Američtí lékaři se chystají provést transplantaci tváře
Lékaři z amerického Ohia plánují uskutečnit dosud nevídanou transplantaci obličeje. Po letech vzrušených vědeckých debat o etice a technické proveditelnosti takového zákroku se na něj jako první instituce na světě chystá tamní Clevelandská klinika. Tým pod vedením Marie Siemionowové nyní čeká na prvního pacienta, napsal americký list The New York Times.
Žádné statistiky lidí s obličeji znetvořenými popáleninami, traumaty, nemocí nebo vrozenou vadou neexistují. Plastičtí chirurgové je obvykle léčí tak, že poškozenou kůži na obličeji nahradí kůží z jiných částí pacientova těla, například zad, hýždí nebo stehen. Pacienti mohou potřebovat až 50 operací, a výsledek přitom není zdaleka jistý. Normální výraz obličeje se ale lékařům obnovit nepodaří. Těžké je operovat například víčka a ústa, která se pak neumí dobře zavírat a otevírat. Někteří pacienti se i po desítkách zákroků musejí vyživovat za pomocí trubiček. Hodně z nich trpí chronickými depresemi a nevychází z domu.
Transplantace obličeje je teoreticky možná od roku 1999, kdy lékaři z Kentucky provedli jako první v USA transplantaci ruky. Tato zkušenost dodala chirurgům z Clevelandu odvahu. Podle některých kritiků ale lékaři z Ohia chtějí provést něco nemožného.
Bezpochyby to bude velmi těžké. Podle představ Siemionowové bude potřeba několik lékařských týmů, které se budou střídat na rotačním principu. Týmy se budou navíc pohybovat mezi několika operačními místnostmi. Tvář totiž bude muset být odňata mrtvému člověku - tedy kůže, tuková vrstva pod ní, nervy a cévy, nikoli svaly. Chirurgové budou muset také odstranit pacientovu vlastní poškozenou pokožku z obličeje, pak na transplantovaný obličej "napojit" cévky a nervy. Operace zabere nejméně 15 hodin. Obtížné budou také měsíce po zákroku. Pacienti s transplantovanými orgány musejí brát dlouho léky potlačující jejich vlastní imunitu, aby jejich tělo nový orgán neodmítlo. Takové léky jsou jednak drahé, jednak často nezaberou. Ale i pokud zafungují, dlouhá imunosuprese zvyšuje riziko infekce nebo rakoviny.
Mnoho odborníků na lékařskou etiku se domnívá, že transplantace obličeje vzbuzuje řadu otázek. Co se stane, pokud pacientovo tělo novou tvář odmítne? Jaký to bude mít psychický dopad na rodinu pacienta i rodinu dárce, když se mu příjemce bude podobat? "Z toho, co víme, rizika jasně převažují nad výhodami," soudí newyorská expertka na lékařskou etiku Karen Maschkeová.
Zdroj: ČTK