Role hormonů, cytokinů a proteinů teplotního šoku při úbytku svalové hmoty podmíněné věkem
Rozvoj sarkopenie
Prodlužující se věk přináší též sarkopenii, tj. progresivní úbytek svalové hmoty, ztrátu svalové síly a dynamiky. Zatímco u zdravých osob se objevuje ve věku (biologickém) nad 70 roků, u nemocných s chronickými onemocněními, včetně renálního selhání, je častý i v mladších dekádách. Úbytek svalové hmoty nemocné handicapuje po stránce motorické, ale má negativní vliv i na jejich přežívání. Prevalence závažné sarkopenie se u nemocných nad 60 let pohybuje mezi 13–24 % a u osob starších než 80 let přesahuje 50 %.
Úbytek svalové hmoty má multifaktoriální etiologii, ale přesné mechanismy rozvoje dosud nebyly objasněny. Nepochybně významnou roli hraje úbytek fyzické aktivity, nutriční poruchy, oxidační stres, zánětlivé podněty a změny hormonální. Změny na subcelulární úrovni zahrnují mitochondriální dysfunkce a změnu oxygenace buněk. Vlivy pohlavních hormonů jsou významné a je rozdíl mezi působením estrogenů a testosteronu. Nápadnější pokles svalové hmoty je zjišťován u mužů, kde přistupují další faktory, jako jsou kardiovaskulární komplikace a změny IGF I (insulin-like growth factor I). Naproti tomu u žen je sarkopenie spojena s úbytkem tělesného tuku a sníženou pohybovou aktivitou.
Ve svalu ubývá příčně pruhovaných vláken, které jsou nahrazovány vazivem. Úbytek svalové hmoty je tak spojen s poklesem svalové síly: při poklesu svalové hmoty o 25–30 % klesá svalová síla o 30–40 % a pokles pokračuje tempem 1–2 % za rok. Mění se i poměr vláken svalu – klesá především počet rychle účinných kontraktilních vláken typu 2 a relativně přibývá vláken s pomalou kontraktilitou.
Svalová regenerace
Velkou změnu představuje i schopnost svalové regenerace. Po poškození svalu infiltrují do svalu neutrofilní leukocyty, které uvolňují plejádu cytokinů, především TNFa a IL-6, které dále atrahují makrofágy fagocytující poškozené zbytky buněk. Z experimentálních studií je zřejmé, že regenerační schopnost mladého svalu je výrazně vyšší, než je tomu u starých jedinců. Významnou roli zde mohou hrát tzv. satelitní buňky (objevené již v roce 1961) uložené blízko bazální membrány a obklopující každou myofibrilu. V současné době jsou satelitní buňky považovány za myogenní kmenové buňky, které se mohou významně podílet na reparaci poškozených a degenerujících svalových vláken. Rozložení satelitních buněk ve svalu není rovnoměrné, obklopují především vlákna typu 1, motorická nervová spojení a kapiláry. Poškozením svalu a invazí makrofágů jsou satelitní buňky aktivovány k proliferaci a přeměně na myofibrily 1. či 2. typu. Nově vzniklá svalová vlákna mají nejprve buněčná jádra umístěna centrálně, a teprve později migrují do periferie. S věkem klesá počet satelitních buněk a klesá jejich profilační schopnost tak, jak se při replikaci zkracují telomery. K úbytku satelitních buněk mohou přispět i změny vnitřního prostředí svalu: úbytek intracelulární vody a posun k acidóze.
Proteiny teplotního šoku (heat shock protein/hsp)
Název souvisí s jejich objevem při hypotermii. Jedná se o skupinu vazebných proteinů s molekulovou hmotností kolem 70 kD (tzv. hsp 70 family). V nestresové buňce jsou hsp 70 přítomny v nízkých koncentracích jako molekulární chaperony. Při buněčném stresu (hypotermie, oxidační stres, cvičení, změny pH, inkorporace nových aminokyselin do proteinů, virová infekce apod.) koncentrace hsp ve svalu u mladých a dospělých jedinců rychle narůstá. Zvýšení hsp navozuje významné změny v genové expresi vedoucí k remodelaci skeletálního svalu. Tato odpověď je významně oslabena u starých jedinců a deficit dosahuje při experimentálních studiích kolem 44 %. Pravidelné svalové cvičení pokles hsp snižuje.
