Asi vám tu nemocnici brzy zavřu
Hejtman David Rath začal s přepadovkami privátních nemocnic. Hned po první kontrole hrozí uzavřením nemocnice v Brandýse.
Luxusní černý superb středočeského hejtmana se blíží v pozdním deštivém odpoledni k šedivé budově brandýské nemocnice a na Davidu Rathovi je vidět, že už se nemůže své první přepadovky dočkat. "Hlavně se těším na to, až tam najdeme Cikrta," zajiskří Rathovi v očích, zatímco jeho řidič vjíždí před vchod soukromé nemocnice v Brandýse nad Labem.
Rath se na tuhle nemocnici, která má problémy s nedostatkem doktorů a sester, chystal dlouho. Už loni v listopadu jejím šéfům tenhle kritik privatizace nemocnic veřejně říkal, že budou mezi prvními, koho si osobně zkontroluje. A předem vzkazoval: Pokud tu najdeme velké problémy, tak vás můžeme i zavřít.
"Jak to, že mě neošetříte?"
A už ve chvíli, kdy v pondělí s krajskou kontrolní delegací a šéfem Svazu pacientů Lubošem Olejárem rozrážel dveře nemocnice, bylo jasné, že bude chtít Rath šéfům nemocnice ukázat, kdo jim vládne.
"Díval jsem se, že tu máte chirurgickou ambulanci otevřenou do tří. Co když si ve čtvrt na čtyři zlomím nohu? Ošetříte mě?" ptá se Rath šéfa nemocnice Pavla Nesnídala.
Tenhle elegantní muž ve slušivém saku je ostrým nástupem krajské kontroly evidentně zaskočený. "To si budete muset zavolat záchranku," říká tiše. "Počkejte, to je vaše povinnost mě ošetřit, pokud tady máte akutní chirurgická lůžka," tlačí Rath ke zdi šéfa nemocnice a hned mu uštědřuje další direkt: "To přece nejde, abyste mě neošetřili, to je jako v Turecku," užívá si svou nadvládu středočeský hejtman a dlouhou chodbou podél červených zdí míří k nemocniční "delegaci", ve které je kromě dvou lékařů i majitel nemocnice Martin Vojtíšek a jeho nový tiskový mluvčí: Tomáš Cikrt.
Rath si s ním podá po dlouhých měsících ruku a ještě přitvrdí. "Víte, je otázka, jestli v kraji potřebujeme nemocnici, která funguje jen napůl," naznačuje Rath zkoprnělému Vojtíškovi, co by asi tak nejradši s brandýskou nemocnicí udělal.
Když se za pár minut hejtman v místnosti plné elektrických přístrojů vyptává sester z jednotky intenzivní péče, kolik jich tam je a kde najde lékaře, už to Cikrt nevydrží a opře se o šéfa Svazu pacientů Olejára, který u umyvadla kontroluje utřený prach. "A vy jste tu za koho? Podle zákona tady v nemocnici nemáte co dělat," říká rázným hlasem Cikrt.
To si ale Olejár nenechá líbit: "No, prachu tady máte bohatě, měl byste tu mít uklizeno," vpálí Cikrtovi poněkud neomaleně Olejár. To už ale David Rath vyslýchá lékařku z jednotky intenzivní péče. "Vy jako lékařka jste tu opravdu sama?" ptá se pětatřicetileté doktorky.
"Sama," odpovídá stručně lékařka a dodává, že občas odejde asistovat k operaci. Rath znovu zakroutí hlavou, ale tentokrát mlčí. Až později prozrazuje, co se mu vlastně nelíbí. "Je to další porušení pravidel, protože na jednotkách intenzivní péče musíte mít lékaře k dispozici 24 hodin denně. Nesmí asistovat u žádné operace," kritizuje nemocnici Rath.
Cikrt: Nemocnice obstála
Asi nejvíc si ale Rath šéfy nemocnice podá, když se jich ptá, proč zavřeli 60 lůžek na interně. "Zavřeli jsme je kvůli rekonstrukci oddělení," vysvětluje ředitel Nesnídal. "Ale vždyť se tady nic nerekonstruuje. Prostě jste zavřeli oddělení pro 60 lidí a vůbec jste nám to neoznámili," kritizuje Rath. "S rekonstrukcí začneme v polovině srpna," odvrací další direkt ředitel Nesnídal.
Rath vlastně pochválí šéfy nemocnice jen jednou, když mu na pěkně rekonstruované gynekologii ukáží krásný nový jednolůžkový pokoj se záchodem a plazmovou televizí. "Jo, to je docela dobrý," procedí mezi zuby Rath, ale je vidět, že brandýská gynekologie, která má v kraji slušnou pověst, "umělecký" dojem z první přepadovky nezachrání.
Šéfové nemocnice přesto zůstávají docela v klidu. "Z našeho pohledu nebylo nalezeno nic, co by nefungovalo. Všude jsme měli vzdělaný personál, takže já jsem spokojený," říká majitel nemocnice Martin Vojtíšek. "Myslím, že nemocnice obstála," doplňuje ho mluvčí Tomáš Cikrt.
Rath, na němž bude záležet, jestli bude nemocnice fungovat dál, to ale vidí opačně. "Na vlastní oči jsem horší nemocnici neviděl. Dostanou měsíc na nápravu a pokud se jim to nepodaří, začne řízení s cílem odebrat registraci," říká Rath. Pokud by nemocnici registraci vzal, znamenalo by to jediné: musela by zavřít.
HN, Petr Vašek
Zdroj: HN