Přeskočit na obsah

Bez poplatku, ale o to dražší

Front v krajských lékárnách přibude. Po celé republice ode dneška ruší třicetikorunový poplatek za položku na receptu. Následují příklad ze středních Čech, kde už to tak měsíc funguje. Dá se čekat, že stejně jako tam teď lidé vezmou lékárny bez poplatků útokem.

Paradoxní je, že pacienti na tom nemusí ušetřit. Některé lékárny zvedly doplatky za léky na maximální výši, takže tam člověk nakonec zaplatí více než v lékárně s poplatkem.

Zjistil to při svých kontrolách v závěru uplynulého týdne Státní ústav pro kontrolu léčiv. Marže na maximum zvedla podle něj třeba mladoboleslavská krajská nemocniční lékárna. "Pacient pak zaplatí mnohonásobně více, než kolik činí poplatek za položku na receptu," řekl mluvčí lékárníků Aleš Krebs. Místo třiceti ušetřených korun to mohou být desítky i stovky korun navíc.

Co se může stát, naznačuje zkušenost, se kterou se na MF DNES obrátila Soňa Kšírová z Kladna. Na předpis užívá lék Actos. Udivilo ji, že v nemocniční lékárně, kde se neplatí poplatek, chtěli za balení 111 korun. V jiné lékárně ve městě by za lék zaplatila 30 korun poplatku a 50 korun doplatku. "Dohromady je to jen 80 korun," postěžovala si.

Problém se zvýšením marží se přitom nemusí týkat jen krajských lékáren. Odpouštění poplatků slibují i některé z těch privátních. Například řetězec Dr. Max. "Řada lékáren, které nebudou vybírat poplatky, se připravuje na výrazné zdražení," konstatoval šéf lékárnické komory Stanislav Havlíček.

Komora přitom svým členům doporučuje, aby poplatky vybírali - jiné chování je podle jejího názoru protizákonné.

"Je navíc pravděpodobné, že lékárny, které platbu za položku na receptu nevybírají, zdraží i léky a potravinové doplňky ve volném prodeji," upozornil mluvčí lékárníků Krebs.

"Pro mě je to překvapení a budu chtít od ředitelů nemocnic, jejichž lékáren se to týká, vysvětlení," řekl středočeský hejtman David Rath, jehož kraj poplatky zrušil jako první. Podle něj je zdražení léků chyba, protože cílem bylo snížení výdajů pacientů a nemocniční lékárny by měly mít marži co nejnižší. "Už proto, že těch 30 korun dostanou od kraje, takže nemají proč zdražovat," doplnil.

Podle ekonomického analytika Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je chování lékáren logické. "Je to specifický obor, ale stejně je jejich hlavní starostí výdělek," říká.

Pacienti, kteří chtějí vědět, kolik je bude předepsaný lék stát, mohou do lékáren zavolat a zeptat se. Lze však čekat, že v přeplněných krajských zařízeních nemusí mít na hovor s nimi nikdo čas.

Zdroj: Mladá Fronta DNES

Sdílejte článek

Doporučené

Vystavování ePoukazů

17. 12. 2024

Dnešní Poradna přináší přehled o tom, jak funguje ePoukaz, kde ho lze uplatnit a jaké možnosti má lékař při jeho předání pacientovi. Představí mimo…