Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Přenos EKG záznamu zachraňuje životy

6. 6. 2005

Zdravotnická záchranná služba v Jihomoravském kraji byla nově vybavena systémem umožňujícím zefektivnění managementu péče o pacienty s akutním…

Nejen vyšší platy pro lékaře

6. 6. 2005

V průběhu minulých dvou týdnů pokračovala jednání, která měla řešit krizi ve financování zdravotnictví, do nichž se po neshodách mezi vedením České…

Kmen Motolů je statečný

6. 6. 2005

Náčelník Běžící Alk se svolením teritoriálního náčelníka Tančícího jaguára svolal 2. června na Motolskou prérii statečné syny a dcery lidu Motolů. Ve…

Lidumil z léčebny v Luži

6. 6. 2005

Co se medicíny týká, většina lidí se nejčastěji setkává s praktickými lékaři. Pokud ti dobře diagnostikují náš neduh, účinně a šetrně ho odléčí a…

Dekáda kostí a kloubů má nový impuls

6. 6. 2005

Z iniciativy Světové zdravotnické organizace a za podpory OSN probíhá již od ledna roku 2000 globální aktivita nazvaná „Dekáda kostí a kloubů“,…

Úvěry jsou levnější a dostupnější

6. 6. 2005

Potřebujete peníze na rozšíření své ordinace? V tom případě vám mohou pomoci úvěry určené malým a středním firmám. Na rozvoj podnikání ale můžete…

Pacienti se na změnu už připravují

6. 6. 2005

„Jednou z mála jistot, kterou máme, je, že se všichni dříve nebo později staneme pacienty,“ uvedla své vystoupení na konferenci výkonná ředitelka…

Psychiatrie trpí podfinancováním

6. 6. 2005

Seminář s názvem „Rozvoj psychiatrické péče v České republice“ uspořádala minulý týden Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s…

Co předcházelo

6. 6. 2005

Nepřehledná situace v oblasti racionální indikace k výkonu koronární angioplastiky s použitím stentů uvolňujících účinné látky (DES) nevy hovovala v…

Úřední šiml řehtá a pacienti tratí

6. 6. 2005

Zdá se, že byrokracie a neprůhledné hospodaření poškozují české pacienty více než ICHS. Problém má jméno koronární stenty uvolňující účinné látky a…

Pomohou nám osobní zdravotní účty?

6. 6. 2005

Model zavedení individuálních účtů jako doplňku k povinnému zdravotnímu pojištění představil MUDr. Pavel Hroboň zastupující občanské sdružení Reforma…

Informace má cenu života

6. 6. 2005

Lékaři zpravidla vědí, kterému zdravotnickému zařízení by se v případě potřeby sami svěřili do péče a kterému by se naopak obloukem vyhnuli. Proč…

Postupy lege artis v gynekologii

6. 6. 2005

Celostátní konference Sdružení soukromých gynekologů ČR a České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP se společně se seminářem porodních…

Inzulin původcem diabetu 1. typu

6. 6. 2005

Diabetes mellitus 1. typu je autoimunitní onemocnění, při němž imunitní obrana ničí beta-buňky v Langerhansových ostrůvcích slinivky. Je to tedy…

Nová definice metabolického syndromu

6. 6. 2005

Mezinárodní diabetologická federace (International Diabetes Federation – IDF) vydala v dubnu tohoto roku globální konsensuální prohlášení obsahující…

Hypnotika na přelomu tisíciletí

6. 6. 2005

Hypnotika se spolu s jinými farmakologickými a nefarmakologickými postupy používají k léčbě nespavosti. Volba hypnotika a celé léčebné strategie…

Korejský úspěch šokuje odborníky

6. 6. 2005

Významného úspěchu na poli terapeutického klonování dosáhli jihokorejští vědci z univerzity v Soulu. Tým vedený Hwang Woo-sukem vloni klonováním…

Dejme občanovi roli, která mu náleží

6. 6. 2005

Občan jako přispěvatel do systému veřejného zdravotního pojištění i jako konzument péče, pacient jako partner lékaře spoluzodpovědný za své zdraví i…

Týden zdravotnických filmů začíná

6. 6. 2005

Ve čtvrtek 9. června začíná Mezinárodní festival dokumentárních a publicistických filmů a videopořadů o zdravotnictví, medicíně a zdravém životním…

Kdy nahradí rtuťový tonometr automat?

