Benefiční výstava podpoří novou plzeňskou onkologii
První benefiční výtvarná výstava ve prospěch plzeňské fakultní nemocnice má podpořit její radioterapeutické a onkologické oddělení. Západní Čechy si ve výskytu nádorových onemocnění drží nelichotivé republikové prvenství, vzhledem k výskytu Ca v ČR patří regionu zřejmě i čelní místa v Evropě. Výstava německého výtvarníka tvořícího pod jménem Horst má nejen přinést peníze na nákup přístrojů pro novou onkologii, hlavní přínos akce je ale v tom, že upozorní na nádorová onemocnění, řekl novinářům primář oddělení Jindřich Finek.
U vzniku v pořadí už druhé benefice ve prospěch plánované stavby nového pavilonu onkologie stál pacient, fotbalista a šéf Staré gardy FC Viktoria Plzeň Milan Schejbal. "Tři roky trpím onkologickou chorobou, jsem po pěti operacích a víc než 1000 hodinách chemoterapie, dnes jdu začínat další dávku. Hlavně jde o to oslovit veřejnost a sdělit jí, že Ca už lze s dnešní technikou a našimi špičkovými lékaři dobře léčit. Je potřeba, aby se lidé dozvěděli víc o té chorobě," popsal Schejbal. Při benefičním utkání výběru fotbalových internacionálů a staré gardy se vybralo přes 120.000 korun.
"Je pro mě čest, že mohu podpořit lidi, jako je Milan," řekl bavorský výtvarník Gerd Schmatz "Horst". Pro výstavu v Západočeském muzeu připravil na 100 svých obrazů, koláží a dřevěných soch. Na výstavě budou tři pokladničky pro příspěvky na onkologii, umělec také věnoval tři díla a peníze z jejich prodeje rovněž dostane onkologie. "Akci podporuje i celá kabina, všichni nějak přispějí, nechceme se k těmto problémům otáčet zády a tvářit se, že je nevidíme," slíbil za svůj tým kapitán prvoligového mužstva Plzně Pavel Horváth.
Nový pavilon onkologie by se měl začít stavět v lochotínském areálu nemocnice zřejmě ještě letos. Oddělení ročně přijímá stále více nových pacientů s rakovinou, loni jich bylo přes 2200, upozornil Finek. Nový pavilon má mít nejen modernější vybavení a zvýšený počet lůžek z dnešních 65 na 90, hlavně bude úzce napojen na ostatní obory nemocnice. Zatím je pavilon zcela mimo nemocnici a pacienti i lékaři musejí kvůli dalším nutným vyšetřením či úkonům přejíždět město.
Nejde o to koupit za výtěžek nový lineární urychlovač, tvrdí Finek. Lidem s rakovinou pomohou základní věci jako polohovatelné postele, jeřáb na zvedání nepohyblivých pacientů, prostředky proti proleženinám a podobně. Víc než finanční zisk vnímá Finek přínos akce zejména v tom, že se o rakovině začne víc hovořit. "Je důležité, aby si lidé uvědomili, že onkologická onemocnění jim hrozí mnohem víc než cokoliv, čeho se bojí. Jenže oni se jich zapomínají bát a chovat se tak, aby je toto onemocnění nepřekvapilo, a pokud se objeví aby bylo včas léčeno," doplnil Finek.
Výstava potrvá v Západočeském muzeu od 7. října do 30. listopadu.
Zdroj: ČTK