Alterovaná cytokinová odpověď ve svalu u starých jedinců
V poslední době se objevily údaje ukazující, že významnou roli jak u lidí vyšších věkových skupin, tak především u chronicky nemocných, mohou hrát v rozvoji sarkopenie proinflamační cytokiny (IL-6, TNFa spolu s růstovým faktorem IGF I). Koncentrace IL-6 se s věkem zvyšuje a byla prokázána korelace mezi vysokou hodnotou IL-6 a sníženou fyzickou aktivitou, poklesem svalové síly a mortalitou. Zvýšená koncentrace IL-6 je zjišťována u obézních nemocných, kuřáků, diabetiků 2. typu a je vztahována ke zvýšené kardiovaskulární mortalitě. TNFa ovlivňuje rychlý úbytek svalové hmoty a jeho zvýšená koncentrace signalizuje rozvoj svalové atrofie. TNFa stimuluje rozvoj apoptózy a přeměnu svalových fibril na vazivo. Při vazbě TNFa na mebránový receptor se aktivuje kaspáza 8 s následnou aktivací kaspázy 3 s nastartováním kaskády myofibrilární apoptózy. Zajímavé bylo zjištění, že energetická restrikce byla schopna zbrzdit tento typ apoptózy.
Vliv pohlavních hormonů na svalovou hmotu
Není pochyb o tom, že koncentrace estrogenů ovlivňuje metabolismus svalové a tukové tkáně u žen. Pokles svalové hmoty u žen v menopauze není tak nápadný, nicméně i zde klesá objem svalové hmoty a svalová síla. Dodání estrogenů u mladších žen v předčasné menopauze bylo spojeno se zvýšením fyzické aktivity a svalové síly. Výsledky u starších žen s fyziologickou menopauzou však již nejsou jednoznačné. Snížení koncentrace estrogenů zřejmě vede k aktivaci proinflamačních cytokinů, především IL-6 a TNFa. IL-6 vede k downregulaci IGF I potvrzující vzájemnou biologickou vazbu. Estrogeny ovlivňují i hsp 70 ve svalu, a to tak, že indukce hsp ve svalu po cvičení byla významně vyšší u mužů než u fertilních žen.
Vliv testosteronu a androgenů na svalou hmotu je dlouho znám. Velké epidemiologické studie potvrzují korelaci mezi koncentracemi androgenů a velikostí svalové hmoty a snížená koncentrace testosteronu byla spojena s úbytkem svalové hmoty, svalové síly i dynamiky. Substituce androgenů vede ke snížení koncentrace TNFa, IL-6 a ke zvýšení IGF I. Dalším mechanismem účinku androgenů je zvýšení počtu proliferujících satelitních buněk, což bylo potvrzeno i u starších mužů.
Komentář
Autor: Prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc.
Úbytek svalové hmoty až výrazná sarkopenie jsou často přítomny u nemocných s chronickým onemocněním ledvin, především léčených hemodialýzou. Částečně se vyskytuje i u nemocných léčených peritoneální dialýzou. Úspěšná transplantace obnoví funkci ledvin včetně metabolické, velmi často je však přírůstek tělesné hmotnosti dán převážně rozvojem tukové tkáně a minimálně svalové hmoty. Bylo prokázáno, že úprava stavu výživy včetně speciální nutriční substituce vede ke zlepšení svalového metabolismu, ale nestačí ke zvětšení objemu svalové hmoty. Velmi významnou roli hraje adekvátní fyzická aktivita zlepšující aerobní metabolismus svalové buňky a snižující nepříznivý vliv uvedených cytokinů. Dialyzační léčba vede k poklesu svalové mRNK pro IGF I. Aerobní cvičení při adekvátním proteino-energetickém příjmu jeho expresi zvyšuje. U malnutričních nemocných aktivita svalových receptorů pro IGF I významně klesá. Velmi zajímavá studie z poslední doby (Honda et al., 2007) z Karolinské univerzity ve Stockholmu ukazuje nález sarkopenie u obézních dialyzovaných nemocných. Velmi záleží na typu obezity a významně rizikovější je obezita viscerálního typu, zvláště u mužů. Obezita spojená převážně s depozicí tuku v podkoží je relativně rizikovější u žen. Řada těchto nemocných však má také větší objem svalové hmoty ve srovnání s nemocnými malnutričními. I proto jsou výsledky přežívání této skupiny nemocných na dialýze lepší.
Autoři se ve svém přehledovém článku zabývají jedním z velkých problémů současného prodlužování věku, který se v rozvinutých zemích světa týká až třetiny populace. Cílem většiny studií je najít hlavní příčiny a snažit se tento fyziologický pochod ovlivnit. Analogická situace je u chronicky nemocných včetně nemocných se selháním funkce ledvin. Nemocní jsou výrazně biologicky starší, jsou u nich vystupňovány nepříznivé vlivy proinflamačních cytokinů a uplatňují se i faktory sníženého příjmu potravy či maldigesce a ztrát nutrientů. Vliv má i úbytek pohlavních hormonů, poruchy složení vnitřního prostředí s metabolickou acidózou a nedostatek adekvátní pravidelné fyzické aktivity.
Plnou verzi článku najdete v: Postgraduální nefrologie 2/2008, strana 23
Zdroj: