Přeskočit na obsah

Aktivistky napsaly petici za zlepšení služeb českého porodnictví

Ženy se v českých porodnicích podle Hnutí za aktivní mateřství a Unie porodních asistentek cítí manipulovány. Personál prý nedbá na jejich pocity, vnucuje jim léky na bolest či klystýr. Stoupá počet císařských řezů a ruší se malé porodnice. Členky obou sdružení to chtějí změnit. Připravily petici za zlepšení služeb v českém porodnictví a za péči přátelskou a bezpečnou pro matku a dítě. Ve středu 8. října uspořádají demonstraci před ministerstvem zdravotnictví.

"Současné porodnictví vnímá porod jako rizikový proces. Ve snaze ochránit zdraví matek a novorozenců je narušován normálně plynoucí porod zásahy, jež mohou vést ke komplikacím," píše se v petici. Lidé ji mohou podepsat na www.normalniporod.cz a v mateřských centrech.

Podle organizátorek petice je situace v českém porodnictví vážná. "Stát nebere na vědomí profesi porodní asistentky, ale neumí nahradit péči, kterou těhotným, rodícím ženám a matkám po porodu poskytují," řekla dnes novinářům Ivana Königsmarková z Unie porodních asistentek. Podporuje možnost pro zdravé ženy rodit doma nebo v porodním domě místo v porodnici.

Petra Sovová z Hnutí za aktivní mateřství uvedla ve výčtu pochybení českých porodnic mimo jiné to, že devět z deseti žen v Česku dostává při porodu léky na tišení bolesti. Podle Světové zdravotnické organizace je potřebuje jen každá desátá. Porodnice si podáním léků zjednodušují situaci. Stoupá také počet císařských řezů - za posledních deset let z 12,5 na 19 procent, WHO doporučuje 15 procent. Pokud si žena připraví vlastní porodní plán, většina porodnic na něj prý nebere ohled.

"V řadě porodnic je ženám při porodu odpíráno jídlo a pití. V jedné pražské porodnici si žena smí jen zvlhčit ústa kapesníkem," řekla bez upřesnění ústavu Sovová. Ženám podle ní nevyhovuje ani to, že musejí rodit v leže místo na porodní stoličce.

Přednosta gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady docent Bohuslav Svoboda kritiku odmítl. Řekl, že soustředění porodů na specializovaná pracoviště výrazně zlepšilo péči, takže je v Česku nejnižší novorozenecká úmrtnost v Evropě. Vinohradská porodnice prošla rekonstrukcí, ženy jsou na dvou až třílůžkových pokojích se sociálním zázemím. Dítě mají u sebe, jejich přání jsou zohledněna.

"Určitě se nedá českým porodnicím upřít, že se v nich prostředí zlepšilo, i personál se snaží. Problém ale je v tom, že personál s ženami manipuluje, ženám chybí komunikace," shrnula Sovová.

Podle petice nastal čas k systémovým změnám. Prvním krokem má být diskuse, které se účastní ministerstvo zdravotnictví, zdravotní pojišťovny a zdravotničtí profesionálové, včetně porodních asistentek a dul. Cílem je bezpečná péče plně hrazená pojišťovnou a individuálně směrovaná pro každou ženu podle jejího svobodného výběru.

Königsmarková doplnila, že porodní asistentky v Česku mají sice řadu kompetencí, ale nemohou je uplatnit. V porodnicích jsou podřízeny lékaři. Pokud pracují mimo porodnici, potřebují registraci, většinou jim neumožňuje vést samostatně porod. Zdravotní pojišťovny platí jen čtyři návštěvy u ženy doma, ostatní péči si musí platit žena sama.

Požadavky na porodnictví shrnula Mezinárodní iniciativa za porodní péči pro matku a dítě do deseti kroků k optimální porodní péči. Text je ode dneška veřejnosti k dispozici. Mimo jiné v něm je, že matka má mít po celou dobu porodu podporu osob, které si vybere, a může si zvolit jiné metody tišení bolesti než léky.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…