Ministrova pomsta formou vyhlášek?
Odvetou za kritiku ministerstvem připravené rámcové smlouvy je podle reprezentantů asociace provozovatelů lékáren a grémia majitelů lékáren novela…
Odvetou za kritiku ministerstvem připravené rámcové smlouvy je podle reprezentantů asociace provozovatelů lékáren a grémia majitelů lékáren novela…
Původcem onemocnění Chikungunya je arbovirus (alphavirus z rodiny togavirů). Je to teplotně citlivý RNA virus. Byl poprvé izolován v Tanzánii a…
Onemocnění přenášená klíšťaty patří mezi obávané nemoci, neboť s infikovaným klíštětem se může setkat každý. Ve světě se vyskytuje téměř 80…
V programu surveillance Národní referenční laboratoře pro meningokokové nákazy (NRl) v Praze bylo v roce 2005 v české republice zjištěno celkem 97…
Články o tom, jaký význam má střevní mikroflóra pro imunitu – humorální, buněčnou i nespecifickou, přibývají ve světovém odborném tisku téměř…
Ozdravení financování Všeobecné zdravotní pojišťovny, zprůhlednění její smluvní politiky a nastavení účinnější kontrolní a revizní činnosti. To si…
Ve svém dalším zamyšlení MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., ze III. interní kliniky 1. lF UK a VFN v Praze hledá možnou příčinu deformace přístupu k…
Ve dnech, kdy se Praha v jarním slunci a květech představila domácím i zahraničním návštěvníkům v té nejkrásnější podobě, se ve vinohradském Národním…
Před pěti lety byl zveřejněn nahrubo přečtený lidský genom. Od té doby urazila genetika a genomika velký kus cesty. Přesto stojí obě vědní disciplíny…
Moderátorem konference Manažerské řízení nemocnic byl prof. Ing. Rudolf haňka, PhD. Medical Tribune mu položila několik otázek o tom, jak vidí…
Tentokrát mě snad ani nemůže napadnout nic jiného, než jak to dopadne o víkendu. Uvěří občané plačícím Kočkám, nebo seriózním argumentům? Zaleknou se…
Akademický senát hradecké Lékařské fakulty Univerzity Karlovy rozhodl v tajném hlasování jednoznačně a ve funkci děkana znovu potvrdil dosavadního…
Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal 24. května tohoto roku následující upozornění. lékaři, kteří léčí své pacienty přípravky s obsahem piroxicamu k…
Financování zdravotnictví, systém úhrad a cyklické krize ve všeobecném zdravotním pojištění spojené s nárazovými sanacemi ze státního rozpočtu vedly…
Disekce hrudní aorty je onemocněním, které co do počtu výkonů stojí na pokraji spektra kardiochirurgických onemocnění. Co do složitosti – morbidity a…
V posledních letech dochází k významným změnám v koncepci péče o děti v nemocnicích. Také v naší republice se začal uplatňovat princip „Family…
V článku, který vyšel v časopise Contemporary Pediatrics koncem minulého roku, se docentka Marina Rezniková a profesor Philip O. Ozuah z lékařské…
Základní léčebnou metodou při onemocnění žilního či lymfatického systému horních nebo dolních končetin je kompresivní terapie. Zdálo by se, že…
Říká se, že blesk neuhodí dvakrát do jednoho stromu. V případě Kamily Černíkové toto přísloví neplatí. I když je jí teprve třicet čtyři let, blesk v…
Mezinárodní nadace proti osteoporóze (International Osteoporosis Foundation, IOF) vyhlásila kampaň zaměřenou na odborníky i laickou veřejnost, která…
Pacienti s chronickou obstrukční bronchopulmonální chorobou (CHOPN) léčení tiotropiem (Spiriva) po dobu 6 až 12 měsíců mají výrazně méně exacerbací a…
DŮM SVĚTLA SE ROZŠÍŘÍ. Městská část Praha 8 pronajme občanskému sdružení Česká společnost AIDS pomoc za jednu korunu ročně celý objekt v Karlíně v…
Pediatrie – obor pro budoucnost Tematická příloha příští MT je věnována opět pediatrii. Před blížícím se létem je problematika antropozoonóz velmi…
V intervenční kardiologii nebo statistikách novorozenecké úmrtnosti představuje ČR světovou špičku. V péči o pacienty s CMP ale za vyspělým světem…
Většinu prostoru druhého sešitu jsme tentokrát věnovali tematické příloze zaměřené na flebologii. Zařadili jsme do ní mimo jiné rozhovor s prof. MUDr…
Tentokrát se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., z III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a…
