

5. 9. 2005

Mají být zdravotnická zařízení soukromá či státní? Mají je spravovat kraje, města, nebo mají mít statut samostatného právnického subjektu? Kdo by měl…

Podpůrné systémy jater

5. 9. 2005

Dostupnost dárců vhodných pro alogenní transplantaci jater v akutních situacích je velmi omezená, proto odborníci hledali další způsoby, jak pomoci…

Primát třineckého Kardiocentra

5. 9. 2005

Páté výročí svého založení oslavilo v srpnu Kardiocentrum třinecké Nemocnice Podlesí. Svou pomoc a odbornou péči nabízí ve spádovém území pro asi…

Dyslipidémie metabolického syndromu

5. 9. 2005

Metabolický syndrom se v posledních letech celosvětově stává závažným zdravotním problémem. Jeho hlavními složkami jsou inzulinová rezistence (často…

Výstava v zádumčivé zahradě

5. 9. 2005

Jen málokterý obyvatel hlavního města má tušení o tichém parku skrytém za zdí obepínající Psychiatrickou kliniku 1. LF UK a VFN. Ona zelená oáza mezi…

Setkání lékařů na Broadwayi

22. 8. 2005

Vyhlášená Mekka muzikálu, newyorská Broadway, hostila tentokrát od 14. do 17. července odborníky v oblasti preventivní kardiologie a lipidologie na 2…

Pohled na současnou rehabilitaci seniorů

22. 8. 2005

Důležitou součástí moderní zdravotní péče o seniory je snaha o předcházení následkům úrazů či nemocí, při kterých hrozí snížení kvality jejich života…

Pacienti v éteru

22. 8. 2005

Klinika Saarbrücken dokončuje ve spolupráci se Siemensem první fázi pilotního projektu identifikace pacientů pomocí rádiového přenosu dat.

Lázním loni ubylo pacientů

22. 8. 2005

O 3,5 tisíce méně pojištěnců VZP absolvovalo loni v porovnání s rokem 2003 lázeňskou léčbu. Pokles je vyšší u komplexní lázeňské péče než u…

AstraZeneca překonává rekordy

22. 8. 2005

Společnost AstraZeneca koncem července oznámila své výsledky za první pololetí roku 2005. Cena jejích akcií na burze vzápětí stoupla o 4,6 procenta.…

České zdravotnictví a evropský měšec

22. 8. 2005

Optimisté mohli být zklamáni: po vstupu do Evropské unie nepřišlo žádné mávnutí kouzelným proutkem, které by z evropské pokladny přelilo do našeho…

Slovenská reforma v záruce

22. 8. 2005

Těsně před prázdninami schválil Parlament Slovenské republiky šest novel zdravotních zákonů. Co to znamená pro další budoucnost ambiciózní reformy na…

Stojí za vším tabáková lobby?

22. 8. 2005

V létě se senátoři během poměrně krátké doby dvakrát zabývali problematikou kouření. Na své šesté schůzi jednali koncem června o tom, zda senát…

Průvodce porodníka screeningem

22. 8. 2005

Představujeme vám speciální softwarový modul MEDICUS OSG (Obstetrician’s Screening Guide), počítačový program pro prenatální screening Downova…

Spor o úhrady graduje

22. 8. 2005

Do sporu se zdravotními pojišťovnami vedle ministerstva zdravotnictví a České lékařské komory vehementně vstoupila i zařízení poskytující následnou…

Akreditace pro druhou nemocnici v ČR

22. 8. 2005

Pražská Nemocnice Na Homolce uspěla v závěrečném akreditačním auditu a jako druhá v ČR (po Ústřední vojenské nemocnici) splnila podmínky pro udělení…

Poprava jazyka lékařského

22. 8. 2005

Jednou jsme transportovali pacienta z Itálie do Čech. Volala mi paní z asistenční služby, která celou věc zařizovala. Nechtěla mě zatěžovat překladem…

Gordický uzel stentů se rozplétá

22. 8. 2005

V MT 10/2005 jsme přinesli obsáhlý materiál věnovaný otazníkům vznášejícím se nad zvláštním režimem úhrady potahovaných stentů (DES). Naše otázka…

Zentiva roste díky zahraničním trhům

22. 8. 2005

Největší výrobce léčivých přípravků na území České republiky, společnost Zentiva, a. s., zveřejnila zprávu o hospodaření v prvním pololetí letošního…

Zvýšení platů s otazníky

22. 8. 2005

„Rozpory trvají a nezaručují možnost navýšení platů od 1. září o osm procent.“ S těmito slovy opouštěla 15. srpna jednání na ministerstvu…

Pozdně letní rozjímání

22. 8. 2005

Určitě je to tím létem, i když je po svaté Anně a tedy chladna zrána, že se člověku nechce psát vážným tónem o vážných věcech zdravotnických a spíše…

Návrhy zákonů tripartitu nenadchly

22. 8. 2005

Pracovní skupina pro zdravotnictví Rady hospodářské a sociální dohody počátkem srpna vznesla vážné výhrady ke dvěma vládou připravovaným zákonům – o…

Světový týden kojení

22. 8. 2005

První dny v srpnu se už tradičně slaví světový týden kojení. Je to největší akce hnutí podporujícího přirozenou kojeneckou výživu. Také čeští…

Antioxidancia a mentální schopnosti

22. 8. 2005

Další zklamání nadějí vkládaných do antioxidancií a minerálů (konkrétně zinku a mědi) jako suplementačních přípravků přinesla Age-Related Eye Disease…

Nelukrativní obory neexistují

22. 8. 2005

„Teorie o lukrativních a nelukrativních oborech vychází jen z pohledu úzkých zájmových skupin, které nepohlížejí na proces transformace nemocnic…

Kasuistika: Na bolesti fluvoxamin

22. 8. 2005

Pacient P. J. (61 let, ženatý, skladník) byl v roce 2000 odeslán praktickým lékařem a neurologem do psychiatrické ambulance pro téměř roční pracovní…

Šedý zákal a antipsychotika

22. 8. 2005

Ukazuje se, že chlorpromazin a několik jiných fenothiazinových neuroleptik (thioridazin, thiothixen, trifluoperazin, levomepromazin, perfenazin,…

Jak karbol začal zachraňovat

22. 8. 2005

Kdyby se dnes k operování či vedení porodu přistupovalo v plášti potřísněném starou krví a hnisem a se špinavýma rukama, vyděsilo by to i člověka s…

Bezpečnější hračky pro evropské

22. 8. 2005

Po osmi letech dohadování mezi institucemi Evropské unie, vládami členských států a zájmovými skupinami výrobců a dovozců hraček zvítězily argumenty…

Jak zahrnout leasing do daňových výdajů

22. 8. 2005

Z hlediska daní z příjmů se jedná o finanční pronájem neboli leasing jen v případě, že nájemce hmotný majetek po skončení pronájmu skutečně odkoupí.

Golfový turnaj spěje do finále

22. 8. 2005

V Karlových Varech se 23. července odehrálo předposlední kolo Nokia Meridian Golf Tour 2005. Také tentokrát zasáhli do bojů o co nejlepší umístění…

Dárci krve na mobilu

22. 8. 2005

Na sto třicet „esemesek“, tedy krátkých textových zpráv, rozesílá denně Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc (TO FNO) na mobilní telefony…

Pražským metrem za duševním zdravím

22. 8. 2005

Až do poloviny září budou prostory přestupní stanice Můstek zdobit výtvarná díla psychicky nemocných pacientů. Výstava je součástí kampaně Pečujme o…

Poctivost a nikoli fámy!

22. 8. 2005

Úspěch korejských biologů, kteří v květnu 2005 oznámili světu, že klonováním vytvořili lidská embrya a pro jedenáct pacientů z nich získali linie…

Linezolid versus vankomycin

22. 8. 2005

Pacienti s komplikovanými infekcemi kůže a měkkých tkání způsobenými methicilin-rezistentním Staphylococcus aureus, kteří užívali linezolid, byli až…

Podceňovaný HDL cholesterol

22. 8. 2005

Po dlouhou dobu byl HDL cholesterol ve stínu LDL cholesterolu ze dvou důvodů. Látky, které ho – dokonce často jen nepříliš významně – ovlivňovaly,…

Riziko iktů u syndromu spánkové apnoe

22. 8. 2005

Vztah syndromu spánkové apnoe a cévních mozkových příhod nebyl dosud plně objasněn, nicméně mnohé studie označují tento syndrom za nezávislý rizikový…

Otěhotněly, protože jsou obézní

22. 8. 2005

U pacientek s vysokým BMI (přes 27) bylo pozorováno snížení spolehlivosti perorální hormonální antikoncepce, což dokládá dvojnásobně zvýšené riziko…

Pocházejí oocyty z kostní dřeně?

22. 8. 2005

Zdá se že ano. Tým amerického biologa Jonathana Tillyho z bostonské Massachussetts General Hospital popsal ve špičkovém vědeckém časopisu Cell…

Nový ředitel Novartisu

22. 8. 2005

Novartis, s. r. o., má od 1. srpna 2005 nového generálního ředitele pro Českou a Slovenskou republiku. Stal se jím PharmDr. Petr Svoboda, který…

Žádný zázrak, ale dřina

22. 8. 2005

Po léta se traduje, že Armstrong – který nedávno již posedmé v řadě zvítězil ve slavné Tour de France – je cosi jako superman, hříčka přírody, jediný…

Nové služby v zobrazování

22. 8. 2005

Philips převzal rozhodující podíl ve společnosti Stentor, která je špičkovým poskytovatelem služeb v oblasti obrazových archivačních a komunikačních…

Krajiny pro uzdravení

22. 8. 2005

Novou výzdobu získaly prostory III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Čtrnáct obrazů zachycujících reálné i snové krajiny pro ni…

Nepřehnali jsme to s obezitou?

