Boj o standard: určí-li ho pojišťovny, bůh s námi, říká Kubek
"Pokud ale budou o nadstandardu rozhodovat zdravotní pojišťovny, bůh s námi," prohlásil šéf lékařské komory Milan Kubek. Nedokonalost normy se nelíbí ani odborům.
Takzvaná malá novela zákona o veřejném zdravotním pojištění je na světě. Schválila ji vláda a nyní míří do sněmovny. Česká lékařská komora s ní ale nesouhlasí. Proti jsou také odbory. Tvrdí, že novela poškozuje pacienty. Nikdo totiž přesně neví, kolik peněz a za jakou péči budou lidé platit - připlácet se mohou desítky korun, ale i tisíce.
"Novela nedefinuje dost jasně nárok pacienta na péči. Vůbec není zřejmé, jestli bude zachován současný rozsah péče, nebo jestli budou vznikat ceníky a nemocnice si budou cenou konkurovat," kritizuje normu šéfka zdravotních a sociálních odborů Dagmar Žitníková. Vláda podle ní při reformě jednoznačně selhala.
Přežijeme bez nadstandardu?
Skepticky se k novele staví i lékařská komora. Vadí jí "technická nedokonalost" normy. Chybí definice, na co konkrétně se lze připojistit a kde. Není zřejmé, za jakých podmínek a jak vysokou částku bude pacient za nadstandard hradit. Neví se, zda budou pravidla ukotvena v zákoně, či ve vyhlášce. "Nejednoznačný výklad nabízí řadu příležitostí ke spekulacím. Třeba pokud by to měly být pojišťovny, kdo nadstandard a jeho ceny stanoví, tak bůh s námi. Pak nemoc možná nepřežijeme," komentuje novelu šéf komory Milan Kubek.
Stačilo by přitom podle něj málo: připsat do zákona, že "seznam" hrazených a nehrazených výkonů připraví ministerstvo na návrh České lékařské komory nebo České stomatologické komory. Ty by měly zase spolupracovat s odbornými lékařskými společnostmi a pojišťovnami. Na výkony, které zůstanou mimo stanovený standard, by lidé měli mít prostor se připojistit. Přesně tak to funguje v sousedním Německu i Rakousku.
Politické rozhodnutí
Ministerstvo zdravotnictví ale nesouhlasí. K názoru lékařů se sice přihlédnout musí, konečné rozhodnutí ale vzejde z jednání vládní koalice. "Přestože se bude vycházet z doporučení odborných společností, standardy budou nakonec jednoznačně politické rozhodnutí," řekl poradce ministra zdravotnictví Pavel Vepřek. Konkrétní seznamy výkonů už podle něj vznikají. Stropy pro připlácení, za které už nebude moci lékař či nemocnice zajít, se ale neplánují.
Podle kritiků to umožní bezbřehé připlácení. Česko by se podle nich mělo vydat cestou jiných zemí západní Evropy. "Tam neexistuje, aby definici nadstandardní péče dostala za úkol státní správa," odmítá český způsob Kubek. Také zdravotní pojišťovny nejsou v Německu a Rakousku obchodními společnostmi, jak se plánuje u nás, ale fungují jako veřejnoprávní instituce.
Stejné problémy u sousedů
Podobný problém ovšem neřeší jen v Česku, o připlácení se dohadují také Slováci. I tam přitom vyvstává obava, zda nebude placení bezbřehé. Úřady totiž detaily nadstandardu nezveřejnily - stejně jako u nás. A nemocnice břehy nevidí.
Některé z nich už peníze vybírat začaly. Částku odpovídající několika stovkám korun například zavedla za hospitalizaci nemocnice v západoslovenských Malackách. O podobném kroku uvažují i další zařízení. Slovenské ministerstvo zdravotnictví i asociace nemocnic přesto upozorňují: vybírání peněz je prozatím v rozporu se zákonem a hrozí za ně nemocnicím pokuty.
Týden.cz
celý článek na Týden.cz ZDE
Zdroj: Týden.cz