Dostal jsem do rukou korektury tohoto čísla Medical Tribune těsně poté, co jsem se vrátil z kongresu ISPOR (International Society for…
Jedním z klíčových momentů ve zdárném vývoji zárodku je jeho implantace v děloze. Faktory, které implantaci ovlivňují, jsou prozkoumány jen neúplně a…
Z anamnézy Pacientka (narozena v roce 1928) v roce 1979 absolvovala operaci varixů dolních končetin, od roku 1990 léčena pro hypertenzi, v srpnu 2003…
V lednu 2004 jsem si zakoupil notebook, abych na něm mohl prezentovat odborné přednášky, psát své články i osobní korespondenci a abych měl kdykoli a…
Volič je prý před volbami pro politiky králem. A protože páni politici udělali ze zdravotnictví velké politikum, tancují své tanečky i před fiktivním…
Letos je to pravděpodobně naposledy, co si Česká republika může říci o peníze z evropských fondů. Vláda však vysílá signál, že peníze potřebuje na…
Po dlouhé době se vědcům podařilo objevit antibiotikum nové třídy. Předběžné testy prokázaly, že zabírá i na kmeny Staphylococcus aureus rezistentní…
Lékařský časopis Journal of Clinical Investigation přináší studii týmu Matthiase von Herratha z La Jolla Institute for Allergy & Immunology …
VZP DOSTALA DALŠÍ POKUTU. Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže porušila pravidla pro zadávání veřejných…
Předpokladem pohotovosti k venepunkci je především osobní zkušenost s tímto jednoduchým výkonem a dostupnost pomůcek k jejímu provedení na místě…
Velkým překvapením skončil výzkum vědců z USA a Mali, který měl za cíl prověřit přirozenou rezistenci komárů druhu Anopheles gambiae k infekci…
Těsně před volbami se podařilo ministru zdravotnictví Davidu Rathovi prosadit zákon o veřejných neziskových ústavních zdravotnických zařízeních. Na…
Při léčbě warfarinem se lékař často pohybuje na hraně, říká prof. MUDr. Jan Kvasnička, DrSc., předseda Společnosti pro trombózu a hemostázu ČLS JEP.
Nemocnice ve Frýdku-Místku se může pochlubit tím, že je finančně stabilní a má dostatek prostředků, aby okamžitě pokryla všechny své závazky, aniž by…
Tým japonských imunologů vedený Yumim Tohyamou odhalil zajímavý účinek kanabinoidů na aktivitu lymfocytů. Efekt kanabinoidů je zprostředkován dvěma…
Tým Randyho Seeleye z University of Cincinnati zjistil, že centrum hladu v hypothalamu laboratorních potkanů je inaktivováno expresí enzymu…
Na 41. výročním kongresu EASL (European Association for the Study of the Liver), který se konal počátkem května letošního roku ve Vídni, byly…
S cílem zhodnotit prvních šest měsíců od zavedení moderního inhalačního kortikosteroidu ciclesonidu (Alvesco) do klinické praxe v České republice …
Způsob průniku prionů do organismu a rozvoj přenosných spongiformních encefalopatií halí řada nejasností. Beztak nepřehlednou situaci ještě více…
Ze záplavy dokumentů, které každý měsíc projednává Evropský parlament, se vymyká Zelená kniha – zlepšení duševního zdraví obyvatelstva, kterou vydala…
Jsou média, kde platí, že „dobrá zpráva, žádná zpráva“. Toto „pravidlo“ určité části české žurnalistiky je někdy vidět více, než je zdrávo. I teď,…
Až 60 procent zaměstnanců administrativy britské The National Health Service (NHS) neboli Národní zdravotní služby čeká v dohledné době propuštění.…
„V Bruselu leží peníze, obrazně řečeno, na zemi, stačí se pro ně sehnout,“ řekla poslankyně Evropského parlamentu Ing. Jana Bobošíková při…
Již dvanáctý ročník mezinárodní konference INFORUM zaměřené na elektronické informační zdroje a jejich profesionální využívání ve vědě, výzkumu,…
Nejtěsnější možnou většinou 27 hlasů prošel vědeckou radou 1. lékařské fakulty UK v Praze návrh udělit náměstkovi ministra zdravotnictví Michalu…
Jako jeden z prvních předstoupil v pátek 26. května před demonstrující zdravotníky a občany v Praze prof. Jan Černý. „Ministr označil naši akci za…
Praktická medicína prožívá v posledních měsících těžké chvíle. Jsme usměrňováni ve všem, co děláme, nemůžeme pracovat v klidu, protože jsme svázáni…
Farmakogenomika si klade za cíl nacházet léky, které jsou „šité na míru“ lidem určitého genotypu. Našla už uplatnění i při léčbě nádorových…
Česká republika se jako první z východoevropských zemí stala řádným členem organizace IBSN (International Breast Cancer Screening Network), která…
