Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Co přinesla nová legislativa

7. 8. 2006

Zákon č. 95/2004 Sb., o podmínkách získání a uznávání odborné způsobilosti a specializované způsobilosti k výkonu zdravotnického povolání lékaře,…

Oddlužení nemocnicím nepomohlo

7. 8. 2006

Deset krajů zkontroloval od loňského října do letošního března Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřoval, jak jednotlivé regiony využily finanční…

Pacienti budou lépe informováni

7. 8. 2006

Vyhlášku o zdravotnické dokumentaci č. 385/2006 Sb. vydalo ministerstvo zdravotnictví (MZ). Vyšla 1. srpna ve Sbírce zákonů, účinnosti však nabude až…

Krátce

7. 8. 2006

EU A VÝZKUM KMENOVÝCH BUNĚK Ministři členských zemí EU zodpovědní za vědu a výzkum se dohodli, že Unie ze svého rozpočtu podpoří výzkum kmenových…

Kanadský audit v SÚKL

7. 8. 2006

Kanada akceptuje certifikáty správné výrobní praxe pro výrobce humánních léčivých přípravků vydané Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Vakcíny proti ptačí chřipce

7. 8. 2006

EMEA (Evropská léková agentura) schválila k použití dvě očkovací látky, Nobilis Influenza H5N2 (společnosti Intervet International BV) a Poulvac…

Černý trojúhelník pro gadolinium

7. 8. 2006

Nedávno bylo popsáno u pacientů, kteří podstoupili angiografické vyšetření magnetickou rezonancí a byla jim aplikována kontrastní látka obsahující…

Lékárníci požadují změnu kategorizace

7. 8. 2006

„Ještě nikdy nebyla situace kolem lékové vyhlášky tak špatná,“ prohlásil prezident České lékárnické komory (ČLeK) Lubomír Chudoba. Podle něj je práce…

Jak medicína dostala lepší uši

7. 8. 2006

„Nasloucháním poznáte, že hrudník obsahuje vodu a ne hnis, pokud na něj přiložíte ucho a uslyšíte zvuky, které vydává vařící se vinný ocet,“ napsal…

Země trpí schizofrenií

7. 8. 2006

Od voleb uplynuly dva měsíce a nová vláda je stále v nedohlednu. ČR řídí kabinet složený ze zástupců stran, z nichž jedna skončila ve volbách až…

Napadlo mě nad tímto číslem

7. 8. 2006

Česká republika trpí schizofrenií. Polovina jeho občanů si přeje liberální stát, v němž by mohli tvůrčím způsobem pracovat a jemuž by byli ochotni…

Stalo se

24. 7. 2006

Jedenatřicetiletého cizince s nevšedním zraněním – kousnutím do penisu – ošetřili lékaři v nemocnici na Karlově náměstí v Praze; zda vážné poranění…

Napadlo mě nad tímto číslem

24. 7. 2006

Ze všeho nejdříve spěchám blahopřát Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a především pak osobně doktoru A. Holému ke skvělému úspěchu,…

Kacíř, který léčil papeže i král

24. 7. 2006

Hrdinu našeho příběhu proslavila věta „Mare tigerem si mercurius isset“. V doslovném překladu znamená „Obarvil bych moře, kdyby bylo rtutí“. latinské…

Zkušenost za 345 dolarů

24. 7. 2006

Sto dvacet mediků převážně z USA, ale i z Indonésie, Portorika, Kanady či Austrálie se v těchto dnech pohybuje po pražských nemocnicích. jde o…

Společně a efektivně

24. 7. 2006

O možnostech rozvoje regionálního zdravotnictví a o jeho financování jednal řídící výbor projektu efektivní zdravotnictví Ústeckého kraje (EFEZ).…

Dočkáme se regulací s lidskou tváří?

24. 7. 2006

Ani po volbách není jasné, jak bude v ČR řešena léková politika. Přitom zde existují dvě problematické oblasti – jak učinit rozhodování o úhradách…

Na lince 112 jde o život

24. 7. 2006

Havárie autobusu na dálnici D8 u Prahy, ke které došlo 16. července, ukázala slabiny univerzální evropské tísňové linky. Přitom zdravotnické…

PRO SESTRY: Pan doktor vám všechno řekne

24. 7. 2006

Moderní medicína uvažuje v číslech, grafech, tabulkách. Pro lékaře je čím dále tím těžší vnímat za množstvím sofistikovaně zpracovaných informací…

Lamotrigin a vrozené vady

24. 7. 2006

Nové údaje ze Severoamerického registru antiepileptik v USA a Kanadě (North American Antiepileptic Drug Registry – NAAED) naznačují souvislost mezi…

Spolupráce typu „win-win“

24. 7. 2006

V den, kdy se podepsaly obě smlouvy a RNDr. Holý získal významné ocenění a reálný příslib podpory dalších výzkumných projektů, poskytl John. F.…

Inovace, nebo imitace?

24. 7. 2006

Vracíme se k výročnímu zasedání evropské federace farmaceutického průmyslu a asociací (EFPIA), které se sešlo koncem června v Praze. na diskusním…

Kaleidoskop

24. 7. 2006

JE DIABETES INFEKČNÍ CHOROBA? Podle švédské výzkumné společnosti Apodemus může mít infekce virem Ljungan (picornavirus) souvislost se vznikem diabetu…

Přípravujeme

24. 7. 2006

Patnáct minut po páté hodině ranní začíná pracovní den prof. MUDr. Jiřího Vorlíčka, CSc. V tu dobu totiž pravidelně vchází do své pracovny ve…

Impuls i ocenění pro českou vědu

24. 7. 2006

Ústav organické chemie a biochemie (ÚOCHB) AV ČR a americká biofarmaceutická společnost Gilead Sciences uzavřely 13. července unikátní smlouvu o…

V Praze o demografii i evoluci

24. 7. 2006

Co mají společného „náctileté“ matky s ženami, které přivádějí své děti na svět po šedesátce? také o tom se jednalo na výroční konferenci evropské…