Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Bayer opět na českém trhu

2. 4. 2007

Zhruba před devíti lety ukončila světoznámá farmaceutická společnost Bayer své aktivity na českém farmaceutickém trhu, mimo jiné i proto, že…

New Orleans hostil kardiology

2. 4. 2007

Kardiologové nejen z USA, ale prakticky z celého světa měli před letošním 56. výročním vědeckým zasedáním ACC – American College of Cardiology (24.…

Detekce a prevence abusu zdravotníků

2. 4. 2007

ke zneužívání omamných látek zdravotnickými pracovníky může docházet v kterémkoli zdravotnickém zařízení. Za ideálních okolností by mělo být včas…

Napadlo mě nad tímto číslem

2. 4. 2007

Když jsme připravovali toto „aprílové“ číslo, přemýšleli jsme o nějakém kratochvilném a třeskutě bujarém materiálu, který bychom pro vás vymysleli.…

Homocystein u pádu mýtů

2. 4. 2007

V MT číslo 4 jsme přetiskli velmi seriózní článek prof. MUDr. Richarda Češky, CSc., věnovaný problému homocysteinu. Pan doktor Karel Erben, který se…

Ďábelský systém zdravotnictví

2. 4. 2007

Nejdříve jsme slyšeli od našich politiků, že pacienti jsou rukojmími lékařů. Podle titulku článku v Medical Tribune (Rukojmí pacientů i pojišťoven,…

Abbott ke snížení úhrad

2. 4. 2007

V souvislosti s novou vyhláškou stanovující úhrady léků vydala stanovisko společnost Abbott Laboratories. Píše se v něm mimo jiné, že firma vnímá…

Amantadin v léčbě demence

2. 4. 2007

Šestičlenný tým amerických vědců vedených Constantinem G. lyketsos z Johns Hopkins University (Baltimore) ve svém článku v odborném časopise…

Helicid bez doplatku

2. 4. 2007

K vydání nové úhradové vyhlášky přinesla své tiskové prohlášení i společnost Zentiva. Píše se v něm mimo jiné, že farmaceutické firmy dosud nikdy…

Možnosti využití slin v diagnostice

2. 4. 2007

Na symposiu International Association for Dental Research konaném 21. až 22. března v americkém New Orleans vzbudily velkou pozornost výsledky týmu…

Nová Kardio fit ambulance otevřena

2. 4. 2007

Na pražském Proseku byla otevřena tzv. Kardio fit ambulance, která je pravděpodobně prvním a snad i jediným pracovištěm tohoto typu u nás. Má za cíl…

SVL přichází s novinkou v edukaci

2. 4. 2007

Společnost všeobecného lékařství ČLS JEP (SVL) pořádá ročně více než 150 regionálních vzdělávacích akcí a na podzim tradičně svou výroční konferenci.…

Analgetika v těhotenství

2. 4. 2007

Dva dánští a dva američtí vědci v čele s Erikem Lykkem Mortensenem (Kodaň, Bloomington, Indiana a Los Angeles, California) vyšli při svém výzkumu ze…

Po chemoterapii mohou domů

2. 4. 2007

Při onkologickém a radioterapeutickém oddělení FN Plzeň bylo minulý týden otevřeno Centrum pro ambulantní léčbu onkologicky nemocných pacientů.…

Organizace pacientů jednaly v Praze

2. 4. 2007

Již podruhé se v Praze uskutečnilo jednání pacientských organizací ze zemí střední a východní Evropy; konferenci připravila a zorganizovala Koalice…

Racionální farmakoterapie

26. 3. 2007

Principy účinné, bezpečné a úsporné farmakoterapie se ve své publikaci rozhodli představit tři autoři, kteří mají k těmto tématům mimořádně blízko,…

Občanská sdružení volají po dotacích

26. 3. 2007

Předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása ve svém příspěvku pro MT píše, že ministerstvo zdravotnictví o občanská…

FDA varuje před somnambulismem u sedativ

26. 3. 2007

Jedny z nejčastěji preskribovaných léků na nespavost v USA mohou způsobovat somnambulismus, u něhož pacient řídí vozidlo nebo konzumuje jídlo během…

Napadlo mě nad tímto číslem

26. 3. 2007

V dnešním Fóru (na stranách A2–A3) se ptáme lékařů na jejich zkušenosti s novináři. Buď jsme se obdivuhodně strefili pouze do těch, kteří mají s…

Bezpečnost informací ve zdravotnictví

26. 3. 2007

Většina nemocnic a jiných zdravotnických zařízení dnes plně využívá informační a komunikační technologie pro uchovávání i přenos dat a informací.…

Wir sprechen nicht Deutsch

26. 3. 2007

Proč Evropská unie navzdory tomu, že ponechává zdravotní péči v gesci národních vlád, komplikuje život (nejen) lékařům první linie? Nad tím se na 1.…

Mraky obav nad reformou

26. 3. 2007

Přiznávám, že mám velké obavy o osud reformy zdravotnictví, která by měla odstranit či alespoň umenšit základní nešvar českého (ale nejen českého)…

Nature, nebo nurture?

26. 3. 2007

Před sto lety se narodil Bohuslav Niederle mladší, třetí článek čtyřgeneračního řetězce jedné vědecké rodiny.

Pánevní chirurgie je dosud v plenkách

26. 3. 2007

Slavnostního spolkového večera, který 13. března připravily společně Masarykův onkologický ústav (MOÚ) – konkrétně jeho chirurgické obory – a Spolek…

Bude potřeba měnit zásady první pomoci?

26. 3. 2007

Nikoli umělé dýchání z úst do úst, ale pouze provádění komprese hrudníku je klíčovým opatřením při resuscitaci pacienta se zástavou srdeční činnosti,…

Postřehy z Orlanda

26. 3. 2007

V posledním únorovém týdnu se v Orlandu na Floridě konalo Mezinárodní symposium o karcinomu prostaty. Stručně jsme již o této odborné akci…

Umělá mízní uzlina

26. 3. 2007

Tkáňové a orgánové inženýrství si připsalo na své konto další významný úspěch, když tým z japonského výzkumného centra RIKEN vedený Takeshim…

Světový den boje proti tuberkulóze

26. 3. 2007

Před 125 lety, 24. března roku 1882, přednesl dnes světoznámý Robert Koch na zasedání berlínské Fyziologické společnosti referát, v němž popsal svůj…

Česká radiologie v nové podobě

26. 3. 2007

V těchto dnech vychází první číslo již 61. ročníku časopisu Česká radiologie, který zůstával i v nelehkých dobách minulého režimu pro mnohé české…

Odsouzeni léčit až do smrti

26. 3. 2007

Hostem 1. kongresu primární péče v Praze byla i MUDr. Kvetoslava Prcúchová, prezidentka Asociace všeobecných lékařů pro děti a dorost SR. Čtenářům MT…

Akreditace jsou výhodou

26. 3. 2007

Nemocnici ve Frýdku‑Místku se podařilo získat akreditace ve všech základních oborech specializačního vzdělávání. Zařadila se tak mezi zdravotnická…

Ondráš na Žlutém kopci

26. 3. 2007

Povzbudit a psychicky podpořit onkologické pacienty, to je hlavní cíl uměleckých vystoupení pořádaných v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.…

Kdo hájí soukromé lékaře?

26. 3. 2007

V sídle České lékařské komory se 22. března uskutečnilo jednání zástupců některých sdružení soukromých lékařů. Z přijatého prohlášení vyplývá i výzva…

Kolorektální karcinom a HST

26. 3. 2007

Užívání hormonální substituční terapie (HST) se ukázalo být prospěšné pro snížení incidence kolorektálního karcinomu (KK). Této skutečnosti však…

Do samých hlubin mozku

26. 3. 2007

Jeden ze zakladatelů moderní české neurochirurgie a současně jeden z jejích nestorů prof. MUDr. Eduard Zvěřina, DrSc., emeritní přednosta…