Na nedávném kongresu European Society of Human Genetics v Amsterodamu se dostal do nového světla lék valproat, využívaný už dlouho k léčbě epilepsie…
Pokud by se v každé z členských zemí aplikovala (tam, kde je to možné) zásada, že prvních deset preskribovaných léků v každé skupině mají být…
S pravděpodobností hraničící s jistotou lze očekávat, že určitá výročí přilákají pozornost laických médií. Ani tentokrát časopis Týden nezklamal. Po…
„Před neštovicemi a láskou je uchráněn málokdo,“ praví staré italské přísloví. O tom, že neštovice si opravdu nevybíraly, svědčí příklady jejich…
Za místo svého každoročního setkání si renomovaní psychiatři z Velké Británie sdružení v The Royal College of Psychiatrists letos zvolili Prahu.…
PODEZŘENÍ NA 49 MELANOMŮ. V rámci projektu „Evropský den melanomu“, který je zaměřen na prevenci kožních nádorů, bylo podle předběžných výsledků 15.…
Účast na XXX. Brněnských onkologických dnech, které se konaly 11. až 13. května letošního roku, přijali kromě nejvýznačnějších představitelů české a…
Protestní akce lékařů odstartovaly o uplynulém víkendu diskuse na valné hromadě České stomatologické komory a na sjezdu Sdružení ambulantních…
Dnešní nabídka hormonální antikoncepce zahrnuje širokou škálu přípravků. Nízké dávky estrogenů: Dvacet mikrogramů ethinylestradiolu je považováno za…
Zrovna jsem poslouchal besedu kandidátů malých, neparlamentních politických stran do poslanecké sněmovny, a to na téma zdravotnictví. Kupodivu tito…
Stav pražského zdravotnictví je jen odrazem systému panujícího v celé republice. Některé problémy jsou pro hlavní město specifické, jiné jsou dokonce…
V pořadí již druhý kulatý stůl Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) byl minulý týden věnován tématu „Léky: kolik nás stojí a proč?“.
O aktuální situaci v projednávání návrhu zákona o veřejných neziskových nemocnicích jednal 18. května ministr zdravotnictví David Rath s…
Hlavním důvodem Týdne zdravotnického neklidu je prý politika ministra zdravotnictví Davida Ratha. Takto obecně se vyjadřují protagonisté tzv.…
PhDr. Michael Neuwirth, ředitel úseku pojištění majetku a odpovědnosti, Kooperativa, a. s.: Zákon č. 160/1992 Sb., o zdravotní péči v nestátních…
POMOC PALESTINCŮM. Americká Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) 17. května oznámila, že do nemocnic na palestinských územích poslala léky a…
Se zlepšující se zdravotní péčí a zlepšením prevence civilizačních onemocnění se rozvíjí také spánková medicína, na kterou se v poslední době…
Kardiovaskulární choroby (především ischemická choroba srdeční, cévní mozková příhoda a tromboembolismus) jsou ve vyspělých zemích hlavní příčinou…
Kardiologie je úspěšný obor. A o té české to platí bezpochyby. Ve veřejnosti to pak snadno vzbudí dojem, že zachránit je možné každého pacienta a že…
Tématu regenerace neviabilního myokardu prostřednictvím transplantace kmenových buněk kostní dřeně, které se v posledních letech intenzivně studuje a…
„Čeští pojištěnci, kteří se prokážou Evropským průkazem zdravotního pojištění, mají od 1. dubna letošního roku ve Švýcarsku stejný přístup ke…
O komentář k několika zajímavým tématům, jež zazněla na letošním výročním sjezdu České kardiologické společnosti, MT požádala prof. MUDr. Jindřicha…
KONEC KLECOVÝCH LŮŽEK. Od 1. ledna 2007 by již zařízení ústavní péče neměla používat klecová a síťová lůžka. Vyplývá to ze zákona o sociálních…
Legislativní rada vlády minulý týden podle očekávání odmítla žádost ministra zdravotnictví o schválení návrhu vyhlášky, kterou by byly vydány texty…
Měření kotníkového tlaku je jednoduché, levné a pacienta nezatěžující vyšetření, které má velký význam pro prevenci a léčbu aterosklerózy a jejích…
Málokterý lékař má takovou zásluhu o rozvoj českého ošetřovatelství jako prof. MUDr. Vladimír Pacovský, DrSc. Je autorem učebnic péče o nemocné, byl…
Praktický lékař odeslal ke korekci dyslipidémie sedmašedesátiletého vysoce rizikového pacienta, který byl nedávno propuštěn z lůžkového oddělení…
Ve vyspělých zemích mají zhruba polovinu všech úmrtí na svědomí onemocnění srdce a cév. V České republice se situace v tomto ohledu v posledních…
