Přeskočit na obsah

Aplikace ve smartphonu může předpovídat zhoršení astmatu

Vědci tvrdí, že aplikace může představovat nový způsob, jak pomoci pacientům a jejich lékařům sledovat astma a upravovat léky tak, aby byly symptomy pod kontrolou. „Až dosud jsme neměli spolehlivý nástroj k měření symptomů astmatu přes noc, takže o nočním kašlání a o tom, co znamená, víme jen velmi málo,“ uvedl autor studie dr. Frank Rassouli z kantonální nemocnice St. Gallen ve Švýcarsku. „Současným zaměřením naší výzkumné skupiny je používání technologie a jednoduchých zásahů ke zlepšení léčby chronických plicních chorob, jako je astma a chronická obstrukční plicní nemoc. Chytré telefony mají velký potenciál sledovat různé příznaky a včas odhalit změny, a proto jsme spolupracovali s našimi výzkumnými partnery z University of St. Gallen a ETH Curych na vývoji aplikace pro měření kašle,“ dodává.

Do studie bylo zařazeno 94 pacientů s astmatem léčených na dvou klinikách ve Švýcarsku, každý pacient navštívil kliniku na začátku a na konci studie. Hodnocena byla používaná léčba, symptomy, jako je dušnost, a dopady astmatu na každodenní život pacientů. V rámci sledování spali pacienti po dobu 29 dnů s chytrým telefonem se spuštěnou aplikací, která monitorovala jejich noční kašlání. Tato aplikace také vyzvala pacienty, aby své noční příznaky hlásili lékaři. Vědci zjistili, že míra nočního kašle se mezi jednotlivými pacienty hodně lišila, ale také našli silnou korelaci mezi zvýšením nočního kašle v průběhu týdne a následným zhoršením symptomů astmatu.

„Výsledky naznačují, že noční kašel lze měřit poměrně jednoduše pomocí aplikace pro chytré telefony a že zvýšení kašle v noci je indikátorem toho, že se astma zhoršuje. Sledování astmatu je opravdu důležité, protože pokud včas zjistíme známky toho, že se nemoc zhoršuje, můžeme upravit medikaci tak, abychom zabránili astmatickým záchvatům,“ vysvětlil dr. Rassouli s tím, že nyní se tuto technologii chystají vyzkoušet u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí.

„Astma je běžné onemocnění postihující jen v Evropě miliony lidí. Nelze je vyléčit, ale zajištěním toho, že pacienti užívají léčbu podle pokynů svých lékařů, může přispět ke zlepšení kontroly nemoci. Nekontrolované onemocnění totiž může významně ovlivnit kvalitu života nemocného a vést k závažným astmatickým záchvatům,“ uvedl Thierry Troosters, předseda ERS a profesor rehabilitačních věd v KU Leuven v Belgii. Jak dodal, tato studie nabízí potenciální nový způsob, jak u astmatiků monitorovat vývoj onemocnění. Aplikace by také mohla usnadnit shromažďování dat pro studium nočního kašle při astmatu a jiných respiračních stavech. Kombinace snadno dostupného hardwaru, jako je chytrý telefon, s umělou inteligencí poskytne lékařům další oči a uši, aby mohli posoudit klinický stav pacientů v reálném životě, nikoli pouze ve své ordinaci. I nadále ale zůstává důležité, aby pacienti s astmatem informovali svého lékaře, pokud mají pocit, že se příznaky jejich onemocnění zhoršují.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené