Přeskočit na obsah

Asociace: Zdravotníci se stále bojí přiznat pády svých pacientů

V českých nemocnicích upadne každý rok přes 22.000 pacientů, téměř polovina z nich se přitom zraní, řekla novinářům prezidentka České asociace sester (ČAS) Dana Jurásková. Zdravotníci se podle ní ale stále obávají sankcí za pády pacientů, proto ne všechny hlásí. Vést podrobné statistiky pádů je přitom důležité, aby se v budoucnu mohlo pádům pacientů předcházet, vysvětlila Jurásková.

Údaje ze sledování by měly pomoci vytvořit metodiku prevence pádů pacientů. ČAS převezme sledování četnosti pádů po Fakultní Thomayerově nemocnici (FTN), kde se touto problematikou soustavně zabývali od roku 2005. Podle Juráskové je počet zraněných oproti zahraničním studiím vyšší. "Vysvětlujeme si to tím, že (s projektem) české zdravotnické prostředí nemá tolik zkušeností a více hlásí pády pacientů spojené se zraněním," uvedla Jurásková. Ostatní pády se nejspíš snaží zamlčet z obavy, že je vedení nemocnice potrestá.

"Sledovali jsme i okolnosti pádu pacienta, a dokážeme tedy naprojektovat alespoň nějaká opatření," upozornila Jurásková s tím, že ČAS začala pracovat na metodice, která by měla nemocnicím pomoci pádům předcházet. Téměř 85 procent pacientů upadne v nemocničním pokoji, v nepřítomnosti zdravotníka. V prevenci by měl napomoct například výzkum lůžek nebo důslednější informovanost pacientů i zdravotníků. Důležitý je podle Juráskové také přístup vedení k pracovníkům nemocnice. To by je mělo motivovat k hlášení všech případů a "nestrašit" je sankcemi.

Počet zdravotnických zařízení, která se do sledování zapojila, se podle Juráskové zvyšuje. V současné době získává ČAS informace asi o třetině hospitalizovaných pacientů v ČR. V roce 2008 se do projektu zapojí 29 zařízení, která mají zájem o zvýšení bezpečnosti svých pacientů. Příští rok tak bude mít možnost ČAS sledovat zhruba polovinu hospitalizovaných v ČR.

Lidé, kteří při hospitalizaci upadnou, mohou často utrpět i vážnější zranění. Ve více než 60 procentech případů je to poranění hlavy. Někdy mohou být následky i trvalé a způsobit psychickou újmu. Následná léčba po pádu pacienta přijde nemocnici podle Juráskové v průměru na 10.000 korun. Větší riziko pádu je u starších lidí. Pád pacienta patří podle ČAS k nejčastějším z takzvaných mimořádných událostí.

Zdroj: ČTK

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…