O současném stavu, ve kterém se nachází proces akreditací pracovišť pro specializační přípravu budoucích kardiologů, informoval účastníky valné…
Jsme hrdí na své pivo, hokejisty nebo třeba vynález kontaktních čoček, ale už méně se ví o vynikajícím postavení české kardiologie v zahraničí. Naše…
V současnosti již i laická veřejnost ví, že hypertenze má závažné zdravotní důsledky. S diagnostikou nebývá problém – monitorování krevního tlaku se…
V dalším díle našeho miniseriálu se MUDr. Zdeněk Kalvach, CSc., ze III. interní kliniky – kliniky endokrinologie a metabolismu 1. LF UK a VFN v Praze…
Kdo se pokusil při endoskopické diagnostice Barretova jícnu o zlepšení odlišení patologických změn na sliznici barvením methylenovou modří nebo…
Výsledky největší studie zaměřené na chronický únavový syndrom nedávno zveřejnil vědecký časopis Pharmacogenomics. Výzkum několika týmů přinesl…
Objevují se i dobré zprávy týkající se léčby nádorů. Během posledních 20 let došlo k redukci incidence a úmrtí některých nádorových chorob a…
V dlouhodobé spolupráci společností AstraZeneca a největší britské technologické firmy Cambridge Antibody Technology (CAT) dochází ke změnám. Doposud…
Tematická příloha – flebologie Na medicínský obor zabývající se léčbou žilních onemocnění lze pohlížet z mnoha úhlů – na jedné straně jde o téměř…
Takřka v předvečer výročního kongresu České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a Sdružení soukromých gynekologů se MT zeptala jednoho z…
Již přes dvacet let je stár průkaz lidského papilomaviru (HPV) v neoplazii děložního hrdla. Dlouho se diskutovalo o příčinné souvislosti virové…
V tomto vydání MT končíme volný seriál analýz částí volebních programů politických stran věnovaných zdravotnictví (předchozí díly viz MT 20/2005, MT…
Unikátní návěsový modul pro likvidaci mimořádných událostí – jediný svého druhu v České republice – převzal 18. května ředitel Zdravotnické záchranné…
Výdaje na prevenci a léčbu kardiovaskulárních chorob v současnosti představují největší část zdravotnických nákladů, a proto je jen logická otázka,…
Nabízíme vám unikátní přehled opatření, která mají politici připravena pro zdravotnictví. Může leccos napovědět i o povolebních spojenectvích či…
Jméno psychiatra a bojovníka proti alkoholové závislosti Jaroslava Skály se v uplynulých desetiletích stalo legendou nejen mezi jeho pacienty a…
Kromě oslav Prvního máje a výročí konce druhé světové války má počátek května většina českých, ale i velká část slovenských kardiologů spojen s…
Vzhledem k tomu, že výroční sjezd českých kardiologů je nejen místem prezentací odborných informací, ale také vytváří prostor pro zamyšlení nad…
Není sporu o tom, že reperfuzní léčba nemocných s akutním infarktem myokardu zcela zásadním způsobem ovlivnila jejich časnou i dlouhodobou prognózu.…
Značná část tohoto čísla je věnována kardiologii a XIV. výročnímu sjezdu České kardiologické společnosti, který se konal počátkem května v Brně. Jeho…
Křižácké tažení za úsporami ve VZP během její nucené správy se nevyhnulo ani čestným dárcům krve, jimž byly – místo koncepčních a systémových kroků –…
Mají lékaři protestovat, nebo ne? Tak zní provokativní otázka našeho dnešního diskusního fóra na straně dvě a já musím konstatovat, že na ni lze…
Při příležitosti 8. evropské konference o optických chemických senzorech a biosenzorech, která se konala v Německu, udělila společnost Roche…
K zanedbání a následnému zhoršení rány někdy dojde i přímo ve zdravotnickém zařízení. děje se tak v situacích, kdy personál ošetřuje zranění vyžadují…
Mezi pooperační komplikace, při kterých dochází k rozestupu operační rány, patří dehiscence. Jsou jí asi v jednom až třech procentech případů…
Léčba bércových vředů je významným a zároveň nákladným zdravotnickým problémem. Nejčastěji se jedná o vředy venózní etiologie, které jsou projevem…
Použití nových krycích materiálů na rány v traumatologii demonstruje kasuistika osmnáctiletého pacienta s frakturou bérce a ztrátovým poraněním kůže…
