Přeskočit na obsah

Medicína po promoci

Články vydané v titulu

Ambulantní péče o diabetiky

30. 11. 2005

Počty diabetiků na celém světě prudce rostou a stoupající výskyt diabetu a možnosti jeho terapeutického ovlivnění zůstávají hlavní klinickou výzvou…

Hypertyreóza: diagnostika a léčba

30. 11. 2005

Správná léčba hypertyreózy závisí na rozpoznání jejích subjektivních a objektivních příznaků a na určení její etiologie. Nejčastější příčinou…

Léčba cholelitiázy

30. 11. 2005

Mnozí nemocní s cholelitiázou mohou být léčeni konzervativně. Obecně platí, že operační řešení je nezbytné pouze u symptomatických osob, jimž…

Diagnostika lymeské borreliózy

7. 11. 2005

Užívání sérologických testů a jejich význam pro diagnostiku lymeské borreliózy lékaři dosud považují za matoucí a rozporuplné, zejména u osob s…

Záněty paranasálních dutin

7. 11. 2005

V práci je podán přehled problematiky zánětů paranasálních dutin. Autor popisuje definici, rozdělení, zmiňuje se o anatomii vedlejších dutin nosních,…

SYMPOSIUM: DERMATOLOGIE: Melanom kůže

7. 11. 2005

Melanom je zhoubný nádor, jehož výskyt neustále vzrůstá a který víc než většina ostatních malignit postihuje mladší populaci. K rizikovým faktorům…

Komplikace diabetes mellitus

30. 9. 2005

Komplikace diabetu dělíme na akutní a chronické. První skupina zahrnuje hypoglykemické stavy a hyperglykemické kóma, do druhé pak řadíme postižení…

Léčba otoků

30. 9. 2005

Otok je důsledkem nerovnováhy v systému zajišťujícím filtraci mezi kapilárním a intersticiálním prostorem. Ledviny hrají klíčovou roli v udržování…

Perspektivy léčby CHOPN tiotropiem

30. 9. 2005

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je choroba s obrovským socioekonomickým dopadem. Její význam z celosvětového hlediska neustále narůstá.…

Budoucnost léčby dyslipidémií

30. 9. 2005

Statiny v současnosti představují hlavní lékovou skupinu v léčbě dyslipidémií. Významně snižují koncentraci cholesterolu v lipoproteinech o nízké…

Jak přibrzdit chorobný vývoj u lupénky

30. 9. 2005

Lupénka, onemocnění zprostředkované lymfocyty T, postihuje 1 až 3 % světové populace. Charakteristická ložiska se objevují v mnoha různých formách,…

Pacient s každodenními bolestmi hlavy

1. 7. 2005

Termín „chronická každodenní bolest hlavy“ zahrnuje různé typy bolestí hlavy, z nichž nejčastější je chronická migréna. Každodenní cefalgie často…

Soumrak nitrátů?

1. 7. 2005

Bezprostředním podnětem k napsání tohoto stručného přehledu a zamyšlení nad postavením organických nitrátů byla skutečnost, že v ČR byla ukončena…

Odloučení zadní plochy sklivce

1. 7. 2005

Akutní odloučení (ablace) zadní plochy sklivce (posterior vitreous detachment, u nás běžně nazývané PVD) je nejběžnější příčinou unilaterálních…

Léčba hypertenze u seniorů

1. 7. 2005

Vysoký krevní tlak je jedním z nejčastějších zdravotních problémů vyššího věku. Zvyšování krevního tlaku s věkem nelze považovat za normální a…

Ambulantní léčba bolesti

1. 7. 2005

I když byla bolest považována donedávna za symptom, v současnosti tvoří chronická bolest samostatnou nosologickou jednotku. Léčba bolesti je…

Orgánové komplikace hypertenze

31. 5. 2005

Orgánové změny bez výraznější poruchy funkce charakterizují hypertenzi II. stadia. Podle nových evropských i českých doporučení diagnostiky a léčby…