Přeskočit na obsah

Bohuslav Svoboda: Politika je takový divný svět

Moderátor (Štěpánka Čechová):
Vyměňte v Praze politiky Bémovy éry a můžeme se bavit o koalici. Tak nějak by se dal shrnout vzkaz vítězné TOP 09 pro pražskou ODS. Občanští demokraté si prý i sami takové výměny tváří přejí, ostatně pokud se ODS a TOP 09 v Praze neshodnou, stále ještě mohou obě partaje zkoušet jednat o koalici také s ČSSD a vzájemně se tak vyšachovat na pražském magistrátu do opozice. Rýsuje se už po prvních koaličních jednáních jasné řešení? Ptát se budu lékaře a kandidáta na pražského primátora za ODS, Bohuslava Svobody, vítejte ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Pane docente, já předpokládám jen na úvod, že onen výrok o kradení koní, kterým jste chtěl zalichotit Zdeňkovi Tůmovi, kandidátovi na primátora vítězné TOP 09, už se vám tolikrát v médiích vrátil, že už vás asi mrzí nebo na něm stále trváte?


Host (Bohuslav Svoboda, lékař a kandidát ODS na primátora Prahy):
Já nemohu konstatovat nic jiného, než že to je nejvyšší víra z úcty, který Američan vůči Američanovi řekne, protože krádež koní se trestala provazem bez jakéhokoliv soudu. To znamená, oni tím chtějí říct, že někomu tak důvěřují, že by kvůli němu riskovali i život. Nic jiného to neznamená. A samozřejmě to je zneužitelné, to jistě.

Jenomže my jsme v Čechách a zlé jazyky už se ptají, co budete na magistrátu v případě koalice krást, když nebudou koně k dispozici.

Ještě že jsem to neřekl ve volební kampani, jinak bych byl obviněn, že jsme volební kampaň prohráli kvůli tomuto výroku.

A je podle vás vůbec v politice dobré skládat takovéhle poklony de facto protikandidátovi?

Já si myslím, že občas ano, protože ta politika je takový divný svět, že když se potkáte s někým, který má třeba naprosto odlišné názory, ale je to slušný a seriózní člověk, tak prostě musíte udělat všechno pro to, aby ten člověk mohl říct své názory, mohl je obhajovat. Nemusíte s ním souhlasit, ale musíte si ho vážit.

Já se ptám i proto, že dnes jste tedy jednali s ODS vy a zároveň pan Boris Šťastný jako předseda pražské organizace, za TOP 09 tam byl právě Zdeněk Tůma a také František Laudát, je už po této schůzce jasnější, zda dojde skutečně ke koalici ODS, TOP 09?

Já si myslím, že se skutečně rýsuje to, že ten postup jak k té koalici eventuelně dojít, jsme naprosto jasně specifikovali. Řekli jsme si, že pro nás rozhodující je to, jak budou realizovány naše programy. To znamená, jak najdeme průnik mezi těmi programy, jak najdeme společné body a jak se dohodneme na tom, jak by vypadal finální koaliční program. A to je alfa a omega pro nás a je to také alfa a omega pro TOP 09, proto si myslím, že ta jednání dostala dobrou šanci na té startovní čáře tím, že jsme se dohodli na tom, že spory o tom, kdo, co, jak, jsou druhotné. Že jsou to technické věci, které musí následovat za programovou analýzou a programovou shodou.

A jak to vypadá s programovou shodou, mohl by tam být nějaký zásadní problém nebo se více méně shodujete a to tedy není na překážku té dohody?

Já to nechci říkat úplně stoprocentně, ale mám pocit, a stejný pocit měla i druhá strana, že tam zásadní problém není. Že některé technické věci, jak řešit účast v dozorčích radách jsou věci skutečně technického rázu, které nám mohou vyřešit experti, kteří řeknou, že tato varianta je z nějakého důvodu lepší nebo tato varianta je neprůchozí.

Zeptám se jinak, co by podle vás ještě mohlo zabránit koalici v Praze, ODS a TOP 09?

Zabránit jí může samozřejmě cokoliv, jak rád říkám, počet možných kombinací NxN-1/2. A pokud všechny tyto kombinace nebudou vyzkoušeny v tom jednání, nelze říct, že něco něčemu nemůže zabránit.

Já jsem teď myslela samozřejmě za vyjednávání vašich dvou stran, nikoli ještě možnosti koalice s ČSSD a dalších.

Teoreticky to může být varianta něčeho, co by bylo v programu, to si myslím, že ne. Mohla by to jistě být i varianta otázek uspořádání těch prvních kroků po volbách. Tam se může vyskytnout celá řada překážek, já ji v tuto chvíli žádnou nevnímám jako zásadní, ale poctivě na otázku, může vzniknout nějaká komplikace, musím říct, ano, může.