Schizofrenie, či bipolární porucha? Lithium, valproát nebo olanzapin? kterému stabilizátoru nálady dát přednost? V psychiatrii je mnoho otázek, na…
Prvním čtením v evropském parlamentu prošla Směrnice o službách na vnitřním trhu (tzv. Bolkensteinova směrnice), která je jednou z nejdůležitějších…
Proti opakovaným výrokům ministra zdravotnictví D. Ratha, že nikdo další nezasahoval do dohody o úhradách stomatologické péče a jejích limitech na…
Každoročně vyhlašuje Světová liga proti hypertenzi 13. květen za Světový den hypertenze; tématem letošního bylo „dosažení cílových hodnot krevního…
PREZIDENT SE SHODL SE ŠTÁBEM. Zdravotnictví chybí koncepce a změna, investuje se do něj příliš mnoho peněz, ale ne nejlepším způsobem. Na tomto…
Týden zdravotnického neklidu, který se koná od soboty 20. do pátku 26. května, budou provázet plakáty v ordinacích lékařů a v lékárnách a statisíce…
Současně s nástupem Pavla horáka do funkce ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 2. května skončila v pojišťovně nucená správa, která na ni…
Ministr zdravotnictví David Rath představil 9. května novinářům tzv. Národní strategii k podpoře kvality poskytované zdravotní péče. S jejími…
Program Národní strategie k podpoře kvality poskytování zdravotní péče vypracovalo ministerstvo zdravotnictví (MZ). Zdravotnická zařízení by tak měla…
Čerstvý průzkum společnosti Factum prokázal, že 82 % občanů si přeje, aby byly doplatky na léky pevné a tedy ve všech lékárnách stejné.
Naše agentura domácí péče působí již 13 let v oblasti Hradce Králové, pro kterou poskytujeme nejen ošetřovatelskou péči, ale i péči rehabilitační.…
Přibližně před třemi lety se v tisku objevila zpráva, že lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze zachránili jedenačtyřicetiletého Jaroslava…
Problematika infekce ran se v poslední době dostává stále více do popředí. Je to dáno vzrůstajícím výskytem rezistentních bakterií a s tím spojenou…
Dříve se lokální ošetřování chronických ran zaměřovalo především na razantní dekontaminaci a agresivní antimikrobiální terapii prostředky, které…
Primář kliniky popáleninové medicíny Fakultní nemocnice Královské Vinohrady MUDr. Ludomír Brož je v české společnosti pro léčbu rány znám jako…
Celiakie, Duhringova herpetiformní dermatitida, nesnášenlivost lepku a další onemocnění vyžadující dodržování bezlepkové diety jsou součástí života…
Nemocnice Barmbek v Hamburku slouží jako referenční zdravotnické zařízení ověřující životaschopnost implementace moderních informačních technologií i…
Společnost Asklepios Kliniken Verwaltungsgesellschaft mbH byla založena v roce 1984. Dnes je jedním z největších německých privátních poskytovatelů…
Mezinárodní asociace farmaceutických společností zahájila novou tradici kulatých diskusních stolů s odborníky a novináři. První z nich byl na sklonku…
Sharad Gandhi, ředitel Digital Health Platform společnosti Intel pro Evropu, Střední východ a Asii, prošel za posledních 20 let řadou oblastí, ve…
Hlavní odborný organizátor prim. MUDr. Petr Pešák z dětského oddělení Baťovy nemocnice ve Zlíně poskytl Medical Tribune v přestávce mezi dvěma bloky…
Podle tiskové zprávy vydané koncem dubna evropskou lékovou agenturou (EMEA) přijal Výbor pro medicínské výrobky určené k použití v humánní medicíně …
Zhruba před dvěma týdny upozorňoval zdravotnický portál Medscape v podobě avíza „Back to School with AdderALL XR®”, jak skvělých výsledků lze…
V ČR trvale užívá antikoagulační léky (warfarin) okolo 60 tisíc pacientů. Z velké části jsou to lidé v produktivním věku, pro něž bývá nutná častá…
Koncem března proběhlo v kongresových prostorách pražského hotelu Ambassador mezinárodní setkání nazvané Současný přístup k neurootologickému…
Luhačovice se staly již tradičním dějištěm setkání praktických i klinických pediatrů. i letos se zde konal ve dnech 28. až 30. dubna Festival…
Dnes už víme, že kdyby se bolest dobře diagnostikovala a léčila, jsme schopni ji významně snížit až v 90 procentech případů. Avšak skutečnost je…
Marshall Warren Nirenberg je světově uznávaný americký vědec, jehož objevy týkající se objasnění podstaty a funkce genetického kódu výrazně přispěly…