22. 8. 2005

Žijeme ve světě, kde desetitisíce dětí, hlavně na černém kontinentu, umírají hladem, zatímco ve Spojených státech na následky obezity ročně umírá 300…

Jídlo a pití českých králů

22. 8. 2005

Ještě jednou navštívíme panovnické dvory, abychom poodhalili tajemství královské krmě. Už v minulém čísle Medical Tribune vyšlo najevo, že více než…

Čechy očima Dálného východu

22. 8. 2005

Zajímavý zážitek nabízí výstava vietnamského malíře Vu Quoc Chinha, která je po celé léto přístupná v sídle Všeobecné zdravotní pojišťovny v Orlické…

Jídlo a pití českých králů

18. 7. 2005

Díváme se na historický film. Před našima očima se odehrává známá scéna: vidíme prostorný sál gotického hradu, přichází král a jeho družina, zasedají…

První Cena Medical Tribune udělena

18. 7. 2005

Pod záštitou děkana 1. LF UK prof. MUDr. Štěpána Svačiny, DrSc., se 23. května 2005 konal v pořadí již šestý ročník Studentské vědecké konference. Ve…

Kladivo na vzteklinu

18. 7. 2005

Ještě před sto dvaceti lety to byla choroba z kategorie intenzivně démonizovaných. Vlastně není divu. Předcházelo jí pokousání zvířetem, do kterého…

Komunikujte s laboratoří elektronicky

18. 7. 2005

Těžko vypočítat všechny výhody, které zejména praktickým lékařům přináší elektronický přenos výsledků vyžádaných biochemických vyšetření přímo do…

Ušetří nemocnici miliony

18. 7. 2005

Na stranách 17 a 18 píšeme o efektivním hospodaření s omezenými zdroji v nemocnicích. Konkrétním příkladem úspor je i zprovoznění nové prací linky ve…

I státní může být efektivní

18. 7. 2005

Baldur Johnsen, islandský host Euro fora, tvrdí, že dělení služeb na veřejné a privátní je v podstatě jen slovíčkaření.

Myslete před dovolenou na zadní vrátka

18. 7. 2005

V minulém čísle jsme se věnovali pojištění léčebných výloh při cestách do ciziny. Dnes vám představíme doplňkové produkty, které pojišťovny v…

Stabilizací k destabilizaci?

18. 7. 2005

„Když jsem se pokusila spočítat úspory do poloviny roku 2007, vyšlo mi 35 miliard korun,“ pochvalovala si ministryně Milada Emmerová na tiskové…

Nejen u nás chybějí dětské léky

18. 7. 2005

Pediatři se v každodenní praxi potýkají s nepříjemným problémem. Chybějí jim léky nebo vhodné lékové formy pro řadu onemocnění. Situace nebyla nikdy…

Z pohledu farmakoekonomiky

18. 7. 2005

Za posledních 20 let bylo v oblasti farmakoterapie diabetu zavedeno velké množství účinných léků, ovšem stejně jako v jiných oborech jejich…

Adiponektin a metabolický syndrom

18. 7. 2005

Řada studií představených na 14. Evropském kongresu o obezitě se zabývala úlohou hormonu tukové tkáně adiponektinu v rozvoji metabolických komplikací…

Pouze deklarace nestačí

18. 7. 2005

Začátkem června Atény hostily 14. Evropský kongres o obezitě. Převzaly tak štafetu z Prahy, která byla organizátorem úspěšného setkání obezitologů v…

Novinky z lékáren

18. 7. 2005

Spektrum volně prodejných léků se obohatilo o zajímavé přípravky, které zaslouží pozornost jak lékařů, tak i jejich pacientů.

Pětasedmdesátiny profesora Blahoše

18. 7. 2005

V kruhu svých přátel, spolupracovníků a blízkých oslavil 30. června 2005 své pětasedmdesáté narozeniny předseda České lékařské společnosti JEP a…

Svou diagnózou určují osud pacientů

18. 7. 2005

Patologie je v představách veřejnosti i některých lékařů mylně spojována pouze s pitvami. Její hlavní poslání v rámci stávající zdravotní péče je…

Nebudou se obracet přímo na pacienta

18. 7. 2005

Dvě z největších světových farmaceutických firem, GlaxoSmithKline (GSK) a AstraZeneca, prohlásily v britském parlamentu, že zatím neuvažují o přímém…

Cesta k novému antituberkulotiku?

18. 7. 2005

Statistiky Světové zdravotnické organizace udávají, že latentní formou tuberkulózy trpí zhruba každý třetí obyvatel Země. Každoročně propukne aktivní…

Diskuse o arytmiích v srdci Evropy

18. 7. 2005

V pražském Kongresovém centru se koncem června sešlo přes tři a půl tisíce odborníků v oboru arytmologie z celého světa, aby se zúčastnili významného…

Evropská komise chválí Tarcevu

18. 7. 2005

Inovativní lék Tarceva (erlotinib) obdržel od evropské lékové komise European Committee for Medicinal Products for Human Use (CHMP) pozitivní posudek…

Šest otázek, jedno řešení?

18. 7. 2005

„Zdravotnictví je v krizi. Nastal čas pro všechny politiky, kteří to myslí s nápravou českého zdravotnictví vážně, k seriózní diskusi u kulatého…

Milníky nejen české arytmologie

18. 7. 2005

První kardiostimulátor byl v ČR implantován v roce 1962 v pražském IKEM. První kardioverter-defibrilátor byl u nás implantován taktéž v IKEM v roce…

David Rath proti privatizaci nemocnic

18. 7. 2005

Důrazné varování před privatizací krajských nemocnic vyslal k hejtmanům prezident České lékařské komory David Rath. Jde podle něj o neověřený…

Turnaj lékařského stavu

18. 7. 2005

V pořadí už třetí letošní turnaj Nokia Meridian Golf Tour 2005 se uskutečnil 25. června v Mariánských Lázních, čtvrtý pak 9. července ve Slavkově u…

Koncepce zatím v patu

20. 6. 2005

Přepracovaný návrh Koncepce zdravotnictví v letech 2005 až 2009 čítající úctyhodných 133 stránek a dalších bezmála 20 stran krátkodobých…

Nemocniční teorie a (ne)tržní praxe

20. 6. 2005

Jak hospodařit s omezenými finančními zdroji a přitom udržet, či ještě lépe zvyšovat kvalitu zdravotní péče? Ideální řešení by snad manažeři nemocnic…

Co dohoda s premiérem dát nemůže

20. 6. 2005

Projednávání koncepce zdravotnictví přehlušila polemika o dohodě uzavřené 3. června tohoto roku mezi předsedou vlády a některými aktéry ve…

Myslete před dovolenou na zadní vrátka

20. 6. 2005

Čas letního odpočinku je opět zde. Někdy však stačí málo, aby se prázdninový pobyt změnil v noční můru. I lékař se může stát na cestách pacientem a…

Zákon o zdravotnickém zařízení

20. 6. 2005

Do meziresortního připomínkového řízení zaslalo ministerstvo zdravotnictví návrh zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve…

Olomoucká renesance hojení stříbrem

20. 6. 2005

Přes tři sta lékařů, sester a pedagogů zdravotnických škol i fakult se sešlo 7. června v Olomouci na konferenci s mezinárodní účastí Diagnostika a…

Pohled do historie

20. 6. 2005

Jen málo radikálních výkonů prováděných pro letální onemocnění může nabídnout tak zřetelný a dlouhodobý léčebný efekt, jaký přináší transplantace…

Kasuistika rodiny s MODY 3

20. 6. 2005

Při porovnání jednotlivých členů rodiny s MODY 3 diabetem (rodokmen viz obrázek nahoře) můžeme posoudit, jak rozdílný průběh může mít stejná forma…

Léky, slepice a zlatá vejce

20. 6. 2005

O tom, že genové inženýrství otevírá slibné cestičky k produkci léků, přesvědčil svět komerční úspěch americké firmy Genentech založené v roce 1976.…

Nové scintilační kamery ve VFN

20. 6. 2005

Zrekonstruovaný Ústav nukleární medicíny 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze byl 6. června představen veřejnosti. Na…

Obejdeme se bez starších psychofarmak?

20. 6. 2005

Tržní mechanismy v medicíně nejspíš začaly působit, alespoň v oblasti psychiatrické farmakoterapie. Důsledkem těchto vlivů je stažení některých…

Antioxidační enzym prodlužuje život

20. 6. 2005

Dr. Peter Rabinovitch a spol. z Lékařské fakulty University of Washington popsali své pokusy, v nichž geneticky modifikované myši schopné produkovat…

Smrt po otravě extází s moclobemidem

20. 6. 2005

Sedmičlenná finsko-britská skupina autorů pod vedením profesora Erkki O. Vuriho (University of Helsinky) popsala v britském časopisu Addiction vůbec…

Morfin, gabapentin nebo jejich kombinace?

20. 6. 2005

Neuropatická bolest je běžnou komplikací řady onemocnění různé etiologie a její zvládnutí má nemalý vliv nejen na kvalitu života nemocného, ale i na…

Extrakt z třezalky u deprese

20. 6. 2005

Extrakt třezalky tečkované ( Hypericum perforatum) WS 5570 je v léčbě mírné až středně silné deprese minimálně stejně účinný jako některá tricyklická…

V trombolýze u iktů máme rezervy

20. 6. 2005

Během nedávného neurologického kongresu (European Stroke Conference) v italské Bologni informovali přítomní neurologové – specialisté na iktovou…

Z genomu vyčteme ideální terapii

20. 6. 2005

V návaznosti na politické a společenské změny ve střední a východní Evropě se mění i přístup světových společností produkujících laboratorní techniku…

Národní den neplodnosti

20. 6. 2005

Červen, mezinárodní měsíc neplodnosti, se stal v České republice inspirací pro sekci asistované reprodukce České gynekologické a porodnické…

Nový pohled na farmakoterapii

20. 6. 2005

Slavnostní zahájení klinického provozu systému genetického testování AmpliChip CYP450 proběhlo 15. června ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze.…

Pediatři mezi sebou bariéry nebudují

20. 6. 2005

Dvoudenní kongres pediatrů a dětských sester (XXIII. dny klinické a praktické pediatrie, 19. až 20. května 2005, Olomouc) oslovil svým bohatým…

Lékař, který zradil svůj stav

20. 6. 2005

Historie jistě zná masovější vrahy. Mao, Hitler, Stalin… ti všichni ale zabíjeli „pouze“ nepřímo, jako vůdci netolerantních a krutých režimů.…

Golf mezi kapkami deště

20. 6. 2005

Zdá se, že jsme v MT 9 úspěchy lékařů – golfistů v letošním ročníku Nokia Meridian Golf Tour poněkud zakřikli. Zatímco tehdy v rakouském Haugschlagu…

Nutraceutika vyžadují další výzkum

20. 6. 2005

Doplňky stravy (včetně vitaminů a biogenních prvků) patří objemem prodeje mezi ekonomicky významné komodity ve všech průmyslově vyspělých oblastech…

Varovný signál z kongresu obezitologů

20. 6. 2005

V průběhu 14. evropského obezitologického kongresu v Athénách bylo diskutováno široké spektrum problémů souvisejících s etiopatogenezí obezity a…

Člověk a ploštěnky sdílejí geny

20. 6. 2005

Úžasné regenerační schopnosti některých živočichů nedávají lékařům a biologům spát. Příslovečná je obnova tkání u láčkovce nezmara nebo červů. Cesta…

Jediný svého druhu v Evropě

20. 6. 2005

VI. ročník Mezinárodního filmového a televizního festivalu dokumentárních a publicistických pořadů se zdravotní tematikou, který se konal ve dnech 9.…