A po tom dnešním jednání, třeba hovořili jste o tom, že vy už de facto odevzdáváte panu Tůmovi post primátora, čekáte, že to bude on?

Z logiky věci, pokud TOP 09 vyhrála volby, to vyplývá. Ale zase na druhou stranu musím říct, že jsme o tom nemluvili. Přesně tak, jako jsme si řekli, že nehovoříme o tom, jak se budou pozice na magistrátu rozdělovat, tak jsme nehovořili ani o této věci. Ale znovu říkám, z logiky věci to vyplývá.

Neboli počítáte s tím, že primátorem bude Zdeněk Tůma?

Pokud říkám, že to z logiky věci vyplývá, počítám s tím.

No tak vytahoval jste matematický vzorec, tak možná, že matematika říká ještě něco jiného?

Matematika mi říkala, že tam jsou 2 možnosti.

Ale Zdeněk Tůma, tedy pokud počítáte s tím, že by byl primátor, řekl, že by vyměnil některé úředníky a v tisku to charakterizoval jako lidi Bémovy éry. Existuje nějaká černá listina vašich lidí, kteří by se na magistrátu v případě koalice s TOP 09 neměli vyskytovat?

Já si myslím, že převzetí tak veliké organizace jakou hlavní město Praha, Magistrát hlavního města je, musí prodělat stejnou analýzu, jakou prodělává každá jiná firma nebo podnik, který bych jako manažer přejímal. To znamená, je naprosto zásadní, seznámit se s tím, na klíčových postech, kdo sedí a jak pracuje. A velice pravděpodobné je to, že se může ukázat, že ty některé pozice je nutné přeobsadit, že je nutné tam vypsat výběrové řízení a hledat třeba někoho schopnějšího nebo někoho jiného. To je normální standardní postup při tom, když přebíráte nemocnici jako ředitel nebo lékařskou fakultu jako děkan, to je všude stejné.

Přesto některá tištěná média tvrdí, že už existuje taková černá listina, viděl jste něco takového, existuje nějaký pracovní seznam?

Černou listinu s bílým písmem jsem neviděl.

A v jiných barvách?

V jiných barvách také ne.

Třeba v oranžové? Takže vy nemůžete ani říci, zda by se to týkalo některých znovuzvolených zastupitelů, kteří už byli na magistrátu za Bémovy éry? Nelze takto vydedukovat některé ty lidi, kterých by se to tyto problémy personální mohly týkat.

Já si myslím, že to v tuto chvíli vydedukovat nelze. To všechno je otázka dalšího jednání, já jenom mohu konstatovat, že ODS velmi reflektuje ten vývoj, jaký je. Velmi reflektuje to, co voliči svou volbou vlastně ODS vzkázali, ten rozpor mezi tím, jak volili na malých radnicích, malých rozumím v uvozovkách a na magistrátu. Ten je tak veliký, že prostě na tom magistrátu muselo být něco, co voliče trápilo, pobuřovalo, zlobilo. A to je věc, kterou budeme muset reflektovat.

A co vy myslíte si, že to bylo?

Já si myslím, že to zcela zaručeně byla neprůhlednost těch jednáních, že to zcela zaručeně byly sporné nebo složité zakázky. To určitě jsou všechno věci, které já jako občan bych vnímal negativně, protože když nemáte dostatek informací, tak podezření o tom, že ty informace jsou zatajeny proto, že tam je něco špatného, to se objeví a zesiluje.

On to precizně vyjádřil předseda strany Petr Nečas, já ho odcituji, řekl, nehlasovalo se o ODS jako o celku, ale o důvěryhodnosti jejích jednotlivých komunálních představitelů. Tak věnujme se tedy Praze, kdo by podle vás mohli být ti nedůvěryhodní, cítíte vy tam někoho takového?

Já znovu říkám, že ta personifikace jako k přímému jménu v tuto chvíli by nebyla správná, nebyla dobrá. Jsou určitá fakta, určité indicie, která na stole jsou. Nepovažuji v tuto chvíli dostatečné, je potřeba s těmi lidmi hovořit, je potřeba ptát se ji. Protože u všech soudů vlastně musíte slyšet obě strany, není možné...

Přesto, já si to neodpustím, nebudu tedy hovořit za obecný názor TOP 09 plus ODS, budu se ptát na názor váš. Které z těch lidí, když tedy vydedukuji Bémovu éru a znovuzvolené radní, byste vy třeba byl ochoten obětovat na oltář koaliční smlouvy s TOP 09, takže začnu třeba ředitelem magistrátu, panem Trnkou.

Já na to skutečně nedovedu odpovědět. Já jsem, nemýlím-li se, pana Trnku nikdy v životě neviděl. Žádné výsledky jeho práce jsem neanalyzoval, a to co se povídá o nějakých vazbách, které jsou tam vytvořeny za léta jeho působení, možná je pravda, možná ne, nevím.

Budu pokračovat, radní Milan Richter?

Stejná odpověď. Stejná odpověď, ano, bude stejná odpověď u všech. Všechna fakta se musí shromáždit, musíme pak o tom jednat uvnitř té ODS, a to jediné, co vím a co chci garantovat nebo co garantuji je to, že budeme z toho vyvozovat důsledky, pokud ten problém bude skutečně takový, jak se říká.

Já ještě doplním ta další jména, Pavel Klega, Rudolf Blažek, Marie Kousalíková, Ondřej Pecha.

Já všechna ta jména slyším, když bych vám položil konkrétní otázku, co máte proti Marii Kousalíkové nebo co máte proti Pechovi, uměla byste mi odpovědět?

Já nic, já jsem tady od toho, abych se zeptala, co máte případně proti nim vy. Nebo pan Tůma, pokud už vám to řekl.

Já vám odpovídám, já znám všechna jména, která tam byla. To není nic, co by nebylo známého, ale...

Dobrá, tak vidím, že ke jménům se prostě zatvrdile nehodláte momentálně komentovat, ale řekněte mi spíš, jestli vám pan Tůma už nějak sdělil, jak by si tu personální obměnu lidí Bémovy éry představoval, co to znamená? Ti lidé, třeba konkrétně tito, kteří představují průnik starého a nového obsazení magistrátu, už jsou zvolení do zastupitelstva. Jak by si tedy pan Tůma představoval, že by se vyeliminovali?

Pan Tůma je v této věci stejně zásadový a seriozní jako já. Na jednu stranu říká, že samozřejmě rozhodování o personálním obsazení rady nebo funkcí magistrátu bytostně patří té straně, která tam někoho nominuje. Na druhou stranu říká, že vnímá to, že ODS a já osobně chceme garantovat to, že se tam nedostanou špatní lidé. A to bylo všechno, co jsme řekli k personálním otázkám, nic jiného.

To znamená, že teď jde především o obsazení rady? Jste ochotni k vzájemné toleranci lidí na jiných postech než rada?

Samozřejmě, všichni ti, kteří byli zvoleni, tak byli zvoleni nějakým počtem hlasů a vlastně dostali mandát od svých voličů. A jsou tedy členy zastupitelstva, kromě toho tady máme radu, která představuje jakési zúžené vedení toho magistrátu. A obsazení rady potom rozhodují nebo o delegováním za členy rady rozhodují jednotlivé strany nebo koaliční partneři. A tam samozřejmě musíme my rozhodovat zodpovědně tak, aby tam byli lidé, kteří budou důvěryhodní pro naše voliče.

Neboli celý ten požadavek Zdenka Tůmy se i podle vás třeba zužuje především na tu radu? Tam bude ten největší důraz a to ostatní je, dejme tomu, kolorovatelné?

Tam bude zcela určitě největší důraz, protože to je jediné místo, které můžeme jako strany ovlivnit. Všichni ostatní jsou tam proto, že je voliči zvolili.

Takže tak jako tak je v podstatě bezpředmětné se bavit o tom průniku lidí, Bémových lidí znovuzvolených na radnici? Říkejme jim tedy Bémovi lidé, protože to je jenom příměr, ale protože voliči je zvolili, existuje pro ně jasný mandát a tak jako tak s nimi nelze nic dělat. Takže půjde hlavně o úředníky a obsazení rady.

Ano, dá se to zjednodušeně takto říct.

Ve hře jsou ale stále ještě ty tři možnosti budoucí koalice, tedy spojení TOP 09 s ODS nebo ČSSD, případně ustavení velké koalice. Všechny 3 strany odmítly spolupráci s KSČM. Jak moc jsou reálné jiné koalice než TOP 09 a ODS? Ptám se kandidáta na pražského primátora za ODS Bohuslava Svobody, posloucháte Dvacet minut Radiožurnálu.

Tak za ČSSD řekl její pražský kandidát na primátora Jiří Dienstbier mladší Hospodářským novinám, cituji, budu jednat tak, aby velká koalice nevznikla. Také předseda ODS Petr Nečas v rozhovoru pro deník E15 pro změnu uvedl, že Praha by si zasloužila pravicovou radu, nikoli radu velké koalice, tedy spojení občanských demokratů a sociálních demokratů.

Dá se tedy říci, že velká koalice je tedy zatím pro pražský magistrát už tou poslední možností?

Přestože si politiků, které jste jmenovala, vážím. Musím konstatovat, že v politice dopředu vyjádřený zápor je určitě chybou. Politika je realizování možností, politika je kompromisu možného. A z tohoto důvodu dopředu říkat nějaký jasný závěr, vede jenom k tomu, že pak ta prohlášení se musí někam zamaskovat.

Takže vy ODS, ČSSD koalici nevylučujete?

Chci tím říct, že jsme ve fázi, kdy musíme hledat řešení pro své strany, musíme ho hledat pragmaticky bez emocí. A samozřejmě, že v našem řešení preferujeme řešení pravicového typu, jednoznačně. Ale může se stát, že to řešení nebude z nějakého důvodu průchozí a nemá žádný smysl říct v tuto chvíli, když jsme neuzavřeli ani jednání s TOP a s ČSSD jsme ještě vůbec nejednali, nemá říct, já něco nepřipustím, to by bylo nemoudré, to není o politice.

Dobře, tak považujete třeba za pravděpodobné, byť ne třeba z hlediska železné logiky, ale z hlediska vztahů v politice, které jsou nepochybně důležité, že někdo, s kým byste kradl koně, by se vám za zády dohodl s ČSSD a odeslal vás na pražské radnici do opozice?

Já bych tomu i rozuměl, ale předpokládal bych, že by mi to den předtím, než by to udělal, řekl.

A co by vám to bylo platné dne předem?

Nic, ale měl bych pocit, že to je slušný člověk.

A máte takovou variantu v potazu jako možnou? Myslíte si, že to může nastat, koalice TOP 09, ČSSD?

Ptáte-li se mě na to, jestli ta možnost může nastat, ano může.

Matematicky ano, to si umíme spočítat s počtem zastupitelů, já se ptám spíš, jestli je to reálné.

V tuto chvíli po prvních kontaktech, které jsme dělali, se mi to zdá poměrně málo reálné, ale znovu opakuji, TOP ještě s ČSSD nejednala.

Samozřejmě, kdy máte tedy další kolo jednání a s kým?

Naše další kolo jednání, právě my jsem samozřejmě vzhledem k tomu, že TOP 09 je vítěz voleb, tak jsme čekali, aby se jako vítěz voleb vybral koho a kdy osloví, protože oslovil nás a protože další jednání má s ČSSD. Myslím si, že probíhá dneska odpoledne, tak tím se nám jakoby uvolnily ruce k tomu, že už můžeme i my vyzvat třetího z účastníků možných koaličních jednáních. To znamená, náš předseda oslovil Sociálně-demokratickou stranu a to jednání by pravděpodobně mělo proběhnout ve středu, nevím to ještě úplně přesně, ale hovořilo se o středě.

Takže i vy si necháváte pootevřená zadní vrátka?

Ne, naše povinnost je dodržet to, co jsme říkali před volbami a v průběhu voleb. Že po volbách budeme jednat se všemi demokratickými, řádně zvolenými stranami, budeme jednat. Viděl bych velmi nemoudré nejednat, protože komunální volby a komunální politika je něco jiného, než politika celástátní. Je to skutečně o tom obrovské množině faktů, které to město potřebuje, o té množině faktů těch malých částí, malých čtvrtí. Je to trošičku jiné, protože je to hodně na tělo, hodně konkrétní. A proto ta jednání musí proběhnout, abychom všem těm konkrétním občanům té Prahy mohli dát konkrétní odpověď. Že jsme udělali všechno pro to, abychom pro ně našli nejlepší možnou variantu.

A jakou pozici byste si sám pro sebe představoval na pražském magistrátu? Pokud tedy nebudete primátorem a bude to Zdeněk Tůma?

Já jsem šel do těch voleb s tím, že bych velmi rád připravil program pro oblast školství a vzdělávání, dělám to celý život, je to pro mě zásadní. Že bych velmi rád hovořil do problematiky zdravotnictví. A šel jsem tam s tím, že budu zastupitel. Jestli se mi podaří jako zastupiteli, což už tedy de facto jsem, protože zvolen jsem, jestli se mi podaří pracovat v této oblasti, bude to vlastně splnění toho, proč jsem na magistrát šel.

A máte ambice být třeba předsedou rady?

Předsedou rady? Já v tuto chvíli mám skutečně, mám ambici, abych mohl dokončit to, co jsem začal. Abych mohl dokončit otázky systému vzdělávání v Praze, vést k nějakému řešení otázku vysokoškolskému campusu, vést k nějakému cíli to, co jsou třeba ty vědecké inkubátory a podpora mladých začínajících vědců, vytváření nějakých podobných systémů, jako kdysi vytvořil ten geniální Josef Hlávka, to jsou ty cíle, které bych chtěl ze všeho nejvíc realizovat. Jestli to budu realizovat z postu řadového zastupitele nebo z postu jiného, asi je pro mě méně zásadní.

Přesto předsedou byste neodmítal být?

Jistě by to znamenalo, že ta možnost, realizovat své představy, by byla větší, to jistě.

Říká kandidát na pražského primátora za ODS docent Bohuslav Svoboda, který byl hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, já vám děkuji za váš čas, na slyšenou.


Zdroj: Radiožurnál

Sdílejte článek

Doporučené