Prezident odmítl podepsat zákon o neziskových nemocnicích. Pravděpodobnost, že sněmovní levice (ČSSD a KSČM) ještě před volbami demonstrativně toto…
JAPONSKÉ ROBOTICKÉ NOHY. Přístroj, který by mohl nahradit invalidní vozík, byl představen v Japonsku. Jde o robotické nohy, na kterých člověk sedí a…
Na čtvrté evropské vládní konferenci eHealth ve španělské Malaze se rozhodlo o tom, které projekty z oblasti využití informačních technologií ve…
Rada Středočeského kraje 10. května odmítla nabídku ministra zdravotnictví Davida Ratha převést zpět na stát nemocnice, které byly na kraj převedeny…
IZIP DO KOŠE NEPŮJDE. Projekt internetových zdravotních knížek IZIP by neměl skončit a bude dál pokračovat. Smlouva společnosti IZIP s VZP i při…
V České republice přibývá každoročně 200 až 300 nových pacientů s transverzální míšní lézí. Poškození míchy představuje velkou zátěž nejen pro…
Málokdy se stává, že se sejdou dvě pozvánky na významné přednášky v jednom odpoledni. čtvrtek 27. dubna letošního roku byl však výjimkou.…
Před 80. lety (1. května 1926) byl v časopise Zlín uveřejněn dopis, kterým Tomáš Baťa věnoval částku jeden milion Kč na založení nemocnice. doslova…
S bolestí je v různé míře konfrontován každý lékař. Praktik patří mezi ty odbornosti, které se s ní setkávají nejčastěji. Podle MUDr. Jany Vojtíškové…
From Darkness into the Light – tak zněl výstižný název onkologického workshopu, který se konal koncem března ve švýcarské Basileji v režii…
V druhé polovině dubna se více než tisícovka odborníků, a to nejen diabetologů, sešla opět v Luhačovicích na nejvýznamnějším setkání pořádaném Českou…
Jsou zdravotnická témata mediálně populární, třeba ptačí chřipka, siamská dvojčata či následky fyzické inzultace politiků. Kdybychom však spočítali,…
KONKURENČNÍ BOJ O ZAKÁZKU na internetovou zdravotní knížku znemožnila podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže VZP, když uzavřela smlouvy přímo se…
Je slunný jarní podvečer, když pracovníci dispečinku pardubického podniku Synthesia, a. s., zaznamenají nárůst tlaku v systému stáčení kapalného…
Řecký lékař Galénos, působící koncem 2. století v římě, kurýroval těžké rány gladiátorů, pitval zvířata a došel k názoru, že „krev se neustále tvoří…
Dva kroky späť, jeden vpred… Tak kedysi formuloval taktiku oportunistov Uľjanov – Lenin. Akosi podobne vyznela aj taktika iniciátora aprílového…
Pro další zlepšení služeb v Nemocnici Rudolfa a Stefanie Benešov bylo 27. dubna otevřeno Centrum prenatální péče.
Evropa si 26. dubna připomněla Den imunologie. Podle děkana 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáše Zimy není stav české imunologie v porovnání…
Na Fóru stínových ministrů pořádaném 27. dubna zpravodajským serverem iHNed.cz a parlamentní televizí 24.cz se utkalo sedm kandidátů na post ministra…
Pravidelný měsíční seminář z ekonomiky zdravotnictví, který pořádá Sdružení občan, nesl v dubnu název Neziskové nemocnice, naděje nebo past? Dlužno…
Týden zdravotnického neklidu na dny 20. až 26. května připravuje Krizový štáb lékařů, lékárníků a nemocnic. Protesty začnou valnou hromadou zubních…
Novým a v pořadí třetím předsedou Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL) byl 25. dubna v Praze zvolen radiolog z Fakultní…
Současný systém proplácení zdravotní péče je extrémně složitý, naprosto nesystematický a netransparentní. Ve své zprávě to uvedla sněmovní…
V souvislosti s tím, že ministerstvo zdravotnictví (MZ) vydalo Seznam léčivých přípravků a potravin pro zvláštní lékařské účely plně hrazených z…
STŘEDOČESKÝ KRAJ letos podpoří pěti miliony korun aktivity nestátních neziskových organizací, které pomáhají postiženým a nemocným. V grantovém…
Sestra-muž, zdravotní bratr, všeobecný ošetřovatel, všeobecná sestra nebo třeba i sestřák. Všechna tato a ještě i jiná označení se mohou týkat jediné…
Sestra hraje v pooperační péči po transplantaci ledviny významnou roli. Pečlivým sledováním vitálních funkcí, diurézy, odpadů z drénů a kontrolou…
Již 11. evropské fórum o zlepšení kvality zdravotní péče (11th European Forum on Quality Improvement in Health Care) se letos uskutečnilo v Praze. Od…
