Americká studie příznivá rentgenu jako alternativě kolonoskopie
Dlouho očekávaná americká federální studie o rentgenu jako alternativě k obávané kolonoskopii potvrdila, že touto metodou je možné zjistit většinu případů onemocnění rakovinou tlustého střeva, i když zdaleka nejde o metodu dokonalou. Napsala to agentura AP.
Touto metodou, nazývanou virtuální kolonoskopie, bylo možné odhalit devět případů onemocnění karcinomem nebo bujením v tlustém střevě z deseti, které zjistila klasická kolonoskopie. Mezi zápory patří to, že radiologové někdy chybně vyhodnotili obraz a došli k závěru, že ve střevě jsou polypy, které tam nebyly. To vedlo ke zbytečným dodatečným vyšetřením.
Autoři studie, o které informoval časopis New England Journal of Medicine, ale soudí, že tato levnější a méně obtěžující metoda může přimět víc lidí, aby si dali vyšetřit tlusté střevo. Pomyšlení na kolonoskopii, při níž je do tlustého střeva zaváděna úzká trubice s miniaturní videokamerou, od toho dosud mnoho lidí odrazuje.
Klasická kolonoskopie také vyžaduje anestezii a vynechání jednoho pracovního dne, nemluvě o požívání pilulek a tekutin k vyčištění střeva. V USA stojí až 3000 dolarů (50.000 korun). Virtuální kolonoskopie, známá také jako CT kolonografie, rovněž vyžaduje pročištění střeva a radiace s ní spojená může mít vážné následky. Je ale levnější (300 až 800 dolarů), rychlejší a pro pacienta snazší, napsala AP.
V rámci studie bylo v 15 amerických lékařských střediscích jak klasickou, tak virtuální kolonoskopií vyšetřeno 2531 lidí.
V České republice patří rakovina tlustého střeva a konečníku mezi hlavní příčiny úmrtí. Ročně jí onemocní asi 8000 lidí a více než polovina pacientů na ni zemře. Kolonoskopické vyšetření stojí asi 1000 korun.
Zdroj: