Přeskočit na obsah

Medical Tribune

Články vydané v titulu

Světový den boje proti tuberkulóze

4. 4. 2005

Každoročně vyhlašuje Světová zdravotnická organizace 24. březen dnem boje proti tuberkulóze, která stále patří ke globálním onemocněním ohrožujícím…

Zlatokop z IKEM získal cenu v Americe

4. 4. 2005

Komplexní informační systém vyvinutý v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze obsadil třetí místo v soutěži Caché Innovator v USA.

Psychiatři vzpomínali a oceňovali

21. 3. 2005

Slavnostní pracovní schůze Psychiatrické společnosti ČLS JEP, která se konala 2. března 2005, věnovala vzpomínku nedožitým narozeninám prof. MUDr.…

Symposium Alergie 2005

21. 3. 2005

Tradičně před příchodem pylové sezóny se sešli alergologové a kliničtí imunologové za podpory společnosti Schering-Plough. Symposium, které se letos…

Za profesorem Jiřím Šonkou

21. 3. 2005

Ačkoli patřil k významným českým vědcům s prioritními výsledky v oblasti metabolismu cukrů a zejména dehydroepiandrosteronu, do historie se zapsal…

Medicínské minihistorky

21. 3. 2005

Po historkách z Prahy a středních Čech, které jsme uveřejnili v minulých číslech, přinášíme příběhy z ordinací praktických lékařů i z jiných krajů.

S nožem v ruce pro peníze?

21. 3. 2005

Vzrušenou diskusi nad ceníkem výkonů jsme zaslechli na tiskové konferenci o internetové aplikaci Porody v ČR: „Nemocnice dostává za nekomplikovaný…

Studenti pro veřejnost

21. 3. 2005

Studenti šestého ročníku 1. lékařské fakulty UK, kteří by měli pádný důvod sedět jen nad skripty, se pustili do prospěšné iniciativy. Ve svém volném…

Identifikace = bezpečí

21. 3. 2005

Součástí pojmu bezpečnost, který definují akreditační standardy, je i nezaměnitelnost pacienta a jeho jasná identifikovatelnost.

Dávky v pracovní neschopnosti

21. 3. 2005

Jak se počítá nemocenská a od jakého příjmu se opravdu nevyplatí? Moji pacienti někdy z finančních důvodů váhají, zda si ji nechají vystavit. MUDr. D…

Mezinárodní spoluprací proti bioterorismu

21. 3. 2005

„Neexistuje žádná potenciálně větší hrozba pro všechny země, regiony i každého obyvatele světa, než je bioterorismus,“ uvedl v zahajovacím projevu 1.…

Odstraňme stigma duševně nemocných

21. 3. 2005

Každý čtvrtý člověk se během svého života setká s určitou formou psychických obtíží. Bohužel i v zemích s vysoce vyvinutou úrovní zdravotnictví…

Miliontý elektronický zápis

21. 3. 2005

Přestože ministryně zdravotnictví Milada Emmerová plánuje, že od září vybaví pacienty papírovými zdravotními knížkami, projekt internetových…

Glosa: Ten kšeft bych bral!

21. 3. 2005

Zavolal jsem tuhle svému známému – majiteli tiskárny. „Poslyš, kdybych ti – úplně teoreticky – dohodil zakázku asi tak na dva miliony brožurek, jakou…

Světový pokrok v terapii lymfomů

21. 3. 2005

Idea navázání zářiče na monoklonální protilátku pro cílenou léčbu nádorů je stará přes 30 let. Teprve v třetím tisíciletí došlo k její praktické a…

Často opomíjená diagnóza

21. 3. 2005

Poruchy spánku postihují 20 až 30 procent dětí a dospívajících, nejsou tedy vzácným zdravotním problémem. Navíc mohou negativně ovlivňovat i…

Sedmé místo pro Johnson & Johnson

21. 3. 2005

Na prestižním žebříčku nejuznávanějších firem světa, který sestavil americký časopis Fortune, obsadila společnost Johnson & Johnson sedmou příčku a…

Čeká nás genová terapie?

21. 3. 2005

Další oblastí, která velmi zaměstnává neurovědce, je problematika výzkumu smyslových funkcí. Teprve nedávno byl objasněn mechanismus příčiny ztráty…

Na pojištění se tripartita nedohodla

21. 3. 2005

S návrhem zákona o nemocenském pojištění zaměstnavatelé nesouhlasí, protože je mimo jiné velmi složitý a administrativně téměř nerealizovatelný,…

Viatromb na českém trhu

21. 3. 2005

Lokální aplikace heparinu představuje jednu z možností léčby povrchových tromboflebitid, postflebitického syndromu a varixů. Problémem, se kterým se…

ICHS u pacientů s metabolickým syndromem

21. 3. 2005

V kongresovém centru ve francouzském Dijonu se ve druhé polovině února diskutovalo o hrozivém celosvětovém nárůstu incidence diabetu typu 2 (DM2) a s…

Rosiglitazon prevencí restenóz

21. 3. 2005

Navzdory velké popularitě zavádění stentů do zúžených oblastí postižených koronárních arterií zůstává hlavním problémem riziko jejich opětovného…

Noční služby a výkonnost lékaře

21. 3. 2005

Únava a denní spavost mají velký vliv na kvalitu života, na výkonnost a z dlouhodobého hlediska na zdraví. Tento fakt platí i pro zdravotnický…

Screening karcinomu prsu

21. 3. 2005

Mamografický screening je už samozřejmou součástí standardu péče o zdraví žen ve většině vyspělých zemí. Provedené studie ukazují, že kvalitně…

Dětská spánková laboratoř

21. 3. 2005

V dětském věku je celonoční polysomnografické vyšetření indikováno především při zvýšené denní spavosti (podezření na narkolepsii), poruchách dýchání…

Čeká nás epidemie ptačí chřipky?

21. 3. 2005

Největší a nejzávažnější chřipkové pandemie byly způsobeny viry influenzy typu A. Odlišné subtypy těchto virů jsou patogenní pro zvířata, ale…

Zaostřeno na mozek

21. 3. 2005

V Evropě a v USA se v třetím březnovém týdnu scházejí odborníci studující činnost mozku, aby informovali veřejnost o výsledcích svých výzkumů. Česká…

Koncepce, dodatky a zdravotní knížka

21. 3. 2005

Peripetie kolem koncepce zdravotnictví, kterou ministryně Milada Emmerová vládě předložila a ta její projednání počátkem února odložila, pokračují.

Komu prospěje reprodukční klonování

7. 3. 2005

V roce 1932 popsal britský spisovatel Aldous Huxley v románu „Nádherný nový svět“ vizi společnosti, kde jsou lidé ve velkém množeni klonováním a…

Nejčastěji neznamená nejkvalitněji

7. 3. 2005

Smysl onkologických screeningových programů nikdo nezpochybňuje. Otevřenou otázkou však zůstává, proč svou roli plní pouze jeden ze tří navržených.…

Mona Lisa stokrát jinak

7. 3. 2005

V Galerii La Femme na Starém Městě Pražském lze uzřít na vlastní oči více obrazů Mony Lisy, než čítala filmověproslulásbírkaplagiátů tohoto slavného…

Jak přednášet a jak nikoli

7. 3. 2005

Nakladatelství Galén připravuje k vydání překlad publikace „Jak přednášet“ připravené kolektivem zkušených britských autorů z okruhu British Medical…

Mánes přijímá klienty VZP

7. 3. 2005

Někteří dětští pacienti s diabetem či zažívacími problémy, kteří potřebovali lázeňskou péči karlovarské léčebny Mánes a byli pojištěnci VZP, nebyli v…

Majáky svítí dětem i v nemocnicích

7. 3. 2005

Páté narozeniny oslavil nekomerční internetový projekt Majáky. Vznikl s cílem zpříjemnit dlouhodobě nemocným dětem jejich pobyt v nemocnicích. Dnes…

Informační technologie pro handicapované

7. 3. 2005

Stalo se už tradicí, že březen patří v České republice internetu. Letos je to již poosmé. Organizátoři připravili kromě osvětových akcí pro nejširší…

Ohrožují pražské sanitky pacienty?

7. 3. 2005

„Odmítáme ředitele, který nakupuje sanitní vozy, které jsou přetěžovány. Podle našich zkušeností jsou tak způsobilé ohrozit jak posádku, tak i…

Nové sanitky pro Prahu

7. 3. 2005

Vozový park Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy se rozrostl o 10 sanitních vozidel Mercedes-Benz Sprinter v úpravě pro rychlou…

Linet otevřel nové zákaznické centrum

7. 3. 2005

Společnost Linet, přední světový výrobce zdravotnické techniky, 24. února slavnostně otevřela nové administrativní a zákaznické centrum, jehož…

Renesance methylxantinů?

7. 3. 2005

Léčbě bronchiálního astmatu nyní bezpochyby vévodí inhalační kortikosteroidy s beta-2 mimetiky. Nicméně důležitou roli hrají i jiné lékové skupiny.…

Jak na odvykání kouření

7. 3. 2005

Dnešní možnosti pomoci lidem při zanechání kouření shrnul ve své práci, publikované v časopise Drugs, Gay Sutherland z londýského pracoviště…

Nenechte trpět ani kojence

7. 3. 2005

Spolehlivé, rychlé a především dostatečné tlumení bolestí je potřebné zejména u dětí po operacích i úrazech. Mezi přípravky první volby je možno…

Limitace finančních zdrojů je znát

7. 3. 2005

Pokud bych se měl vyjádřit, jak situaci v anesteziologii vnímám z pozice přednosty Kliniky anesteziologie a resuscitace, vidím na svém pracovišti…

Medicínské minihistorky

7. 3. 2005

V minulém čísle byl zahájen seriál drobných medicínských historek o českých lékařích. Po prvním díle, který se zabýval pražskými praktickými lékaři,…

Chybí nám síť angiologických zařízení

7. 3. 2005

„Cévní onemocnění patří k vůbec nejčastějším zdravotním postižením. Rozvoj cévní chirurgie v 60. letech minulého století vedl u nás k vybudování celé…

První umělý kloub u divoké šelmy

7. 3. 2005

„Překvapilo mě, jak rychle u geparda probíhá hojení. Stav, který u člověka nacházíme po roce od operace, jsme u geparda viděli po čtyřech měsících,“…

Zachráněná Jane

7. 3. 2005

Operace, kterou provedli lékaři z Městské nemocnice v Litoměřicích v červnu minulého roku na soukromé veterinární klinice, byla světovou premiérou.