Do křesla ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) usedne dosavadní šéf pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) Pavel Horák. VZP ročně…
Blíží se volby a houstne tedy zákonitě i předvolební reklama politických stran – ta pozitivní i ta negativní. Ne, že by se politické strany…
Podle jubilejního 20. ročníku zprávy ernst & young o hospodářských výsledcích biotechnologického průmyslu (Beyond Borders: The Global Biotechnology…
Novinkou v léčbě diabetu, která by se mohla v dohledné době objevit v praxi, je inhalační forma inzulinu. Dá se předpokládat, že by po své…
Jestli někdo ví, jaké potřeby skutečně mají nevidomí lidé, je to Mgr. Marie Schifferová. Již jedenáct let vede Pobytové rehabilitační a…
Při příležitosti tradičního setkání českých i slovenských odborníků věnujících se diabetologii požádala MT o rozhovor staronového předsedu České…
Zkrácenou verzi článku amerických autorů (J. H. Isaacson, J. A. Hopper, D. P. Alford, T. Parran: Prescription drug use and abuse. Risk factors, red…
Rachael Stolzenberg-Solomon se spolupracovníky (National Cancer Institute, Rockville, Maryland, USA) prokázal, že vysoké dávky kyseliny listové…
Společnost Serono oznámila, že na základě výsledků klinické studie fáze III podala žádost o registraci (supplemental Biologics Licence Application)…
SVĚTOVÝ DEN ASTMATU i letos připadá v Česku na první květnové úterý. Ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací jej vyhlašují Globální…
Tematická příloha – Léčba rány Léčba ran byla dlouho „doménou“ sester a nejmladších nezkušených sekundářů. Není divu, že mnoho z kožních defektů…
S výkonnou ředitelkou Mezinárodní asociace farmaceutických firem (MAFS) Mgr. Janou Mikotovou hovořila MT o byznysu, probíhajícím kole kategorizace i…
Některá lidová moudra nejsou moudrá. A některá jsou vyloženě nebezpečná. Například úsloví „kam nechodí slunce, chodí lékař“. V souladu s ním celé…
Hypermarkety Globus začaly prodávat na 30 bezlepkových výrobků pro pacienty s celiakií, jíž trpí desítky tisíc lidí; nepodezírejme však obchodní…
Medical Tribune je značkou kvality pro noviny určené lékařům a zdravotníkům v mnoha zemích světa – obdobné tituly vycházejí např. v Německu, Rakousku, Švýcarsku, v sousedním Polsku či Maďarsku.
Medical Tribune v České republice vychází již od roku 2005, a to v periodicitě 26 čísel za rok. V duchu svého názvu chtějí noviny skutečně poskytovat tribunu všem, kdo mají lékařské a zdravotnické veřejnosti co sdělit – především lékařům a zdravotníkům samotným, ale i politikům, ekonomům, právníkům a dalším.
Medical Tribune jako jediné noviny o lékařské vědě, klinické medicíně a zdravotnictví u nás nejsou – navzdory svému anglickému názvu – překladovým titulem. Jejich obsah vytváří výhradně domácí profesionální redakce tvořená lékaři, zdravotními sestrami a novináři. Ti spolu s širokým okruhem spolupracovníků z různých oblastí medicíny nabízejí široký záběr na témata lékařské vědy a klinické medicíny i organizace, řízení a financování zdravotnictví doma i v zahraničí.
Medical Tribune dosahuje nákladu 20 000 výtisků a čte ji nejméně 40 000 čtenářů. Při dvacetitisícovém nákladu a indexu čtenosti 2,3 tvoří čtenářskou obec 46 000 lékařů, lékárníků a ostatních zdravotníků.
Roku 2017 vznikl ve spolupráci s Medical Tribune úspěšný projekt minutyMT.
Medical Tribune je dostupná každému – nízkou cenou časopisu a ještě výhodnějším předplatným chceme umožnit přístup k časopisu doslova každému; pro lékaře na odpočinku i pro studenty medicíny máme ještě další slevy.
Aktuální číslo: | 19/2006 |
Datum vydání: | 05.6.2006 |
Periodicita: | 20 čísel ročně |
Rozsah: | 24–36 stran |
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu ke stažení pro jednotlivé tituly:
Ceník pro personální inzerci najdete v samostatném mediakitu řádkové inzerce pro rok 2025.
.
Kontakt na obchodní oddělení jednotlivých titulů naleznete zde.
Technické požadavky na inzertní podklady v Remedia najdete na zde nebo na samostatných webových stránkách Remedia.cz.
Čtenáři: Soukromí i nemocniční lékaři, všeobecní i specialisté, lékárníci, stomatologové, ostatní zdravotničtí pracovníci, představitelé státní správy a samosprávy atd.
