Asociace nemocnic podpořila požadavek ČLK víc ohodnotit lékaře
Asociace českých a moravských nemocnic podporuje snahu České lékařské komory zvýšit příjmy lékařů. Podporuje i úsilí pojišťoven získat od státu peníze na zmírnění deficitu zdravotního pojištění. ČTK o tom informovali Stanislav Fiala a Jana Popovičová z kanceláře asociace.
České zdravotnictví stojí čím dál tím víc peněz a přitom se nyní opět potýká s dluhy. Lékaři žádají zvýšení mezd, pojišťovny ale tvrdí, že by to nynější desetimiliardový dluh zvýšilo o dalších 24 miliard korun. K dohodě zatím nevedla ani série jednání z minulého týdne. Politici a zástupci lékařů, pojišťoven a nemocnic se znovu pokusí najít kompromis na páteční schůzce. Asociace dnes uvedla, že podporuje snahu komory zvýšit cenu lékařské práce v sazebníku výkonů. Předpokládá ale, že změna poměru mezi ohodnocením práce lékaře a materiálními náklady péče bude znamenat i úsporu uvedených materiálních nákladů.
Svou podporu snaze pojišťoven získat od státu finanční injekci asociace podmiňuje tím, že to nepovede ke zvyšování úhrad a počtu poskytovatelů zdravotní péče. Asociace proto navrhuje zmrazit "úhrady na úrovni roku 2005 s navýšením pouze v závislosti na růstu příjmů zdravotních pojišťoven". Odmítla ale, aby se úhrady nemocnicím v druhém letošním pololetí snižovaly. Příslušná vyhláška by proto podle asociace neměla vyjít.
Asociace uvedla, že sdružuje 142 zdravotnických zařízení a představuje zhruba polovinu všech nemocničních lůžek v České republice. Dluh nemocnic sdružených v asociaci činil ke konci března celkem téměř 6,3 miliardy korun. "Odmítáme další přenášení deficitu zdravotních pojišťoven na nemocnice, proto je pro nás zásadně nepřijatelné dokonce snížení úhrad," napsali Fiala a Popovičová. Uvedli a kritizovali to, že úhrady laboratořím a radiodiagnostice rostou spolu s objemem jejich výkonů o 14 až 17 procent. "To není o zdraví, to je o prohánění pacientů laboratorními zkouškami a o zbytečném ozařování," tvrdí asociace.
O situaci ve zdravotnictví již minulý týden jednali i členové Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost. Pediatři podpořili debatu o "narovnání" ceny lékařské práce. Varovali před prodlužováním finanční krize zdravotnictví a naznačili i úvahy o vystoupení ze systému veřejného pojištění. Po červnu 2006 by prý už nemuseli obnovit smlouvy s pojišťovnami. V prohlášení tohoto sdružení, které má ČTK k dispozici, se uvádí, že v takovém případě by provoz svých ordinací zajistili jinak, přechodem na "jiný způsob získávání finančních prostředků".
Zdroj: ČTK