Imunologická léčba karcinomu prostaty

7. 3. 2005

Američtí lékaři zaznamenali první úspěchy v boji proti pokročilému stadiu karcinomu prostaty nasazením léčby, která podněcuje imunitní systém…

V obezitě už jsme Evropu předstihli

7. 3. 2005

Podle statistik WHO trpí kolem jedné miliardy lidí nadváhou a nejméně 300 milionů z nich je obézní. V České republice nacházíme u obyvatel starších…

Zpevní bandáž oslabené srdce?

7. 3. 2005

Američtí kardiologové to označují za průlom – se zpevňující „punčochou“ lze i těžce oslabenému srdci navrátit původní tvar. Existují již první…

Praktické problémy v léčbě hypertenze

7. 3. 2005

Vzdělávací seminář pro všeobecné lékaře zaměřený na problematiku poskytování lékařské první pomoci a řešení praktických problémů v léčbě hypertenze…

S pouhými analgetiky již nevystačíme

7. 3. 2005

Známe mnoho bolestivých stavů různé etiologie, které naplňují základní znaky syndromu chronické bolesti. Akutní bolestí se bez větších problémů…

Šance: inzulinová analoga

7. 3. 2005

Ve farmakoterapii diabetu se ve druhé polovině 90. let objevilo několik nových přístupů, které postupně získávají své místo v léčebném schématu. Ve…

Volání po jasných doporučeních

7. 3. 2005

Kurs sepse a multiorgánového selháváni (MODS) se konal již tradičně v posledním lednovém týdnu v Ostravě. Mimořádným přínosem byla početná a v…

Důvody k léčbě skalpelem i frézou

7. 3. 2005

Temporomandibulární kloub se řadí mezi nejsložitější klouby v lidském těle. Zajišťuje pohyb mezi dolní a horní čelistí. Nároky, které se na něj…

Varování SÚKL

7. 3. 2005

„Imunopeptidy“ nejsou registrovány jako léčivý přípravek.

Dvacet let života se zavřenými ústy

7. 3. 2005

Primář otorinolaryngologického oddělení Nemocnice Na Homolce MUDr. Jan Paska provedl unikátní operaci – nahradil totální endoprotézou ankylotický…

Rekordní OPTA 2005

7. 3. 2005

11. mezinárodní veletrh OPTA byl svým rozsahem i kvalitou nejvýznamnější oborovou prezentací v regionu střední a východní Evropy. Expozice obsadily…

Terapie kůže i duše najednou

7. 3. 2005

V dospívání je normálnější mít na bradě, čele a zádech komedony i uhříky než mít pleť čistou. To však neznamená, že trpícího chlapce či dívku lze…

Ojedinělá terapie sklerodermie

7. 3. 2005

Přinášíme vám kasuistiku první autologní transplantace kmenových buněk v České republice provedené u nemocné systémovou sklerodermií.Plicní postižení…

Nemocnice bez pacientů

7. 3. 2005

Severočeský Litvínov utratil 25 milionů korun za nemocnici následné péče, která zeje prázdnotou. Má potřebnou registraci, personál i souhlas MZ ČR,…

Ústecký kraj chce 140 milionů

7. 3. 2005

Vláda schválila navýšení platů zdravotníků v roce 2005, peníze na jejich růst ale Ústeckému kraji neposlala. „Pokud dotaci nedostaneme, budeme…

Protivirový lék na pandemii

7. 3. 2005

Česká republika nakoupí za 290 milionů korun protivirový lék Tamiflu.V případě pandemie chřipky by jej dostali senioři, malé děti, diabetici,…

Jesseniova pitva podruhé

7. 3. 2005

Před 404 lety – v roce 1601 – vydal ve Wittenbergu Laurentius Seuberlich nákladem Samuela Selfische publikaci „Jan Jessenius z Jasené. Průběh pitvy…

VZP nenese odpovědnost za mrtvé duše

21. 2. 2005

Přibližně 5 000 pojištěnců, kteří už nežijí, odhalila za posledních pět let ve svém registru Všeobecná zdravotní pojišťovna. z tohoto počtu za 2 000…

Německý pořádek a umění řídit

21. 2. 2005

Rád bych se s vámi podělil o své zkušenosti z pracovního pobytu v Německu. Jsou to sice postřehy jen z jednoho pracoviště a též z poměrně krátké doby…