Kmen Motolů je statečný

6. 6. 2005

Náčelník Běžící Alk se svolením teritoriálního náčelníka Tančícího jaguára svolal 2. června na Motolskou prérii statečné syny a dcery lidu Motolů. Ve…

Lidumil z léčebny v Luži

6. 6. 2005

Co se medicíny týká, většina lidí se nejčastěji setkává s praktickými lékaři. Pokud ti dobře diagnostikují náš neduh, účinně a šetrně ho odléčí a…

Nejen vyšší platy pro lékaře

6. 6. 2005

V průběhu minulých dvou týdnů pokračovala jednání, která měla řešit krizi ve financování zdravotnictví, do nichž se po neshodách mezi vedením České…

Přenos EKG záznamu zachraňuje životy

6. 6. 2005

Zdravotnická záchranná služba v Jihomoravském kraji byla nově vybavena systémem umožňujícím zefektivnění managementu péče o pacienty s akutním…

Dekáda kostí a kloubů má nový impuls

6. 6. 2005

Z iniciativy Světové zdravotnické organizace a za podpory OSN probíhá již od ledna roku 2000 globální aktivita nazvaná „Dekáda kostí a kloubů“,…

Úvěry jsou levnější a dostupnější

6. 6. 2005

Potřebujete peníze na rozšíření své ordinace? V tom případě vám mohou pomoci úvěry určené malým a středním firmám. Na rozvoj podnikání ale můžete…

Pacienti se na změnu už připravují

6. 6. 2005

„Jednou z mála jistot, kterou máme, je, že se všichni dříve nebo později staneme pacienty,“ uvedla své vystoupení na konferenci výkonná ředitelka…

Psychiatrie trpí podfinancováním

6. 6. 2005

Seminář s názvem „Rozvoj psychiatrické péče v České republice“ uspořádala minulý týden Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s…

Co předcházelo

6. 6. 2005

Nepřehledná situace v oblasti racionální indikace k výkonu koronární angioplastiky s použitím stentů uvolňujících účinné látky (DES) nevy hovovala v…

Úřední šiml řehtá a pacienti tratí

6. 6. 2005

Zdá se, že byrokracie a neprůhledné hospodaření poškozují české pacienty více než ICHS. Problém má jméno koronární stenty uvolňující účinné látky a…

Pomohou nám osobní zdravotní účty?

6. 6. 2005

Model zavedení individuálních účtů jako doplňku k povinnému zdravotnímu pojištění představil MUDr. Pavel Hroboň zastupující občanské sdružení Reforma…

Informace má cenu života

6. 6. 2005

Lékaři zpravidla vědí, kterému zdravotnickému zařízení by se v případě potřeby sami svěřili do péče a kterému by se naopak obloukem vyhnuli. Proč…

Postupy lege artis v gynekologii

6. 6. 2005

Celostátní konference Sdružení soukromých gynekologů ČR a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP se společně se seminářem porodních…

Hypnotika na přelomu tisíciletí

6. 6. 2005

Hypnotika se spolu s jinými farmakologickými a nefarmakologickými postupy používají k léčbě nespavosti. Volba hypnotika a celé léčebné strategie…

Korejský úspěch šokuje odborníky

6. 6. 2005

Významného úspěchu na poli terapeutického klonování dosáhli jihokorejští vědci z univerzity v Soulu. Tým vedený Hwang Woo-sukem vloni klonováním…

Dejme občanovi roli, která mu náleží

6. 6. 2005

Občan jako přispěvatel do systému veřejného zdravotního pojištění i jako konzument péče, pacient jako partner lékaře spoluzodpovědný za své zdraví i…

Týden zdravotnických filmů začíná

6. 6. 2005

Ve čtvrtek 9. června začíná Mezinárodní festival dokumentárních a publicistických filmů a videopořadů o zdravotnictví, medicíně a zdravém životním…

Inzulin původcem diabetu 1. typu

6. 6. 2005

Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní obrana ničí beta-buňky v Langerhansových ostrůvcích slinivky. Je to tedy…

Nová definice metabolického syndromu

6. 6. 2005

Mezinárodní diabetologická federace (International Diabetes Federation – IDF) vydala v dubnu tohoto roku globální konsensuální prohlášení obsahující…

Kdy nahradí rtuťový tonometr automat?

6. 6. 2005

Rtuťový sfygmomanometr se užívá již od dob S. Riva-Rocciho, přesto je tato klasická metoda stále nejspolehlivější. Požadavky Evropské unie nahradit…

Nemocnice na rozcestí

23. 5. 2005

Poslanecká sněmovna opět pozastavila proces transformace nemocnic. Hejtmani neskrývají své rozhořčení a hovoří dokonce o porušení Ústavy ČR.…

Doktor TBC

23. 5. 2005

Během 60. let 19. století francouzský chemik Louis Pasteur kvalitativně prokázal, že mikroorganismy jsou schopny výrazně ovlivňovat makrosvět a…

EKG do kapsy

23. 5. 2005

Monitorování důležitých funkcí pacienta v terénu, archivace naměřených hodnot a jejich další zpracování, to je ideální pole, na kterém se mohou…

Aspirin, fibrinolýza plus clopidogrel

23. 5. 2005

Velké množství pacientů s infarktem myokardu a elevací ST-segmentu, kteří jsou léčeni fibrinolytickou léčbou, nedosáhne dostatečné reperfuze, hrozí…

Kardioběh Jiřího Tomana

23. 5. 2005

Podle vzoru některých zahraničních kongresů uspořádali organizátoři sjezdu letos již druhý ročník běhu na 3 km v areálu výstaviště, pojmenovaný po…

Jubileum III. interní kliniky

23. 5. 2005

Šedesát let od svého založení si nedávno připomněla III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze, jejíž…

Bdící auto samo ohlídá řidiče

23. 5. 2005

Zatímco výše zmíněné projekty slouží lékařům a kapesní počítač v nich figuruje jako přenosný monitor a pracovní stanice v jednom, projekt bdícího…

Průhledy do paralelních světů

23. 5. 2005

V Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK ve Faustově domě na Karlově náměstí vystavuje až do 15. června své obrazy a ilustrace přední anatomický…

Právní poradna: Rádio v čekárně

23. 5. 2005

Slyšel jsem, že bych měl za pouštění rádia pacientům v čekárně platit poplatky podle autorského zákona. Je to pravda? Údajně již jeden kolega měl na…

Život s Raškou byl detektivkou

23. 5. 2005

V minulém čísle MT jsme naše čtenáře informovali o vydání knížky vzpomínek na zakladatele moderní české epidemiologie prof. MUDr. Karla Rašku, DrSc.…

Uvolnit reklamu na léky?

23. 5. 2005

Senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek je pro deregulaci reklamy na léky. Pokud má být pacient ústředním bodem zdravotnického…

Mladé lékaře trápí nejistota

23. 5. 2005

Zvláště mladé lékaře trápí absence prováděcích vyhlášek k zákonu, který řeší postgraduální vzdělání. Návrh, který vypracovala Česká kardiologická…

Definitivní důkaz prionové teorie?

23. 5. 2005

Teorie prionů, za niž dostal v roce 1997 americký lékař Stanley Prusiner Nobelovu cenu, usiluje o nevyvratitelné potvrzení. Zatím neúspěšně.

Kasuistika: Fluvoxamin u schizofrenie

23. 5. 2005

V následující kasuistice se autor snaží upozornit na další možné indikace fluvoxaminu – léku, který byl původně určený pro antidepresivní použití.

Zdraví je základem úspěšné dovolené

23. 5. 2005

Čas dovolených a cestování se rychle blíží. Lékaři by v této souvislosti neměli zapomínat upozorňovat své pacienty na zdravotní rizika spojená s…

Do Brna přijel profesor Somers

23. 5. 2005

Počátkem května se na brněnském výstavišti již tradičně setkali kardiologové a příznivci kardiologie. Nejvíce pozornosti bylo na XIII. výročním…

Lidská vajíčka z laboratoře

23. 5. 2005

Čeští vědci Antonín Bukovský a Marta Světlíková spolu s americkým kolegou Michaelem Caudlem vypěstovali v laboratořích University of Tennessee v…

Příklad privatizace z Německa

23. 5. 2005

Až do roku 1994 byla nemocnice v Chemnitz všeobecným zdravotnickým ústavem krajského typu z dob NDR. Po privatizaci se vypracovala na fakultní…

Tichý zabiják slaví svůj den

23. 5. 2005

V letošním roce poprvé Světová liga proti hypertenzi vyhlásila 14. květen Světovým dnem hypertenze, jehož cílem je připomenout, že vysoký krevní tlak…

Co zaznělo v HOT LINES

23. 5. 2005

Jako vždy byla velká pozornost návštěvníků výročního sjezdu České kardiologické společnosti věnována sekci HOT LINES, ve které bylo letos představeno…

Akutní hypertenzní stavy

23. 5. 2005

Nad možnosti současné léčby akutní hypertenze na interním oddělení se ve svém příspěvku, který na sjezdu ČKS zazněl v rámci symposia firmy Altana…

Spontánní oplození uvnitř folikulu

23. 5. 2005

Podivný případ oplození zaznamenaný na saúdskoarabské klinice postavil před biology i lékaře otázku, co všechno je při oplození savčího vajíčka možné…

M. Emmerová udělila Cenu života

23. 5. 2005

Záměrně dvojznačný název zvolila ministryně zdravotnictví pro ocenění, které se rozhodla poprvé udělit u příležitosti letošního Mezinárodního dne…

„Rolls-Royce“ mezi ultrazvuky

23. 5. 2005

Na čtrnáct dnů byl do ČR za půjčen sonograf nové generace umožňující snímání obrazu v 3D/4D zobrazení. Až do pátku 27. k větna se s ním může odborná…

Výstava tajemných sdělení

23. 5. 2005

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uspořádala farmaceutická společnost Lek Pharma pro své významné partnery a klienty vernisáž výstavy fotografií…

Naším cílem není jen zisk

23. 5. 2005

S PharmDr. Petrem Svobodou, prezidentem společnosti AstraZeneca ČR, generálního partnera filmového festivalu, hovoříme o zdravotnické osvětě, vášni…

Ani maxisanitka, ani pojízdná nemocnice

23. 5. 2005

Do čeho se chystá Praha investovat přes sedmnáct milionů korun? A uživí vůbec hlavní město provoz kamionu s návěsem pro likvidaci následků hromadných…

Ze sněmu stomatologů

23. 5. 2005

Česká stomatologická komora svolala na minulý víkend do Brna svůj 43. sněm, na němž byl znovuzvolen viceprezident komory dr. Pavel, dále zde proběhly…

Den lékáren proti kouření

23. 5. 2005

Sedmý Den lékáren, který letos připadá na 16. červen, zasvětila Česká lékárnická komora odvykání kouření. Motto zní: „Odložte svou poslední cigaretu…

