20. konference SROBF potvrdila klíčovou úlohu precizně cílené radioterapie

V rámci letošního odborného setkání výroční konference Společnosti radiační onkologie, biologie a fyziky ČLS JEP (SROBF) byly představeny klíčové novinky v oblasti radiační onkologie, které mají potenciál měnit klinickou praxi, a prezentovány vlastní výsledky a hodnocení úspěšnosti léčby či kazuistická sdělení u vzácných diagnóz.
Úvodní blok Studie měnící klinickou praxi v RT přinesl shrnutí z onkologických kongresů ESMO 2024, ASTRO 2024 a ESTRO 2025. Přiblíženy byly především novinky v léčbě karcinomu prsu s důrazem na akceleraci ozařovacích režimů, nové trendy v léčbě nádorů gastrointestinálního traktu a optimalizace léčby karcinomu prostaty včetně přínosu hypofrakcionace a kombinace s hormonoterapií.
V bloku věnovaném komplexní léčbě v mamologii a gynekologii zazněla odborná sdělení zaměřená na využití změn PET/MR charakteristik u lokálně pokročilých karcinomů hrdla děložního a kazuistika o ICD zaměřená na mezioborovou spolupráci u pacientky s velkým srdcem s nutností implantovat na dobu radioterapie levostranného karcinomu prsu externí kardiostimulátor pro vysoké dávky na kardiostimulátor bezesvodový (Micra). Odborníci diskutovali o technických a bezpečnostních aspektech ozáření v takto komplikovaném klinickém kontextu.
Mnoho novinek zaznělo i v oblasti gastrointestinálních malignit. Například prim. MUDr. Filip Pazdírek, Ph.D., FN Motol, seznámil s výsledky non-operativního managementu rektálního adenokarcinomu v reálné praxi u vybraných pacientů s kompletní klinickou odpovědí po neoadjuvantní léčbě. Zmíněna byla kritéria výběru i potřeba důsledného sledování s cílem včasného záchytu „regrowth“ nádoru. MUDr. Marián Liberko, Ph.D., FN Královské Vinohrady, sdílel vlastní výsledky léčby radioterapií u karcinomu pankreatu a žlučových cest v rámci multimodálního přístupu u vysoce maligních nádorů pankreatobiliární oblasti, včetně ukázek z praxe. MUDr. Zdeňka Pechačová, Ph.D., FN Bulovka, prezentovala téma akcelerované radioterapie u análního spinocelulárního karcinomu, kdy zkrácené radiační režimy prokázaly na jednu stranu výbornou lokální kontrolu, na druhou stranu přinášejí i vyšší toxicitu, s doporučením zůstat u režimů nepřekračujících 2,2 Gy/den na anorektální oblast s tumorem. Závěr bloku patřil multicentrickému hodnocení kvality života u českých pacientů s análním karcinomem, prezentovanému doc. MUDr. Radkou Lohynskou, Ph.D., FTN Praha, která u pacientů po ukončení radikální léčby poukázala na nejčastější problémy, jež ovlivňuje hlavně pokročilost nádoru.
Pozornost odborníci věnovali také toxicitě radioterapie, především problematice vedlejších účinků RT napříč věkovými kategoriemi. Např. doc. MUDr. Jarmila Kruseová, Ph.D., Klinika dětské onkologie FN Motol, upozornila na dlouhodobé důsledky ozáření u dětských pacientů se zdůrazněním nutnosti jejich dlouhodobého multidisciplinárního sledování. Obdobně MUDr. Jana Maistryszinová, Ph.D., MOÚ Brno, seznámila s projektem PENTEC – monitorace pozdní toxicity RT u dětí, který si klade za cíl definovat dávkové limity pro jednotlivé orgány u dětí s cílem minimalizovat pozdní poškození a optimalizovat léčebné protokoly v pediatrické onkologii.
V části zaměřené na inovace se MUDr. Denisa Pohanková, Ph.D., FN Hradec Králové, věnovala přínosu MR-based brachyterapie u karcinomu děložního hrdla s využitím intersticiální implantace jehel u pokročilých nádorů děložního hrdla. Přednášející zdůraznila lepší konformitu dávky, šetrnost k okolním orgánům a významnou roli této techniky v personalizované léčbě pacientek. Doc. MUDr. Igor Sirák, Ph.D., FN Hradec Králové, představil inovativní přístup k léčbě vzácného nádoru penisu pomocí brachyterapie karcinomu penisu s využitím 3D tištěných aplikátorů, čímž bylo dosaženo výrazně lepšího přizpůsobení anatomii pacienta, vyšší přesnosti aplikace a komfortu. Další z přednášek byla věnována výzvám při ozáření lézí, které nejsou přímo viditelné v obrazových datech, s využitím nepřímého sledování pomocí referenčních struktur, jako je bránice.
Na letošní konferenci byl poprvé vymezen blok Radiologické události – sdílení poznatků, v němž se odborníci ze Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a Státního ústavu radiační ochrany (SÚRO) podělili o zkušenosti a poznatky z oblasti radiologických událostí v ČR se zaměřením na jejich typické příčiny v klinické praxi, klasifikaci událostí a systém hlášení událostí a důležitost kultury bezpečnosti na pracovištích. Zdůrazněna byla nutnost otevřené komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami, prevence opakování chyb a systematické vzdělávání personálu.
V závěrečném bloku MUDr. Michaela Jirkovská, Ph.D., FN Motol, seznámila přítomné s brachyterapií nemelanomových kožních nádorů jako vysoce efektivní a šetrnou metodou léčby především bazocelulárního a spinocelulárního karcinomu, další výhodou je krátká léčba, možnost ambulantního provedení a výborný kosmetický efekt. Prezentovány byly také např. výsledky kombinované léčby pacientů s metastatickým melanomem při kombinaci RT a imunoterapie. Bylo diskutováno načasování terapie a potenciální synergický účinek obou modalit. Další z přednášek shrnula dlouhodobé zkušenosti s radiochirurgií uveálního melanomu pomocí Cyberknife s důrazem na dobrý onkologický efekt. Velmi zajímavou kazuistiku vzácného nádoru CNS představila MUDr. Simona Paulíková, Ph.D., FN Hradec Králové, kde multimodální přístup s cílenou léčbou inhibitory BRAF u mladého pacienta s pokročilým, BRAF mutovaným, pleomorfním xanthoastrocytomem s leptomeningeálním rozsevem vedl k dobré odpovědi. V závěru zaznělo sdělení o optimalizaci kombinace neurochirurgie a stereotaktické radioterapie v léčbě PitNET (hypofyzární adenom), v němž MUDr. Pavel Škrobánek, ÚRT ÚVN Praha, FTN Praha, zdůraznil význam individualizovaného multidisciplinárního přístupu.
20. konference SROBF, která se konala 12.–13. 6. 2025 v Praze, přinesla důležité klinické i technické poznatky z oblasti radioterapie, systémové i chirurgické léčby, včetně sdělení o vzácnějších nádorových diagnózách. Jak se potvrdilo, precizně cílená radioterapie má klíčovou roli a stále častěji je kombinována s moderní systémovou léčbou. Personalizace léčby a inovativní přístupy jsou nezbytné pro dosažení optimálních výsledků léčby. Příští rok se národní konference SROBF bude konat v Liberci 11.–12. 6. 2026.