ČLK zvolila kontinuitu, Kubek zůstává prezidentem komory
Za aktuální výzvy považuje staronový prezident komory tlak na přesun kompetencí lékařů na jiné zdravotníky a ohrožení soukromých lékařů.
Milan Kubek se na sjezdu České lékařské komory stal i pro páté volební období jejím prezidentem. Ve druhém kole volby získal 177 hlasů proti 146 hlasům pro předsedu vědecké rady ČLK Zdeňka Mrozka.
O post se ucházel také dosavadní viceprezident Jan Přáda, který vypadl v prvním kole volby. Předtím abdikoval na pozici viceprezidenta a na centrálním vedení komory se proto už nebude podílet.
Zatímco Kubkovi protikandidáti nabídli vizi komory jako platformy pro hledání širší shody a mluvili o posílení její servisní role či o vylepšení obrazu komory směrem k lékařům i veřejnosti, prezident slíbil bojovat za slušnou cenu práce lékařů a férové pracovní podmínky. „Komora musí hájit lékaře. Lékaři si ji platí, aby bojovala za slušné pracovní podmínky. Někdo tomu říká odboraření, ale kdybychom na to rezignovali, komora by byla falešná,“ uvedl Kubek ve svém kandidátském projevu. Komora bude pod Kubkovým vedením usilovat o posílení vlastních pravomocí a silnější ochranu zdravotníků. „Digitalizace je nevyhnutelná, ale potřebujeme takovou digitalizaci, která bude užitečná pro lékaře,“ zdůraznil Kubek. „Podpora moderním technologiím ano, ale bezpečnost především. Takové instituci jako je lékařská komora sluší spíše konzervativní postoj,“ dodal.
Za prioritu Kubek považuje „zápas za zachování autonomie soukromých lékařů“. ČLK zaznamenala pokles počtu soukromých lékařů, zatímco přibývá lékařů zaměstnanců.
Kubek se vyslovuje pro zvýšení zdravotního pojištění i plateb státu za státní pojištěnce. Podporuje transformaci sítě lůžek akutních nemocnic. Nesouhlasí s odpolitizováním orgánů zdravotních pojišťoven, ani s přesunem kompetencí lékařů na jiné zdravotníky. „Bude tu tlak na převádění kompetencí na levnější a snáze ovladatelné pracovníky,“ očekává.
Předseda vědecké rady Zdeněk Mrozek byl v letech 2008 až 2023 viceprezidentem ČLK. „Komora potřebuje vylepšit svůj obraz ve společnosti i mezi lékaři. Většina lékařů i veřejnosti považuje komoru spíše za odborovou organizaci, chtěl bych obnovit obraz komory jako profesní samosprávné organizace,“ uvedl před delegáty sjezdu. Komora by podle něj měla být sebevědomým partnerem státu a měla by umět najít si spojence.
Přáda abdikoval kvůli názorovým rozporům s prezidentem Kubkem v záležitostech, které považuje za důležité. Prezident a viceprezident by se podle Přády měli v klíčových věcech shodnout. V prvním kole volby prezidenta získal 72 hlasů, Mrozek 97 a Kubek 159. Ke zvolení bylo potřeba 177 hlasů, přesně tolik získal Kubek v kole druhém. Volbu viceprezidenta delegáti odložili. Kubek bude do příštího sjezdu prezidentem bez viceprezidenta.