Anesteziologická zkušenost bez rizika

23. 5. 2005

Své turné po České republice 16. května zahájilo Mobilní anesteziologické simulační centrum (MASC). Obří žlutý truck zakotvil nejprve v pražské…

O umírání upřímně

23. 5. 2005

Lékař je vzděláván a vychováván k tomu, že on je ten, kdo musí léčit a vyléčit. Za to je pacienty ctěný a vážený. Žádný div, že se až 90 % mladých…

Plicní termoskopie

23. 5. 2005

Řešení tohoto projektu vzniklo ve spolupráci s Nemocnicí Na Homolce. Cílem bylo vyvinout systém pro včasnou neinvazivní detekci bronchiálního…

Mluvme o zdravotnictví otevřeně

23. 5. 2005

Nezávislých platforem snažících se o diskusi nad dlouhodobě neřešenými problémy českého zdravotnictví neustále přibývá. Jako zatím poslední v řadě se…

Huseníček a revoluce v genetice

9. 5. 2005

Fantastický výhled pro genovou terapii přinesl objev týmu vedeného americkým genetikem Robertem Pruittem z Pardue University ve West Lafayette.…

Zosobněný duch viktoriánské vědy

9. 5. 2005

„Ó ne, pane profesore, měl jsem příliš mnoho potěšení a prospěchu z vašich přednášek, abych od vás přijal peníze! Jsem pyšný na to, že jsem vás vezl,…

Dvoubalonková enteroskopie – DBE

9. 5. 2005

Vývoj endoskopické techniky v gastroenterologii v současné době umožňuje detailní a efektivní vyšetření jícnu, žaludku, dvanáctníku, žlučových a…

Linet získal zakázku v Číně

9. 5. 2005

Kontrakt na nákup 508 intenzivních lůžek Eleganza vynese českému výrobci zdravotnické techniky 20 milionů korun a navíc zvyšuje jeho šance na získání…

Ocenění vědců

9. 5. 2005

Vedoucí vědecká instituce v oblasti biomedicínského výzkumu v ČR, Ústav experimentální medicíny AV ČR, oslavila 30. výročí svého založení. Slavnostní…

Šest klíčů k reformě zdravotnictví

9. 5. 2005

Systém financování zdravotní péče je těžce nemocný pacient. Bez rychlé a účinné léčby jej čeká dlouhé, bolestivé a neodvratné umírání. Na tom se…

Víte si rady s daní z nemovitostí?

9. 5. 2005

Stavby, které slouží zdravotnickým zařízením, zařízením sociální péče nebo občanským sdružením zdravotně postižených občanů, jsou, jak známo, od daně…

Internet pro lékaře zdarma

9. 5. 2005

Na veletrhu Pragomedica 2005 byl představen také nový produkt, který má ordinacím či lékárnám v ČR zajistit bezplatné připojení k internetu.

Deset počítačů pro Motol

9. 5. 2005

Farmaceutická společnost Lek věnovala lékařům dětské ušní, nosní a krční kliniky 2. LF a Fakultní nemocnice Motol dar, který jim pomůže v péči o malé…

Nejen na srdce jsou Poděbrady

9. 5. 2005

V lázeňském městě Poděbrady proběhne ve dnech 9. až 12. června už šestý ročník festivalu dokumentárních a publicistických filmů a videopořadů na téma…

Krok k řešení nebo do prázdna?

9. 5. 2005

Vládní návrh zákona o zdravotní péči, který by měl nahradit téměř čtyřicet let starý a mnohokrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu č. 20/1966…

Mise Dětství bez úrazů

9. 5. 2005

Každou minutu se v České republice zraní jedno dítě. Každý rok jich na následky úrazů zemře přibližně tři sta. To je, jako by byla z mapy vymazána…

Česko kráčí opačným směrem

9. 5. 2005

Politici se celkem hravě na evropské úrovni k lecčemus zavážou, pak ale není nikdo, kdo by je přinutil, aby podepsané dokumenty ve své zemi také…

Sebetestování INR je bezpečné

9. 5. 2005

Nová studie The Alternative Control of Oral Anticoagulant Treatment (ACOA) srovnávající self-monitoring orální antikoagulační léčby s monitoringem…

Světový den astmatu

9. 5. 2005

První úterý v květnu se každoročně koná Světový den astmatu. Již několik let se k němu připojuje i Česká iniciativa pro astma (ČIPA). V průběhu…

GINA 2005 – rok kontroly astmatu

9. 5. 2005

Světová organizace Global Initiative for Asthma (GINA) za podpory WHO zdůraznila nutnost posílit zájem o správnou léčbu této chronické choroby tím,…

Akutní koronární syndromy v praxi

9. 5. 2005

V únoru a březnu letošního roku se konala v osmi městech ČR série seminářů, jejichž hlavním tématem byla problematika akutních koronárních syndromů.…

Pimecrolimus pro děti až od dvou let

9. 5. 2005

Pimecrolimus je selektivní inhibitor produkce a uvolňování prozánětlivých cytokinů. Patří mezi lokální imunosupresiva a používá se pro lokální…

Duální inhibice dvou zdrojů cholesterolu

9. 5. 2005

Nové údaje potvrzují, že ovlivněním obou zdrojů cholesterolu společným podáváním ezetimibu a statinu se dosahuje většího snížení LDL cholesterolu a…

Rodí se nová tradice?

9. 5. 2005

V posledním čísle Medical Tribune jsme přinesli první část zprávy o symposiu o arteriální hypertenzi, které se konalo začátkem dubna na pražské…

Imunologové bojují za zdraví

9. 5. 2005

Dvacáté století bývá někdy označováno za věk antibiotik. Díky převratným objevům, které byly učiněny v posledních letech, by 21. století mohlo být…

75. kongres EAS je už minulostí

9. 5. 2005

Již dvakrát jsme informovali o 75. kongresu Evropské aterosklerotické společnosti, jemuž byla MT mediálním partnerem. Pro účastníky akce vydalo…

Originální a generické léky

9. 5. 2005

V současnosti mají předepisující lékaři základní výběr mezi originálními a generickými léky. Jaké jsou vlastnosti tzv. „originálů“ a „generik“ a…

Trombolytická terapie mozkového infarktu

18. 4. 2005

Trombolýza je dosud jediná prokazatelně účinná terapie akutního mozkového infarktu. Při striktním dodržování léčebných protokolů lze v běžné klinické…

Budeme mít své dvojče?

18. 4. 2005

Cílem Světového dne zdraví, který je tradičně oslavován 7. dubna, je zvýšit globální povědomí o specifické zdravotní oblasti a jednu z nich každý rok…

Pojišťovna sází na prevenci

18. 4. 2005

Pilotní projekt screeningu invazivního karcinomu děložního hrdla je přínosem VZP ČR nejen k letošnímu Světovému dni zdraví.

Tripartita pro stabilizační opatření

18. 4. 2005

Rada hospodářské a sociální dohody 14. dubna schválila (s výhradou nesystémovosti od zaměstnavatelů) 18 krátkodobých stabilizačních opatření, která…

Generikum obsahující atorvastatinum

18. 4. 2005

Společnost Zentiva pokračuje úspěšně v uvádění svého nového značkového léku, generické verze látky atorvastatinum calcicum, který je určen pro…

Dva nové retroviry vyvolávající AIDS

18. 4. 2005

Koncem února oznámili američtí vědci vedení dr. Walidem Heneinem, že u několika obyvatel venkovských oblastí Kamerunu objevili dva nové retroviry z…

Artroskopická stabilizace ramenního kloubu

18. 4. 2005

Miniinvazivní operační techniky se svými výhodami nabývají v poslední době stále většího rozšíření. Mezi tyto operační metody se řadí i artroskopická…

Agonisté PPAR a studie FIELD

18. 4. 2005

V roli vítaných hostů březnového Monaca se ocitli účastníci 3. mezinárodního symposia PPAR – účinnost a bezpečnost. Letošní setkání se pokusilo o…

Závěry studie BENEDICT

18. 4. 2005

Diagnóza diabetes mellitus 2. typu se podle údajů Světové zdravotnické organizace týká více než 170 milionů lidí a toto číslo bude dále narůstat na…

Konec historie bezpečné konzumace?

18. 4. 2005

Stále častěji budeme v obchodech nacházet potraviny s označením „Vyrobeno z geneticky modifikovaných organismů“. Člověku se při pohledu na tuhle…

Matkou po transplantaci

18. 4. 2005

První transplantaci ledviny na světě provedli lékaři už v roce 1957, za dalších šest let následovaly plíce a játra. Slinivka byla poprvé…

Evropský den melanomu

18. 4. 2005

Letos již popáté se v České republice uskuteční preventivní osvětový projekt Euro Melanoma Day. Cílem osvětové akce, která proběhne 30. května a do…

Stránky o ekzému

18. 4. 2005

Počátkem dubna byl uveden do provozu nový internetový portál, který má pomoci všem pacientům trpícím atopickým ekzémem. Centrum léčby ekzému je možné…

Zmítá se, ale nepotopí

18. 4. 2005

Zatímco na tiskové konferenci po čtvrteční tripartitě se ministryně zdravotnictví Milada Emmerová téměř loučila se svým postem a stěžovala si, jak…

Óda na epidemiologii

18. 4. 2005

„Na Sv. Hubertu nesmíš být pouhým doktorem. Jenom když ti bude líto, ano, hodně líto příštích generací, ubráníš se a nepropadneš soucitu s těmi,…

Granty pro přístup k informacím

18. 4. 2005

Díky rozvoji elektronických informačních zdrojů přestal být problém s tím, co lze on-line najít. Odpověď totiž zní: vše! Otázkou ovšem zůstává,…

Jak správně poučit pacienta?

18. 4. 2005

Právo pacienta na poučení o lékařském zákroku je výrazem vzrůstající autonomie pacienta rozhodovat o svém zdraví. Informace pacientovi lékařem…

Na výplaty ještě máme, ale…

18. 4. 2005

Zdravotní pojišťovny dluží nemocnicím, jejichž zřizovatelem je Středočeský kraj, už 287 milionů korun. Některé úhrady jsou zpožděny až o 39 dnů po…

Aktuální otázky zdravotnictví ČR

18. 4. 2005

Financování zdravotní péče, připravované právní normy, nemocnice jako veřejnoprávní zařízení nebo obchodní společnosti, deficit zdravotního pojištění…

Alternativa ke koncepci

18. 4. 2005

Pracovní tým Rady hospodářské a sociální dohody zpracoval Východiska a principy koncepce stabilizace systému poskytování zdravotní péče, které…

Boehringer Ingelheim ve světě a u nás

18. 4. 2005

Hospodářské výsledky za rok 2004 zveřejnila počátkem dubna společnost Boehringer Ingelheim na výroční tiskové konferenci pořádané v sídle firmy.…

Prokop Málek by se dožil devadesáti let

18. 4. 2005

Český lékař, vědec, organizátor a popularizátor lékařské vědy, průkopník české experimentální chirurgie, lymfologie, transplantologie i dalších…

Zlatá éra české kardiologie

18. 4. 2005

Ve dnech 8. až 11. května 2005 se na brněnském výstavišti uskuteční XIII. výroční sjezd České kardiologické společnosti. Převážně postgraduálně…

Brána k práci v Evropské unii

18. 4. 2005

Informační portál pro lékaře a zdravotnické pracovníky spustilo ministerstvo zdravotnictví ČR. Má zájemcům pomoci najít uplatnění v cizině.

