Přeskočit na obsah

Američtí vědci dokáží oživit psy

Americkým vědcům se ve snaze vyvinout metodu resuscitace lidí podařilo přivést znovu k životu psy tři hodiny po jejich klinické smrti. Otevřeli tak cestu k pokusům na lidských bytostech, které by se mohly uskutečnit už v dohledné době.

Pittsburghský ústav pro výzkum resuscitace vyvinul metodu, při níž je ze žil pokusného objektu odčerpána krev, která je pak nahrazena ledově chladným solným roztokem. Z vědeckého hlediska jsou zvířata považována za mrtvá, protože přestanou dýchat, netluče jim srdce a jejich mozek nevykazuje žádnou aktivitu. Ale o tři hodiny později je jim krev opět napumpována do žil a psi jsou přivedeni zpět k životu elektrickým šokem.

Tato metoda by podle ústavu mohla být vyzkoušena na lidech do roka. Vědci ale nepočítají s tím, že by nechali člověka usnout na léta a pak jej znovu přivedli k životu. Budou prý spokojeni, když se jim v tomto stavu podaří udržet jej alespoň několik hodin. Ale i tak by to mohlo být dost na to, aby se podařilo zachránit například životy osob zraněných na bojišti nebo obětí, které ztratily hodně krve v důsledku bodných či střelných ran.

Během pokusu je krev nahrazena solným roztokem zchlazeným na několik stupňů pod nulou. Tělesná teplota psího těla klesá na pouhých sedm stupňů Celsia ve srovnání s obvyklými 37 stupni, takže přivodí před smrtí stav podchlazení. Ačkoliv jsou zvířata klinicky mrtvá, jejich tkáně a orgány jsou perfektně uchovány. Poškozené cévy a tkáně pak lze dát chirurgickým zákrokem do pořádku. Psi jsou oživeni vrácením krve do těla, dávkou stoprocentního kyslíku a aplikací elektrických šoků, které znovu "nastartují" jejich srdce.

Testy prokázaly, že zvířata jsou naprosto normální a nemají poškozený mozek.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…