Přeskočit na obsah

9 zásad pacienta, který nechce utrácet

Informujte se, kupujte levné léky bez receptu, NEZAPOMÍNEJTE NA PREVENCI, pak zaručeně ušetříte.

Surfujte po síti, ptejte se lékárníka i svého lékaře. Jedině tak si můžete udělat obrázek o tom, zda neplatíte za léky zbytečně moc a užíváte je smysluplně. Informace o cenách léků kromě portálu ministerstva zdravotnictví naleznete například i na www.lekarna. cz nebo www.sukl.cz.

1 Žádejte levnější léky Lékaře se zeptejte, jestli neexistuje levnější varianta léku, který vám předepisuje. Pokud vás to nenapadne v ordinaci, dotazujte se až přímo v lékárně. V případě, že nemáte na receptu od doktora razítko "nezaměňovat", může vám magistr vydat jiný lék se stejnou účinnou látkou, ve stejné formě (tabletky, kapky), ale za menší peníze.

2 Kupujte léky bez receptu Levné léky, jako jsou ty, které používáte například na snížení teploty či zmírnění bolesti, se vyplatí kupovat bez receptu. Například 20 tablet paralenu o síle 125 miligramů bez receptu pořídíte zhruba za sedm korun.

Když si stejný lék necháte předepsat od lékaře, zaplatíte poplatek za recept, tedy celkem o dvacet tři korun víc. K tomu připočtěte regulační poplatek třicet korun, který lékaři uhradíte za vyšetření, a čas strávený v čekárně.

3 Nevynechávejte preventivní prohlídky Každý dospělý člověk má nárok na preventivní prohlídku u praktického lékaře, za kterou se neplatí, jednou za dva roky. Ženy od patnácti let výš mají nárok na jedno preventivní vyšetření u gynekologa ročně. U zubního lékaře nebudete platit za druhou prohlídku v daném roce, teprve ta se totiž počítá jako preventivní. Při první poplatek 30 korun uhradíte.

Preventivní prohlídky jsou výhodné i z dalšího důvodu. Lékař může přijít včas na onemocnění, které by později mohlo vyžadovat delší a dražší léčbu.

4 Pořiďte si velké balení Za velké balení zaplatíte méně než v součtu za několik menších. I tady platí pravidlo: poraďte se s lékárníkem. Hrozí totiž nebezpečí nadměrného užívání nebo zanedbání nemoci. Větší balení léků často působí stejně jako větší balení bonbónů.

Je jich dost, proto po nich také častěji sáhnete a sníte víc, než je potřeba. A to může vést ke zdravotním potížím, které mohou být závažnější než prvotní onemocnění. Člověk tak totiž může zanedbat nemoc, která mohla mít z počátku banální příznaky.

5 Kupujte "obyčejné" léky Ušetřit můžete i tak, že na snížení bolesti, zmírnění horečky a uvolnění ucpaného nosu si místo pěti sáčků rozpustného ovocného coldrexu zhruba za 95 korun koupíte obyčejný paralen nebo panadol za 13 korun a k tomu kapky do nosu za 40 korun. Možná vám kúra přijde méně pohodlná, ale léčebný efekt by měl být stejný.

6 Jděte k odborníkovi bez doporučení Jestliže se vám nechce platit 30 korun u praktického lékaře, který vás pošle s doporučením ke specialistovi, jděte například k očaři rovnou. Lékaři nemají právo od vás požadovat doporučení. Musíte však počítat s tím, že si vyberete špatného specialistu, protože vaše bolesti hlavy by třeba neměl řešit ORL lékař, ale neurolog. To je také důvod, proč ministerstvo zdravotnictví tento postup nedoporučuje.

7 Nebojte se generik Pokud si řeknete o levnější lék, s největší pravděpodobností dostanete místo originálního léku generikum. To je lék se stejnou účinnou látkou, který byl vyroben po uplynutí ochranné lhůty na originální recept. Například dražší brufen (30 tablet o síle 400 miligramů), který s receptem od doktora podle stránek ministerstva zdravotnictví vyjde na 82 korun, můžete zaměnit za ibalgin, jehož stejná krabička vás vyjde na 45 korun. Přitom účinná látka ibuprofen je identická.

8 Neplaťte víc, než říká zákon Pokud jste během méně než dvanácti měsíců překročili limit daný státem za recepty, doplatky na léky a platby u lékaře, pojišťovna vám peníze vrátí. Nemusíte ji o to ani žádat, limit si hlídá sama. Ve Sněmovně se právě projednává jeho snížení z původních pěti na dva a půl tisíce pro děti a seniory. Počítají se do něj úhrady za léky se stejnou účinnou látkou a ve stejné formě (tabletky, kapky a jiné), které jsou nejlevnější na trhu. Ty dražší se započítávají tehdy, označí-li lékař na receptu, že je není možné vyměnit za lacinější varianty.

9 U zubaře plaťte za kvalitu U zubního lékaře si připlaťte za kvalitní plombu nebo pročištění zubních kanálků. Můžete tím ušetřit i desetitisíce za implantáty. Jejich pořízení vás může postihnout právě v případě, kdy se na základní stomatologické péči snažíte ušetřit - a o chrup přijdete.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…