Ať kuřáci platí vyšší pojištění, navrhuje expert NERV
"Pojišťovny by měly motivovat své klienty k péči o zdraví. Zvlášť dnes, v dobách úsporných opatření," řekl Miroslav Zámečník. A hned navrhl způsob, jak toho dosáhnout: pokud někdo třeba kouří a sám si tím poškozuje zdraví, měl by odvést na pojistném víc.
Nebo naopak: lidem, kteří dbají na životosprávu, by se měla nabídnout sleva na pojistném. "Tak to funguje v Německu. Slevy na pojistném se dávají za dodržování prevence," říká Zámečník. Nápad poprvé představil už za exministra Julínka. Dnes se k němu vrací.
Jak by vše vypadalo?
Pojišťovna vypíše preventivní program, třeba proti kouření. Nabídne v rámci něj slevu. Každý, kdo bude chtít platit na pojistném méně, půjde na krevní test k praktikovi. Pokud projde a prokáže nekuřáctví, ze mzdy se mu každý měsíc strhne nižší částka. Sleva bude trvat půl roku. Pak se klient podrobí testu znovu.
"Bude to výhodné pro klienta i pro pojišťovnu. Klient bude motivován nekouřit slevou na pojistném. Pojišťovna zaplatí jen tři stovky na testu a do budoucna ušetří statisíce na léčbu rakoviny plic," říká Zámečník. Pojišťovna bude moci vyhlásit i další programy zaměřené na prevenci, kouření je jen jeden z příkladů.
Známý psychiatr Oldřich Vinař souhlasí. "Výše pojistného by se mohla stanovovat za obdobných podmínek, za jakých občan uzavírá životní pojistku. Výdaje za zdravotní péči jsou přece vyšší u kuřáka, člověka odmítajícího učinit cokoliv ke zlepšení svého životního stylu a nečistícího si pořádně zuby," domnívá se. Řadu pacientů podle něj donutí dbát o své zdraví až "ekonomický stimul".
Stejně reaguje Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů. "Dovedu si dost dobře představit, že kuřák kvůli nižší dani přestane i kouřit," říká. Odhalit kuřáka je navíc snadné. Stačí podle něj podrobit pacienta krevnímu testu. Ten vyloučí metabolity, které při nasávání nikotinu vznikají. Zálibu v cigaretách test odhalí až do půl roku zpátky.
"Ostatně, já bych šel ještě dál," dodává lékař. Pacienta, který nenechá kouření ani po operaci srdce, by prý nechal zákrok zaplatit ze svého. "Operace je drahá, stojí i půl milionu korun. Člověk, který na takový zákrok jde, má bypass a nepřestane kouřit, naprosto ničí výsledek práce lékařů," vysvětlil. Dnes prý nikoho nic ke zdrženlivosti nenutí.
Naopak pojišťovny jsou k nápadu skeptické. "Princip je zcela jistě správný," hodnotí šéf Pojišťovny ministerstva vnitra Jaromír Gajdáček. Účinnější by ale podle něj bylo zvýšit daně na tabákové výrobky a alkohol. A peníze, které se vyberou, nasypat do zdravotnictví.
Týden.cz
celý článek ZDE
Zdroj: Týden.cz