6. 6. 2005

Rtuťový sfygmomanometr se užívá již od dob S. Riva-Rocciho, přesto je tato klasická metoda stále nejspolehlivější. Požadavky Evropské unie nahradit…

Doktor TBC

23. 5. 2005

Během 60. let 19. století francouzský chemik Louis Pasteur kvalitativně prokázal, že mikroorganismy jsou schopny výrazně ovlivňovat makrosvět a…

Nemocnice na rozcestí

23. 5. 2005

Poslanecká sněmovna opět pozastavila proces transformace nemocnic. Hejtmani neskrývají své rozhořčení a hovoří dokonce o porušení Ústavy ČR.…

Plicní termoskopie

23. 5. 2005

Řešení tohoto projektu vzniklo ve spolupráci s Nemocnicí Na Homolce. Cílem bylo vyvinout systém pro včasnou neinvazivní detekci bronchiálního…

EKG do kapsy

23. 5. 2005

Monitorování důležitých funkcí pacienta v terénu, archivace naměřených hodnot a jejich další zpracování, to je ideální pole, na kterém se mohou…

Výstava tajemných sdělení

23. 5. 2005

V Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR uspořádala farmaceutická společnost Lek Pharma pro své významné partnery a klienty vernisáž výstavy fotografií…

Naším cílem není jen zisk

23. 5. 2005

S PharmDr. Petrem Svobodou, prezidentem společnosti AstraZeneca ČR, generálního partnera filmového festivalu, hovoříme o zdravotnické osvětě, vášni…

Ani maxisanitka, ani pojízdná nemocnice

23. 5. 2005

Do čeho se chystá Praha investovat přes sedmnáct milionů korun? A uživí vůbec hlavní město provoz kamionu s návěsem pro likvidaci následků hromadných…

Ze sněmu stomatologů

23. 5. 2005

Česká stomatologická komora svolala na minulý víkend do Brna svůj 43. sněm, na němž byl znovuzvolen viceprezident komory dr. Pavel, dále zde proběhly…

Den lékáren proti kouření

23. 5. 2005

Sedmý Den lékáren, který letos připadá na 16. červen, zasvětila Česká lékárnická komora odvykání kouření. Motto zní: „Odložte svou poslední cigaretu…

Aspirin, fibrinolýza plus clopidogrel

23. 5. 2005

Velké množství pacientů s infarktem myokardu a elevací ST-segmentu, kteří jsou léčeni fibrinolytickou léčbou, nedosáhne dostatečné reperfuze, hrozí…

Právní poradna: Rádio v čekárně

23. 5. 2005

Slyšel jsem, že bych měl za pouštění rádia pacientům v čekárně platit poplatky podle autorského zákona. Je to pravda? Údajně již jeden kolega měl na…

Život s Raškou byl detektivkou

23. 5. 2005

V minulém čísle MT jsme naše čtenáře informovali o vydání knížky vzpomínek na zakladatele moderní české epidemiologie prof. MUDr. Karla Rašku, DrSc.…

Uvolnit reklamu na léky?

23. 5. 2005

Senátor a stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek je pro deregulaci reklamy na léky. Pokud má být pacient ústředním bodem zdravotnického…

„Rolls-Royce“ mezi ultrazvuky

23. 5. 2005

Na čtrnáct dnů byl do ČR za půjčen sonograf nové generace umožňující snímání obrazu v 3D/4D zobrazení. Až do pátku 27. k větna se s ním může odborná…

Jubileum III. interní kliniky

23. 5. 2005

Šedesát let od svého založení si nedávno připomněla III. interní klinika – klinika endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze, jejíž…

Bdící auto samo ohlídá řidiče

23. 5. 2005

Zatímco výše zmíněné projekty slouží lékařům a kapesní počítač v nich figuruje jako přenosný monitor a pracovní stanice v jednom, projekt bdícího…

