Americká sněmovna schválila zdravotnickou reformu
Navečer v sobotu 7. listopadu americká Sněmovna reprezentantů těsnou většinou schválila radikální reformu státního systému zdravotní péče s dalekosáhlými změnami legislativy. Šlo nejen o tvrdě vybojované vítězství prezidenta Baracka Obamy, ale podle demokratů to může znamenat i rozhodující úspěch jejich sociální politiky.
Po celodenní ostré rozepři demokratů s republikány zákonodárci 220 hlasy proti 215 schválili plán, který v případě, že bude skutečně realizován, přijde Ameriku v průběhu následujících deseti let na 1,1 bilionu dolarů. Reforma má milionům Američanů umožnit dosáhnout na zdravotní pojistku, jež je pro ně z finančních důvodů jinak nedostupná.
Vítězství demokratů však nebylo kompletní, neboť byli v zájmu získání posledních potřebných hlasů donuceni k zásadnímu ústupku – pod zdravotní pojištění financované z veřejných prostředků nebudou spadat aborty, které bude nutné nadále hradit z vlastní kapsy, s čímž se jen těžce smiřovalo mnoho obhájců potratů v demokratických řadách.
Demokraté tvrdí, že díky reformě, jež bude financována prostřednictvím nových poplatků a daní spolu se škrty v rozpočtu programu Medicare, se zajistí zdravotní pojištění až pro 36 milionů dnes nepojištěných Američanů. Ti se totiž stanou klienty připravovaného státního programu sociálního a zdravotního pojištění. To by také znamenalo konec dosavadních praktik zdravotních pojišťoven, jako je například uplatňování limitujícího faktoru – tzv. pre‑existing condition –, což v praxi znamená, ze pokud pacient trpí chronickou chorobou anebo již prodělal operace, úrazy a život zachraňující zákroky, je téměř bez šance koupit pojistku kryjící pokračující terapii. Výjimkou u pojišťoven není ani vyřazování klientů, kteří onemocní.
Republikáni se nevzdávají
Republikáni výsledek hlasování odsoudili a prohlásili, že budou v boji proti prosazované reformě nadále pokračovat na půdě druhé komory amerického Kongresu, Senátu. „Tato vládní iniciativa má před sebou ještě dlouhou cestu, než se dostane k podpisu prezidentovi na stůl, a my se budeme bránit jejímu postupu zuby nehty,“ potvrdil Kevin Brady, republikán z Texasu. V Senátu se očekává ještě tvrdší střetnutí, protože demokraté v něm nemají tak silnou pozici jako ve sněmovně a Obama zde potřebuje šedesát hlasů ze sta. Poté bude ještě nutné, aby se obě komory dohodly na kompromisu, který předloží prezidentovi k podpisu.
Rozhodující hlasy získal na poslední chvíli prezident
Když hlasování skončilo a na displeji se objevil výsledek znamenají porážku opozičního tábora, republikáni seděli tiše a zaraženě, zatímco demokraté si podávali ruce a divoce jásali. O vítězství demokratů se lví měrou zasloužil americký prezident, který usiloval o zajištění dostatku hlasů ve sněmovně do poslední chvíle. Přímo na půdě parlamentu v sobotu znovu vysvětloval své postoje i význam navrhovaného zákona a vyzýval sněmovnu k přijetí reformy. Právě Obama si osobním rozhovorem s několika konzervativními demokraty za zavřenými dveřmi nakonec získal jejich podporu a několik posledních rozhodujících hlasů. Za stržení vítězství na svou stranu připsali demokraté velké zásluhy i předsedkyni sněmovny Nancy Pelosiové. Ta získala některé klíčové hlasy konzervativních demokratů právě zprostředkováním ústupku ve věci pojištění potratů.
„Máme historickou příležitost zajistit kvalitní zdravotní pojištění všem Američanům. Je to iniciativa, na níž mnoho z nás pracovalo celý život,“ uvedla Pelosiová. Z republikánů hlasoval pro reformu jen reprezentant Louisiany Anh Cao, z demokratů však 39 zástupců, kteří patří ke konzervativnímu křídlu strany, bylo proti.
