45 milionů za vrchlabskou nemocnici? Prý málo
Vyjednavači Královéhradeckého kraje včera notně pohořeli, když majitelům vrchlabské nemocnice nabídli za odkoupení jejich zdravotnického zařízení sumu nepřesahující pětačtyřicet milionů korun. Majitelé soukromé nemocnice ve Vrchlabí si ji totiž cení daleko víc, na zhruba sto dvacet šest milionů korun. Takovou sumu prý určil jejich soudní znalec.
Naopak kraj požádal o odhad ceny nemocnice postupně tři agentury a jejich odhady se pohybují mezi osmatřiceti až pětačtyřiceti miliony. Odhady hovoří také o tom, že kraj bude muset v průběhu pěti let do nemocnice postupně investovat asi osmdesát milionů korun.
Jeden z majitelů vrchlabské nemocnice Alexandr Seydl včera řekl, že jednání budou pokračovat, ale že v nejhorším případě vrchlabské nemocnici hrozí uzavření. To už dříve prohlásil její ředitel a stále ještě vicehejtman Vladimír Dryml, který souhlasí s odhadem ceny, již uvádějí majitelé nemocnice.
V případě, že kraj na vyšší cenu nepřistoupí, Seydl nevylučuje, že majitelé nemocnici zavřou. "To stále hrozí," potvrdil Seydl. Na otázku, zda i přes rozpory v jednání může nemocnice dál pokračovat, odpověděl, že to je v tuto chvíli jasné asi tak, jako odpověď na otázku, zda bude Česko dostávat plyn z Ruska.
"Jsme schopni nemocnici provozovat dál, pokud na ni dostaneme dotace z města, kraje, od státu či z Unie. To je celkem jedno, odkud taková dotace přijde. Ale my nemůžeme ze svých soukromých prostředků dotovat veřejnou zdravotní péči," řekl Seydl.
S výsledkem včerejšího jednání náměstek hejtmana Josef Táborský krajské zastupitele seznámí 22. ledna: "Budeme pak zřejmě dál jednat o dvou možnostech, které by umožnily zachování zdravotní péče pro Vrchlabí a okolí."
První z možností je, že by kraj od majitelů vrchlabské nemocnice koupil pouze základní část s důležitými odděleními, například internou či léčebnou dlouhodobě nemocných. Majitelé však trvají na tom, aby i v tomto případě kupní cenu stanovil jimi najatý soudní znalec.
"Druhá možnost je, že by nemocnici dál provozoval soukromý majitel a kraj by dotoval konkrétní zdravotní činnosti a úkony. To je však legislativně složité," řekl Táborský.
Podle něj by dotování soukromé nemocnice mohlo narazit na zákony: "Jiná zdravotnická zařízení by mohla poukazovat na nekalou soutěž, kdy kraj podporuje soukromého vlastníka."
Úředníci a právníci kraje by podle něj měli tyto nástrahy prověřit a předložit v březnu krajským zastupitelům nejlepší návrh, jak zachovat ve Vrchlabí nezbytnou zdravotní péči.
Vicehejtman Vladimír Dryml tvrdí, že nemocnice ve Vrchlabí plní nezastupitelnou úlohu ve zdravotní péči v této oblasti. Podle něj je důležitá jak pro obyvatele města, tak pro několik desítek tisíc návštěvníků Krkonoš.
"Připomeňme si jen, kam mířila ihned po nalezení Horskou službou skialpinistka, kterou na Štěpána o Vánocích zasypala lavina. K nám, my jsme byli nejbližší nemocnice," říká senátor za ČSSD Vladimír Dryml, který přes svůj slib neodstoupil na konci roku z křesla ředitele této nemocnice a bude ho to stát příští týden s největší pravděpodobností post vicehejtmana.
Jeho odpůrci naopak poukazují na to, že další nemocnice je jen deset kilometrů od Vrchlabí a že to k zajištění zdravotní péče pro lidi v oblasti stačí.
Vladimír Dryml operuje také tím, že svým voličům v krajských volbách slíbil zachování zdravotní péče ve Vrchlabí. Proti začlenění nemocnice do zdravotnického holdingu však jsou sami jeho kolegové z ČSSD, či dnes už vlastně sokové, například Hana Orgoníková. Ta vyzvala krajské zastupitele, aby nepodporovali začlenění nemocnice do holdingu.
Zdroj: Mladá Fronta DNES