Agresivní a multirezistentní kmen HIV

18. 4. 2005

Na konferenci o AIDS v Bostonu byla přednesena a v časopise Lancet na základě zrychleného řízení zveřejněna studie výzkumníků z Aaron Diamond AIDS…

Cena Časopisu lékařů českých

4. 4. 2005

Redakce „Časopisu lékařů českých“, presidiálního časopisu České lékařské společnosti J. E. Purkyně, nejstaršího a již od roku 1862 nepřetržitě…

Dopis vládě a parlamentu

4. 4. 2005

Členům Poslanecké sněmovny, Senátu a vlády poslal dopis vysvětlující postoje a cíle České stomatologické komory její prezident Jiří Pekárek. Brání se…

První zkušenosti s bortezomibem v ČR

4. 4. 2005

V šesti hematoonkologických centrech v České republice bylo v roce 2004 léčeno bortezomibem 24 pacientů s refrakterním a/nebo relabujícím mnohočetným…

Prostorový hlavolam v mozkové kůře

4. 4. 2005

Při objevování tajemství, jak je organizována a jak funguje nejsložitější hmota – lidský mozek, se používají různé postupy. V době počítačové…

Světový den boje proti tuberkulóze

4. 4. 2005

Každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace 24. březen dnem boje proti tuberkulóze, která stále patří ke globálním onemocněním ohrožujícím…

Program „Ženy v srdci“

4. 4. 2005

Infarkt myokardu a mozková mrtvice jsou doposud ne zcela právem považovány za onemocnění, která spíše postihují muže. Statistické údaje však hovoří…

Jubileum profesora J. Widimského

4. 4. 2005

Osmdesátin se v těchto dnech dožívá náš přední kardiolog prof. MUDr. Jiří Widimský, DrSc. Do deváté dekády svého života vstupuje v obdivuhodné…

Laboratoř s pečetí kvality

4. 4. 2005

Národní referenční laboratoř pro DNA diagnostiku Ústavu hematologie a krevní transfuze získala jako první v ČR mezinárodní akreditaci. Rozhodnutí…

Podmínky zvýšení důchodu pro bezmocnost

4. 4. 2005

Moje pacientka důchodového věku po úrazu chodí dočasně o francouzské holi. Říkala mi, že podle její sousedky by měla mít nárok na příplatek k důchodu…

Odpovídáme na dotazy z praxe

4. 4. 2005

Já i můj manžel provozujeme samostatnou praxi v jedné a téže ordinaci. Každý z nás pracuje na své vlastní IČO. Majitel objektu ovšem účtuje celou…

Medicínské minihistorky

4. 4. 2005

Po příbězích z ordinací českých doktorů zakončíme seriál o praktických lékařích několika historkami z Moravy. V příštím čísle přejdeme k oborům jiným…

Sbohem, rentgenové snímky!

4. 4. 2005

Fakultní nemocnice Olomouc učinila důležitý krok k cíli označovanému termínem „bezfilmová nemocnice“. Dnes už tu nepotkáte jediného pacienta, který…

Na Homolce hlídá bezpečí čárový kód

4. 4. 2005

Pozitivní identifikace pacienta i jeho biologického materiálu je jedním z nejdůležitějších úkolů, s nimiž se musí moderní nemocnice vyrovnat. V Praze…

VZP dokončí výměnu průkazů v květnu

4. 4. 2005

Nový plastový Evropský průkaz zdravotního pojištění (EHIC), jehož jedna strana je vyhotovena podle norem EU a druhá slouží k prokazování pojištěnce…

MAFS si stěžuje u Evropské komise

4. 4. 2005

Pro porušování práva Evropské unie podala Mezinárodní asociace farmaceutických společností (MAFS) na Českou republiku stížnost k Evropské komisi. ČR…

Chorobná štíhlost za hranicí krásy

4. 4. 2005

Pátá mezinárodní a mezioborová konference o poruchách příjmu potravy se konala 17. až 19. března 2005 na Psychiatrické klinice 1. LF UK a VFN pod…

Zkrátí obezita život našim dětem?

4. 4. 2005

Zdá se, že poprvé po dvou stoletích bude mít současná generace dětí v USA kratší průměrnou očekávanou délku života než jejich rodiče. Viníkem této…

V televizní reklamě nás nenajdete

4. 4. 2005

Generální ředitelka Nutricia Clinical Eva Vencovská věnovala problematice klinické výživy třináct let svého života a jak říká, ani chvíli se nenudila…

Konference Quo vadis ART

4. 4. 2005

Klonování, ač se laická veřejnost brání pouhé myšlence na „klonované lidské jedince“, patří v současnosti již mezi metody asistované reprodukční…

Pohyb českého pacienta v Evropské unii

4. 4. 2005

Zdravotnictví zůstává v Evropské unii nadále plně v kompetenci jednotlivých členských států. Aby vlády udržely finanční stabilitu svých zdravotních…

Zajistí nemocnice výživu pacientů?

4. 4. 2005

České nemocnice a léčebny dlouhodobě podceňují správnou výživu pacientů. Ta se přitom významným způsobem podílí na úspěšnosti léčby. Hlavním přínosem…

Výskyt TBC nadále klesá

4. 4. 2005

V loňském roce bylo v České republice zaznamenáno 1006 případů tuberkulózy, což je ve srovnání s rokem 2003 o 156 méně. Čtrnáct procent z toho byli…

Reprodukční klonování? Proč ne!

4. 4. 2005

Keith H. S. Campbell, PhD, professor of Animal Science at the University of Nottingham, je (společně s kolegy I. Wilmutem, A. E. Schniekem, J.…

Světový den zdraví 2005

4. 4. 2005

Světový den zdraví, vyhlašovaný každoročně na 7. duben, se v letošním roce věnuje zdraví matek a dětí. V tento den WHO oficiálně představí letošní…

Nabílené zrcadlo

4. 4. 2005

Národní onkologický program má své cíle, mezi nimiž je samozřejmou prioritou zajištění optimalizované péče pacientům, kteří ji potřebují, při…

Rozklad právního řádu?

4. 4. 2005

Donutit zdravotní pojišťovny, aby respektovaly vyhlášku MZ ČR č. 50/2005 Sb., o úhradách zdravotní péče, požaduje na ministryni Miladě Emmerové v…

Zlatokop z IKEM získal cenu v Americe

4. 4. 2005

Komplexní informační systém vyvinutý v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze obsadil třetí místo v soutěži Caché Innovator v USA.

Psychiatři vzpomínali a oceňovali

21. 3. 2005

Slavnostní pracovní schůze Psychiatrické společnosti ČLS JEP, která se konala 2. března 2005, věnovala vzpomínku nedožitým narozeninám prof. MUDr.…

Symposium Alergie 2005

21. 3. 2005

Tradičně před příchodem pylové sezóny se sešli alergologové a kliničtí imunologové za podpory společnosti Schering-Plough. Symposium, které se letos…

Často opomíjená diagnóza

21. 3. 2005

Poruchy spánku postihují 20 až 30 procent dětí a dospívajících, nejsou tedy vzácným zdravotním problémem. Navíc mohou negativně ovlivňovat i…

Sedmé místo pro Johnson & Johnson

21. 3. 2005

Na prestižním žebříčku nejuznávanějších firem světa, který sestavil americký časopis Fortune, obsadila společnost Johnson & Johnson sedmou příčku a…

Za profesorem Jiřím Šonkou

21. 3. 2005

Ačkoli patřil k významným českým vědcům s prioritními výsledky v oblasti metabolismu cukrů a zejména dehydroepiandrosteronu, do historie se zapsal…

Medicínské minihistorky

21. 3. 2005

Po historkách z Prahy a středních Čech, které jsme uveřejnili v minulých číslech, přinášíme příběhy z ordinací praktických lékařů i z jiných krajů.

S nožem v ruce pro peníze?

21. 3. 2005

Vzrušenou diskusi nad ceníkem výkonů jsme zaslechli na tiskové konferenci o internetové aplikaci Porody v ČR: „Nemocnice dostává za nekomplikovaný…

ICHS u pacientů s metabolickým syndromem

21. 3. 2005

V kongresovém centru ve francouzském Dijonu se ve druhé polovině února diskutovalo o hrozivém celosvětovém nárůstu incidence diabetu typu 2 (DM2) a s…

Rosiglitazon prevencí restenóz

21. 3. 2005

Navzdory velké popularitě zavádění stentů do zúžených oblastí postižených koronárních arterií zůstává hlavním problémem riziko jejich opětovného…

Noční služby a výkonnost lékaře

21. 3. 2005

Únava a denní spavost mají velký vliv na kvalitu života, na výkonnost a z dlouhodobého hlediska na zdraví. Tento fakt platí i pro zdravotnický…

Screening karcinomu prsu

21. 3. 2005

Mamografický screening je už samozřejmou součástí standardu péče o zdraví žen ve většině vyspělých zemí. Provedené studie ukazují, že kvalitně…

Dětská spánková laboratoř

21. 3. 2005

V dětském věku je celonoční polysomnografické vyšetření indikováno především při zvýšené denní spavosti (podezření na narkolepsii), poruchách dýchání…

Čeká nás epidemie ptačí chřipky?

21. 3. 2005

Největší a nejzávažnější chřipkové pandemie byly způsobeny viry influenzy typu A. Odlišné subtypy těchto virů jsou patogenní pro zvířata, ale…

Zaostřeno na mozek

21. 3. 2005

V Evropě a v USA se v třetím březnovém týdnu scházejí odborníci studující činnost mozku, aby informovali veřejnost o výsledcích svých výzkumů. Česká…

Koncepce, dodatky a zdravotní knížka

21. 3. 2005

Peripetie kolem koncepce zdravotnictví, kterou ministryně Milada Emmerová vládě předložila a ta její projednání počátkem února odložila, pokračují.

Světový pokrok v terapii lymfomů

21. 3. 2005

Idea navázání zářiče na monoklonální protilátku pro cílenou léčbu nádorů je stará přes 30 let. Teprve v třetím tisíciletí došlo k její praktické a…

Studenti pro veřejnost

21. 3. 2005

Studenti šestého ročníku 1. lékařské fakulty UK, kteří by měli pádný důvod sedět jen nad skripty, se pustili do prospěšné iniciativy. Ve svém volném…

Identifikace = bezpečí

21. 3. 2005

Součástí pojmu bezpečnost, který definují akreditační standardy, je i nezaměnitelnost pacienta a jeho jasná identifikovatelnost.

Dávky v pracovní neschopnosti

21. 3. 2005

Jak se počítá nemocenská a od jakého příjmu se opravdu nevyplatí? Moji pacienti někdy z finančních důvodů váhají, zda si ji nechají vystavit. MUDr. D…

Mezinárodní spoluprací proti bioterorismu

21. 3. 2005

„Neexistuje žádná potenciálně větší hrozba pro všechny země, regiony i každého obyvatele světa, než je bioterorismus,“ uvedl v zahajovacím projevu 1.…

Odstraňme stigma duševně nemocných

21. 3. 2005

Každý čtvrtý člověk se během svého života setká s určitou formou psychických obtíží. Bohužel i v zemích s vysoce vyvinutou úrovní zdravotnictví…

Miliontý elektronický zápis

21. 3. 2005

Přestože ministryně zdravotnictví Milada Emmerová plánuje, že od září vybaví pacienty papírovými zdravotními knížkami, projekt internetových…

Glosa: Ten kšeft bych bral!

21. 3. 2005

Zavolal jsem tuhle svému známému – majiteli tiskárny. „Poslyš, kdybych ti – úplně teoreticky – dohodil zakázku asi tak na dva miliony brožurek, jakou…

Čeká nás genová terapie?

21. 3. 2005

Další oblastí, která velmi zaměstnává neurovědce, je problematika výzkumu smyslových funkcí. Teprve nedávno byl objasněn mechanismus příčiny ztráty…

Na pojištění se tripartita nedohodla

21. 3. 2005

S návrhem zákona o nemocenském pojištění zaměstnavatelé nesouhlasí, protože je mimo jiné velmi složitý a administrativně téměř nerealizovatelný,…

Viatromb na českém trhu

21. 3. 2005

Lokální aplikace heparinu představuje jednu z možností léčby povrchových tromboflebitid, postflebitického syndromu a varixů. Problémem, se kterým se…

Mona Lisa stokrát jinak

7. 3. 2005

V Galerii La Femme na Starém Městě Pražském lze uzřít na vlastní oči více obrazů Mony Lisy, než čítala filmověproslulásbírkaplagiátů tohoto slavného…

Nejčastěji neznamená nejkvalitněji

7. 3. 2005

Smysl onkologických screeningových programů nikdo nezpochybňuje. Otevřenou otázkou však zůstává, proč svou roli plní pouze jeden ze tří navržených.…

Komu prospěje reprodukční klonování

7. 3. 2005

V roce 1932 popsal britský spisovatel Aldous Huxley v románu „Nádherný nový svět“ vizi společnosti, kde jsou lidé ve velkém množeni klonováním a…

Jak přednášet a jak nikoli

7. 3. 2005

Nakladatelství Galén připravuje k vydání překlad publikace „Jak přednášet“ připravené kolektivem zkušených britských autorů z okruhu British Medical…

Jesseniova pitva podruhé

7. 3. 2005

Před 404 lety – v roce 1601 – vydal ve Wittenbergu Laurentius Seuberlich nákladem Samuela Selfische publikaci „Jan Jessenius z Jasené. Průběh pitvy…

Ústecký kraj chce 140 milionů

7. 3. 2005

Vláda schválila navýšení platů zdravotníků v roce 2005, peníze na jejich růst ale Ústeckému kraji neposlala. „Pokud dotaci nedostaneme, budeme…

Šance: inzulinová analoga

7. 3. 2005

Ve farmakoterapii diabetu se ve druhé polovině 90. let objevilo několik nových přístupů, které postupně získávají své místo v léčebném schématu. Ve…

Volání po jasných doporučeních

7. 3. 2005

Kurs sepse a multiorgánového selháváni (MODS) se konal již tradičně v posledním lednovém týdnu v Ostravě. Mimořádným přínosem byla početná a v…

Důvody k léčbě skalpelem i frézou

7. 3. 2005

Temporomandibulární kloub se řadí mezi nejsložitější klouby v lidském těle. Zajišťuje pohyb mezi dolní a horní čelistí. Nároky, které se na něj…

Varování SÚKL

7. 3. 2005

„Imunopeptidy“ nejsou registrovány jako léčivý přípravek.

Dvacet let života se zavřenými ústy

7. 3. 2005

Primář otorinolaryngologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Jan Paska provedl unikátní operaci – nahradil totální endoprotézou ankylotický…

Renesance methylxantinů?

7. 3. 2005

Léčbě bronchiálního astmatu nyní bezpochyby vévodí inhalační kortikosteroidy s beta-2 mimetiky. Nicméně důležitou roli hrají i jiné lékové skupiny.…

Jak na odvykání kouření

7. 3. 2005

Dnešní možnosti pomoci lidem při zanechání kouření shrnul ve své práci, publikované v časopise Drugs, Gay Sutherland z londýského pracoviště…

Rekordní OPTA 2005

7. 3. 2005

11. mezinárodní veletrh OPTA byl svým rozsahem i kvalitou nejvýznamnější oborovou prezentací v regionu střední a východní Evropy. Expozice obsadily…

Mánes přijímá klienty VZP

7. 3. 2005

Někteří dětští pacienti s diabetem či zažívacími problémy, kteří potřebovali lázeňskou péči karlovarské léčebny Mánes a byli pojištěnci VZP, nebyli v…

Majáky svítí dětem i v nemocnicích

7. 3. 2005

Páté narozeniny oslavil nekomerční internetový projekt Majáky. Vznikl s cílem zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnicích. Dnes…

Informační technologie pro handicapované

7. 3. 2005

Stalo se už tradicí, že březen patří v České republice internetu. Letos je to již poosmé. Organizátoři připravili kromě osvětových akcí pro nejširší…

Ohrožují pražské sanitky pacienty?

7. 3. 2005

„Odmítáme ředitele, který nakupuje sanitní vozy, které jsou přetěžovány. Podle našich zkušeností jsou tak způsobilé ohrozit jak posádku, tak i…

Nové sanitky pro Prahu

7. 3. 2005

Vozový park Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy se rozrostl o 10 sanitních vozidel Mercedes-Benz Sprinter v úpravě pro rychlou…

Linet otevřel nové zákaznické centrum

7. 3. 2005

Společnost Linet, přední světový výrobce zdravotnické techniky, 24. února slavnostně otevřela nové administrativní a zákaznické centrum, jehož…

Limitace finančních zdrojů je znát

7. 3. 2005

Pokud bych se měl vyjádřit, jak situaci v anesteziologii vnímám z pozice přednosty Kliniky anesteziologie a resuscitace, vidím na svém pracovišti…

Medicínské minihistorky

7. 3. 2005

V minulém čísle byl zahájen seriál drobných medicínských historek o českých lékařích. Po prvním díle, který se zabýval pražskými praktickými lékaři,…

Chybí nám síť angiologických zařízení

7. 3. 2005

„Cévní onemocnění patří k vůbec nejčastějším zdravotním postižením. Rozvoj cévní chirurgie v 60. letech minulého století vedl u nás k vybudování celé…

První umělý kloub u divoké šelmy

7. 3. 2005

„Překvapilo mě, jak rychle u geparda probíhá hojení. Stav, který u člověka nacházíme po roce od operace, jsme u geparda viděli po čtyřech měsících,“…

Zachráněná Jane

7. 3. 2005

Operace, kterou provedli lékaři z Městské nemocnice v Litoměřicích v červnu minulého roku na soukromé veterinární klinice, byla světovou premiérou.

Imunologická léčba karcinomu prostaty

7. 3. 2005

Američtí lékaři zaznamenali první úspěchy v boji proti pokročilému stadiu karcinomu prostaty nasazením léčby, která podněcuje imunitní systém…

V obezitě už jsme Evropu předstihli

7. 3. 2005

Podle statistik WHO trpí kolem jedné miliardy lidí nadváhou a nejméně 300 milionů z nich je obézní. V České republice nacházíme u obyvatel starších…

Zpevní bandáž oslabené srdce?

7. 3. 2005

Američtí kardiologové to označují za průlom – se zpevňující „punčochou“ lze i těžce oslabenému srdci navrátit původní tvar. Existují již první…

Praktické problémy v léčbě hypertenze

7. 3. 2005

Vzdělávací seminář pro všeobecné lékaře zaměřený na problematiku poskytování lékařské první pomoci a řešení praktických problémů v léčbě hypertenze…

S pouhými analgetiky již nevystačíme

7. 3. 2005

Známe mnoho bolestivých stavů různé etiologie, které naplňují základní znaky syndromu chronické bolesti. Akutní bolestí se bez větších problémů…

Nenechte trpět ani kojence

7. 3. 2005

Spolehlivé, rychlé a především dostatečné tlumení bolestí je potřebné zejména u dětí po operacích i úrazech. Mezi přípravky první volby je možno…

Ojedinělá terapie sklerodermie

7. 3. 2005

Přinášíme vám kasuistiku první autologní transplantace kmenových buněk v České republice provedené u nemocné systémovou sklerodermií.Plicní postižení…

Protivirový lék na pandemii

7. 3. 2005

Česká republika nakoupí za 290 milionů korun protivirový lék Tamiflu.V případě pandemie chřipky by jej dostali senioři, malé děti, diabetici,…

Terapie kůže i duše najednou

7. 3. 2005

V dospívání je normálnější mít na bradě, čele a zádech komedony i uhříky než mít pleť čistou. To však neznamená, že trpícího chlapce či dívku lze…

Nemocnice bez pacientů

7. 3. 2005

Severočeský Litvínov utratil 25 milionů korun za nemocnici následné péče, která zeje prázdnotou. Má potřebnou registraci, personál i souhlas MZ ČR,…

Faust, Don Juan a dnešek

21. 2. 2005

Těsně před Vánocemi vydalo nakladatelst ví Galén již třetí svazek cyklu besed s předními osobnostmi a přáteli 1. lékařské fakulty UK, které se pod…

Těhotenství bez rizika postižení plodu

21. 2. 2005

Genetické vyšetření preimplantačních embryí (PGD) otevřelo možnost prevence porodu geneticky postižených plodů u párů se známým reprodukčním rizikem.…

VZP nenese odpovědnost za mrtvé duše

21. 2. 2005

Přibližně 5 000 pojištěnců, kteří už nežijí, odhalila za posledních pět let ve svém registru Všeobecná zdravotní pojišťovna. z tohoto počtu za 2 000…

Německý pořádek a umění řídit

21. 2. 2005

Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti z pracovního pobytu v Německu. Jsou to sice postřehy jen z jednoho pracoviště a též z poměrně krátké doby…

Skryté možnosti beta-blokátorů

21. 2. 2005

Léky často působí na kosti svými nežádoucími účinky. Ale co kdyby tomu bylo přesně naopak? Co je pravdy na fámě o pozitivním vedlejším účinku beta…

Evropská unie informuje

21. 2. 2005

Reakce orgánů Evropské unie na možnou hrozbu vypuknutí epidemického či pandemického onemocnění v evropském prostoru, jehož vnitřní a vnější hranice…

Sestra se musí stát lékaři partnerem

21. 2. 2005

Náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči v Masarykově onkologickém ústavu na Žlutém kopci v Brně Hilda Vorlíčková ke svým každodenním povinnostem…

Quo vadis, pražská záchranko?