Demence – léčba jasným světlem

26. 3. 2007

Šestičlenná skupina norských vědců v čele s Arvidem Skjervem zjistila zlepšení poruch chování u těžké demence po krátkodobé léčbě jasným světlem. O…

V Praze byl kongres IFDA již potřetí

26. 3. 2007

Seriál kongresů Preuves et pratiques – Důkazy a praxe je již několik let ve Francii „zavedenou značkou“ vyhledávanou lékaři z primární péče.…

Rozpočet není dílem tohoto ministerstva

26. 3. 2007

Současná vláda zdědila rozpočet po vládě sociální demokracie, která nehorázným způsobem zadlužila český stát i naše zdravotnictví. Ministr se musí…

Dva balónky lepší než žádný

26. 3. 2007

Donedávna mohli lékaři vyšetřit tenké střevo pouze nahlédnutím do duodena při gastroskopii nebo do terminálního ilea při kolonoskopii. Používaná…

Koniotomie – noční můra

26. 3. 2007

Jak by měl být lékař první linie připraven na zvládání akutních stavů? Také na to se snažili na 1. kongresu primární péče poskytnout odpovědi MUDr.…

Ustoupíme od plošné BCG vakcinace?

26. 3. 2007

Naše poslední ohlédnutí za 1. kongresem primární péče, který se konal počátkem března v pražském TOP Hotelu, je tentokrát věnováno novým trendům v…

Když Američané vidí zájem, ocení to

26. 3. 2007

Začínat znovu s profesní kariérou v jiné zemi není nic lehkého. Pro sestry to platí dvojnásob. Musejí nejen prokázat, že své práci rozumějí, ale také…

Znovu z kongresu primární péče

19. 3. 2007

V dalším ohlédnutí za březnovým 1. kongresem primární péče(pozn. red.: viz též Co spojuje lékaře první volby, MT 7/2007) přinášíme zajímavosti, které…

Kvalita očima pacientů

19. 3. 2007

Jedním z ukazatelů kvality poskytované zdravotní péče je sledování spokojenosti pacientů – jejich subjektivního vnímání a zkušeností. Dojem a…

Čipy zvýší bezpečnost

19. 3. 2007

Patnáct tisíc čipů bude v Masarykově onkologickém ústavu (MOÚ) v Brně sledovat podávání nejnebezpečnějších onkologických léků – cytostatik. Díky…

Slováci odmietajú nútené prepoistenie

19. 3. 2007

Snaha ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča donútiť minimálne milión Slovákov, aby pochopili, že najlepšie im bude v objatiach štátnej Všeobecnej…

Už je na světě

19. 3. 2007

Již 8. března kritizovala Česká lékařská komora údajně liknavý postoj ministerstva zdravotnictví (MZ) při přípravě tzv. lékové vyhlášky. Mluvčí…

Od experimentu na trh

19. 3. 2007

Nalézt odpovědi na otázky, proč dochází k nedorozuměním v jednotlivých fázích spolupráce odborných lékařských společností nebo klinických pracovišť…

„Ochránce genomu“ a opálení

19. 3. 2007

Gen p53 si vysloužil pro své schopnosti potlačovat nádorové bujení přezdívku „ochránce genomu“. Nyní se ukázalo, že jeho ochranná role zahrnuje i…

Autorita v oboru rehabilitace v Praze

19. 3. 2007

Jak jsme již informovali v MT 5/2007, na Klinice rehabilitačního lékařství 1. LF UK v Praze přivítali vzácného hosta. Byl jím profesor Nathan D.…

Trasylol po bypassu zvyšuje mortalitu

19. 3. 2007

Lék určený ke snížení operační ztráty krve Trasylol je spojen s výrazným růstem rizika úmrtí během pěti let od provedení koronárního arteriálního…

Nový marker ovariálních nádorů

19. 3. 2007

Gen PAX8 se ukázal jako spolehlivý molekulární marker některých typů nádorů ovarií. Tento objev, zveřejněný v lékařském časopise Gynecologic Oncology…