„Dnes to bylo jen těsně, ale tak tomu bylo i v roce 1935, kdy jsme nakonec prosadili zákon o sociálním zabezpečení (Social Security),“ poznamenal John Dingell, demokrat z Michiganu.
Dokončení na str. C2
Spory a nejednota mezi demokraty
Někteří demokraté také uvedli, že hlasovali pro navrhovaný zákon proto, aby mohli dále usilovat o jeho zlepšení. „V Senátu tento zákon změníme k lepšímu,“ věří Jim Cooper, demokrat z Tennessee, který otevřeně některé pasáže zákona kritizoval, ale přesto se jej rozhodl podpořit.
„Kdybychom jej ‚zařízli‘ tady ve sněmovně, neměli bychom šanci už zákon vylepšit,“ odůvodnil svůj krok. Podle republikánů a některých konzervativních demokratů jsou plánované reformní kroky příliš nákladné a stát zatíží na celá desetiletí. „Tento zákon se stane břemenem devastujícím celou ekonomiku,“ řekl Jack Kingston, republikán z Georgie, s tím, že nepojištění Američané spíše potřebují přímo na ně cílené specifické reformy.
Většina demokratů ale republikány osočuje, že jim jde spíše o zachování statu quo než o skutečné změny. „Teď je šance na reparaci našeho systému zdravotní péče a zlepšení života milionů Američanů,“ prohlásila Louise M. Slaughterová, demokratka z New Yorku.
Zápas demokratů o několik rozhodujících hlasů ve vlastních řadách jasně ukazuje na to, že dovést návrh zákona celým legislativním procesem až k podpisu prezidenta bude velmi obtížné.
Návrh zákona zavádí nové sankce
Navrhovaný zákon, obsahující téměř 2 000 stran, bude pod hrozbou sankcí ukládat mnoha Američanům povinnost sjednat si zdravotní pojištění. Tento přístup republikáni kritizují jako vládní represi. Zaměstnavatelé, kteří nezajistí zdravotní pojištění, budou daňově penalizováni do výše až 8 procent vyplácené mzdy. Zákon umožní významnou expanzi veřejně financovaného programu zdravotní péče pro sociálně slabé osoby a nabídne finanční podporu lidem s nižšími příjmy, aby si mohli koupit zdravotní pojistku u privátní pojišťovny nebo od státního pojistného plánu. Zákon také vytváří legislativní základ pro založení státní pojistné burzy, kde si občané budou moci zdravotní pojistky nakupovat.
Republikánský návrh byl zamítnut
Mnohem skromnější návrh republikánů by zajistil zdravotní pojištění pouze pro tři miliony nepojištěných. „Více daní, vyšší výdaje a více státního dozoru – to není reforma, kterou lidé podporují,“ řekla republikánka Virginia Foxxová. Tento návrh, jehož autoři uvedli, že je rozumnější a vykazuje fiskálně odpovědnější přístup, sněmovna zamítla.
Největší spor mezi demokraty a republikány, demokraty navzájem a sněmovnou a Senátem se vede o vznik státní federální pojišťovny, která by mohla konkurovat stávajícím soukromým pojišťovnám. Sněmovní návrh s ní počítá, dva senátní ji odmítají.
Obama po ukončení hlasování vydal prohlášení, v němž pochválil sněmovnu a apeloval na Senát, aby navrhovaný zákon rovněž přijal. „Jsem přesvědčen, že se tak stane,“ řekl Obama, „a těším se na to, až budu zákon podepisovat ještě před koncem tohoto roku.“
Pokud návrh projde i Senátem, půjde o největší reformu amerického zdravotnictví od roku 1965, kdy byl schválen program Medicare, jenž zabezpečuje státní pojištění lidí starších 64 let.
Zdroj: Medical Tribune