21. 2. 2005

„Pokud se Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy může pochlubit nějakými úspěchy – a to skutečně může – pak je to především zásluhou lidí…

Erektilní dysfunkce včera a dnes

21. 2. 2005

Problémy s nedostatečnou erekcí provázejí lidstvo pravděpodobně odedávna. Jednu z prvních zmínek o pokusech léčit erektilní dysfunkci můžeme nalézt…

„Polypill“ ano či ne?

21. 2. 2005

Jedna tableta denně a člověk má vystaráno. Problém rostoucího výskytu kardiovaskulárních chorob, které představují hlavní příčinu smrti moderního…

Lepší dohoda než vyhláška

21. 2. 2005

Skupina šesti tisíc ambulantních specialistů zahrnuje širokou škálu odborností, kam patří ambulantní alergologové, neurologové, ortopedi,…

Vzpomínka na MUDr. Jiřího Láchu, CSc.

21. 2. 2005

Tragická autonehoda ukončila poslední lednový týden životní pouť primáře Kliniky nefrologie a Transplantcentra Institutu klinické a experimentální…

Medicínské minihistorky

21. 2. 2005

Vážení čtenáři, na těchto místech budete v následujících číslech nacházet úsměvné příběhy z lékařského prostředí, jak je zaznamenal doktor Svatopluk…

Prezident odmítl zákon o hluku

21. 2. 2005

Zákon o hluku v životním prostředí a v něm obsaženou pasáž zakazující krajům privatizovat nemocnice vrátil prezident republiky Václav Klaus 9. února…

Rekonstrukce bude hrazena z úvěru

21. 2. 2005

Téměř 173 miliony korun bude stát rekonstrukce stravovací jednotky v Krajské nemocnici Liberec. Na dalších jedenadvacet milionů přijde vybudování…

Překvapivý úspěch po letech

21. 2. 2005

Problematika chronické bolesti je velmi rozsáhlá a na rozdíl od léčby akutní bolesti by měla být pojímána komplexně ve všech svých bio-psycho…

Jak dál v lékařském výzkumu?

21. 2. 2005

Setkání zástupců lékařské vědy a výzkumu, České lékařské akademie a ministerstev školství a zdravotnictví, jehož cílem bylo zhodnotit postavení…

Chřipková epidemie v sedmi krajích

21. 2. 2005

Mezi pátým a šestým kalendářním týdnem došlo u nás v celkové nemocnosti k nárůstu o 27,8 % a počet pacientů s akutní respirační infekcí překročil…

Nízké právní vědomí zdravotníků

21. 2. 2005

Každý i dokonale provedený medicínský zákrok má jisté procento pravděpodobnosti neúspěchu. To je fakt, se kterým je třeba se smířit. Pokud však mají…

Centrum Společnosti „E“

21. 2. 2005

Existence společenského stigmatu, které s sebou nese diagnóza epilepsie, přetrvává. Právě proto jsou nemocní veřejností, bohužel mnohdy i odbornou,…

Zdravotní péče na splátky

21. 2. 2005

S myšlenkou plně nebo alespoň částečně financovat formou půjčky zdravotní péči, která není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění,…

Migréna z pohledu odborníka

21. 2. 2005

Bolesti hlavy patří mezi nejčastější obtíže, s nimiž lidé přicházejí k lékaři. Bývají často podceňovány a proto dochází k častým chybám jak v terapii…

Součková si stěžovala marně

21. 2. 2005

Stíhání exministryně zdravotnictví Marie Součkové bude pokračovat, neboť obě její stížnosti proti jejím obviněním byly podle státního zástupce pro…

Osvobození od autorských poplatků

21. 2. 2005

V platnost vstupuje novela autorského zákona, která mimo jiné doplňuje § 23 o následující větu: „Za provozování rozhlasového a televizního vysílání…

Město pomůže nemocnici

21. 2. 2005

Dvaceti miliony korun podpoří turnovská radnice v následujících čtyřech letech městskou nemocnici.

Rath: pojišťovny sabotují vyhlášku

21. 2. 2005

Prezident České lékařské komory David Rath ostře zaútočil na Všeobecnou zdravotní pojišťovnu. Ta podle jeho názoru ještě s dalšími pojišťovnami…

Žaloby od pacientů

21. 2. 2005

Česká lékařská komora registruje ročně kolem 800 stížností na poskytnutou péči. Ministerstvo zdravotnictví za poslední roky řešilo přibližně 260…

Diferenciální diagnostika horečky

21. 2. 2005

Horečka vzniklá v nemocničním prostředí může doprovázet průjmy vzniklé díky působení Cl. difficile po antibiotické terapii. Další příčinou…

Dočkáme se genového dopingu?

21. 2. 2005

Psychiatr Jerome Yesavage posadil osmnáct profesionálních pilotů do leteckých trenažérů, piloti dostali při sedmi simulovaných letech pořádně do těla…

Pulmax: Otevři, inhaluj, zavři

21. 2. 2005

Společnost IVAX Pharmaceuticals uvedla počátkem února na český trh přípravek Pulmax, jehož účinnou látkou je kortikosteroid budesonid v inovovaném…

Pro zasmání nebo k pláči?

21. 2. 2005

V době vášnivých diskusí o tom, zda má či nemá být uzákoněna vyšší spoluúčast pacientů na úhradě lékařské péče a léků, celá řada šikulů bez…

Praha uvítá 75. kongres EAS

21. 2. 2005

Již po pětasedmdesáté se ke svému jednání sejdou členové Evropské aterosklerotické společnosti (EAS) – ale vůbec poprvé je uvítá, navíc jako první z…

Pomoc díky masáži víček

21. 2. 2005

Sám v pustině bez jakýchkoli pomůcek s tachykardickým pacientem – a žádný běžný postup nepomáhá. Určitou alternativou by v tomto případě mohlo být…

Kožní nemelanomové karcinomy

21. 2. 2005

Vaší pozornosti by neměl uniknout článek Diagnostika a léčba bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu kůže, uveřejněný v posledním čísle časopisu…

Tváří v tvář katastrofám

21. 2. 2005

Vzdělávací seminář pro všeobecné lékaře zaměřený na problematiku lékařské první pomoci a řešení praktických problémů v léčbě hypertenze uspořádala 1.…

Vláda odložila koncepci

21. 2. 2005

Budoucnost Koncepce zdravotnictví na léta 2005 až 2009, kterou zpracoval šéf Institutu pro zdravotní politiku a ekonomiku Petr Háva na popud…

Urgodermyl: Ochrana pokožky

21. 2. 2005

Kůže je pod neustálým vlivem zevních činitelů, které často vedou k poškození jejího povrchu a způsobují bolestivé léze. Pokles hydratace a ztenčování…

Avastin – další onkologický lék

21. 2. 2005

Na počátcích vývoje přípravku, který je nyní představován jako milník v léčbě nádorů, stála triviální úvaha, která mnohé experty pobavila. Judah…

Diag Human k Ústavnímu soudu

7. 2. 2005

Na parlamentní komisi vyšetřující spor České republiky s firmou DiagHuman zaútočil koncem ledna právník firmy Jan Kalvoda.Komise ve svém šetření…

Novinky na pracovních cestách

7. 2. 2005

Pro všechna zdravotnická zařízení s terénními pracovníky stejně jako pro organizace a privátní zaměstnavatele vysílající své zaměstnance na tuzemské…

Domažlicím chybějí finance

7. 2. 2005

Paradoxní situace může nastat v nové nemocnici v Domažlicích, jejíž stavba je těsně před dokončením. Zdaleka není vyloučena možnost, že na okraji…

Ministryně rozzlobila porodníky

7. 2. 2005

Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová rozpustila komisi, která připravovala kampaň proti rakovině dělohy. Činnost komise podle ní nebyla…

Generační výměna v lékárnách

7. 2. 2005

V předchozích dvou číslech jsme informovali o tom, s jakými potížemi je spojen převod, respektive prodej ordinací u praktických lékařů. Nyní jsme se…

Poslanci: stop transformaci

7. 2. 2005

Zakázat krajům transformaci nemocnic na obchodní společnosti se v zákonu o hluku v životním prostředí rozhodli 21. ledna levicoví poslanci. Hejtmani…

Má být lékař podnikatelem?

7. 2. 2005

S radikálním návrhem vystoupil na nedávné schůzce s premiérem Stanislavem Grossem prezident České lékařské komory David Rath. Podle jeho představ by…

Novartis a Sandoz v pohybu

7. 2. 2005

Téměř tři stovky novinářů z celého světa měly 21. ledna 2005 v Kongresovém centru v Basileji možnost setkat se s vedoucími pracovníky farmaceutické…

ASTHMAFORUM: Pozor na nekvalitní drinky

7. 2. 2005

Vývoj v péči o astma, zejména v oblasti farmakoterapie, se stále více přibližuje k cíli úplné kontroly astmatu. Je žádoucí, aby se na tomto závěru…

Invazivní streptokokové infekce

7. 2. 2005

Přes veškeré možnosti současné lékařské péče vykazuje nákaza invazivními streptokoky, zvláště pokud se rozvine sepse nebo toxický šok, úmrtnost 30 až…

Český recept na léky v cizině

7. 2. 2005

K úhradám léků na recepty vystavené českému pojištěnci smluvním lékařem české zdravotní pojišťovny, které si pojištěnec vyzvedne v zahraničí a na…

Lékárníci se brání nařčení ÚOHS

7. 2. 2005

Prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba požaduje od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) veřejnou omluvu za to, že jeho úředníci na…

Farmakologická léčba tabakismu

7. 2. 2005

Nikotin, který se s dalšími asi pěti tisíci chemickými sloučeninami v cigaretovém kouři nachází, způsobuje, že po určitém čase se u kuřáka vyvine…

Nová porodnice v Praze-Podolí

7. 2. 2005

Pětipodlažní objekt v areálu Ústavu péče o matku a dítě v Praze-Podolí byl slavnostně otevřen 21. ledna 2005. První dvě patra jsou obsazena…

