Alternativní medicína versus EBM - názory odborníků se liší
Vedení ČLS JEP zastává vůči alternativním metodám jasně odmítavý postoj – opírají se o jasně definovanou EBM; co je mimo tuto oblast, považují za šarlatánství, kterému by se měl lékař vyhnout. Předsedové jiných odborných společností tak jednoznačný postoj nemají.
Nejsou si jistí vlastní definicí EBM ani tím, zda je možné veškerou medicínu do této definice vměstnat. Z pohledu pacientů nabývá alternativní medicína na atraktivitě hlavně v oblastech, kde tzv. západní medicína nenabízí přes všechny současné terapeutické možnosti dostatečně uspokojivou léčebnou odpověď. Přibývá také lékařů, kteří si vedle své praxe přivydělávají homeopatií, akupunkturou, či různými čínskými metodami diagnózy. Také pacienti jsou ochotni za netradiční metody diagnostiky a léčby zaplatit čím dál více peněz. Ve Spojených státech dosahuje obrat za služby a přípravky alternativní medicíny několika desítek miliard dolarů ročně.
I v České republice začíná být takzvaná complementary and alternative medicine (CAM) čím dál větším tématem. ČLS JEP letos založila pracovní skupinu Nevědecké léčebné a diagnostické metody. Její předseda prof. MUDr. RNDr. Jiří Beneš, CSc., má k oblasti komplementární medicíny odmítavý postoj: „Pravděpodobně jediným rozumným východiskem je odmítavý nebo velmi zdrženlivý vztah lékaře k CAM, provázený snahou o maximalizaci dodatečného placebového účinku racionální terapie a případným vysvětlením důvodů, které jej k odmítání CAM vedou. Klíčem je tedy posílení důvěry pacienta v metody, které mu nabízí medicína založená na důkazech,“ říká prof. Beneš.
Redakce MT zjišťovala, zda existují studie, které by účinnost některých alternativních metod sledovaly. „Takové studie není možné provést, protože tyto alternativní metody jsou zcela neuchopitelné. U některých metod je absurdita efektu zcela zřejmá. Například jsme zjistili, že biorezonance funguje stejně i na zavařeninu. Tolik oblíbená homeopatika se ředí 1: 1030, tedy ředí se nula molekul,“ odpovídá na dotaz redakce předseda pracovní skupiny prof. Beneš.
Podobný názor má také prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek. „Neexistují studie, které by účinnost alternativních metod ověřily. Diskuse s léčiteli a autory pseudovědeckých metod stejně zpravidla nemá naději na úspěch, neboť iracionálnímu myšlení nelze oponovat logickými argumenty.“
Acylpyrin – mimo rámec evidence based medicine
Česká lékařská společnost i lékařská komora se tedy shodují, že podporují pouze medicínu založenou na důkazech (EBM). Jenže co je vlastně EBM? „Všechno, co lékaři používají, byly nejprve metody založené na zkušenosti, tedy také EBM (experiences based medicine). Mnoho léků dlouho používáme především proto, že víme, že jsou účinné. Mezi nimi třeba i nejběžnější Acylpyrin. Mysleli jsme si dokonce, že víme, jak účinkuje, než se ukázalo, že tomu tak není. Jen proto jsme ho přece nezařadili mezi šarlatánské metody. Myšlenka podrobit lékařské metody vědeckému výzkumu je v zásadě dobrá, ale jak známo, i cesty do pekel jsou dlážděny dobrými úmysly,“ poznamenává předseda České psychosomatické společnosti MUDr. Vladislav Chvála. Také prof. MUDr. Karel Šonka, DrSc., předseda České neurologické společnosti, poukazuje na hranice současného vnímání medicíny založené na důkazech. „Nelze celou medicínu postihnout EBM. Léky uvedené do praxe před stávajícími standardy EBM nikdy nezískají jistotu na podkladě evidence based medicine, mělo by se v tomto směru dát na konsensuální stanovisko odborníků.“
Prof. Šonka také poukazuje na to, že lékaři provozující alternativní metody diagnostiky a léčby mají na pacienta více času než lékař v ordinaci, který je placen pojišťovnou. Což může vést u některých diagnóz k úspěšné léčbě. „Delší kontakt s empatickým lékařem při aplikaci léku s nulovým biologickým efektem může být v některých indikacích s velkou složkou duševního zpracování problému účinnější než lék vyzkoušený dle EBM.“
Prymula: chceme přesvědčit ty, kteří akupunktuře nevěří
Samostatnou kapitolou v otázkách alternativní medicíny je přitom tradiční čínská medicína. V rámci Fakultní nemocnice Hradec Králové vzniká Klinika tradiční čínské medicíny. V tomto centru se přitom mají lékaři snažit zmapovat účinnost tradiční medicíny na vědecké bázi. „První vědecký projekt se týká léčby roztroušené sklerózy, kde chceme klasickým způsobem porovnávat mezi sebou skupinu, která bude léčena západním způsobem – medikamentózně, a skupinu léčenou východním způsobem,“ uvedl ředitel nemocnice prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D., pro časopis Hospital In. „Druhý projekt by měl být orientován na kliniku onkologickou a na léčbu maligních onemocnění tak, že bychom chtěli ukázat možnost umírnění bolesti a porovnávání jejího medikamentózního ovlivnění a eventuálního ovlivnění akupunkturou, případně dalšími metodami. Na základě evidence based medicíny chceme přesvědčit ty, kteří tvrdí, že tradiční čínská medicína nemá naprosto žádný vědecký základ a je to šarlatánství. Chceme ukázat, že tam prostě nějaká logika existuje.“
DÁLE ČTĚTE:
Jaký je přínos alternativní medicíny?
Iva Bezděková, www.tribune.cz
Zdroj: www.tribune.cz