Průhledy do paralelních světů

23. 5. 2005

V Akademickém klubu 1. lékařské fakulty UK ve Faustově domě na Karlově náměstí vystavuje až do 15. června své obrazy a ilustrace přední anatomický…

Kardioběh Jiřího Tomana

23. 5. 2005

Podle vzoru některých zahraničních kongresů uspořádali organizátoři sjezdu letos již druhý ročník běhu na 3 km v areálu výstaviště, pojmenovaný po…

Kasuistika: Fluvoxamin u schizofrenie

23. 5. 2005

V následující kasuistice se autor snaží upozornit na další možné indikace fluvoxaminu – léku, který byl původně určený pro antidepresivní použití.

Zdraví je základem úspěšné dovolené

23. 5. 2005

Čas dovolených a cestování se rychle blíží. Lékaři by v této souvislosti neměli zapomínat upozorňovat své pacienty na zdravotní rizika spojená s…

Do Brna přijel profesor Somers

23. 5. 2005

Počátkem května se na brněnském výstavišti již tradičně setkali kardiologové a příznivci kardiologie. Nejvíce pozornosti bylo na XIII. výročním…

Lidská vajíčka z laboratoře

23. 5. 2005

Čeští vědci Antonín Bukovský a Marta Světlíková spolu s americkým kolegou Michaelem Caudlem vypěstovali v laboratořích University of Tennessee v…

Mluvme o zdravotnictví otevřeně

23. 5. 2005

Nezávislých platforem snažících se o diskusi nad dlouhodobě neřešenými problémy českého zdravotnictví neustále přibývá. Jako zatím poslední v řadě se…

M. Emmerová udělila Cenu života

23. 5. 2005

Záměrně dvojznačný název zvolila ministryně zdravotnictví pro ocenění, které se rozhodla poprvé udělit u příležitosti letošního Mezinárodního dne…

Mladé lékaře trápí nejistota

23. 5. 2005

Zvláště mladé lékaře trápí absence prováděcích vyhlášek k zákonu, který řeší postgraduální vzdělání. Návrh, který vypracovala Česká kardiologická…

Definitivní důkaz prionové teorie?

23. 5. 2005

Teorie prionů, za niž dostal v roce 1997 americký lékař Stanley Prusiner Nobelovu cenu, usiluje o nevyvratitelné potvrzení. Zatím neúspěšně.

Anesteziologická zkušenost bez rizika

23. 5. 2005

Své turné po České republice 16. května zahájilo Mobilní anesteziologické simulační centrum (MASC). Obří žlutý truck zakotvil nejprve v pražské…

O umírání upřímně

23. 5. 2005

Lékař je vzděláván a vychováván k tomu, že on je ten, kdo musí léčit a vyléčit. Za to je pacienty ctěný a vážený. Žádný div, že se až 90 % mladých…

Příklad privatizace z Německa

23. 5. 2005

Až do roku 1994 byla nemocnice v Chemnitz všeobecným zdravotnickým ústavem krajského typu z dob NDR. Po privatizaci se vypracovala na fakultní…

Tichý zabiják slaví svůj den

23. 5. 2005

V letošním roce poprvé Světová liga proti hypertenzi vyhlásila 14. květen Světovým dnem hypertenze, jehož cílem je připomenout, že vysoký krevní tlak…

Co zaznělo v HOT LINES

23. 5. 2005

Jako vždy byla velká pozornost návštěvníků výročního sjezdu České kardiologické společnosti věnována sekci HOT LINES, ve které bylo letos představeno…

Akutní hypertenzní stavy

23. 5. 2005

Nad možnosti současné léčby akutní hypertenze na interním oddělení se ve svém příspěvku, který na sjezdu ČKS zazněl v rámci symposia firmy Altana…

Spontánní oplození uvnitř folikulu

23. 5. 2005

Podivný případ oplození zaznamenaný na saúdskoarabské klinice postavil před biology i lékaře otázku, co všechno je při oplození savčího vajíčka možné…

Huseníček a revoluce v genetice

9. 5. 2005

Fantastický výhled pro genovou terapii přinesl objev týmu vedeného americkým genetikem Robertem Pruittem z Pardue University ve West Lafayette.…