Brněnský úspěch

7. 2. 2005

Na Klinice dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie FN Brno byla týmem vedeným prof. Petrem Gálem u dvou pacientů miniinvazivně provedena…

Mýty a předsudky ve vzájemné komunikaci

7. 2. 2005

I z vysokoškolsky vzdělaného pacienta se může stát zkroušený školák, jakmile se ocitne v ordinaci tváří v tvář autoritě v bílém plášti. Nejde ani tak…

Sestra roku

7. 2. 2005

Poděkování zdravotním sestrám za jejich vytrvalou a obětavou práci, a to nejen těm, které obdržely titul Sestra roku 2004, proběhlo 1. února na…

DOPIS Z GALLE na Srí Lance

7. 2. 2005

Mobile Pediatric Unit – jak jednoduché vyslovit, ale jak složité uvést do praxe… První prioritou k ošetření pro nás měly být děti z Dodanduwy. V…

Soukromá srílanská mise Dana Bárty

7. 2. 2005

Turisté z celého světa tou dobou horečně vyhlíželi letadla, která by je z poničené Indonésie odvezla domů – do civilizace a bezpečí. Danu Bártovi s…

Změny ve zdravotním pojištění

7. 2. 2005

Od 1. ledna 2005 vstoupila v platnost vyhláška Ministerstva financíč. 656/2004 Sb., která stanoví podrobnější vymezení okruhu a výše příjmů i výdajů…

Lázně budou propouštět

7. 2. 2005

Snižovat počet zaměstnanců hodlají Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku. Důvodem je podle generálního ředitele Pavla Václavíka současná situace v…

Pomoc oblastem postiženým tsunami

7. 2. 2005

Do uzávěrky tohoto vydání oznámily redakci Medical Tribune tyto další farmaceutické společnosti, jak přispívají postiženým oblastem jihovýchodní Asie…

Nemocnice patří Vysokému Mýtu

7. 2. 2005

Nemocniční areál, který přišel na 38 milionů korun, převzala po několika letech jednání od státu radnice ve Vysokém Mýtě. Jak uvedl starosta Bohuslav…

V Ústí začali operovat novou metodou

7. 2. 2005

Jako první v České republice začali v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem používat nový způsob stabilizace bederní páteře. Podle mluvčího nemocnice…

OPTA 2005 – zaostřeno na optiku

7. 2. 2005

Již jedenáctý ročník mezinárodního veletrhu oční optiky a oftalmologie OPTA 2005 se na brněnském výstavišti bude konat poslední únorový víkend – od…

Východočeši chtějí operovat cizince

7. 2. 2005

Léčbou cizinců hodlají vylepšit finanční bilanci zdravotnictví radn íPardubického kraje. Nemocnice v Pardubicích a Litomyšli jsou podle nich kvalitou…

FDA: Rozšíření indikace vorikonazolu

7. 2. 2005

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil koncem loňského roku používání širokospektrého antimykotika VFEND® (vorikonazol ve formě…

Žraloci versus nádory

7. 2. 2005

Výtažky ze žraločí tkáně se v posledním desetiletí staly výhodným obchodním artiklem. Jejich účinky však nikdy nebyly prokázány, přesto komerční…

Kde končí dobrá prognóza

7. 2. 2005

O etických problémech spojených s poskytováním intenzivní péče novorozencůms porodní hmotností nižší než 750 g hovoří Medical Tribune s doc. MUDr.…

Mylinax do III. fáze klinických studií

7. 2. 2005

Multicentrická nadnárodní studie je navržena tak, aby vyhodnotila účinnost přípravku Mylinax (cladribin) u pacientů s relabující remitující formou…

Zkušenosti z Austrálie

7. 2. 2005

Od května loňského roku, kdy jsme se stali členy Evropské unie, se stále častěji objevují úvahy o možném odchodu našich lékařů do zahraničí. Zatím se…

Daň z přidané hodnoty v roce 2005

17. 1. 2005

Práce kvapná málo platná… Platnost starého českého přísloví v praxi potvrzuje novela zákona o dani z přidané hodnoty, která začala platit od 1. ledna…

Pozvání na angiologické dny 2005

17. 1. 2005

XXX. angiologické dny 2005 s mezinárodní účastí pořádá ve dnech 24. až 26. února 2005 v hotelu Olympic v Praze Česká angiologická společnost ČLS JEP.…

Český institut metabolického syndromu

17. 1. 2005

Zakládající schůze Českého institutu metabolického syndromu se konala 6. ledna 2005 za účasti doc. MUDr. V. Sošky, doc. MUDr. J. Součka, prof. MUDr.…

Vláda má dostat materiál koncem ledna

17. 1. 2005

Veřejná diskuse k návrhu Koncepce péče o zdraví v letech 2004 až 2009 skončila oficiálněvpoloviněprosince.Od16.listopadudo17. prosince loňského roku…

O chytání ryb a moudrosti starců

17. 1. 2005

Jsou kongresy – festivaly, na kterých se scházejí desetitisíce lékařů a charterová letadla tam přivážejí stovky „prescriberů“. Vítají je mažoretky a…

Masarykův onkologický ústav v Brně

17. 1. 2005

Své sedmdesáté narozeniny oslavil 13. ledna 2005 Masarykův onkologický ústav v Brně. Jako první ústav tohoto zaměření v Československé republice ho…

Nové výběrové řízení v Chebu

17. 1. 2005

Nové výběrové řízení na jednatele nemocnice v Chebu vypíše Krajský úřad v Karlových Varech. Úřad coby zřizovatel totiž v ukončeném konkursu nového…

EU podpořila jihomoravské lázně

17. 1. 2005

Na jižní Moravě dostanou 140 milionů na rozvoj lázní. Částku na rozvoj uvolnila pro dobrovolný svazek Jihomoravské lázně ještě před koncem roku…

V Jihlavě bude kardiocentrum

17. 1. 2005

Se záměrem zřídit v jihlavské nemocnici centrum miniinvazivní kardiologie souhlasí jak krajský úřad, který je zřizovatelem nemocnice, tak…

Kraj pronajme nemocnice

17. 1. 2005

Uvolnit si ruce k investování do velkých nemocnic pronájmem těch malých, a transformovat vedle nemocnice v Příbrami na obchodní společnosti také…

Globální zvýšení odpovědnosti

17. 1. 2005

V České republice proběhla před koncem loňského roku veřejná diskuse nad koncepcí, kterou v půli listopadu zveřejnila ministryně zdravotnictví Milada…

S Evropou proti alergii

17. 1. 2005

V pražském hotelu Marriott se 9. prosince 2004, stejně jako před koncem každého roku, konalo setkání organizované Českou společností alergologie a…

Ostrava začíná stavět hospic

17. 1. 2005

První hospic v Moravskoslezském kraji začnou stavět letos na podzim v Ostravě. Jeho výstavba přijde na 85 milionů korun, provozovat jej bude Charita…

Zánětlivá etiopatogeneze autismu?

17. 1. 2005

Výzkumný tým z Johns Hopkins University v Baltimore našel důkazy pro to, že autismus by mohl mít spojitost se zánětem mozku. Tým vyšetřil vzorky…

Praha přivítá PHARMtechexpo

17. 1. 2005

V pražském Veletržním paláci se 9. a 10. února uskuteční druhý ročník výstavy a konference PHARMtechexpo se zaměřením na nejnovější technologie a…

EKG TGM

17. 1. 2005

Pro čtenáře Medical Tribune se nám podařilo z osobního archivu MUDr. Jiřího Koláře získat vzácný dokument – záznam elektrokardiogramu prezidenta T. G…

Pro moderní léčbu schizofrenie

17. 1. 2005

Padesát let od chvíle, kdy první neuroleptikum chlorpromazin (Largatil) otevřelo bránu na cestě k moderní psychofarmakologii, a deset let od zavedení…

Postavení českého zdravotnictví v EU

17. 1. 2005

„Do našeho zdravotnického systému proudí poměrně dost peněz. I když je to méně, než je průměr v EU, přesto patří zdravotní péče v České republice k…

Prodej lékařské praxe

17. 1. 2005

Nejvyšší soud České republiky vynesl 2. září 2004 rozsudek, na jehož základě by mělo dojít k výraznému zjednodušení prodeje lékařské praxe na základě…

V Třeboni rozšíří lázeňské služby

17. 1. 2005

O tak zvaná „wellness centra“ budou rozšířeny oboje lázně v Třeboni. Projekt zaštítěný městem přijde na 164 milionů korun, z nichž 124 milionů…

Pacient a zdravotnická dokumentace

17. 1. 2005

Novelu zákona o péči o zdraví lidu, která zpřesňuje práva pacientů při získávání informací o jejich zdravotním stavu, připravilo ministerstvo…

S pumpou nebo bez pumpy?

17. 1. 2005

Podle studie Prague 4 je výkon, při němž je srdeční bypass proveden na bijícím srdci, minimálně stejně bezpečný jako při použití mimotělního oběhu.…

K lékaři s padesátikorunou?

17. 1. 2005

Svůj recept, jak začít uzdravovat zadlužené české zdravotnictví, předložil k širší politické diskusi vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Obsahuje…

Nebyla poslanecká iniciativa zbytečná?

17. 1. 2005

Ministerstvo zdravotnictví v současné době připravuje tři zákony, které významně zasáhnou do systému zdravotnictví. Jsou to zákon o zdravotnických…

Topamax: prevence migrény

17. 1. 2005

Z klinické praxe vyplývá, že ve všech případech těžké migrény, tedy když má pacient více než tři záchvaty měsíčně či v případě, že akutní léčba není…

Českou hlavou je i třicetiletý lékař

17. 1. 2005

Devítka vědců, lékařů, konstruktérů, studentů a novinářů převzala koncem listopadu loňského roku českou „Nobelovu cenu“. Tou je už třetím rokem…

Ezetimib + statin = duální inhibice

17. 1. 2005

V jednoprocentním vzorku náhodně vybraných mužů a žen české populace ve věku 25 až 64 let byla zjištěna v letech 2000–2001 průměrná koncentrace…

Nový přístup k terapii osteoporózy

17. 1. 2005

Koncem září loňského roku byl ve všech členských zemích Evropské unie centralizovanou procedurou EMEA zaregistrován nový přípravek pro léčbu…

Praktický lékař by se měl více ptát

17. 1. 2005

Šíření dermatovenerologických chorob v souvislosti s migrací patřilo mezi dominantní témata 10. pražského dermatovenerologického symposia, o němž…

Možnosti intervenční kardiologie

17. 1. 2005

Vaší pozornosti by neměl uniknout článek Katetrizační léčba koronární aterosklerózy, uveřejněný v posledním čísle časopisu Medicína po promoci 2004;…