Náklad: 20 000 výtisků
Periodicita: 20 čísel ročně
Rozsah: 24-40 stran
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 297×440 mm (novinový formát)
Provedení: barevnost 4/4 CMYK
Technická specifikace inzerce Medical Tribune
Při vytváření dokumentu PDF používejte Acrobat Distiller nebo export z InDesignu v nastavení na maximální kvalitu výstupu, v ideálním případě v nastavení PDF-X/1a. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
EPS, PS
Veškerá písma použitá v dokumentu musejí být buď převedena do křivek nebo sbalena přímo v souboru EPS, resp. PS. Dokument musí být vycentrován, kompozitní CMYK, nesmějí být použity přímé barvy a dokument musí být včetně pasovacích značek. U inzerátů na spad je třeba přidat 4 mm pro ořez. U dvoustránkových inzerátů je vhodné dodat každou stranu jako samostatný dokument.
Texty
Akceptované formáty: holý text (TXT, ASC apod. - např. Poznámkový blok Notepad ve Windows), DOC (pouze pro MS Word až do verze Office 2007), RTF.
Obrázky
Rastrové - TIF, JPG, EPS, PSD - použité rozlišení musí být minimálně 300 dpi pro použití ve velikosti 1 : 1, nastavení CMYK. V případě použitých textů, log apod. by mělo být rozlišení alespoň 500 dpi. Při použití JPG komprese musí být nastavena maximální kvalita.Upozornění: Neakceptujeme obrázky stažené z webu, případně JPG s nízkou kvalitou.
Vektorové - AI, EPS pro PC i Mac - použitá písma musejí být převedena do křivek, případně přibalena k dokumentu (pouze písma pro PC). Použité barvy musejí být v nastavení CMYK.
Zlomové dokumenty
Pouze InDesign do verze CS3. Veškerá použitá písma musejí být přibalena k dokumentu. Veškeré použité obrázky musejí být přibaleny a platí pro ně výše uvedená pravidla.Podklady na filmech nepřijímáme! Inzerent plně ručí za správnost a bezchybnost předaných podkladů i za obsah inzerátu.
Harmonogram Medical Tribune 2025
|
1/25 |
2/25 |
3/25 |
4/25 |
5/25 |
6/25 |
7/25 |
uzávěrka: |
6. 1. |
3. 2. |
24. 2. |
17. 3. |
31. 3. |
22. 4. |
5. 5. |
distribuce: |
14. 1. |
11. 2. |
4. 3. |
25. 3. |
8. 4. |
29. 4. |
13. 5. |
|
|||||||
|
8/25 |
9/25 |
10/25 |
11/25 |
12/25 |
13/25 |
14/25 |
uzávěrka: |
19. 5. |
2. 6. |
16. 6. |
14. 7. |
4. 8. |
1. 9. |
15. 9. |
distribuce: |
27. 5. |
10. 6. |
24. 6. |
22. 7. |
12. 8. |
9. 9. |
23. 9. |
|
|||||||
|
15/25 |
16/25 |
17/25 |
18/25 |
19/25 |
20/25 |
|
uzávěrka: |
29. 9. |
13. 10. |
27. 10. |
10. 11. |
24.11. |
8. 12. |
|
distribuce: |
7. 10. |
21. 10. |
4. 11. |
18. 11. |
2. 12. |
16. 12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, internisté, specialisté různých oborů medicíny
Náklad: 8 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník + speciální vydání
Distribuce: Zasílání na adresy předplatitelů, distribuce na odborných kongresech, konferencích, seminářích a výstavách
Formát: 209×286 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Technická specifikace podkladů k inzerci v Medicíně po promoci
Detailní informace včetně cen inzerce naleznete v MediaKitu.
Harmonogram 2025
|
1/2025 |
2/2025 |
3/2025 |
4/2025 |
uzávěrka: |
14.3. |
13.6. |
15.10. |
8.12. |
distribuce: |
27.3. |
27.6. |
30.10. |
22.12. |
Čtenáři: Všeobecní lékaři, specialisté různých lékařských oborů, farmaceuti, studenti
Náklad: 5 000 výtisků
Periodicita: Dvouměsíčník
Distribuce: Adresné zasílání jednotlivým předplatitelům.
Formát: 210 × 297 mm
Provedení: barevnost 4/4 CMYK, vazba V2
Harmonogram 2025
|
č. 1 |
č. 2 |
č. 3 |
č. 4 |
č. 5 |
č. 6 |
uzávěrka: |
28.2. |
11.4. |
13.6. |
14.8. |
10.10. |
10.12. |
distribuce: |
17.3. |
29.4. |
27.6. |
28.8. |
24.10. |
29.12. |
Pokud chcete zadat inzerci, musíte se přihlásit.